3 minuty czytania
Spis treści
  1. Skurcze macicy w trakcie połogu
  2. Bóle po porodzie
  3. Płodność po urodzeniu dziecka

Połóg zazwyczaj trwa około 2 miesiące po urodzeniu potomka. Po porodzie macica kobiety zaczyna się kurczyć, co może powodować ból. Ten dyskomfort  może być szczególnie wyczuwalny w czasie karmienia dziecka piersią. Noworodek, ssąc brodawkę matki, pobudza do wydzielania hormony, które nasilają obkurczanie macicy po porodzie.

W pierwszych godzinach po porodzie rozpoczyna się wydalanie odchodów poporodowych. Krwawienie po porodzie jest  związane z regeneracją oraz gojeniem się endometrium. W pierwszych dniach  po porodzie kolor tzw. odchodów jest bardziej intensywny i mogą towarzyszyć im skrzepy krwi. Z czasem krew zmienia kolor na bardziej brązowy, aż całkowicie znika. Nasilone krwawienie obserwuje się po dużym wysiłku fizycznym.

Połóg po cesarskim cięciu przebiega w nieco inny sposób niż po porodzie drogami natury  Zazwyczaj po takim sposobie przyjścia dziecka na świat, matka leży jeszcze w szpitalu kilka dni. Czuje się bardziej obolała, co związane jest z samym przebiegiem operacji oraz gojeniem się ran. Po porodzie należy szczególnie dbać o higienę intymną, a także ranę po cięciu cesarskim, aby uniknąć ewentualnych zakażeń i nie dopuścić do rozwoju bakterii... Podpaski należy wymieniać kilka razy dziennie odpowiednio do indywidualnych potrzeb oraz intensywności krwawienia.

Skurcze macicy w trakcie połogu

Skurcze macicy w trakcie połogu są związane z jej obkurczaniem. W trakcie trwania ciąży zwiększa ona bowiem swoje rozmiary, które po porodzie muszą wrócić do stanu wcześniejszego. Kobiety po porodzie czują często w podburzuszu silne napięcie, które stopniowo mija. Skurcze nasilają się podczas np. karmienia piersią, gdy wydzielana jest oksytocyna, która jest hormonem pobudzającym obkurczanie się macicy.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Bóle po porodzie

Ból krocza po porodzie jest następstwem rozciągnięcia go, nacięcia lub też pęknięcia podczas porodu. Wiele kobiet po porodzie, które miały szyte krocze, boi się swobodnie wypróżniać z obawy o szwy i ryzyko ich rozejścia. Wydalanie moczu powoduje silne uczucie pieczenia i szczypania. W czasie ciąży i porodu często pojawiają się żylaki odbytu, tzw. hemoroidy, które powodują zaparcia i trudności z wypróżnianiem.  Na zaparcia po porodzie położne proponują czopki glicerynowe.. Połogowi po porodzie towarzyszą także bóle w podbrzuszu, przypominające te towarzyszące kobietom przed okresem. Dużo mam odczuwa również ból oraz obrzęk piersi po urodzeniu dziecka. Główną przyczyną tego zjawiska jest zwiększona produkcja mleka po porodzie, ale także zastój pokarmu, wahania hormonalne, zatkanie przewodów mlecznych, a w rzadszych przypadkach- infekcje lub ropień piersi.  W przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się ze swoją położną lub lekarzem ginekologiem.

Płodność po urodzeniu dziecka

Płodność po porodzie to kwestia bardzo indywidualna. Mitem jest jednak to, że kobieta karmiąca jest chroniona przed zajściem w kolejną ciążę. Owszem, wydzielany podczas karmienia oraz ssania piersi hormon - prolaktyna hamuje owulację, lecz zależy to od częstotliwości karmienia. Jeżeli matka karmi dziecko piersią i dopaja mlekiem modyfikowanym, wówczas do zapłodnienia może dojść nawet w ciągu kilku pierwszych miesiącach po porodzie.

Zobacz także: Nieinwazyjne i inwazyjne badanie prenatalne w ciąży.


Oceń artykuł

4,0

wg. 12 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....