4 minuty czytania
Spis treści
  1. Zalety bycia w ciąży w UK
  2. Wady bycia w ciąży w UK

Ciąża w UK i połóg są wyjątkowo dobrze wspominane przez wszystkie panie, które doświadczyły tego, będąc na emigracji w Anglii. Planowanie rodziny i bycie mamą w UK jest znacznie łatwiejsze niż w naszym kraju, zwłaszcza ze względu na bardzo dobrą opiekę.

Zalety bycia w ciąży w UK

Zgodnie z obowiązującym prawem w Wielkiej Brytanii, na zwolnienie lekarskie w ciąży w UK ciężarne mogą iść w dowolnym czasie i za wolne dni pracodawca musi wypłacić kobiecie chorobowe (Statutory Sick Pay). Warto jednak zaznaczyć, że jeśli dolegliwości chorobowe związane są z ciążą, to pracodawca odlicza dni zwolnienia niezależnie od normalnych dni chorobowych. W związku z tym chorobowe z powodu ciąży nie może być powodem zwolnienia, ze względu na dyskryminację na tle płci. Ciąża w UK a praca są wartościami, na które państwo Brytyjskie kładzie szczególny nacisk. Mama w UK ma prawo do przejścia na Maternity Leave w okresie 4 tygodni od planowanej daty porodu, co jest niewątpliwym ukłonem w stronę przyszłych mam. Jest oczywiście jeden warunek - ciężarna musi być zatrudniona przez pracodawcę od minimum 26 tygodni i zarabiać więcej niż 113 GBP tygodniowo. 

Samotna mama w UK z niskimi dochodami jest również objęta opieką socjalną - może ubiegać się o jednorazowe świadczenie wynoszące 500 funtów. Aby otrzymać taką pomoc, należy wypełnić wniosek od 11 tygodnia przed wyznaczonym terminem porodu albo 3 miesiące po urodzeniu dziecka. W Wielkiej Brytanii obowiązują także zasiłek i dodatek macierzyński i tacierzyński, zasiłek i dodatek na dziecko oraz program zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem. Maternity Allowance przysługuje również kobietom posiadającym własną firmę lub tym, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności w trakcie ciąży. Wielkość takiego świadczenia wynosi około 141 GBP tygodniowo.  

Na ciążę w UK i poród w Polsce nie decyduje się wiele ciężarnych kobiet. Jednakże powrót do kraju, w trakcie trwania ciąży, wiąże się z dopilnowaniem niezbędnej dokumentacji i wykonaniem szeregu badań ginekologicznych, które w UK nie są na porządku dziennym, np. krzywej cukrowej.

Kilka lat temu wprowadzono program szczepienia na krztusiec w ciąży w UK. Brak zabezpieczenia ciężarnej przed krztuścem może doprowadzić do zapalenia płuc, uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci. Niestety, takie szczepienie daje ochronę jedynie do 2. miesiąca życia noworodka. Między 28 a 32 tygodniem ciąży każda kobieta z grupą krwi Rh- dostaje zastrzyk z przeciwciałami anty-D. Jest to niezbędna procedura, gdyż konflikt serologiczny jest dużym zagrożeniem dla maleństwa. 

Dużym plusem bycia mamą w UK jest przestrzeń publiczna, w której nie brakuje ułatwień dla matki i dziecka. Udogodnienia są wszędzie. Przewijaki są w każdej restauracji, kawiarni, a nawet w publicznych toaletach np. na dworcach kolejki podmiejskiej czy w metrze. Place zabaw i parki są dostosowane do dzieci w każdym wieku, a ponadto są czyste i zadbane. 

Wady bycia w ciąży w UK

Największym minusem, związanym z byciem w stanie błogosławionym w UK jest brak zainteresowania ciężarną w pierwszym trymestrze ciąży, który przecież jest kluczowy. W Wielkiej Brytanii nie wykonuje się praktycznie żadnych badań krwi ani innych ginekologicznych, a przyszła matka pozostawiona jest samej sobie. Na każdą kobietę w ciąży przypadają także jedynie dwa zdjęcia USG – w 12 i 20 tygodniu ciąży. W standardzie nie ma również badań na krzywą cukrową, infekcje intymne, cukrzycę oraz zakażenie paciorkowcami. 

Warto zaznaczyć, że w Anglii to nie ginekolog prowadzi przyszłą mamą przez okres ciąży, a głównie położna. Położnicy na Wyspach Brytyjskich posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie i naprawdę posiadają duże doświadczenie w kwestii prowadzenia ciąży. Trochę inaczej jest przy ciążach zagrożonych, wówczas opiekę nad ciężarną może przejąć lekarz ginekolog. Panie, które rodziły swoje dziecko w Anglii, narzekają również na długi czas oczekiwania na podstawowe badania, jak chociażby pobranie krwi. Nie jest to jednak reguła. W każdym przypadku dużym czynnikiem mającym znaczenie w opiece nad ciężarną jest czynnik ludzki. 

Zobacz też: Poród w UK a pobranie krwi pępowinowej

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 1 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required