Kalkulator ciąży i porodu

Kalkulator ciąży umożliwia określenie przybliżonego terminu porodu. Narzędzie pomaga również ocenić termin ciąży, a więc poznać etap rozwoju płodu. Czy obliczenia kalkulatora online są wiarygodne? Sprawdź, jak działa ginekologiczny kalkulator ciąży.

Wiadomość o ciąży rodzi wiele pytań, m.in. który to tydzień i jaka jest prawdopodobna data porodu. Uzyskanie odpowiedzi umożliwia kalkulator ciąży. To proste narzędzie, które na podstawie kilku informacji oblicza wiek ciąży i szacowany termin pojawienia się na świecie malucha.

1

Jak działa kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży działa na podstawie matematycznej reguły niemieckiego położnika żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Metoda Naegelego to wzór, według którego szacowany jest średni czas trwania prawidłowej ciąży i przybliżony termin porodu. Dzięki temu każda przyszła mama może poznać w przybliżeniu dzień pojawienia się malucha na świecie. Do obliczenia wieku ciąży niezbędne jest podanie danych dotyczących daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu menstruacyjnego. Im większa dokładność w podanych parametrach, tym większa wiarygodność otrzymanego wyniku.

Przeczytaj także: Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?

2

Kalkulator porodu – dlaczego warto z niego korzystać?

Chociaż obliczenia kalkulatora są szacunkowe, to narzędzie jest przydatne dla każdej mamy. Z metody Naegelego korzystają również lekarze. Poznanie wieku ciąży (nawet przybliżonego) pozwala na uzyskanie wielu istotnych informacji o rozwoju płodu. Przyszła mama może śledzić poszczególne etapy życia malucha, nabywanie przez niego nowych umiejętności (ssanie kciuka, uśmiech, poruszanie nóżkami i rączkami, przewroty, ziewanie), wykształcenie narządów i części ciała. Obliczenia z kalkulatora pomagają również monitorować pierwsze ruchy dziecka i odczuwalne przez przyszłą mamę dolegliwości. Na podstawie otrzymanego wieku ciąży kobieta wie, jakich symptomów w poszczególnych trymestrach może się spodziewać. Informacja o wieku ciąży pozwala ponadto dokładnie zaplanować niezbędne wizyty lekarskie i badania kontrolne. Obliczanie etapu ciąży jest bardzo przydatne, szczególnie gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego.

3

Skorzystaj z kalkulatora ciąży

Obliczenia kalkulatora są szacunkowe, dlatego nie powinny być ostatecznym wyznacznikiem wieku ciąży. Wskazanie dokładnej daty zapłodnienia i terminu porodu jest trudne, dlatego jedynie niewielki procent dzieci rodzi się w konkretnie zaplanowanym dniu. Obliczenia metody Naegelego opierają się na ogólnie przyjętych założeniach, m.in. tym, że długość okresu wynosi 7 dni, a cyklu 32 dni. Sztywne dane zwiększają więc prawdopodobieństwo podania jedynie szacunkowej daty. Należy pamiętać, iż długość cyklu i dzień owulacji to dane, które dla każdej kobiety są różne. Kalkulator nie uwzględnia ponadto cykli nieregularnych. W takim przypadku metoda Naegelego nie ma zastosowania, gdyż istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo pomyłki. Co więcej, kalkulator ciąży nie uwzględnia tego, iż początek ciąży nie powinien być liczony od ostatniej miesiączki, a od dnia zapłodnienia, które natomiast jest praktycznie niemożliwe do ustalenia. Biorąc pod uwagę zmienność danych, należy założyć, iż podany wynik może różnić się od stanu rzeczywistego nawet o dwa tygodnie.

W którym tygodniu ciąży jestem?
Kiedy będę w danym tygodniu ciąży?
W którym tygodniu ciąży będę danego dnia?
Kiedy zostało poczęte moje dziecko?
Podaj prawidłową datę!
Długość Twojego cyklu odbiega od normy. Skontaktuj się z lekarzem!
Wpisz prawidłową wartość! Pamiętaj, że ciąża trwa od 1 do 40 tygodni
Podaj prawidłową datę!

Początek II trymestru

Początek III trymestru

Przewidywany termin porodu

tydzień - kalendarz ciąży

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

6 tydzień

7 tydzień

8 tydzień

9 tydzień

10 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

11 tydzień

12 tydzień

13 tydzień

14 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

15 tydzień

16 tydzień

17 tydzień

18 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

19 tydzień

20 tydzień

21 tydzień

22 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

23 tydzień

24 tydzień

25 tydzień

26 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

27 tydzień

28 tydzień

29 tydzień

30 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

31 tydzień

32 tydzień

33 tydzień

34 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

35 tydzień

36 tydzień

37 tydzień

38 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

39 tydzień

40 tydzień

4

Kalkulator ciąży a badanie USG

Ustalenie wieku ciąży za pomocą kalkulatora online powinno być uzupełnione badaniem USG. Ultrasonografia w najbardziej wiarygodny sposób pozwala ocenić etap rozwoju płodu, wiek ciąży i wskazać przybliżony termin porodu. W wielu przypadkach data wskazana przez kalkulator może okazać się bardzo zbliżona do tej, którą określa lekarz na podstawie badania USG.

Przeczytaj także: Obowiązkowe USG w ciąży