5 minut czytania
Spis treści
  1. Zmiany dziecka w 25 tygodniu ciąży
  2. Nastrój i ciało matki w 25 tygodniu ciąży
  3. Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?
  4. Ułożenie dziecka w 25 tygodniu ciąży

25 tydzień ciąży to końcówka 6 miesiąca jej trwania. To okres, w którym nie powinno się rezygnować z lekkiej i kontrolowanej aktywności fizycznej, mimo powiększającego się brzucha. Sprawniejsze ciało w ciąży gwarantuje lepszy, szybszy i mniej bolesny poród. W 25 tygodniu ciąży waga dziecka jest zbliżona do 700 gramów, co oznacza, że bobas waży mniej niż np. torba cukru.

Zmiany dziecka w 25 tygodniu ciąży

Dziecko w 25 tygodniu ciąży, w brzuchu matki, przechodzi intensywne zmiany: rozwijają się naczynia krwionośne, gromadzi się tłuszcz jako tkanka ochronna, rozwijają się mięśnie, a w płucach namnażają się pęcherzyki płucne. Co więcej w dziąsłach zaczynają tworzyć się zawiązki zębów, a nerwy wokół ust dziecka zaczynają być czułe na dotyk. W 25 tygodniu ciąży USG pokazuje przyszłym rodzicom maluszka, który intensywnie rusza nogami i rękoma, dotykającego wewnętrznej ściany macicy i bawiącego się pępowiną. Dlatego też przyszła mama może czuć ruchy dziecka ze znacznie większą intensywnością niż we wcześniejszych miesiącach.

Nastrój i ciało matki w 25 tygodniu ciąży

W 25 tygodniu ciąży waga matki często daje jej się we znaki, co jest częstą przyczyną zmartwień wielu pań. Tymczasem nie należy się zbytnio przejmować. Jeśli dziecko przybiera na wadze zgodnie z planem, nadwyżka kilogramów zniknie po porodzie. Prawdą jest jednak, że przyszła mama bywa bardziej zmęczona i odczuwa znacznie większe wahania nastroju niż wcześniej. Okres ten cechuje się również problemami z wzięciem głębokiego oddechu. Dzieje się tak na skutek zaburzenia wydzielania hormonów, które rozpulchniają śluzówkę dróg oddechowych, przez co przepona jest uciskana macicą. 

Jeśli chodzi o ciążę bliźniaczą to jej 25 tydzień jest pod tym względem wyjątkowo trudny, gdyż ciężarna jest bardzo senna, pochrapuje w nocy i może wykazywać małą aktywność ruchową w ciągu dnia. Wszystko to wynika z niedotlenienia mózgu. Ciążowy brzuch jest już dość widoczny, a skóra na nim napięta, co rodzi ryzyko pojawienia się rozstępów. Na takie dolegliwości skórne doskonale działa masaż skóry połączony z nakładaniem olejków: kokosowego, winogronowego lub migdałowego, pod warunkiem, że terapia będzie prowadzona regularnie. 

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W 25 tygodniu ciąży zdjęcia płodu mogą pokazać przyszłej mamie, jak dziecko zaciska piąstki. Ruchy malucha są jeszcze niepewne, dlatego zdarza się, że płód uderza palcami o siebie i próbuje złapać za pępowinę. Co ciekawe, w tym czasie mama może poczuć, kiedy maluch ma czkawkę. Pod koniec drugiego trymestru jego struny głosowe są już rozwinięte. Wygląd bobasa w 25 tygodniu ciąży przypomina już niemowlę, które spotka się ze światem po upływie 9 miesięcy życia płodowego.

Ułożenie dziecka w 25 tygodniu ciąży

Pod koniec drugiego trymestru, do mniej więcej 32 tygodnia ciąży, dziecko układa się w macicy dowolnie. Jest jeszcze na tyle małe, że nie brakuje mu miejsca na swobodne zmiany pozycji. Jego ułożenie w 25 tygodniu ciąży zależy od  nastroju i temperamentu. Dopiero w trzecim trymestrze, kiedy w macicy zaczyna robić się ciasno, dziecko może przyjmować pozycję główkową, miednicową lub poprzeczną. 

Przyjęcie odpowiedniego ułożenia jest kluczowe jeśli chodzi o sam poród. Najwłaściwszą i najczęstszą (95%) pozycją jest główkowa - to właśnie główkę najpierw widzi osoba przyjmująca poród. Jest to najbezpieczniejsza pozycja. W takim ułożeniu maluch kopie mamę po żebrach, co jest dla niej dobrym znakiem, mówiącym o tym, że poród może obyć się bez komplikacji. 

Położenie podłużne miednicowe to przeciwieństwo pozycji główkowej. W pobliżu ujścia macicy znajduje się nie głowa, a pośladki dziecka. Na szczęście takich porodów nie jest dużo, około 3%. Niestety nie jest to idealna pozycja do rodzenia. Wiąże się z dużym nakładem energii, który musi wykrzesać z siebie rodząca, a w większości przypadków poród kończy się cesarskim cięciem. Innym rodzajem położenia dziecka w macicy jest ułożenie poprzeczne, kiedy maluch układa się jak w hamaku. Jest to bardzo rzadki rodzaj ułożenia - stanowi niespełna 1% przypadków. Łatwo to poznać po owalnym kształcie brzucha. Najczęstszą przyczyną nietypowego położenia dziecka są wady w budowie kostnej miednicy ciężarnej. 

Przeczytaj również: Jak wybrać kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required