Strefa
kobiet w ciąży
11 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko, jakie objawy dokuczają mamie, które badania warto wykonać?
Agata Oleszkiewicz
Jedenasty tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać pierwsze badanie USG, sprawdzające, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze. W tym okresie pojawia się wiele dolegliwości ciążowych, ale mimo to zaleca się rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla i kurs w szkole rodzenia.

29 kwiecień 2023

- 11 tydzień ciąży – wielkość brzucha i inne zmiany u mamy
- Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?
- 11 tydzień ciąży – jak trenować mięśnie dna miednicy?
Brzuch w 11 tygodniu ciąży może być już zaokrąglony, zwłaszcza w dolnych partiach. Z tego powodu często dokuczają wzdęcia i zaparcia, wzrasta także masa ciała. To jednak sygnał o właściwym procesie wzrostu maluszka, u którego obserwuje się pracujące serce czy pierwsze ruchy kończyn.
11 tydzień ciąży – wielkość brzucha i inne zmiany u mamy
Koniec pierwszego trymestru to odpowiedni czas na badania prenatalne. Jedenasty tydzień nierzadko oznacza dla rodziców jeden z ważniejszych etapów ciąży, ponieważ na podstawie zebranych informacji można określić prawidłowość i stopień rozwoju dziecka. USG w 11 tygodniu ciąży pozwala potwierdzić lub wykluczyć niektóre wady genetyczne. Ponadto u malucha można zaobserwować narządy, takie jak serce, kręgosłup, żołądek czy pęcherz moczowy. To, ile cm ma dziecko w 11 tygodniu, uwarunkowane jest indywidualnymi czynnikami, ale zwykle maluszek mierzy około 5 cm i waży blisko 10 g. W wyniku dynamicznego rozwoju dziecka przyszła mama może obserwować pierwsze zmiany w swoim wyglądzie, a także doświadczać kolejnych dolegliwości wynikających z fizjologii ciąży. Kiedy nadchodzi 11 tydzień ciąży, mdłości ustępują lub bywają sporadyczne. W tym czasie ciało kobiety zaczyna metamorfozę. Tuż nad spojeniem łonowym brzuszek staje się bardziej zaokrąglony. To efekt powiększania się macicy i przesunięcia malucha w stronę jelit, dlatego przyszłej mamie mogą dokuczać przy tym wzdęcia, zaparcia i częstomocz. Jeśli chodzi o 11 tydzień ciąży, objawy obejmują także zmiany dotyczące urody. Zwiększa się gęstość włosów, poprawia kondycja paznokci, piersi stają się pełniejsze, a na skórze mogą pojawić się wypryski i przebarwienia, choć cera może też się wygładzić i wyglądać lepiej niż dotychczas. Ponadto większość pań skarży się na przyrost masy ciała. Niektóre przyszłe mamy dostrzegają obecność ciemniejszego zarostu wzdłuż kresy białej na brzuchu. To linea negra – rodzaj fizjologicznej zmiany pigmentacyjnej, związanej ze zwiększeniem się ilości progesteronu. Nierzadko można zauważyć zwiększoną produkcję śliny w jamie ustnej, podatność na intensywne gromadzenie się płytki nazębnej oraz nadwrażliwość dziąseł i skłonność ich śluzówki do uszkodzeń podczas szczotkowania.
Jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży?
Dziecko w 11 tygodniu ciąży prostuje się z dotychczasowej pozycji embrionalnej. Tułów staje się dłuższy, podobnie jak kończyny, a szyja smuklejsza. Na paluszkach zaczynają powstawać łożyska paznokci, kciuk układa się w opozycji do pozostałych palców i zaczyna brać udział w zaciskaniu pięści, a na dłoniach kształtują się mieszki włosowe. Wstępnie formują się małżowiny uszne, zamknięte powieki zasłaniają nierozwinięte jeszcze w pełni gałki oczne, a u podstawy twarzy rysuje się wyraźny podbródek. Jedenasty tydzień ciąży to czas, w którym maluch potrafi wysuwać i chować język, a także wykonywać delikatne ruchy nogami i ramionami. Gesty są jednak niewyczuwalne przez mamę, ale można je zaobserwować w czasie USG 4D w 11 tygodniu ciąży. Ponadto pod koniec pierwszego trymestru zachodzi proces różnicowania się narządów płciowych. U chłopców rozpoczyna się produkcja testosteronu w jądrach, co umożliwia m.in. kształtowanie się penisa. U dziewczynek rozwijają się jajniki, a nieco później pojawią się zewnętrzne narządy płciowe.
11 tydzień ciąży – jak trenować mięśnie dna miednicy?
Jedenasty tydzień ciąży to dobry czas na rozpoczęcie ćwiczeń mięśni Kegla. Ze względu na złożoną anatomię mięśnie dna miednicy nie tylko zamykają jej ujście od dołu, ale także pełnią wiele funkcji motorycznych. Sprężysty, silny i elastyczny mięsień Kegla odgrywa szczególną rolę zwłaszcza podczas porodu oraz w okresie połogu. Treningi uczą kontroli czynności pęcherza moczowego i zapobiegają nietrzymaniu moczu, które może być przyczyną nie tylko nieestetycznych przebarwień na bieliźnie czy przykrego zapachu, ale też psychicznego dyskomfortu. Ponadto ćwiczenia rozwijają umiejętność świadomego napinania i rozluźniania dolnych partii ciała, dlatego korzystnie wpływają też na perystaltykę jelit w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego oraz na proces wypróżniania. Aktywność tego typu przygotowuje także kanał rodny do wzmożonego wysiłku podczas porodu oraz wzbudza poczucie bezpieczeństwa i komfortu u mamy. Kontynuowanie sesji po porodzie przyspiesza z kolei regenerację zmęczonych tkanek dna miednicy, a także pozwala szybciej odzyskać formę oraz sprawność i satysfakcję seksualną. Ćwiczenia polegają na jednoczesnym napinaniu mięśni ujścia pochwy i odbytu przez określony czas. Najlepiej rozpocząć je w pozycji leżenia na plecach i utrzymywać skurcz przez 5 s w 10 powtórzeniach i 4 seriach podczas jednego treningu. Wraz z opanowaniem techniki i nabraniem doświadczenia warto wydłużyć czas napięcia mięśni o 2–4 s i przyjmować inne pozycje, takie jak klęk podparty i prosty, siad płaski czy klęczny, a także wykonywać treningi podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności.
Zobacz także: Ciąża a aktywność fizyczna - korzyści i przeciwwskazania
Kolejny artykuł z serii: Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....