Rozwiewamy wątpliwości
o komórkach macierzystych i krwi pępowinowej

Komórki macierzyste i krew pępowinowa - obalamy mity

Interesując się pobraniem krwi pępowinowej i bankowaniem komórek macierzystych możesz spotkać wiele nieprawdziwych informacji. Aby świadomie podjąć decyzję o pobraniu krwi pępowinowej zapoznaj się z kilkoma faktami, które warto znać:

Krew pępowinowa to uznana metoda leczenia

PRAWDA
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej znajdują zastosowanie w leczeniu 80 poważnych chorób. W 2018 roku obchodziliśmy 30 rocznicę pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej (08.10.1988 r.).  Od tego czasu wykonano ponad 60 000 przeszczepień na całym świecie.

Krew pępowinowa ma większe zdolności regeneracyjne od szpiku

PRAWDA
Komórki z krwi pępowinowej mają dziesięciokrotnie większą zdolność regeneracyjną niż szpik kostny. Co więcej, charakteryzuje je mniejsza dojrzałość immunologiczna, dzięki czemu ich przeszczepienie powoduje mniej powikłań u biorcy (w przypadku przeszczepienia allogenicznego to mniejsze ryzyko odrzucenia przeszczepu).

Pozyskanie krwi pępowinowej nie wpływa na przebieg porodu

PRAWDA
Pobranie krwi pępowinowej następuje dopiero po odpępnieniu dziecka. Decyzję, w którym momencie powinna być przecięta pępowina podejmuje położna i lekarz, mając na uwadze aktualną wiedzę medyczną, informacje na temat przebiegu ciąży i porodu, stan zdrowia matki i dziecka, preferencje mamy oraz standardy obowiązujące na oddziale.

Komórki po zamrożeniu nie tracą swoich właściwości

PRAWDA
Doświadczenia przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły, że komórki macierzyste zachowały swoje wyjątkowe zdolności (namnażania się i tworzenia kolonii) po 24 latach przechowywania w stanie głębokiego zamrożenia (temp. -196°C). Teoretycznie komórki macierzyste wraz z preparatem krioochronnym mogą być przechowywane w takich warunkach nieskończenie długo bez uszczerbku na jakości preparatu.

Przeszczepienia krwi pępowinowej wykonujemy również w Polsce

PRAWDA
W Polsce terapie komórkami macierzystymi zyskują na popularności. Obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej można przeszczepić już w dziewięciu ośrodkach, zaś komórki macierzyste ze sznura pępowinowego (wykorzystywane głównie w medycynie regeneracyjnej) w trzynastu. Komórki zabezpieczone w banku rodzinnym umożliwiają szybkie rozpoczęcie leczenia (czas skrócony nawet do 2 miesięcy), ponieważ nie ma konieczności poszukiwania dawcy.

15 minut o komórkach macierzystych

Jakie znaczenie ma liczba komórek w pobranej krwi pępowinowej?

Zapoznaj się z materiałami dodatkowymi w języku angielskim:

1. Long term 2. Cellular engeneering 3. Phase I and II Study 4. Combined umbilical cord 5. Unrelated cord blood 6. Simultaneous transplantation
Dr hab. n. med. Emilian Snarski
Lekarz specjalista hematolog, Dyrektor Medyczny PBKM

Czy kontaminacja przez bakterie preparatów komórek macierzystych wpływa na powodzenie przeszczepienia?

Zapoznaj się z materiałami dodatkowymi w języku angielskim:

1. Microbial Contamination 2. Does microbial contamination 3. Influence of harvest bacterial contamination on au 4. Autologous transplant Microbial contamination of h1 5. Molecular characterization of microbial contaminan
Dr hab. n. med. Emilian Snarski
Lekarz specjalista hematolog, Dyrektor Medyczny PBKM

Podstawy przeszczepiania komórek macierzystych

Zapoznaj się z materiałami dodatkowymi w języku angielskim:

1. Cord-Blood Transplantation in Patients with minimal residual disease
Dr hab. n. med. Emilian Snarski
Lekarz specjalista hematolog, Dyrektor Medyczny PBKM

Zastosowanie krwi pępowinowej

Z tego materiału dowiesz się o:

1. Wybranych chorobach i zastosowaniach krwi pępowinowej w leczeniu
2. Perspektywach wykorzystania krwi pępowinowej

Dr hab. n. med. Emilian Snarski
Lekarz specjalista hematolog, Dyrektor Medyczny PBKM
Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych sp. z o.o. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required