4 minuty czytania
Spis treści
  1. 16 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Dziecko w 16 tygodniu ciąży
  3. Samopoczucie mamy w 16 tygodniu ciąży
  4. Jak dbać o siebie w 16 tygodniu ciąży?

Okres w okolicy 16. tygodnia ciąży bywa przez wiele mam nazywany „ciążowym miesiącem miodowym”. Jest to związane z naprawdę dobrym samopoczuciem, wzrostem energii oraz ustąpieniem dolegliwości charakterystycznych dla pierwszego trymestru. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ciężarna nie musi rezygnować z żadnych aktywności - nadal może pracować lub uprawiać regularną aktywność fizyczną (dostosowaną do swojego stanu). Nie należy jednak zapominać o odpoczynku i zdrowym śnie.

16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Mimo że wiek ciąży zwykle podaje się w tygodniach, warto wiedzieć, na który miesiąc przypada 16 tydzień ciąży. Ta informacja może się to przydać w kilku sytuacjach. Należy zapamiętać, że jest to II trymestr ciąży i jednocześnie końcówka 4 miesiąca. Oznacza to, że półmetek zbliża się wielkimi krokami. 

Dziecko w 16 tygodniu ciąży

Waga dziecka w 16 tygodniu ciąży wynosi już ponad 80 gramów, a jego długość mierzona od szczytu główki do pośladków ma ponad 11 centymetrów. Maluszek bardzo szybko rośnie. Zmieniają się także proporcje ciała, dlatego w końcu zaczyna przypominać małego noworodka. Jego skóra jest nadal bardzo cienka i pokryta meszkiem (lanugo). Brakuje mu podskórnej tkanki tłuszczowej, która rozwinie się dopiero za kilka tygodni.

Każdą chwilę wykorzystuje na ćwiczenie układu kostno-mięśniowego: macha rączkami i nóżkami, a także obraca się i wierci. Ruchy dziecka nie są jeszcze odczuwane przez mamę. Trzeba na nie poczekać kilka tygodni.

Jeżeli zostanie wykonane badanie ultrasonograficzne (USG) w 16 tygodniu ciąży, całkiem możliwe, że przyszli rodzice poznają płeć swojego dziecka. Warto również pamiętać, że w tym czasie maluszek słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz. Szczególnie lubi głos swojej mamy. Warto puszczać mu kołysanki lub spokojną muzykę.

Baner graficzny z informacją, że krew pępowinową można pobrać tylko raz w życiu - podczas porodu

Samopoczucie mamy w 16 tygodniu ciąży

Samopoczucie mamy w 16 tygodniu ciąży jest zazwyczaj bardzo dobre. Zniknęły poranne mdłości i nadmierna senność. Brzuch w 16 tygodniu ciąży jest już zdecydowanie większy i bardziej zaokrąglony, a to oznacza, że niezbędna staje się zmiana garderoby.

U niektórych kobiet mogą pojawić się nieprzyjemne ciążowe dolegliwości. Najczęstsze objawy w 16 tygodniu ciąży to:

  • zgaga,
  • zaparcia,
  • uczucie gorąca,
  • osłabienie dziąseł,
  • ból pleców,
  • problemy z koncentracją.

Zwykle jednak nie są one zbytnio nasilone, dlatego przyszła mama w 16 tygodniu ciąży może w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Jak dbać o siebie w 16 tygodniu ciąży?

Mimo że w 16 tygodniu ciąży mama ma dużo energii, powinna pamiętać o odpoczynku. Zalecane są lekkie ćwiczenia fizyczne, które nie tylko zmniejszą ból pleców, ale także pomogą przygotować ciało do porodu. O to, która aktywność jest bezpieczna, warto zapytać lekarza.

Przyszła mama powinna zadbać też o swoją dietę. Do jadłospisu dobrze jest włączyć produkty bogate w wapń, ponieważ w tym czasie wzmacniają się kości maluszka. Warto zatem jeść więcej nabiału, ale także migdałów, białej fasoli, tofu, szpinaku, rukoli i jarmużu. Dieta powinna być dostosowana do potrzeb organizmu - przejadanie się może skutkować nadwagą.

W 16 tygodniu ciąży warto zastanowić się nad zapisaniem się do szkoły rodzenia. Są to zajęcia prowadzone przez położną. Mają formę wykładów i ćwiczeń. Przyszła mama uczy się m.in. prawidłowego oddechu podczas porodu, a także opieki nad noworodkiem. Do szkoły rodzenia można iść z tatą dziecka lub inną bliską osobą (np. z mamą lub przyjaciółką).

Poprzedni artykuł z serii: 15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?

Zobacz również: 17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos

Sprawdź swoją wiedzę
Wypełnij Baby Quiz

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Początek ciąży – objawy, których można się spodziewać i nietypowe reakcje organizmu

Początkowe objawy ciąży pojawiają się już w kilkanaście dni od zapłodnienia. Często mylnie...

Ile powinna wynosić waga kobiety w ciąży i od czego zależy przyrost masy?

Waga kobiety w ciąży wzrasta z rozwojem dziecka. Na przyrost masy ciała wpływają różnorodne...

Choroby układu moczowego w ciąży

Na dolegliwości ze strony układu moczowego w trakcie trwania ciąży skarży się wiele przyszłych...