15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?
Katarzyna Zasada
15 tydzień ciąży to zwykle spokojny czas. Dolegliwości ciążowe z I trymestru ustępują, dlatego przyszła mama może w pełni skupić się na oczekiwaniu na maluszka. Jest ważne, aby dbała o siebie oraz unikała przykrych i stresujących sytuacji – w 15 tygodniu ciąży dziecko doskonale wyczuwa nastrój mamy.

05 czerwiec 2020

- 15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?
- Samopoczucie mamy w 15 tygodniu ciąży
- Brzuch w 15 tygodniu ciąży
Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, w 15. tygodniu ciąży warto zapisać się na zorganizowane zajęcia gimnastyczne dla przyszłych mam, np. jogę. Dzięki nim można zapobiegać dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa, które dokuczają wielu kobietom w ciąży. Ponadto umiarkowana aktywność fizyczna pozwala utrzymać w normie masę ciała, poprawia samopoczucie, zmniejsza stres i wspomaga odporność. Ćwiczyć można również w domu, po wcześniejszym skonsultowaniu się z rehabilitantem lub trenerem personalnym współpracującym z ciężarnymi. Aktywność fizyczna powinna iść w parze z odpowiednio zbilansowaną dietą.
15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Zazwyczaj przy określaniu wieku ciąży lekarze i przyszłe mamy posługują się tygodniami. Warto jednak wiedzieć także, w którym miesiącu ciąży jest 15 tydzień. Licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (zgodnie z regułą Naegelego), jest to 4 miesiąc, czyli początek II trymestru. W razie problemów z obliczeniem wieku ciąży można skorzystać z internetowych kalkulatorów.
Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?
Dziecko w 15 tygodniu ciąży rośnie bardzo intensywnie. Ma już ok. 10 cm długości (mierzonej od czubka głowy do pośladków). W II trymestrze maluszek nieco wolniej przybiera na masie, ponieważ nie rozwija się jeszcze tkanka tłuszczowa. Waga dziecka w 15 tygodniu ciąży wynosi ok. 70 g.
W 15 tygodniu ciąży rozwijają się i wzmacniają mięśnie dziecka. Z tego powodu jest ono bardzo aktywne: macha rączkami i nóżkami na wszystkie strony. Poza tym robi miny i ssie paluszki. Mimo że jest bardzo aktywne, ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży nie są odczuwane przez przyszłą mamę.
Dziecko w 15 tygodniu ciąży słyszy głos swojej mamy, który działa na nie kojąco. Poza tym potrafi rozpoznawać emocje i nastrój. Gdy kobieta jest zrelaksowana i spokojna, maluszek również ma dobry nastrój. Poza tym 15 tydzień ciąży to czas, w którym:
- dziecko przygotowuje się do oddychania poprzez połykanie wód płodowych;
- skóra dziecka jest przezroczysta i pokryta meszkiem (lanugo);
- zaczynają funkcjonować narządy dokrewne (trzustka, tarczyca);
- narządy wewnętrzne dziecka nadal rosną i rozwijają się.
Samopoczucie mamy w 15 tygodniu ciąży
Uważa się, że II trymestr to najlepszy czas ciąży. Wszystko dlatego, że mijają nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, a przyszła mama czuje nagły przypływ energii. Warto wykorzystać go na dbanie o siebie (zarówno o samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne) oraz nawiązywanie więzi emocjonalnej z dzieckiem.
Mimo że ciężarna ma wyraźnie lepsze samopoczucie, 15 tydzień ciąży nie jest całkowicie wolny od dolegliwości. U niektórych kobiet mogą pojawić się bóle pleców związane z powiększaniem się brzucha i piersi oraz zmianą środka ciężkości. Inne ciężarne skarżą się na zaparcia i wzdęcia. Objawy te są spowodowane zwolnieniem perystaltyki jelit. Ponadto w 15 tygodniu ciąży wzrasta apetyt, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie (powinna być ona zbilansowana oraz dostarczać niezbędnych pierwiastków i witamin) i nie ulegać ciążowym zachciankom.
Brzuch w 15 tygodniu ciąży
Brzuch w 15 tygodniu ciąży może być już wyraźnie zaokrąglony. Na tym etapie konieczna stanie się zmiana garderoby, ponieważ dotychczasowe ubrania przestaną być wygodne. Najlepiej zaopatrzyć się w spodnie i spódnice z gumką, a także nieco luźniejsze bluzki. Warto pamiętać, że wielkość brzucha w 15 tygodniu ciąży to sprawa indywidualna dla każdej kobiety.
Zobacz także: 16 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko? Samopoczucie przyszłej mamy
Zainteresują Cię również:
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna...
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do...
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To...