Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży umożliwia określenie przybliżonego terminu porodu. Narzędzie pomaga również ocenić termin ciąży, a więc poznać etap rozwoju płodu. Dzięki niemu dowiesz się też, jakich symptomów ciąży możesz spodziewać się w tej bliższej, jak i nieco dalszej przyszłości. Sprawdź, jak działa nasz kalkulator i oblicz tydzień ciąży!

Kalkulator ciąży – trymestr, miesiąc i tydzień ciąży łatwy do obliczenia!

 

Wiadomość o ciąży rodzi wiele pytań, m.in. który to tydzień ciąży i jaka jest prawdopodobna data porodu. Uzyskanie odpowiedzi umożliwia kalkulator ciąży. To proste narzędzie, które na podstawie kilku informacji oblicza wiek ciąży i szacowany termin pojawienia się na świecie malucha.

1

Kalkulator ciąży – jak obliczyć konkretny tydzień ciąży?

Ginekologiczny kalkulator ciąży działa na podstawie matematycznej reguły niemieckiego położnika żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Metoda Naegelego to wzór, według którego szacowany jest średni czas trwania prawidłowej ciąży i przybliżony termin porodu. Dzięki temu każda przyszła mama może poznać w przybliżeniu dzień pojawienia się malucha na świecie. By obliczyć wiek ciąży, niezbędne jest podanie danych dotyczących daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długość cyklu menstruacyjnego. Im większa dokładność w podanych parametrach, tym większa wiarygodność otrzymanego wyniku. Wykonywanie obliczeń własnoręcznie jest żmudne, dlatego skorzystaj z naszego kalkulatora i dowiedz się, w którym tygodniu ciąży jesteś.

2

Kalkulator porodu – dlaczego warto z niego korzystać?

Chociaż obliczenia kalkulatora są szacunkowe, to narzędzie jest przydatne dla każdej mamy. Z metody Naegelego korzystają również lekarze. Poznanie wieku ciąży (nawet przybliżonego) pozwala na uzyskanie wielu istotnych informacji o rozwoju płodu. Przyszła mama może śledzić poszczególne etapy życia malucha, nabywanie przez niego nowych umiejętności (ssanie kciuka, uśmiech, poruszanie nóżkami i rączkami, przewroty, ziewanie), wykształcenie narządów i części ciała. Obliczenia z kalkulatora pomagają również monitorować pierwsze ruchy dziecka i odczuwalne przez przyszłą mamę dolegliwości. Na podstawie otrzymanego wieku ciąży kobieta wie, jakich symptomów w danym tygodniu ciąży może się spodziewać. Pomoże to przygotować się na dolegliwości spowodowane zwykle burzą hormonów będącą nieodłączną częścią ciąży. Informacja o wieku ciąży pozwala ponadto dokładnie zaplanować niezbędne wizyty lekarskie i badania kontrolne. Obliczanie etapu ciąży jest bardzo przydatne, szczególnie gdy istnieje ryzyko porodu przedwczesnego.

3

Kalkulator tygodnia ciąży – dokładność

Obliczenia kalkulatora są szacunkowe, dlatego nie powinny być ostatecznym wyznacznikiem wieku ciąży. Wskazanie dokładnej daty zapłodnienia i terminu porodu jest trudne, dlatego jedynie niewielki procent dzieci rodzi się w konkretnie zaplanowanym dniu. Obliczenia metody Naegelego opierają się na ogólnie przyjętych założeniach, m.in. tym, że długość okresu wynosi 7 dni, a cyklu 32 dni. Sztywne dane zwiększają więc prawdopodobieństwo podania jedynie szacunkowej daty.

 

Należy pamiętać, iż długość cyklu i dzień owulacji to dane, które dla każdej kobiety są różne. W naszym kalkulatorze możesz wprowadzić średnią długość trwania cyklu, który dla każdej kobiety jest inny. Kalkulator nie uwzględnia jednak cykli nieregularnych. W tym przypadku metoda Naegelego nie ma zastosowania, gdyż istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo pomyłki. Co więcej, kalkulator ciąży nie uwzględnia tego, iż początek ciąży nie powinien być liczony od ostatniej miesiączki, a od dnia zapłodnienia, które natomiast jest praktycznie niemożliwe do ustalenia. Biorąc pod uwagę zmienność danych, należy założyć, iż podany wynik może różnić się od stanu rzeczywistego nawet o dwa tygodnie.

 

Skorzystaj z kalkulatora ciąży – obliczanie wieku ciąży i terminu porodu

 

Korzystanie z naszego kalkulatora jest bardzo proste i pozwala na uzyskanie kilku przydatnych dla przyszłej mamy informacji. W każdym wypadku poznasz przewidywany termin porodu, który należy oczywiście traktować orientacyjnie, gdyż przeważająca część maluchów rodzi się w przedziale 2 tygodni przed lub po niej. Przed spodziewaną datą narodzin dobrze jest rozważyć pobranie krwi pępowinowej, które wykonuje się w trakcie porodu. Dzięki niemu można uzyskać cenne komórki macierzyste, które pozwolą na uniknięcie wielu chorób przez malucha. Jak działa kalkulator ciąży? Posiada on kilka funkcji, z którymi warto się zaznajomić.

 

W którym tygodniu ciąży jestem?

 

Ta funkcja pozwala określić tydzień ciąży na podstawie daty pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki oraz średniej długości cyklu. Zwykle wszelkie dolegliwości związane z ciążą, jak i etapy rozwoju dziecka są podawane właśnie z wykorzystaniem tego określenia czasu ciąży. Wystarczy, że podasz obydwa parametry, a poznasz dość dokładny tydzień ciąży.

 

Kiedy będę w danym tygodniu ciąży?

 

Ta funkcja kalkulatora ciąży jest niezwykle przydatna, aby zaplanować swoje życie prywatne i zawodowe. Podaj datę pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki, średnią długość Twojego cyklu i tydzień ciąży, który Cię interesuje. Uzyskana informacja przede wszystkim pozwala określić jakie dolegliwości czekają przyszłą mamę w związku z konkretnym tygodniem ciąży. Chociaż dolegliwości te są do pewnego stopnia kwestią indywidualną, to można przynajmniej przygotować się na najbardziej prawdopodobne scenariusze.

 

W którym tygodniu ciąży będę danego dnia?

 

Jest to niejako odwrotność poprzedniej funkcji. Pozwala ona określić, który tydzień ciąży będzie danego dnia. Dlaczego jest to przydatne? Z pewnością wiele osób prowadzi plany z dużym wyprzedzeniem. Znając datę newralgicznego tygodnia – gdy pojawiają się zwykle uciążliwe dolegliwości, można łatwiej zsynchronizować plany i wydarzenia, w jakich ma zamiar wziąć udział przyszła mama. Poza standardowymi danymi musisz jedynie podać interesującą Cię datę.

 

Kiedy zostało poczęte moje dziecko?

 

Podaj datę porodu i średnią długość cyklu, by dowiedzieć się kiedy orientacyjnie doszło do zapłodnienia. Wiedza ta może przydać się do wykonywania bardziej precyzyjnych obliczeń lub zwyczajnego zaspokojenia ciekawości. Można ją także wykorzystać w przypadku gdy w niedużym odstępie czasowym kobieta miała dwóch partnerów i chce orientacyjnie wiedzieć, kto jest ojcem dziecka. Oczywiście takie wyliczenia nie zastąpią testów genetycznych.

 

Kalendarz ciąży

 

Stosując nasz kalkulator ciążowy, nie tylko dowiesz się, który tydzień ciąży ma aktualnie miejsce. Obliczanie tygodnia ciąży z naszym kalkulatorem daje jednocześnie wgląd do rozpisanego na każdy tydzień kalendarza ciążowego, gdzie można znaleźć linki dotyczących różnych etapów ciąży – od typowych objawów, przez zalecane badania po możliwe ryzyko porodu przedwczesnego i przygotowania do rozwiązania. Jest to więc nie tylko narzędzie służące obliczeniu terminu porodu, ale może towarzyszyć kobiecie w ciąży przez cały jej okres.

 

W którym tygodniu ciąży jestem?
Kiedy będę w danym tygodniu ciąży?
W którym tygodniu ciąży będę danego dnia?
Kiedy zostało poczęte moje dziecko?
Podaj prawidłową datę!
Długość Twojego cyklu odbiega od normy. Skontaktuj się z lekarzem!
Wpisz prawidłową wartość! Pamiętaj, że ciąża trwa od 1 do 40 tygodni
Podaj prawidłową datę!

Początek II trymestru

Początek III trymestru

Przewidywany termin porodu

tydzień - kalendarz ciąży

1 tydzień

2 tydzień

3 tydzień

4 tydzień

5 tydzień

6 tydzień

7 tydzień

8 tydzień

9 tydzień

10 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

11 tydzień

12 tydzień

13 tydzień

14 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

15 tydzień

16 tydzień

17 tydzień

18 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

19 tydzień

20 tydzień

21 tydzień

22 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

23 tydzień

24 tydzień

25 tydzień

26 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

27 tydzień

28 tydzień

29 tydzień

30 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

31 tydzień

32 tydzień

33 tydzień

34 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

35 tydzień

36 tydzień

37 tydzień

38 tydzień

tydzień - kalendarz ciąży

39 tydzień

40 tydzień

4

Kalkulator ciąży a badanie USG

Ustalenie wieku ciąży za pomocą kalkulatora online powinno być uzupełnione badaniem USG. Ultrasonografia w najbardziej wiarygodny sposób pozwala ocenić etap rozwoju płodu, wiek ciąży i wskazać przybliżony termin porodu. W wielu przypadkach data wskazana przez kalkulator może okazać się bardzo zbliżona do tej, którą określa lekarz na podstawie badania USG.

FAQ:

Jak liczyć tygodnie ciąży w szybki sposób?

Istnieją szybkie sposoby liczenia w pamięci danego tygodnia ciąży. Można na przykład wziąć pierwszy dzień ostatniej miesiączki, odjąć od niego 3 miesiące, a na końcu dodać rok i 7 dni. Zdecydowanie łatwiej jednak skorzystać z naszego gotowego kalkulatora, tym bardziej że uzyskasz z jego pomocą o wiele więcej przydatnych informacji.

Który miesiąc ciąży wiąże się z najbardziej dotkliwymi objawami?

Zwykle większość najbardziej dotkliwych objawów takich jak nudności, wymioty czy bóle głowy ma miejsce w I trymestrze ciąży. Zwykle zaczynają się one pod koniec pierwszego miesiąca i trwają przez dwa kolejne, aż do początku II trymestru.

Jak łatwo obliczyć, który to trymestr ciąży?

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki trymestr ciąży trwa w danej chwili, to wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ciąży. W ten sposób możesz na przykład dostosować dietę do potrzeb konkretnego trymestru ciąży.