4 minuty czytania
Spis treści
  1. 36 tydzień ciąży - który to miesiąc? Dolegliwości III trymestru.
  2. 36 tydzień - waga dziecka i jego rozwój
  3. Badania w 36 tygodniu ciąży

W tym okresie zauważalne są zmiany w ciele kobiety. Macica jest wówczas maksymalnie rozciągnięta, a dziecko uciska żołądek. Wiele mam czuje związany z tym dyskomfort i mimo że z niecierpliwością czeka na narodziny malucha, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości ciążowe.

36 tydzień ciąży - który to miesiąc? Dolegliwości III trymestru.

36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i również jej III trymestr. Do porodu zostało już niewiele czasu. W tym okresie brzuch mamy się zmienia. Na razie jest położony wysoko, ale w następnych tygodniach zacznie opadać. Dziecko jest większe i zmienia położenie, przez co mama może mieć kłopoty z chodzeniem - chód jest chwiejny i nieporadny, dlatego warto więcej odpoczywać, przygotowując się do powitania malucha. 

W 36 tygodniu zmorą przyszłej mamy jest zgaga. Przyczyną jej pojawienia się jest ucisk dziecka na żołądek. Jest ona bardzo uciążliwa i uniemożliwia matce zjedzenie obfitego posiłku. Żeby trochę złagodzić te dolegliwości, trzeba przybrać pozycję leżącą. Położenie się na lewym boku zapobiegnie cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Warto też stosować odpowiednią dietę, co pozwoli łatwiej przejść przez ten czas oczekiwania na potomka.

Ten etap ciąży, to również okres zmian w układzie krwionośnym. Naczynia stają się kruche i mogą pękać. Z tego powodu, przyszłej mamie może dokuczać dyskomfort związany z dziąsłami, które mogą nawet krwawić. Mimo to nadal zaleca się ich codzienne szczotkowanie, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej. Wszelkie infekcje mogą bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu. W 36 tygodniu ciąży poród jest możliwy, lecz maluch może wymagać pomocy przy oddychaniu.

Zdarza się, że u ciężarnych występują hemoroidy. Ich przyczyna to wzmożony nacisk malucha na dolne partie ciała. Na tą dolegliwość można stosować maści i czopki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mają wysoką skuteczność działania.

Z początkiem 36 tygodnia skurcze nie będą jeszcze tak zauważalne. Mogą się nasilić dopiero w kolejnych dniach. Brzuch będzie twardniał, ale nie jest powodem do niepokoju.

36 tydzień - waga dziecka i jego rozwój

W trakcie tego tygodnia ciąży dziecko powinno ważyć ponad 2,5 kg. Jeśli mama jest drobna, waga może być mniejsza. Maluch mierzy prawie 45 cm. Na tym etapie wyostrza się jego słuch, zwłaszcza reakcje na głos mamy, stąd też powinna ona często do niego mówić.

Dziecku rosną również paznokcie. Mogą być bardzo długie i za jakiś czas, po porodzie, trzeba je będzie obciąć. W sklepach można kupić specjalne nożyczki do kruchych paznokci dla noworodków. Maluch jest też na etapie połykania płynu owodniowego. Robi to po to, aby przygotować żołądek do trawienia poza organizmem matki.

Podczas 36 tygodnia ciąży ruchy dziecka mogą być bolesne. Wiąże się to z jego wagą i brakiem miejsca w macicy. Jednak większość mam traktuje to jak niezwykłą oznakę tego, że ich pociecha już niedługo pojawi się na świcie.

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

Badania w 36 tygodniu ciąży

Na zleconym w 36 tygodniu ciąży USG można zobaczyć, jak wygląda nasz długo wyczekiwany dzidziuś. Takie zdjęcia są niezwykłą pamiątką. Podczas badania lekarz ocenia położenie dziecka i sprawdza wyniki badań, które mama wykonała po poprzedniej wizycie.

Badanie ogólne moczu zleca się ciężarnej praktycznie na każdej konsultacji. Jest to konieczne do wykluczenia ewentualnej cukrzycy ciążowej, która jest niebezpieczna dla dziecka. Równie groźna jest obecność białka w moczu. Może to oznaczać nadciśnienie, co niejednokrotnie jest wskazaniem do hospitalizacji, lub do wywołania porodu. Mama nie powinna jednak martwić się na zapas, prowadzący ciążę lekarz, z pewnością otoczy ją i jej dziecko należytą opieką.

Przyszłej mamie wykonuje się również posiew z dróg rodnych, który wskaże potencjalne zakażenie bakteryjne. Jeśli wynik jest niepokojący, zleca się antybiotyk.

Przeczytaj też: Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?


Zainteresują Cię również:

Leukocyty w ciąży

W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...

Bliźnięta dwujajowe

W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...

Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?

Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...

17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos

W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...