Agata Oleszkiewicz
Fizjoterapeutka

Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Obecnie również młoda mama, która swoją wiedzę oraz doświadczenie z obszaru fizjoterapii i oligofrenopedagogiki aktywnie wykorzystuje w trosce o zdrowie swojej rodziny, ale także pragnie dzielić się nimi z innymi. Miłośniczka aktywnego wypoczynku, zielonych warzyw i olejów tłoczonych na zimno oraz muzykoterapii.

Zobacz inne artykuły tego autora

Początek ciąży – objawy, których można się spodziewać i nietypowe reakcje organizmu

Początkowe objawy ciąży pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Często mylnie interpretowane są jako zwiastun zatrucia pokarmowego lub grypy. Z czasem zmieniają charakter i intensywność. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Jakich dolegliwości można spodziewać się później? Dowiesz się tego,...

Więcej

Niedociśnienie w ciąży – przyczyny i objawy zjawiska, bezpieczne sposoby leczenia

Niskie ciśnienie w ciąży zwykle nie jest związane z poważną chorobą krążeniową. To najczęściej naturalne zjawisko, w którego przebiegu wartość ciśnienia spada blisko o 10 mm Hg. Wywołuje jednak nieprzyjemne objawy, nawet niebezpieczne dla zdrowia. Regularne spacery czy dobra dieta regulują ciśnienie.

Więcej

Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To jednak powszechnie występujące zjawisko, które ściśle wiąże się z fizjologią ciąży. Zwalczanie zaburzeń pracy jelit w ciąży nie jest trudne, ale liczy się konsekwencja.

Więcej

10 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie mamy. Jakich dolegliwości spodziewać się na tym etapie?

10. tydzień ciąży to okres wielkich zmian, patrząc nie tylko na rozwój dziecka, ale również na ciało kobiety. Na tak wczesnym etapie ciąży udaje się już potwierdzić obecność płodu, wykonując nieinwazyjny test prenatalny czy badanie USG. Sama ciężarna może już odczuwać konkretne dolegliwości, które są typowe w I...

Więcej

11 tydzień ciąży – ile cm ma dziecko, jakie objawy dokuczają mamie, które badania warto wykonać?

Jedenasty tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać pierwsze badanie USG, sprawdzające, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a przyszła mama czuje się dobrze. W tym okresie pojawia się wiele dolegliwości ciążowych, ale mimo to zaleca się rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla i kurs w szkole rodzenia. Jest to również...

Więcej

8. tydzień ciąży – przebieg i objawy, rozwój dziecka

USG Choć brzuch w 8. tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny, to maluch daje się we znaki przyszłej mamie poprzez m.in. dyskomfort odczuwany nad spojeniem łonowym, problemy trawienne czy bóle głowy. Połowa pierwszego trymestru to dobry czas na pierwszą wizytę u ginekologa i najważniejsze badania. Jak przebiega ciąża...

Więcej

9 tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakich objawów i emocji można się spodziewać?

9 tydzień ciąży rozpoczyna końcową fazę I trymestru, czyli 3 miesiąc ciąży. To etap w czasie ciąży gdy radość i podekscytowanie nową sytuacją mieszają się z coraz bardziej dokuczliwymi objawami naturalnymi dla tego tygodnia ciąży. Nie ma jednak powodu do zmartwień, na horyzoncie widnieje już bowiem początek II...

Więcej

TSH w ciąży – normy i wahania. Jak interpretować wyniki?

Badanie w ciąży poziomu TSH, czyli hormonu odpowiedzialnego za funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy i prawidłowy rozwój dziecka, to jedno z podstawowych testów wykonywanych na różnych jej etapach. Wyniki TSH pozwalają ocenić jakość pracy tarczycy i wskazać lub wykluczyć różne zaburzenia. 

Więcej

Cukrzyca ciążowa – czy jest niebezpieczna? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Cukrzyca ciążowa jest jednym z powszechnych powikłań ciążowych i często dotyczy nawet tych kobiet, które do tej pory cieszyły się zdrowiem. Nie wywołuje specjalnych dolegliwości, co utrudnia jej rozpoznanie, dlatego bezcenne bywają badania przesiewowe. W leczeniu ważna jest przede wszystkim dieta ciążowa.

Więcej

Ból jajników na początku ciąży – przyczyny, zagrożenia, rokowania

Kłujący ból jajnika w ciąży nierzadko wzbudza obawy o zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka. Dolegliwość charakteryzuje szerokie spektrum przyczyn: od fizjologicznych po stany zagrażające utrzymaniu ciąży. O każdym niepokojącym objawe ze strony układu rozrodczego warto poinformować lekarza.

Więcej

Szyjka macicy w ciąży. Co powinna wiedzieć o jej ewolucji przyszła mama?

Szyjka macicy we wczesnej ciąży ulega zmianom głównie pod względem dostępności do środowiska zewnętrznego. Po zapłodnieniu jej ujście zamyka tzw. czop śluzowy, który zabezpiecza płód przed czynnikami zewnętrznymi. Taki stan w prawidłowo przebiegającej ciąży powinien utrzymać się do porodu.

Więcej

Formalności po narodzinach dziecka – co i kiedy załatwić, czego dopilnować w pracy?

Formalności po urodzeniu dziecka to sprawy urzędowe, które należy uregulować w przeciągu kilku, kilkunastu dni po porodzie, aby maluch stał się pełnoprawnym obywatelem kraju. W dalszej kolejności warto pomyśleć o ubezpieczeniu czy złożeniu wniosków o benefity finansowe dla noworodka.

Więcej

Baby shower – na czym polega i kiedy zorganizować taką imprezę?

Baby shower to rodzaj imprezy z okazji rychłych narodzin dziecka. Organizacja baby shower zwykle spoczywa na barkach przyjaciółek i najbliższej rodziny przyszłej mamy, ponieważ świętowanie odbywa się na kilka miesięcy/tygodni przed rozwiązaniem ciąży. W spotkaniu uczestniczą najczęściej tylko kobiety.

Więcej