5 minut czytania
Spis treści
  1. Skąd się bierze zgaga w ciąży?
  2. Zgaga jako objaw ciąży
  3. Zgaga w ciąży- leczenie
  4. Zgaga w ciąży- domowe sposoby
  5. Zgaga w ciąży- jak zapobiec?

Skąd się bierze zgaga w ciąży?

Zgaga, a dokładnie refluks żołądkowo- przełykowy, jest częstą przypadłością wśród kobiet ciężarnych. Doświadcza go nawet 2/3 wszystkich kobiet w ciąży. Jest to związane m.in. ze wzrostem stężenia progesteronu w czasie ciąży. Analogiczna sytuacja ma też miejsce w II. fazie cyklu miesiączkowego. Progesteron jest żeńskim hormonem produkowanym przez jajniki i nadnercza, a w trakcie ciąży również przez łożysko. Odpowiada on m.in. za rozluźnianie i zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, tym samym zapobiegając ewentualnemu porodowi przedwczesnemu. Progesteron jednak działa też na inne mięśnie w organizmie kobiety ciężarnej, np. na dolny zwieracz przełyku (LES- ang. lower esophageal sphincter). Fizjologiczne mięsień ten będąc w spoczynku jest stale napięty, dzięki czemu nie dochodzi do cofania treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Wysokie stężenie progesteronu sprawia natomiast, że dolny zwieracz przełyku ulega rozluźnieniu, co prowadzi do występowania objawów refluksu.

Uczucie zgagi jest efektem cofania się kwaśnej treści żołądkowej do dolnego odcinka przełyku. Mogą ją wywoływać też inne czynniki niż wzrost stężenia progesteronu. W czasie ciąży dochodzi bowiem do zmiany położenia żołądka z powodu zwiększających się rozmiarów macicy. Poza tym, perystaltyka przewodu pokarmowego ulega spowolnieniu. Wzrasta też ciśnienie śródbrzuszne, co również przyczynić się może do powstawania refluksu.

Zgaga jako objaw ciąży

Wyróżnia się pewne, prawdopodobne i przypuszczalne objawy ciąży. Do pewnych objawów zaliczane jest m.in. zbadanie przez ginekologa czynności serca płodu. Do innych objawów, które nie dają jednak 100% pewności bycia w ciąży należą: np. dodatni wynik testu ciążowego, powiększenie obwodu brzucha czy tkliwość piersi. Jednym z symptomów, który często zauważany jest przez kobiety na początku ciąży jest również zgaga. Jej powstawanie we wczesnej ciąży jest związane ze wzrostem stężenia progesteronu, do którego, jak wspomnieliśmy wcześniej, dochodzi fizjologicznie również w czasie II. fazy cyklu miesiączkowego. Z tego powodu nie da się na podstawie tylko tego jednego objawu przypuszczać obecności ciąży, ponieważ przyczyn wystąpienia symptomów związanych z refluksem żołądkowo- przełykowym jest znacznie więcej.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Zgaga w ciąży- leczenie

W czasie ciąży powinno się unikać zażywania leków bez konsultacji z lekarzem. Wiele z nich jest w tym okresie niedozwolona z powodu negatywnego lub nieznanego wpływu na rozwijający się płód. W przypadku uciążliwej zgagi najczęściej zalecane są leki zawierające m.in. węglan wapnia lub magnezu. Ich działanie polega na zobojętnianiu (neutralizowaniu) kwaśnej treści obecnej w żołądku. Dzięki temu nieprzyjemny objaw związany z paleniem za mostkiem i cofaniem treści pokarmowej do przełyku jest znacznie mniej nasilony.

Zgaga w ciąży- domowe sposoby

Jest też wiele domowych sposobów na walkę ze zgagą, po które chętnie sięgają przyszłe mamy, jeśli dolegliwości nie są na tyle nasilone, aby konieczne było zażywanie leków. Wielu kobietom ciężarnym pomaga picie mleka, kefiru lub wody niegazowanej. Wśród polecanych produktów są też migdały, mogące neutralizować nieprzyjemny posmak. Lepiej też sięgać po soki warzywne np. z marchewki niż te kwaśne z owoców cytrusowych. Objawy zgagi mogą nasilać się także w przypadku picia kawy i mocnej czarnej herbaty, dlatego lepiej zastąpić je innymi napojami.

Zgaga w ciąży- jak zapobiec?

Bardzo ważna w profilaktyce zgagi, ale też częstych w ciąży- zaparć, jest odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta przyszłej mamy. Kobiety w ciąży cierpiące na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zdecydowanie powinny unikać tłustych, smażonych oraz ostrych potraw. Dietetycy zwracają uwagę, aby posiłki w ciąży były mniejsze, ale za to częstsze. Poza tym, pojawiające się w ciąży zachcianki, a także jedzenie przed snem odgrywają istotną rolę w nasilaniu objawów zgagi. Jeśli dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie także w nocy, najlepiej jest, poza rezygnacją z wieczornego podjadania, zmienić pozycję snu z leżącej na półsiedzącą.

Istotne jest, aby obserwować swój organizm i próbować wykluczać produkty, po których czujemy się gorzej. Jeśli mimo to zgaga utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto jest skonsultować to z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie i, co ważne, bezpieczne dla przyszłej mamy postępowanie. Dobrą wiadomością jest fakt, że najprawdopodobniej nieprzyjemne dolegliwości miną po porodzie. 


Oceń artykuł

3,0

wg. 14 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....