Ćwiczenia w ciąży- bezpieczna aktywność fizyczna
Kinga Żebrowska
W ostatnich latach regularna aktywność fizyczna i świadomość związana ze zdrowym stylem życia jest coraz bardziej powszechna. Kobiety będące aktywne przed zajściem w ciążę, chcą nadal ćwiczyć przez 9 miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka. Nie wszystkie ćwiczenia są jednak dozwolone w czasie ciąży.

09 listopad 2021

- Czy ćwiczenia w ciąży są bezpieczne?
- Polecane ćwiczenia dla przyszłych mam
- Zalety ćwiczeń w ciąży
- Jakich ćwiczeń w ciąży unikać?
Czy ćwiczenia w ciąży są bezpieczne?
Wiele kobiet jest na co dzień aktywnych fizycznie. Duża część z nich uprawia amatorsko różnego rodzaju sport. Uważa się, że ćwiczenia w czasie ciąży niepowikłanej są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Należy mieć jednak na uwadze, że dotyczy to kobiet, które ćwiczyły także przed ciążą. W przypadku pań, które przygodę z ćwiczeniami pragną zaczynać po zajściu w ciążę zaleca się skonsultowanie tego z lekarzem prowadzącym oraz uprawianie sportu pod kontrolą przeszkolonego w tym zakresie trenera lub fizjoterapeuty.
Istnieją też sytuacje, gdy przyszła mama musi zrezygnować z wysiłku fizycznego. Przeciwwskazaniami do uprawiania sportu są m.in.:
- ciąża zagrożona,
- skracająca się szyjka,
- łożysko przodujące,
- poronienia w wywiadzie,
- plamienia i krwawienia w trakcie ciąży,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża wielopłodowa.
Z tego też powodu najlepiej zawsze porozmawiać na ten temat z lekarzem ginekologiem, aby wyraził on zgodę na ćwiczenia. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach np. gdy kobieta choruje na cukrzycę ciężarnych, odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływają na poprawę wyników, w tym przypadku- normalizację glikemii. Przyszłym mamom zaleca się aktywności fizyczne takie jak: marsz, pływanie czy joga.
Polecane ćwiczenia dla przyszłych mam
Niewątpliwie ważny w czasie ciąży jest ruch i zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Świetnym pomysłem są codzienne spacery i wykonywanie co najmniej 5 tysięcy kroków dziennie. Polecane są także ćwiczenia relaksacyjne, rozciąganie oraz ćwiczenia oddechowe. Warto poszukać zajęć grupowych przeznaczonych dla kobiet ciężarnych. Specjaliści odradzają zaś ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha, a także przestrzegają przed podskakiwaniem i wykonywaniem gwałtownych ruchów. Bardzo dużo zależy jednak od tego, jak bardzo aktywna była kobieta przed zajściem w ciążę. Wtedy też ćwiczenia te dostosowywane są do jej formy i możliwości sprzed ciąży. Bardzo istotne są ćwiczenia dbające o prawidłową postawę np. z wykorzystaniem piłek.
Zalety ćwiczeń w ciąży
Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest niezwykle ważna. Dzięki niej samopoczucie przyszłej mamy jest lepsze, łatwiejsze staje się też kontrolowanie masy ciała, a ryzyko powikłań ciąży takich jak np. cukrzyca ciężarnych istotnie spada. Regularne ćwiczenia w ciąży mogą także przygotować organizm kobiety do wysiłku podczas porodu, a także po urodzeniu dziecka np. przy noszeniu fotelika. Zmniejszają również objawy pojawiające się w ciąży takie jak bóle kręgosłupa, żylaki czy zaparcia. Uważa się również, że kobiety ćwiczące w czasie ciąży szybciej wracają do formy po porodzie i łatwiej przechodzą okres połogu.
Przeczytaj również: Brzuch po porodzie- jak wygląda?
Jakich ćwiczeń w ciąży unikać?
W czasie ciąży zdecydowanie należy unikać sportów urazowych oraz kontaktowych. Są to m.in. jazda na nartach czy snowboardzie, sporty walki, a także podnoszenie ciężarów oraz sporty zespołowe. Kobiety ciężarne unikać powinny także ćwiczeń, w których dochodzi do nadmiernego zmęczenia oraz znacznego podwyższenia tętna. Podczas aktywności fizycznej kobieta ciężarna nie może zapominać o odpowiednim nawodnieniu i unikaniu przegrzania. Aby upewnić się, czy dana aktywność fizyczna jest bezpieczna dla dziecka należy przed wprowadzeniem ćwiczeń skonsultować to ze specjalistą.
Zainteresują Cię również:
Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023
W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...
Ciąża po 30
Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...
Monural w ciąży
Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...
Obniżenie brzucha w ciąży
Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...