Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

Ból żołądka w ciąży

23.01.2023

3 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

Ból żołądka dla nikogo nie jest niczym przyjemnym. Jest szczególnie uciążliwy, gdy pojawia się w czasie trwania ciąży, gdy kobieta często zmaga się dodatkowo z innymi dolegliwościami. Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem żołądka w ciąży i jakie są jego przyczyny w poszczególnych trymestrach?

Ból żołądka w ciąży- przyczyny

 

Wśród przyczyn bólu żołądka w ciąży wymienia się m.in. dolegliwości niezwiązane bezpośrednio z ciążą, np. zatrucia pokarmowe czy zakażenie rota- lub norowirusem. Należy też pamiętać, że w czasie ciąży gusta smakowe czy zapachowe przyszłej mamy znacząco zmieniają się, a dolegliwości żołądkowe takie jak ból czy nudności, wywoływać mogą pokarmy, które dotychczas były przez kobietę dobrze tolerowane. Im bardziej zaawansowana ciąża tym powiększająca się macica z dzieckiem bardziej mogą uciskać na żołądek przyszłej mamy, a tym samym wywoływać ból w jego okolicy. Jest to częsta przyczyna bólu żołądka w III. trymestrze ciąży. Perystaltyka fizjologicznie u kobiety ciężarnej zwalnia, dlatego też pojawiają się takie dolegliwości  jak zgaga czy zaparcia. Bardziej dokuczliwe jest również trawienie ciężkostrawnych posiłków. Ponadto, z racji, że macica wraz z rozwijającym się dzieckiem mogą przesunąć narządy wewnętrzne kobiety, należy pamiętać, że ból w okolicy nadbrzusza u przyszłej mamy może sygnalizować również np. zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeśli więc ból jest silny lub pojawiają się dodatkowe symptomy takie jak m.in. gorączka czy wymioty, należy udać się na izbę przyjęć w celu wykonania podstawowych badań oraz USG  jamy brzusznej. Podobne dolegliwości może także powodować np. ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek czy też atak kolki nerkowej lub żółciowej. Jeśli przyszła mama cierpiała przed ciążą z powodu choroby wrzodowej lub zapalenia błony śluzowej żołądka, dolegliwości te mogą powrócić w czasie trwania ciąży.

 

Sposoby na ból żołądka w ciąży

 

Wiele przyszłych mam radzi sobie z bólami żołądka w czasie ciąży stosując domowe sposoby. Należy pamiętać, że przed zastosowaniem danego preparatu, warto zapytać lekarza ginekologa czy dana metoda jest bezpieczna dla dziecka i dla samej ciąży. Wiele kobiet poleca na objawy związane z bólem żołądka siemię lniane oraz herbatę miętową. Na nieprzyjemne nudności wielu przyszłym mamom pomaga również imbir. Warto też pamiętać o odpowiedniej ilości snu, a także spokojnym spożywaniu posiłków. Najważniejsza jest jednak profilaktyka bólu żołądka, pod postacią unikania błędów dietetycznych oraz zatruć. Niestety, na pojawiające się bóle w nadbrzuszu wynikające z powiększającej się wraz z dzieckiem macicy nie ma sposobu i przyszła mama musi przywyknąć do nich aż do porodu. Jeśli jednak objawy są spowodowane chorobą wrzodową czy refluksem, specjalista powinien zaordynować odpowiednie leczenie np. preparaty zobojętniające sok żołądkowy.  

 

Jak uniknąć bólu żołądka w ciąży?

 

Aby uniknąć bólu żołądka w czasie ciąży, przyszła mama powinna szczególnie zadbać o dietę. Zaleca się unikanie potraw ciężkostrawnych oraz tych smażonych na głębokim tłuszczu. Kobieta ciężarna powinna sięgać po produkty wieloziarniste oraz nie zapominać o błonniku w codziennej diecie. Może to zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale też m.in. pomóc w walce z zaparciami. Poza tym, warto też wykluczyć z diety napoje gazowane i żywność typu fastfood. Bóle żołądka mogą pojawić się w przebiegu zatruć. Kobietom ciężarnym odradza się spożywanie niepasteryzowanych wyrobów mlecznych z uwagi na ryzyko zakażenia bakterią Listeria, a także surowego mięsa, ryb i owoców morza. Mogą one bowiem zawierać pasożyty lub wywołać toksoplazmozę. Podobnie jest w przypadku surowych jaj  (ryzyko Salmonelli) oraz grzybów leśnych.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również