4 minuty czytania
Spis treści
  1. Co wpływa na wielkość brzucha po ciąży?
  2. Jakie ćwiczenia na brzuch są bezpieczne po porodzie?
  3. Jak długo powraca się do stanu sprzed ciąży?

Co wpływa na wielkość brzucha po ciąży?

Oczywistą kwestią dla wszystkich jest fakt, że każda kobieta ciężarna przybiera na wadze w trakcie ciąży. Na masę ciała przyszłej mamy mają wpływ powiększająca się wraz z dzieckiem macica, wody płodowe, zwiększona objętość krwi krążącej i tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety. Ponadto to ile kilogramów będzie ważyć zależy nie tylko od tego, jak odżywia się w trakcie ciąży, ale też od jej BMI sprzed zajścia w ciążę. Kobiety z nadwagą lub otyłością w trakcie ciąży powinny przytyć mniej niż te bardzo szczupłe. W ciąży bliźniaczej przyszła mama przybiera na masie nawet 20 kilogramów.  Jest to kwestia zupełnie indywidualna.

Na wielkość brzucha po ciąży wpływa kilka czynników. Jednym z nich jest wspomniany rozrost tkanki tłuszczowej w trakcie trwania ciąży. Poza tym dochodzi do osłabienia mięśni prostych brzucha oraz wielu zmian hormonalnych mających miejsce w trakcie trwania ciąży, jak i już po porodzie. Niewątpliwą rolę w utrzymywaniu się zwiększonego obwodu brzucha po porodzie odgrywają także czynniki genetyczne. Duże znaczenie ma fakt, czy kobieta przed i w trakcie ciąży była aktywna fizycznie.  Z tego też powodu każda mama wraca do formy sprzed ciąży we własnym tempie i nie należy sugerować się jak to wygląda u innych mam.

Jakie ćwiczenia na brzuch są bezpieczne po porodzie?

Należy pamiętać, że w trakcie połogu, czyli przez pierwsze 6-8 tygodni po porodzie, nie powinno się wykonywać ćwiczeń fizycznych. Uprawianie sportu jest bezpieczne i możliwe dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty. Zbyt wczesny powrót do ćwiczeń może doprowadzić bowiem do rozejścia mięsni prostych brzucha i wydłużenia rekonwalescencji po porodzie. Istotne jest jednak, aby nie rezygnować z codziennej aktywności takiej jak np. spacery, ponieważ brak ruchu po porodzie sprzyja powikłaniom zakrzepowo-zatorowym.

Najlepiej jest skonsultować się z fizjoterapeutą lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaproponuje proste i bezpieczne ćwiczenia przyspieszające powrót do aktywności sprzed ciąży. Zwróci też uwagę na ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. Kegla), które po ciąży i porodzie stają się rozluźnione.Nawet jeśli kobieta była bardzo aktywna przed ciążą, po połogu należy powoli i spokojnie wprowadzać kolejne ćwiczenia, a także nie narażać swojego organizmu na maksymalny wysiłek.

Kurs Srodtekstowy v1 1

 

Jak długo powraca się do stanu sprzed ciąży?

To w jakim tempie kobieta wraca do formy sprzed ciąży w dużej mierze zależy od skłonności genetycznych i jest zawsze indywidualną kwestią każdej ciąży. Z tego powodu, powrót do stanu sprzed ciąży u tej samej kobiety może być inny po każdym kolejnym porodzie. Najwięcej kilogramów traci się zaraz po porodzie. Masa ciała zmniejsza się z powodu urodzenia dziecka, łożyska i błon płodowych, a także obkurczania macicy. Wiele kobiet dziwi się jednak, że w kolejnych dniach po porodzie ich brzuch nadal wygląda jak w trakcie ciąży. Jest to normalne i związaneze stopniowym obkurczaniem się macicy. Niektóre kobiety tracą wszystkie dodatkowe kilogramy w czasie 8 tygodni połogu, a u innych powrót do sylwetki sprzed ciąży zajmuje niekiedy ponad rok.

Najważniejsze jest, aby nie porównywać się do gwiazd czy koleżanek, ponieważ bardzo dużą rolę w wracaniu do dawnej sylwetki odgrywają geny, na które nie mamy żadnego wpływu. Jeśli jednak kobieta nie czuje się komfortowo ze swoim ciałem, warto porozmawiać z dietetykiem oraz fizjoterapeutą, którzy specjalizują się w bezpiecznym powrocie do sylwetki sprzed ciąży. Istotne jest także stosowanie dobrze zbilansowanej diety oraz, w miarę możliwości,regularna aktywność fizyczna. Zalecenia mówią o około 150 minutach tygodniowo, czyli przykładowo 30 minutach szybkiego marszu 5 dni w tygodniu. Zarówno kobietom ciężarnym, jak i karmiącym piersią odradza się stosowanie diet odchudzających, ponieważ może mieć to negatywne skutki dla dziecka.


Oceń artykuł

5,0

wg. 1 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....