Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
24 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?

24 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka?

03.05.2023

6 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

24 tydzień ciąży to wyjątkowy czas w życiu rosnącego w łonie matki maleństwa. Zaczyna ono coraz więcej pojmować z otaczającego je świata. Większość jego organów jest już w pełni wykształcona. Przyszła mama również zaczyna coraz bardziej odczuwać ruchy maleństwa i dolegliwości ciążowe.

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to jej szósty miesiąc. Dziecko ma rozmiary niewiele mniejsze od noworodka. To także drugi trymestr ciąży. Pozostał już tylko jeden trymestr, by móc powitać na świecie swoje maleństwo. To będzie czas intensywnego wzrostu dziecka. Jeżeli dziecko ma na tym etapie nieco inne parametry wzrostu i wagi niż przyjęte powszechnie, to nie ma powodu do obaw. Nadrobi wszystko w ostatnim trymestrze ciąży.

Waga dziecka w 24 tygodniu ciąży

W 24 tygodniu ciąży dziecko ma około 30 cm długości, waży około 600 g. W tym czasie maluszek coraz bardziej przypomina noworodka. Ma już w pełni wykształconą buzię i ciało. Robi mu się także coraz ciaśniej w macicy i z tej przyczyny mocno kopie. Od 24 tygodnia ciąży maleństwo zaczyna przybierać około 90 g na tydzień. Gdyby w tym czasie zaczął się poród, byłby nazwany przedwczesnym (nie poronieniem).

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży – jak często powinny występować?

W 24 tygodniu ciąży dziecko powiększa się znacznie, a macica w związku z tym kurczy się. Maluszek rozpycha się i wierci, by ułożyć się w jak najlepszej dla siebie pozycji. Na początku ruchy dziecka mogą być bardzo intensywne i bolesne dla przyszłej mamy. Z czasem jednak staną się bardziej regularne i łagodne.

Zmiany zachodzące w organizmie dziecka w 24 tygodniu ciąży. Rozwój 

W 24 tygodniu ciąży dojrzewają narządy wewnętrzne dziecka. To okres, w którym w płucach tworzą się oskrzeliki, dzięki którym dziecko będzie mogło oddychać po urodzeniu. Dodatkowo płuca wypełniają się surfaktantem. Jest to substancja zapobiegająca sklejaniu się pęcherzyków płucnych.

U maluszka w 24 tygodniu ciąży powstają więzadła stawowe, które w przyszłości będą stabilizować pracę jego stawów. Jego układ kostny również zaczyna kostnieć – chrząstka przemienia się w tkankę kostną. W tym czasie maleństwu rosną też włosy i paznokcie.

Klatka piersiowa zaczyna kurczyć się i rozkurczać – ruchy te przypominają oddychanie. Zwiększa się też częstotliwość odruchu ssania. W tym czasie dziecko otwiera ponadto powieki. Oczy zaczynają poruszać się we wszystkich kierunkach, reagują też wyraźnie na światło.

Maluszek ma w łonie matki jeszcze sporo przestrzeni do poruszania się, dlatego jego pozycja nie jest stała. Ma już rozwinięty błędnik. Dzięki temu jest w stanie kontrolować pozycje, w jakich się układa.

Silnie rozwija się też układ nerwowy dziecka. Pojawia się coraz więcej połączeń między komórkami nerwowymi, zwiększa się również ich ilość. Układ nerwowy zaczyna przyjmować cały czas nowe funkcje.

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Dziecko w 24 tygodniu ciąży wygląda już zupełnie jak mały człowiek. Jest bardzo podobne do noworodka. Jego twarzyczka jest w pełni wykształcona, tak jak wszystkie części ciała. Ma brwi i rzęsy (jeszcze pozbawione koloru), a także włosy na głowie.

W przypadku przedwczesnego porodu w 24 tygodniu ciąży lekarze są w stanie uratować życie małego człowieczka. Niestety malec będzie musiał leżeć w inkubatorze, gdyż nie ma jeszcze odpowiednio ustabilizowanej termoregulacji i jego układ pokarmowy nie jest w pełni ukształtowany. Szanse na przeżycie maleństwa urodzonego w 24 tygodniu ciąży wynoszą tylko 25%.

Dziecko na tym etapie rozwoju jest w stanie odróżniać smaki. Odczuwa także emocje i reaguje na świat, który go otacza. Źle wpływają na niego hałasy, natomiast relaksuje się, gdy słyszy głosy mamy i taty.

Jakie badania warto wykonać w 24 tygodniu ciąży?

W 24 tygodniu ciąży należy odbyć piątą wizytę u ginekologa, która jest obowiązkowa dla wszystkich przyszłych mam. Badanie, które powinno się wykonać w tym czasie, to doustny test na obciążenie glukozą. Dzięki niemu będzie można wyeliminować cukrzycę ciążową.

Innymi badaniami, które zleci lekarz ginekolog w tym okresie, są:

  • morfologia krwi przyszłej mamy,
  • badanie ogólne moczu,
  • kontrola ciśnienia krwi,
  • sprawdzenie ogólnych parametrów zdrowia,
  • kontrola masy ciała,
  • sprawdzenie czynności serca dziecka,
  • sprawdzenie, czy nie ma ryzyka zaburzeń we wzrastaniu płodu,
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
  • badanie na krzywą cukrową.

Konieczne będzie również wykonanie badania USG połówkowego, jeśli jeszcze do tej pory nie zostało przeprowadzone.

USG połówkowe w 24 tygodniu ciąży

USG połówkowe jest konieczne do przeprowadzenia. Szczególnie sprzyjającym temu czasem jest 24 tydzień ciąży. Jest to okres, gdy większość narządów maleństwa jest już wykształconych i podejmuje samodzielnie swoją pracę. Badanie USG pozwoli sprawdzić, czy ich funkcjonowanie jest prawidłowe. U maluszka prawdopodobnie będzie można już określić podobieństwo do Rodziców.

Waga mamy w 24 tygodniu ciąży

Waga mamy w 24 tygodniu ciąży powinna być wyższa od ogólnej wagi wyjściowej o mniej więcej 5–6 kg. Maleństwo waży około 600 g. Płyn owodniowy, którym jest otoczone, ma objętość około ½ litra. Większy przyrost masy ciała niż 6 kg może oznaczać, że przyszła mama nie odżywia się prawidłowo, a jej dieta nie jest zbilansowana. Zbyt dużo kilogramów nabranych w ciąży może mieć niekorzystny wpływ na dziecko, a po ciąży trudno je zrzucić.

Co dzieje się z ciałem kobiety w 24 tygodniu ciąży? Brzuch przyszłej mamy

Brzuch w 24 tygodniu ciąży staje się coraz bardziej zaokrąglony, a jego obwód coraz większy. Dziecko ma w macicy coraz mniej miejsca. Brzuch nie jest jeszcze tak duży, by sprawiać problemy w poruszaniu się czy przy aktywnościach dnia codziennego.

Na brzuchu przyszłej mamy pojawia się ciemna linia, która biegnie w pionie przez środek brzucha. Nazywa się ją linią negra. Powstaje ona na skutek podniesionego poziomu melaniny w skórze kobiety będącej w ciąży. Konieczne jest też stosowanie odpowiednich kremów z filtrem UVA i unikanie opalania się, by zapobiec powstawaniu nieładnych plam na skórze.

W 24 tygodniu ciąży przyszłej mamie może dokuczać zgaga, ból kręgosłupa, konieczność częstych wizyt w toalecie z powodu parcia na pęcherz czy zaparcia. Wszystko to wynika z tego, że powiększona macica powoduje ucisk na różne narządy i połączenia nerwowe.

Macica może również uciskać na przeponę. U kobiety mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Czasami występują również krwawienia z nosa. By je zminimalizować, można stosować nawilżacz powietrza.

W 24 tygodniu ciąży przyszła mama może odczuć, że pogarsza jej się wzrok. Na skutek działających w jej ciele hormonów gorzej pracuje aparat łzowy. Na szczęście pogorszenie wzroku z okresu ciąży jest odwracalne i po porodzie wszystko wróci do normy.

Aby zapobiec skurczom łydek, dobrze jest zadbać o rozciąganie mięśni nóg w tym okresie. Na bóle dolnej części pleców pomoże kołysanie w ciągu dnia miednicą. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może udać się na basen, gdyż pływanie doskonale wpływa na wszelkie bóle pleców. Warto również zadbać o ćwiczenie mięśni Kegla. Dobrze wyćwiczone znacząco ułatwią poród.

W 24 tygodniu ciąży może pojawić się u kobiety również zwiększony apetyt. Trzeba jednak pamiętać o tym, by starać się zachować zdrowy rozsądek i zbilansowaną dietę, by nie obciążyć swojego organizmu dodatkowymi kilogramami.

Kobiecie może towarzyszyć zmienność nastrojów w ciągu dnia. Miewa problemy ze skupieniem uwagi, a także zapomina o ważnych datach, spotkaniach czy terminach.

Warto, by kobieta pamiętała o nawodnieniu organizmu. Ciągłe bieganie do toalety z pełnym pęcherzem może nie zachęcać do tego. Przyszła mama nie powinna się tym niepokoić, gdyż dziecko uciska na pęcherz i jest to zupełnie normalne. Dlatego nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, bo ma to niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko, a także na samopoczucie kobiety.

Zobacz też: 25 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

(
5
(2)
)

Zainteresują Cię również