4 minuty czytania
Spis treści
 1. Co to jest depresja poporodowa?
 2. Kiedy się zaczyna i jak długo trwa depresja poporodowa?
 3. Jak leczyć depresję poporodową w Anglii?
 4. Depresja poporodowa – jak pomóc kobiecie?

Poród w Anglii jest obarczony ryzykiem pojawienia się depresji poporodowej w podobnym stopniu co rozwiązanie ciąży w Polsce. Na złe samopoczucie kobiety najbardziej może wpływać brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi, którzy mieszkają w innym kraju i nie zawsze mogą pomóc w nowych obowiązkach. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyczy 1 na 10 kobiet. Jednak odsetek ten może być większy, ponieważ nie każda mama przyznaje się do problemu.

Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to zaburzenie związane z obniżeniem nastroju, które pojawia się w ciągu 3 miesięcy od porodu. Występuje ona u 1 na 10 kobiet. Zdarza się także, że zapadają na nią mężczyźni. Jest to choroba, o której wciąż mówi się niewiele, z którą ciężko się pogodzić i która wprawia matkę w poczucie winy i wstydu, ponieważ w powszechnym przekonaniu czas po narodzinach dziecka powinien być czasem radości i szczęścia. 

Warto przeczytać: Ciąża a aktywność fizyczna – korzyści I przeciwwskazania.

Nie zawsze da się ustalić konkretne przyczyny depresji poporodowej. Wiadomo, że wpływ na rozwinięcie się choroby mają czynniki środowiskowe i psychologiczne. Nie ma znaczenia liczba przebytych porodów ani status społeczny. Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej zwiększa:

 • przebycie epizodów depresyjnych w przeszłości,
 • ciąża zagrożona,
 • urodzenie chorego dziecka,
 • niedostateczne wsparcie od najbliższych osób,
 • kryzys w małżeństwie,
 • młody wiek matki,
 • niechciana ciąża.

Objawy depresji poporodowej to nie tylko smutek, przygnębienie i płaczliwość. Kobiecie towarzyszy także napięcie emocjonalne, lęk i niepokój, niechęć do dziecka, osłabienie więzi z dzieckiem, bezsenność, nadmierne zmęczenie, utrata apetytu, nieumiejętność radzenia sobie z obowiązkami, negatywne myśli i poczucie winy. Charakterystyczne objawy depresji poporodowej to natrętne obawy dotyczące stanu zdrowia dziecka, możliwości zrobienia mu krzywdy lub jego śmierci.

Kiedy się zaczyna i jak długo trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa zaczyna się w ciągu 3 miesięcy od dnia porodu. Jej objawy mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle. Czas trwania choroby jest różny. U części kobiet przygnębienie i inne objawy depresji poporodowej są stanem przejściowym i ustępują w ciągu kilku tygodni. U innych matek mogą utrzymywać się miesiącami.

Jak leczyć depresję poporodową w Anglii?

Kiedy pojawią się objawy depresji poporodowej, kobieta powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry. Jest to choroba, która wymaga odpowiedniego rozpoznania i leczenia. Ukrywanie jej (nawet przed samą sobą) może mieć bardzo poważne skutki. Nieleczona depresja poporodowa może nawracać, źle wpływać na rozwój dziecka lub prowadzić do tragedii (samobójstwo matki lub zrobienie krzywdy dziecku).

Leczenie depresji poporodowej w Anglii zależy od stopnia nasilenia objawów choroby. Zwykle wystarcza wsparcie bliskich osób. Kobieta może skorzystać także z psychoterapii. Jeżeli depresja poporodowa jest bardzo nasilona, lekarz może zdecydować o leczeniu farmakologicznym.

Depresja poporodowa – jak pomóc kobiecie?

Depresja poporodowa jest ciężką chorobą. Kobieta, która na nią cierpi, wymaga nie tylko profesjonalnej pomocy lekarza i psychologa, lecz także swoich bliskich. Partner powinien przede wszystkim jej wysłuchać i traktować ją poważnie, gdy mówi o swoim złym samopoczuciu związanym z narodzinami dziecka. Ważna jest także pomoc w codziennych obowiązkach i opiece nad niemowlęciem. Bliskie osoby kobiety chorej na depresję poporodową mogą udać się także po pomoc do lekarza.

Zobacz także: Ciąża w UK – zalety I wady porodu w UK. Przeciwwskazania.

Odbierz podówjny rabat
Skorzystaj z promocji

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.