Ruch podczas ciąży wpływa pozytywnie na cały jej przebieg. Nie tylko skraca czas porodu, ale i połogu. Dzieci matek aktywnych fizycznie rodzą się zdrowsze i silniejsze, a sama mama szybciej wraca do sprawności po porodzie.

Aktywność w ciąży - dlaczego jest taka ważna?

Według naukowców, aktywność fizyczna w ciąży pozytywnie wpływa nie tylko na mamę, ale także na dziecko.

Organizm kobiety ciężarnej zmienia się wraz z upływem 9 miesięcy. Rosnący brzuszek obciąża plecy i stawy, lecz nie tylko. Większość narządów pracuje ze zdwojoną siłą. Może to powodować nie tylko obciążenie fizyczne, lecz także psychiczne. Aktywność fizyczna pomaga złagodzić ten stan. Ponadto, pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, co zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej

Aktywność w ciąży - korzyści dla mamy:

  • Zwiększa przepływ krwi przez macicę i łożysko.
  • Poprawia wydolność układu oddechowego (przydatne w momencie porodu).
  • Skróci czas porodu. Przyszła mama szybciej dojdzie do formy tuż po nim.
  • Łagodzi zaparcia.
  • Pozytywnie wpływa na układ krążenia, w tym serce.
  • Zwiększy laktację - pojawi się ona wcześniej i będzie trwać dłużej.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży - korzyści dla dziecka:

  • Sprawny przepływ krwi przez łożysko i macicę ma pozytywny wpływ na dziecko i cały przebieg ciąży.
  • Noworodki urodzone przez mamy aktywne są zdrowsze i silniejsze.
  • Dzieci mniej chorują.

Co najważniejsze, zmianie ulega nastawienie psychiczne mamy. Aktywność w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Ponadto aktywność fizyczna po porodzie, skraca czas połogu.

Aktywność fizyczna, a ciąża - kiedy nie wolno ćwiczyć?

W powikłanej ciąży aktywność fizyczna jest zabroniona. W przypadku krwawień należy niezwłocznie zrezygnować z ćwiczeń i udać się do lekarza. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność szyjki, łożysko przodujące i nadciśnienie tętnicze w ciąży. Nie zaleca się ćwiczeń mamom z cukrzycą ciążową.

Aktywność fizyczna w pierwszym trymestrze ciąży powinna być ograniczona do minimum. W początkowym okresie ciąży dziecko się rozwija i ważne jest, aby się nie przeciążać. Skurcze brzucha wywołane nadmiernym wysiłkiem, mogłyby się skończyć poronieniem.

Jaka aktywność w ciąży będzie bezpieczna?

Nie wszystkie formy aktywności są polecane podczas ciąży. Najlepsze ćwiczenia to takie, w których nie ma ryzyka upadku, albo urazu. Należy unikać ćwiczeń obciążających, a maksymalne tętno powinno wynosić 140 uderzeń na minutę. Częstotliwość ćwiczeń nie powinna przekraczać 3 dni w tygodniu po około 30 minut. Na wzmocnienie stawów polecane jest pływanie. Nie trzeba intensywnie ćwiczyć. Wystarczy poleżeć w wodzie.

Aktywnością fizyczną będzie również spacer. Kilka razy w tygodniu po 30 minut w zupełności wystarczy. Jeśli przyszła mama czuje się na siłach, może uprawiać jogging. Nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile bieg jest miarowy i spokojny.

W zasadzie, nie jest przeszkodą żadna aktywność fizyczna podczas ciąży, o ile mama ma ochotę na ćwiczenia i nie przeciąża się. Paniom ciężarnym poleca się też aerobik, jogę i delikatne ćwiczenia siłowe.

W ciąży nie wolno uprawiać sportów, które niosą za sobą ryzyko wypadku: np. jazda na nartach, łyżwach, jazda konna, dźwiganie ciężarów. Uraz może zagrozić dziecku.

Zobacz również: Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne?

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.