4 minuty czytania
Spis treści
  1. Skurcze macicy w trakcie połogu
  2. Bóle po porodzie
  3. Płodność po urodzeniu dziecka

Połóg zazwyczaj trwa około 2 miesięcy po urodzeniu potomka. Macica świeżo upieczonej mamy po porodzie zaczyna się kurczyć, co powoduje odczucie delikatnego bólu. Ten dotkliwy dyskomfort jest szczególnie wyczuwalny w czasie karmienia dziecka piersią. Noworodek, ssąc brodawkę matki, pobudza do wydzielania hormony, które mogą nasilać obkurczanie macicy po porodzie. Czasami ból jest na tyle intensywny, że kobieta decyduje się na środek przeciwbólowy, co w trakcie karmienia nie jest dobrym pomysłem.

W kilka godzin po porodzie rozpoczyna się wydalanie resztek śluzu oraz błon. Krwawienie po porodzie jest znakiem, że macica się oczyszcza. Czasami używa się określenia „odchody połogowe”. W pierwszych dniach kolor krwi jest bardziej intensywny i mogą towarzyszyć jej duże skrzepy krwi. Skrzepy po porodzie są liczniejsze, kiedy kobieta w połogu za mało się rusza i zmuszona jest dużo leżeć. Z czasem krew zmienia kolor na bardziej brązowy, aż całkowicie znika. Nasilenie krwawienie obserwuje się po dużym wysiłku fizycznym. Połóg po cesarce przebiega w nieco inny sposób niż po porodzie naturalnym. Zazwyczaj po takim sposobie przyjścia dziecka na świat, matka leży jeszcze w szpitalu kilka dni. Czuje się bardziej obolała, a rany na brzuchu goją się nieco wolniej. Po porodzie należy szczególnie troskliwie dbać o higienę intymną, aby uniknąć ewentualnych zakażeń. Krocze poleca się myć delikatnym żelem do higieny intymnej. Ważne, aby nie wycierać krocza szorstkim ręcznikiem, a jedynie przy pomocy ręcznika papierowego osuszać. Podpaski należy wymieniać kilka razy dziennie.

Skurcze macicy w trakcie połogu

Macica po porodzie doświadcza trzech rodzajów skurczów. Pierwsze z nich, określane jako stałe napięcie macicy są wyczuwalne głównie w pierwszych dobach po porodzie. Kobieta po porodzie czuje w obszarze macicy silne napięcie, które stopniowo mija po około tygodniu. Drugi ze skurczów nazywa się samoistnymi rytmicznymi skurczami macicy. Trwają one nieco krócej, bo około 3 dni. Wyjątkowo intensywnie odczuwają je kobiety, które rodziły po raz pierwszy. Mogą towarzyszyć im bóle w odcinku krzyżowym. Ostatni rodzaj to skurcze odruchowe, pobudzane przez ssanie piersi. Ich katalizatorem jest oksytocyna wydzielana z tylnego płata przysadki.

Rozpakuj prezent poprawny wymiar v1

Bóle po porodzie

Ból krocza po porodzie jest następstwem rozciągnięcia, nacięcia lub pęknięcia podczas porodu. Podczas szycia krocza, dochodzi do naciągnięcia skóry. Dlatego też kobiety po porodzie boją się swobodnie wypróżniać z obawy o szwy. Wydalanie moczu powoduje silne uczucie pieczenia i szczypania. Ból odbytu po porodzie także utrudnia wydalanie kału (zaparcia), jednakże zwykle po 5 dniach te nieprzyjemne dolegliwości mijają. Połogowi po porodzie towarzyszą także bóle w podbrzuszu, przypominające te towarzyszące kobietom przed okresem. Silne odczuwa się także ból oraz obrzęk piersi w kilka tygodni po urodzeniu bobasa. Głównymi przyczynami tego zjawiska są zastój pokarmu, wahania hormonalne, zatkaniem przewodu mlecznego, a w rzadszych przypadkach infekcjami lub ropniem piersi.

Płodność po urodzeniu dziecka

Płodność po porodzie to kwestia bardzo indywidualna. Mitem jest to, że kobieta karmiąca jest chroniona przed zajściem w kolejną ciążę. Owszem, wydzielany podczas ssania piersi hormon - prolaktyna – która hamuje owulację. Warto zaznaczyć, że wszystko zależy jednak od częstotliwości karmienia piersią. Jeżeli matka karmi dziecko piersią i butelką, wówczas do zapłodnienia może dojść nawet w kilku pierwszych miesiącach po porodzie. Na płodność w trakcie połogu wpływa też stres, sposób odżywiania się matki oraz środki farmakologiczne, jakie zażywa.

Zobacz także: Nieinwazyjne i inwazyjne badanie prenatalne w ciąży.


Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Ile kosztuje bankowanie krwi pępowinowej w 2021 roku?

Drodzy przyszli Rodzice, czy braliście pod uwagę możliwość przechowywania komórek macierzystych...

Jak dbać o odporność w ciąży?

Z racji obniżonej odpowiedzi immunologicznej w trakcie ciąży, kobiety są w tym okresie bardziej...

Obowiązkowe USG w ciąży

Badanie ultrasonograficzne zalicza się do obowiązkowej diagnostyki podczas trwania każdej ciąży....