5 minut czytania
Spis treści
  1. Zmiany dziecka w 25 tygodniu ciąży
  2. Nastrój i ciało matki w 25 tygodniu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?
  4. Ułożenie dziecka w 25 tygodniu ciąży

25 tydzień ciąży to końcówka 6 miesiąca jej trwania. To okres, w którym nie powinno się rezygnować z lekkiej i kontrolowanej aktywności fizycznej, mimo powiększającego się brzucha. Sprawniejsze ciało w ciąży gwarantuje lepszy, szybszy i mniej bolesny poród. W 25 tygodniu ciąży waga dziecka jest zbliżona do 700 gramów, co oznacza, że bobas waży mniej niż np. torba cukru.

Zmiany dziecka w 25 tygodniu ciąży

Dziecko w 25 tygodniu ciąży, w brzuchu matki, przechodzi intensywne zmiany: rozwijają się naczynia krwionośne, gromadzi się tłuszcz jako tkanka ochronna, rozwijają się mięśnie, a w płucach namnażają się pęcherzyki płucne. Co więcej w dziąsłach zaczynają tworzyć się zawiązki zębów, a nerwy wokół ust dziecka zaczynają być czułe na dotyk. W 25 tygodniu ciąży USG pokazuje przyszłym rodzicom maluszka, który intensywnie rusza nogami i rękoma, dotykającego wewnętrznej ściany macicy i bawiącego się pępowiną. Dlatego też przyszła mama może czuć ruchy dziecka ze znacznie większą intensywnością niż we wcześniejszych miesiącach.

Nastrój i ciało matki w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży waga matki często daje jej się we znaki, co jest częstą przyczyną zmartwień wielu pań. Tymczasem nie należy się zbytnio przejmować. Jeśli dziecko przybiera na wadze zgodnie z planem, nadwyżka kilogramów zniknie po porodzie. Prawdą jest jednak, że przyszła mama bywa bardziej zmęczona i odczuwa znacznie większe wahania nastroju niż wcześniej. Okres ten cechuje się również problemami z wzięciem głębokiego oddechu. Dzieje się tak na skutek zaburzenia wydzielania hormonów, które rozpulchniają śluzówkę dróg oddechowych, przez co przepona jest uciskana macicą. 

Jeśli chodzi o ciążę bliźniaczą to jej 25 tydzień jest pod tym względem wyjątkowo trudny, gdyż ciężarna jest bardzo senna, pochrapuje w nocy i może wykazywać małą aktywność ruchową w ciągu dnia. Wszystko to wynika z niedotlenienia mózgu. Ciążowy brzuch jest już dość widoczny, a skóra na nim napięta, co rodzi ryzyko pojawienia się rozstępów. Na takie dolegliwości skórne doskonale działa masaż skóry połączony z nakładaniem olejków: kokosowego, winogronowego lub migdałowego, pod warunkiem, że terapia będzie prowadzona regularnie. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W 25 tygodniu ciąży zdjęcia płodu mogą pokazać przyszłej mamie, jak dziecko zaciska piąstki. Ruchy malucha są jeszcze niepewne, dlatego zdarza się, że płód uderza palcami o siebie i próbuje złapać za pępowinę. Co ciekawe, w tym czasie mama może poczuć, kiedy maluch ma czkawkę. Pod koniec drugiego trymestru jego struny głosowe są już rozwinięte. Wygląd bobasa w 25 tygodniu ciąży przypomina już niemowlę, które spotka się ze światem po upływie 9 miesięcy życia płodowego.

Ułożenie dziecka w 25 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru, do mniej więcej 32 tygodnia ciąży, dziecko układa się w macicy dowolnie. Jest jeszcze na tyle małe, że nie brakuje mu miejsca na swobodne zmiany pozycji. Jego ułożenie w 25 tygodniu ciąży zależy od  nastroju i temperamentu. Dopiero w trzecim trymestrze, kiedy w macicy zaczyna robić się ciasno, dziecko może przyjmować pozycję główkową, miednicową lub poprzeczną. 

Przyjęcie odpowiedniego ułożenia jest kluczowe jeśli chodzi o sam poród. Najwłaściwszą i najczęstszą (95%) pozycją jest główkowa - to właśnie główkę najpierw widzi osoba przyjmująca poród. Jest to najbezpieczniejsza pozycja. W takim ułożeniu maluch kopie mamę po żebrach, co jest dla niej dobrym znakiem, mówiącym o tym, że poród może obyć się bez komplikacji. 

Położenie podłużne miednicowe to przeciwieństwo pozycji główkowej. W pobliżu ujścia macicy znajduje się nie głowa, a pośladki dziecka. Na szczęście takich porodów nie jest dużo, około 3%. Niestety nie jest to idealna pozycja do rodzenia. Wiąże się z dużym nakładem energii, który musi wykrzesać z siebie rodząca, a w większości przypadków poród kończy się cesarskim cięciem. Innym rodzajem położenia dziecka w macicy jest ułożenie poprzeczne, kiedy maluch układa się jak w hamaku. Jest to bardzo rzadki rodzaj ułożenia - stanowi niespełna 1% przypadków. Łatwo to poznać po owalnym kształcie brzucha. Najczęstszą przyczyną nietypowego położenia dziecka są wady w budowie kostnej miednicy ciężarnej. 

Przeczytaj również: Jak wybrać kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

29 tydzień ciąży - najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka

W 29 tygodniu ciąży maluch nabiera prawdziwych kształtów. Ponieważ rośnie, mamie może być ciężej....

28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

W 28 tygodniu ciąży u przyszłych mam zaczyna się syndrom wicia gniazda. Mimo nieco gorszego...

Ciąża a aktywność fizyczna - korzyści i przeciwwskazania

W społeczeństwie jest wiele kobiet, które ma opory przed aktywnością fizyczną w ciąży. Zupełnie...

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

W wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, przyszłe mamy są bardzo podatne na infekcje. Objawem...