4 minuty czytania
Spis treści
  1. Na czym polega konflikt serologiczny?
  2. Kiedy występuje konflikt serologiczny?
  3. Skutki, które niesie za sobą konflikt serologiczny
  4. Konflikt serologiczny – zapobieganie

Grupa krwi jest determinowana przez białka (antygeny), które są obecne na powierzchni komórek krwi – zwłaszcza czerwonych krwinek. Grupują się one w różne układy, dlatego u człowieka wyróżnia się kilka grup. Według najbardziej znanego podziału są to: A, B, AB i 0. Jednak bardzo duże znaczenie ma także układ Rh. Składa się na niego 5 antygenów: D, C, c, E, e. Jeżeli na powierzchni erytrocytów występuje pierwszy z nich, daną osobę określa się mianem Rh+. W przypadku pozostałych jest to Rh-.

Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny to szczególna sytuacja, w której między matką a dzieckiem zachodzi niezgodność w grupie krwi – zwłaszcza układzie Rh. Prowadzi ona do uruchomienia odpowiedzi immunologicznej w organizmie matki, w wyniku której produkowane są przeciwciała (anty-D) skierowane przeciwko komórkom krwi dziecka.

Kiedy występuje konflikt serologiczny?

Kiedy występuje konflikt serologiczny? Dochodzi do niego w sytuacji, gdy:

  • ciężarna ma grupę krwi Rh-, a jej partner Rh+;
  • dziecko odziedziczy po ojcu układ antygenów na czerwonych krwinkach;
  • do krwiobiegu kobiety przedostanie się pewna ilość krwi dziecka.

W zdecydowanej większości przypadków konflikt serologiczny w pierwszej ciąży może wystąpić dopiero w momencie porodu. Wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo przedostania się krwi dziecka do układu krwionośnego kobiety. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres życia wewnątrzmacicznego krwioobiegi mamy i płodu są od siebie oddzielone barierą łożyskową. Z tego powodu organizm ciężarnej nie może wcześniej wytworzyć przeciwciał anty-D. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że konflikt serologiczny w pierwszej ciąży jest możliwy (np. gdy dojdzie do krwawienia z łożyska).

Przeciwciała anty-D zostają w organizmie kobiety na zawsze. Dlatego konflikt serologiczny w kolejnych ciążach może wystąpić jeszcze przed porodem. Stanowi on realne zagrożenie dla życia dziecka.

Warto dodać, że konflikt serologiczny nie występuje, gdy:

  • kobieta ma grupę Rh+, a jej partner Rh-;
  • dziecko nie odziedziczy grupy Rh+ po tacie,
  • kobieta i jej partner mają grupę Rh-.

Możliwe jest wystąpienie konfliktu serologicznego, gdy zajdzie niezgodność w innych układach krwi. Mowa głównie o sytuacji, w której ciężarna ma grupę 0, a jej dziecko dziedziczy po tacie grupę z antygenami A lub B. Jest to rzadka sytuacja.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Skutki, które niesie za sobą konflikt serologiczny

Skutki konfliktu serologicznego są szczególnie niebezpieczne dla dziecka. W wyniku nieprawidłowości może rozwinąć się u niego choroba hemolityczna, która czasem prowadzi do śmierci. Charakteryzuje się ona tym, że komórki krwi dziecka są atakowane przez przeciwciała anty-D. W efekcie dochodzi do ich rozpadu, rozwija się niedokrwistość, dochodzi do niedotlenienia i uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Leczenie konfliktu serologicznego (a dokładniej choroby hemolitycznej) polega na wykonywaniu przetoczeń krwi bezpośrednio do krążenia płodowego. W ten sposób nie dochodzi do niedokrwistości, gdy dziecko znajduje się w łonie matki. Po porodzie noworodek może zostać poddany fototerapii. Gdy jest ona nieskuteczna, konieczna jest transfuzja krwi.

Konflikt serologiczny – zapobieganie

Konflikt serologiczny jest stanem, któremu można zapobiegać. Jednym z elementów profilaktyki jest oznaczenie grupy krwi u ciężarnej. Kolejnym krokiem jest podanie kobiecie immunoglobuliny anty-D, która zapobiega tworzeniu się przeciwciał. Ma to miejsce zaraz po porodzie, a w niektórych przypadkach jeszcze w trakcie ciąży.

Zobacz także: Druga ciąża – czym różni się od pierwszej?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Jak szybko zajść w ciążę

Wiele par decydujących się na dziecko pragnie jak najszybciej zajść w ciążę. Większość z nich...

Probiotyki w ciąży

Probiotyki coraz powszechniej stosowane są w przypadku kobiet ciężarnych. Preparaty te są wskazane...

Leczenie niepłodności komórkami macierzystymi

Niepłodność jest problemem, który dotyczy około 15% par na świecie. Z tego też względu specjaliści...

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotyczy nawet co 5 pary. Warto znać możliwe ich przyczyny , a także w...