5 minut czytania
Spis treści
  1. 26 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Brzuch w 26 tygodniu ciąży – jakie zachodzą zmiany?
  3. Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży? Wielkość, ruchy i ułożenie
  4. 26 tydzień ciąży – USG i inne badania
  5. 26 tydzień ciąży a przedwczesny poród i inne zagrożenia

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 26 tygodniu ciąży musimy być świadome, że do rozwiązania pozostały już tylko 3 miesiące. W tym czasie zachodzi wiele zmian, zarówno w organizmie przyszłej mamy, jak i dziecka. Sylwetka kobiety nabiera charakterystycznych, bardziej zaokrąglonych kształtów. Maluch intensywnie przybiera na wadze i rozpycha się w łonie, co może już być intensywnie odczuwane.

Brzuch w 26 tygodniu ciąży – jakie zachodzą zmiany?

Pod koniec II trymestru ciężko już jest nie zauważyć postępującej ciąży. Brzuch w 26 tygodniu jest coraz bardziej zaokrąglony, a skóra na nim wyraźnie się napina. W tym okresie na jej powierzchni mogą zacząć się pojawiać pierwsze rozstępy. Ich widoczność oraz zasięg można jednak zmniejszyć, właściwie pielęgnując ciało olejkami lub kremami przeznaczonymi do tego celu. W trosce o gładką i jędrną skórę warto również wykonywać regularną gimnastykę, a także wzbogacić dietę o produkty bogate w składniki odżywcze cenne dla sprężystości i szczelności skóry, zwłaszcza witaminy i kolagen. 

Jadłospis powinien być też zrównoważony i zróżnicowany ze względu na zwiększone w tym czasie zapotrzebowanie organizmu kobiety na mikroelementy, choć w 26 tygodniu ciąży waga matki nie powinna znacznie odbiegać od tej z I trymestru. Kiedy przyszłej mamie przybędzie kilkanaście kilogramów, bywa to niepokojący sygnał. Charakterystyczne objawy 26 tygodnia ciąży to również kurcze łydek, uczucie ciężkości oraz męczliwość. 

Brzuch w 26 tygodniu rośnie nie tylko ze względu na obecność dziecka. Powiększeniu ulega także macica i łożysko, przybywa wód płodowych. W tym okresie ważny jest odpoczynek i lekka aktywność fizyczna.

Zobacz także: Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?

Jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży? Wielkość, ruchy i ułożenie

Dziecko w 26 tygodniu ciąży mierzy ok. 30–35 cm, a jego waga osiąga niespełna 1 kg. Malucha charakteryzuje na tym etapie skulona pozycja, ale ze względu na to, że w macicy jest jeszcze dla niego sporo miejsca, ułożenie jego ciała może być różne. Czasem główką kieruje się do dołu, innym razem zaś bardziej napiera na boczne ściany macicy. Można również zacząć doświadczać słabych ruchów dziecka w dole brzucha. Pod skórą malucha gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej, co sprawia, że nie jest ona już tak przezroczysta i zaczerwieniona. 

26 tydzień ciąży to okres, w którym dziecko zaczyna otwierać powieki, a także rozpoznawać i reagować na głosy swoich najbliższych. To dobry czas, aby zacząć z nim prowadzić rozmowy, czytać, śpiewać czy słuchać muzyki. Maluch rozwija także zdolności chwytania rączkami, dlatego podczas badań obrazowych można zaobserwować, jak bawi się paluszkami, zakrywa oczy czy sięga do pępowiny. Jego intensywny rozwój i nabywanie niektórych umiejętności, jak odruch ssania, można zaobserwować podczas USG.

26 tydzień ciąży – USG i inne badania

Aby przekonać się, jak w 26 tygodniu ciąży wygląda dziecko, jak jest ułożone i jakie ruchy potrafi wykonywać, niezbędne jest wykonanie badań USG. W tym czasie motoryka malucha powoli zaczyna być skoordynowana. Podczas badania można obejrzeć w pełni ukształtowane nóżki i rączki malca. Może on ssać kciuk lub palec u stopy, dzięki czemu wykształca sobie mięśnie żuchwy i odruch ssania.

26 tydzień ciąży jest bardzo ważny, ponieważ wtedy dochodzi do rozwoju płuc dziecka. Na ich powierzchni tworzy się tzw. surfaktant. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Poza USG w 26 tygodniu ciąży niezbędne jest wykonanie serii standardowych testów, które pozwolą kontrolować stan zdrowia przyszłej mamy i upewnić się, że nic nie zagraża maluchowi, a w razie nieprawidłowości podjąć odpowiednie leczenie. Regularnie zaleca się badanie ciśnienia tętniczego krwi. Ważna jest ponadto ocena pH wydzieliny pochwowej w celu wykluczenia infekcji grzybiczych, badanie wysokości dna miednicy, kontrola czynności serca dziecka, a także powtórzenie testów w kierunku toksoplazmozy. Warto wykonać badanie na cukrzycę. Poza zestawem badań dobrze jest kontrolować również masę ciała kobiety, aby upewnić się, że przyrost dodatkowych kilogramów przebiega prawidłowo.

26 tydzień ciąży a przedwczesny poród i inne zagrożenia

Jeśli przyszła mama boryka się z wadami macicy, musi się liczyć z zagrożeniem przedwczesnym porodem. Jest on niebezpieczny dla dziecka, które nie jest gotowe do przyjścia na świat na tym etapie rozwoju. Płuca malca nie są przystosowane do oddychania poza brzuchem matki. Dlatego, gdy kobieta odczuwa skurcze i ma dolegliwości bólowe, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Musi być też ostrożna, gdyż jest wyjątkowo podatna na różne zakażenia, które także mogą się przyczynić do przedwczesnego rozwiązania.

Obniżona odporność to odwieczny problem ciężarnych. Wynika ona ze zmian hormonalnych w organizmie i obciążenia spowodowanego obecnością dziecka. Przyszła mama powinna zatem mieć na uwadze, że może u niej dochodzić do rozwojów stanów zapalnych o wiele częściej, niż u innych kobiet. Jeśli tak się zdarzy, powinna niezwłocznie wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą na określenie rodzaju patogenu. Nie zaleca się wtedy leczenia domowymi sposobami. Stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne.

Zobacz też: 27 tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...