6 minut czytania
Spis treści
  1. Cięcie cesarskie- wskazania
  2. Cięcie cesarskie- przygotowanie
  3. Cięcie cesarskie- jak wygląda?
  4. Cesarskie cięcie- ile trwa?
  5. Połóg po cięciu cesarskim
  6. Cesarskie cięcie a pobranie krwi pępowinowej

Cięcie cesarskie- wskazania

W Polsce niepraktykowane jest wykonywanie cięcia cesarskiego na życzenie pacjentki. Jest to operacja, do której istnieją konkretne wskazania i to na ich podstawie lekarze podejmują decyzję o tej drodze porodu. Wskazania do cięcia można podzielić na: elektywne (planowe), pilne oraz nagłe. W pierwszej grupie znajdują się m.in. nieprawidłowe położenie, przewidywana duża masa dziecka, stan po 2 (lub więcej) cięciach cesarskich czy też niewspółmierność porodowa. Poza położniczymi wskazaniami do cięcia cesarskiego wyróżnia się również schorzenia kardiologiczne czy też psychiatryczne. Warto wiedzieć, że ciąża bliźniacza jednokosmówkowa jest także elektywnym wskazaniem do porodu drogą cięcia cesarskiego.

Zdarza się, że cięcie cesarskie nie jest wcześniej planowane, ale okazuje się konieczne. Dzieje się tak w przypadku wystąpienia bradykardii u dziecka i nieprawidłowego zapisu KTG. Nagłymi stanami, które wymagają natychmiastowej operacji jest m.in. wypadnięcie pępowiny, rzucawka czy też  łożysko przedwcześnie oddzielające się. W sytuacji, gdy istnieje ryzyko powikłań zarówno dla kobiety jak i noworodka, np. w postaci jego niedotlenienia, mówi się o tzw. „cięciu na jodynę”, sugerującym działania lekarzy mające na celu jak najszybsze wyjęcie dziecka z jamy macicy.

 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Cięcie cesarskie- przygotowanie

W przypadku planowego cięcia cesarskiego najczęściej przyjęcie jest w dniu operacji, rano, będąc na czczo. Zdarza się, że w niektórych szpitalach preferowana jest opcja przyjęcia dzień przed wyznaczonym terminem cesarskiego cięcia. Zazwyczaj prosi się przyszłą mamę o umycie antybakteryjnym mydłem oraz ogolenie okolicy, w której będzie blizna. Zmniejsza to ryzyko zakażenia rany i utrudnionego gojenia.

Inaczej jest oczywiście w przypadku, gdy cięcie cesarskie wykonywane jest ze wskazań nagłych. W takiej sytuacji omija się etap przygotowywania do zabiegu, aby zminimalizować czas do urodzenia dziecka.

Cięcie cesarskie- jak wygląda?

Przed operacją przyszła mama najczęściej zakłada jednorazową koszulę. Następnie już na sali operacyjnej podłączany jest sprzęt kontrolujący ciśnienie krwi, saturację, a także zakładany jest wenflon. W zależności od sytuacji podłączone zostaje także znieczulenie- zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. W nagłych sytuacjach konieczne jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Aby podać znieczulenie anestezjolog dezynfekuje i znieczula miejscowo skórę pleców, a następnie wstrzykuje lek w odpowiednią przestrzeń. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego lub zewnątrzoponowego kobieta rodząca nie czuje bólu w dolnej części ciała. Może jednak czuć pociąganie lub szarpanie w trakcie zabiegu. Po znieczuleniu pacjentki, do pęcherza moczowego zakładany jest cewnik Foleya, dzięki czemu lekarze kontrolują, czy nie doszło w trakcie operacji do uszkodzenia struktur układu moczowego. Następnie lekarze dezynfekują skórę brzucha kobiety i rozkładają jałowe okrycie. Nacinają kolejne warstwy, by móc dostać się do jamy macicy. Po ostrożnym jej nacięciu wyciągają noworodka i przekazują go najczęściej w ręce neonatologów. Później wyjmują również łożysko oraz tamują powstałe krwawienie. Tkanki zszywane są szwami rozpuszczalnymi. W przypadku, gdy skóra nie zostaje zszyta szwem samowchłanialnym, lekarz lub położna wyciągają je kilka dni po zabiegu.

Kobieta po zakończonej operacji trafia na salę poooperacyjną, gdzie przebywa pod obserwacją położnej. Po kilku godzinach ma miejsce pionizacja i przeniesienie na salę oddziału położniczego.

Cesarskie cięcie- ile trwa?

Zazwyczaj cięcie cesarskie trwa około 30-40 minut. Wiele zależy od tego, czy kobieta przebyła wcześniej operacje w obrębie jamy brzusznej i miednicy, a także czy operacja jest wykonywana w trybie pilnym czy planowym. Od nacięcia skóry do wyjęcia dziecka mija zazwyczaj kilka minut. Najdłuższa część operacji to zszywanie kolejnych tkanek.

Warto pamiętać, że cesarskie cięcie może nieść za sobą powikłania takie jak uszkodzenie pęcherza moczowego czy też moczowodów. W takiej sytuacji czas trwania zabiegu może się wydłużyć. Podobnie jest w przypadku wystąpienia np. krwotoku. Zazwyczaj noworodek jest w tym czasie pod opieką lekarzy neonatologów lub kangurowany przez tatę czy też inną bliską osobę.

Połóg po cięciu cesarskim

Każda kobieta po porodzie, zarówno drogami natury, jak i metodą cięcia cesarskiego, dochodzi do siebie w swoim tempie. Jest to indywidualna kwestia i niektóre mamy szybciej wracają do formy, a inne dłużej odczuwają skutki operacji. Bardzo istotna z punktu widzenia rychłego powrotu do sprawności jest odpowiednio szybka pionizacja po operacji.

Książkowo połóg trwa 6-8 tygodni. Kobieta powinna w tym czasie zrezygnować z uprawiania sportu aż do uzyskania zgody lekarza prowadzącego na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Po cięciu cesarskim specjaliści zalecają także rezygnację z kąpieli w wannie oraz wizyt na basenie przez cały okres połogu. Należy też wstrzymać się od współżycia w tym czasie.

Bardzo istotna jest również pielęgnacja blizny, unikanie moczenia jej, a w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów np. zaczerwienienia czy sączenia należy zgłosić się na izbę przyjęć.

Cesarskie cięcie a pobranie krwi pępowinowej

Wielu rodziców zastanawia się, czy poród metodą cięcia cesarskiego nie stanowi przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej. Rekomendacje są w tej kwestii jednoznaczne i mówią o tym, że zarówno podczas porodu drogami natury, jak i podczas cięcia cesarskiego możliwe jest bezpieczne pobranie krwi pępowinowej dziecka. Procedura ta nie ma żadnego wpływu na stan mamy i noworodka lub na przebieg operacji. Rodzice muszą mieć ze sobą w szpitalu w dniu cięcia cesarskiego zestaw pobraniowy, a o całą resztę zadba przeszkolona położna lub lekarz.

Więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...