5 minut czytania
Spis treści
 1. Zgaga w ciąży - dlaczego powstaje
 2. Sposoby na zgagę w ciąży

Winowajców zgagi w ciąży jest wielu. Winne są nie tylko zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety, ale również niewłaściwy tryb życia i codzienna dieta. Mimo że możliwości leczenia zgagi są ograniczone ze względu na ciążę, można przejąć nad nią kontrolę. Warto wiedzieć czy stosowanie leków na zgagę jest bezpieczne dla kobiety w ciąży?

Zgaga w ciąży - dlaczego powstaje

Uciążliwe dla przyszłej mamy dolegliwości powstają wskutek kilku czynników. Jednym z nich jest progesteron, który wyścieła śluzówkę macicy. Wzrastając, rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i właśnie dlatego treść pokarmowa przedostaje się do przełyku. W wyniku tego u przyszłej mamy może się pojawić zgaga we wczesnej ciąży. Łagodna zgaga na początku ciąży nie jest jeszcze tak uciążliwa. Można ją złagodzić dzięki zmianie nawyków żywieniowych.

Objawy zgagi:

 • uporczywe palenie i pieczenie w przełyku lub w gardle,
 • bóle zamostkowe,
 • kwaśny posmak w ustach,
 • nieustanne odbijanie,
 • wymioty.

Zgaga w ciąży nasila się na skutek niewłaściwej diety. Jest szczególnie dokuczliwa, jeśli przyszła mama spożywa dużo tłustych i ostrych potraw oraz w II i III trymestrze, gdy rozciągnięta macica powoduje ucisk na żołądek. Rozwiązaniem problemu może być zmiana pozycji leżącej na lewy bok. Ucisk będzie wtedy mniejszy, a kwaśny posmak w jamie ustnej nie będzie tak mocno odczuwalny.

Zobacz także: 24 tydzień ciąży - ułożenie i waga dziecka

Sposoby na zgagę w ciąży

Jeśli kobieta ma wątpliwości, co na zgagę w ciąży będzie bezpieczne dla niej i malucha, powinna porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych na własną rękę. Specjaliści pomogą dobrać leki na zgagę w ciąży, które nie będą zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Najczęściej stosowane i najbezpieczniejsze są mleczka na bazie aluminium. Tego typu substancje zawierają również tabletki na zgagę w ciąży, które można ssać kilka razy dziennie. W aptece są też dostępne pastylki musujące, które działają bardzo szybko przynosząc ulgę.

Kłopotliwe dolegliwości można złagodzić stosując domowe sposoby na zgagę w ciąży. Mogą to być napary z ziół, np. rumianku lub mięty. Na zgagę poleca się także napary z korzenia imbiru, ciasteczka imbirowe lub dodawanie imbiru do potraw. Kobiety ciężarne muszą wiedzieć, że korzeń imbiru mogą spożywać pod warunkiem, że nie mają nadciśnienia w ciąży. 

Przydatna jest także soda oczyszczona. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w szklance przegotowanej wody. Soda na zgagę w ciąży jest powszechnie stosowana, ale nie powinno się jej nadużywać. Nadmiar substancji w organizmie powoduje biegunkę.

Inną metodą jest szklanka wody z łyżką octu jabłkowego i łyżką miodu. Roztwór powinno się pić w momencie wystąpienia pierwszych objawów zgagi. W sytuacjach nagłych można też zjeść garść migdałów. Działają one zobojętniająco na kwas solny w żołądku.

Kluczowym elementem do pozbycia się zgagi w ciąży jest dieta. W codziennym jadłospisie przyszła mama powinna unikać potraw zbyt tłustych lub ostrych, wzmagających wydzielanie soków żołądkowych. Posiłki powinny być nie tylko lekkostrawne, ale też małe i częste. Przejadanie się jest całkowicie niewskazane. 

Aby nie mieć zgagi, należy też unikać:

 • najadania się na noc,
 • słodyczy z dużą zawartością tłuszczu,
 • palenia papierosów (w ciąży to powinno być oczywiste, ale niestety niektóre mamy palą),
 • obcisłych ubrań,
 • spania w nieodpowiedniej pozycji (np. zbyt nisko).

Na zgagę w ciąży można pić równie mleko, naturalne maślanki, kefir albo jogurt. Będą działać doraźnie na pieczenie i palenie w przełyku. Sprawdzi się również siemię lniane, które ma właściwości powlekające śluzówkę żołądka i łagodzące dolegliwość. Można je pić z mlekiem i miodem.

Wiele kobiet zastanawia się, czy zgaga może być objawem ciąży. Dolegliwość nie powinna być traktowana jako objaw zapłodnienia. Progesteron wzrasta również w II połowie cyklu i można wtedy odczuwać takie same dolegliwości. Zgaga może też być objawem refluksu, czyli przypadłości związanej z cofaniem się treści pokarmowej do żołądka, który powinno się leczyć.

Przeczytaj też: Dieta w ciąży - co szkodzi dziecku? Co jeść w ciąży?


Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...