3 minuty czytania
Spis treści
  1. Test ciążowy z krwi- jak działa?
  2. Test ciążowy z krwi- przygotowanie
  3. Test ciążowy z krwi- kiedy najwcześniej?
  4. Test ciążowy z krwi- wynik

Test ciążowy z krwi- jak działa?

Dostępne testy ciążowe wykrywają podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Jest ona hormonem wytwarzanym przez komórki syncytiotrofoblastu (składowej późniejszego łożyska).  Beta- HCG zawarta jest zarówno w moczu, jak i krwi kobiety. Najpierw jednak pojawia się w krwi, dzięki czemu badanie to wcześniej jest w stanie wykryć ciążę.

Dodatni test ciążowy z krwi nie jest jednak równoznaczny z rozpoznaniem ciąży, ponieważ stężenie beta- HCG wzrasta też między innymi w przypadku ciąż pozamacicznych oraz zaśniadu groniastego. Z tego powodu każdy wynik powinien być zinterpretowany przez specjalistę i uzupełniony badaniem USG.

Sprawdź także: Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

Test ciążowy z krwi- przygotowanie

Aby wykonać test ciążowy z krwi najlepiej jest udać się do przychodni rejonowej. Pielęgniarka pobierze krew żylną do probówki i przekaże materiał do laboratorium. Nie ma potrzeby, aby kobieta specjalnie przygotowywała się do tego badania. Co ważne, nie trzeba też być na czczo. Nie jest też konieczne skierowanie od lekarza.

Test ciążowy z krwi- kiedy najwcześniej?

Testy ciążowe wykrywające obecność beta- HCG w moczu mogą najwcześniej być wykonywane w terminie spodziewanej miesiączki. To wtedy, po implantacji, stężenie tego hormonu zaczyna gwałtownie rosnąć. Testy ciążowe z krwi mogą być zaś wykonane już około 8- 10 dnia po zapłodnieniu.

Należy mieć jednak na uwadze, że aby mieć pewność czy ciąża jest prawidłowa, a do zagnieżdżenia doszło w jamie macicy, kobieta powinna udać się do lekarza ginekologa. On podczas badania ultrasonograficznego jest w stanie zlokalizować zarodek oraz jego bijące serce. Uważa się, że, gdy stężenie beta- HCG w krwi wynosi 1200 mlU/ml, pęcherzyk ciążowy powinien być widoczny w jamie macicy. Czynność serca dziecka widoczna zaś jest najczęściej, gdy stężenie gonadotropiny kosmówkowej sięga około 10 tysięcy mlU/ml.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Test ciążowy z krwi- wynik

Produkcja gonadotropiny kosmówkowej gwałtownie wzrasta po zagnieżdżeniu zarodka. W pierwszych tygodniach ciąży podwaja swoją wartość co około 48 godzin. Na tej podstawie oszacować można wczesny wiek ciążowy. Nie jest to jednak precyzyjny pomiar i nie należy wykorzystywać go do szacowania terminu porodu.

Największe stężenie beta- HCG jest między 9. a 12. tygodniem ciąży. Uważa się, że gdy wynik beta- HCG wynosi poniżej 10mlU/ml obecność ciąży można wykluczyć. Gdy zaś przekracza 25 mlU/ml z dużym prawdopodobieństwem kobieta jest w ciąży. Warto wiedzieć, że wynik ten jest wyższy w przypadku ciąż mnogich.

Przeczytaj również: Ruchy dziecka w 20 tygodniu i wielkość dziecka


Oceń artykuł

3,0

wg. 15 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....