5 minut czytania
Spis treści
  1. Zmiany w ciele kobiety w 24 tygodniu ciąży
  2. Zmiany dziecka w 24 tygodniu ciąży
  3. Poród w 24 tygodniu ciąży

24 tydzień ciąży to drugi jej trymestr, czyli 6 miesiąc. Do porodu pozostały już tylko 3 miesiące, więc rodzice powinni zaczynać przygotowania do powitania malucha na świecie. W 24 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około pół kilograma. Maluch waży już tyle, co połowa paczki cukru, a zatem powoli staje się mocno wyczuwalnym ciężarem dla swojej matki. W trakcie trwania 24 tygodnia ciąży brzuch jest zaokrąglony, a pępek zaczyna robić się płaski. Dzieje się tak dlatego, że rosnący bobas wypycha skórę, która się rozciąga.

Zmiany w ciele kobiety w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży waga matki nie powinna być większa niż o około 8 kilogramów w porównaniu do wagi początkowej. Znaczne przytycie w ciąży grozi nie tylko trudnym porodem, rozwinięciem się nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy ciążowej, ale także  trudniejszym powrotem do wagi wyjściowej. W tym czasie na brzuchu ciężarnej uwidacznia się ciemna linia (linea negra), biegnąca przez jego środek. Powstaje ona na skutek wysokiego poziomu barwnika w skórze – melaniny i nie powinna wzbudzać niepokoju, gdyż jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy.

Dziecko w 24 tygodniu intensywnie przybiera na wadze i dlatego w łonie matki robi się coraz ciaśniej. Przyszła mama w tym czasie zaczyna odczuwać duszności i coraz trudniej jest jej złapać oddech. Maluch zaczyna naciskać na przeponę, stąd warto pozwolić sobie na więcej odpoczynku. Podobnie jest ze zgagą, która coraz częściej towarzyszy kobiecie. Z tego powodu zaleca się pić bardzo dużo wody mineralnej lub naparu z mięty. W tym czasie mijają jednak związane z pierwszym trymestrem nudności i wymioty, co znacznie poprawia samopoczucie przyszłej mamy. 

Podczas 24 tygodnia życia płodowego dziecka, matka powinna wykonać badania na krzywą cukrową. W okolicy końcówki drugiego trymestru dziecko jest na tyle duże, że uciska narządy i nerwy, a także zaczyna się znacznie intensywniej ruszać. Stąd też kobieta może odczuwać bóle kręgosłupa (które niestety nasilą się w trzecim trymestrze). Nie rzadsze są również zaparcia oraz problemy z ciągłym parciem na mocz. Warto w tym czasie porozmawiać z bardziej doświadczonymi mamami, które już radziły sobie z podobnymi problemami. Ponadto wszelkie dolegliwości pójdą w niepamięć, jak tylko maluszek pojawi się na świecie. 

Na pojawiające się czasem nieżyty w błonie śluzowej nosa, której mogą towarzyszyć krwawienia, zaleca się stosowanie nawilżacza powietrza lub sprayów np. z wodą morską, które nawilżają śluzówkę i są bezpieczne w stosowaniu. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Zmiany dziecka w 24 tygodniu ciąży

Dziecko w 24 tygodniu ciąży powoli wytwarza w płucach tzw. surfaktant, czyli czynnik powierzchniowy, mający na celu zapobieganie zlepianiu się pęcherzyków płucnych podczas wdechów i wydechów. Maluch nadal czerpie tlen z łożyska matki, jednakże jego płuca stają się z dnia na dzień coraz silniejsze - w ten sposób młody organizm zaczyna przygotowywać się do porodu i samodzielnego oddychania. 

W 24 tygodniu ciąży ruchy dziecka są mocniejsze ze względu na jego coraz silniejsze mięśnie, dlatego malec może wykonywać dowolne fikołki, co oczywiście odczuwa mama. Dziecko do 24 tygodnia ciąży ma na ogół zamknięte szpary powiekowe, które zaczynają się otwierać dopiero pod koniec drugiego trymestru. Maluch doskonale rozpoznaje głosy swoich rodziców i bliskich mu osób, dlatego może reagować na nie bardziej emocjonalnie. 

Organizm płodu w 24 tygodniu jego istnienia zaczyna wytwarzać leukocyty, czyli białe krwinki, co zwiększa nieco jego odporność. Powoli rozwijają się również naczynia krwionośne. Mimo że w 24 tygodniu ciąży waga dziecka jest już imponująca, to jego długość wynosi około 20 centymetrów w pozycji embrionalnej.

Aby zapobiegać bolesnym skurczom nóg i dolegliwościom ze strony kręgosłupa, ciężarna nie powinna zapominać o regularnych ćwiczeniach rozciągających, częstych spacerach na świeżym powietrzu czy lekkiej gimnastyce, która powinna być dopasowana do potrzeb kobiet w ciąży. Warto skorzystać ze specjalnych zajęć dla przyszłych mam, organizowanych np. w klubach fitness, pod warunkiem, że są prowadzone przez przeszkoloną osobę. 

Poród w 24 tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 24 tygodniu ciąży nie jest jeszcze w pełni samodzielne i przygotowane do życia poza łonem swojej matki i potrzebuje specjalistycznej pomocy i aparatury (m. in. inkubatora). Po pierwsze maluch nie jest jeszcze w stanie sam oddychać. Po drugie jego układ pokarmowy również nie jest w pełni rozwinięty. To samo dotyczy termoregulacji - wcześniaki nie byłby w stanie utrzymać odpowiedniej ciepłoty ciała. Dane statystyczne potwierdzają, że lekarze są w stanie pomóc wcześniakowi, jeśli ten waży nie mniej niż 500 gramów.

Zobacz też: 25 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

29 tydzień ciąży - najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka

W 29 tygodniu ciąży maluch nabiera prawdziwych kształtów. Ponieważ rośnie, mamie może być ciężej....

28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

W 28 tygodniu ciąży u przyszłych mam zaczyna się syndrom wicia gniazda. Mimo nieco gorszego...

Ciąża a aktywność fizyczna - korzyści i przeciwwskazania

W społeczeństwie jest wiele kobiet, które ma opory przed aktywnością fizyczną w ciąży. Zupełnie...

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

W wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, przyszłe mamy są bardzo podatne na infekcje. Objawem...