4 minuty czytania
Spis treści
  1. Brzuch w 27 tygodniu ciąży
  2. Hormony w 27 tygodniu ciąży a ciąża bliźniacza
  3. 27 tydzień ciąży - wcześniak
  4. Jakie badania w 27 tygodniu ciąży?

27 tydzień ciąży to okres bardzo intensywnego wzrostu dziecka, co widać po brzuchu matki, który staje się znacznie okrąglejszy z widocznym napięciem i rozstępami. 27 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca, a zatem trzeciego trymestru. W 27 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 1 kilograma. Bardzo ważne jest, aby matka nie przybierała więcej na masie niż około 7 kilogramów w trakcie ciąży. Teoria dotycząca jedzenia za dwoje, mimo że zakorzeniła się głęboko w społeczeństwie, jest tylko mitem. Badania wykazały, że kobieta w ciąży musi jeść jedynie 300 kcal więcej niż przed nią.

Brzuch w 27 tygodniu ciąży

W 27 tygodniu ciąży brzuch jest już bardzo widoczny i ciężki, co sprawia, że przyszła mama czuje znaczny spadek energii i zdecydowanie szybciej się męczy. Pomimo tego, należy praktykować lekką i kontrolowaną aktywność fizyczną i starać się przebywać dużo na świeżym powietrzu. W 27 tygodniu ciąży USG pokazuje, jak maluch ssie już kciuk, ponieważ w tym okresie u dziecka kształtuje się odruch ssania. W trakcie 27 tygodnia ciąży ruchy dziecka są już całkiem skoordynowane, potrafi ono otwierać i zamykać oczy, a także reaguje na dźwięk (dlatego lepiej zrezygnować z wizyty np. w kinie, ponieważ dziecko bardzo źle reaguje na głośne dźwięki). W 27 tygodniu ciąży waga matki nie powinna być większa niż około 10 kilogramów na plusie od momentu zajścia w ciążę. Wiele pań w czasie noszenia dziecka pod sercem nadmiernie się objada, tłumacząc swoje zachcianki potrzebą jedzenia za dwoje. Warto wiedzieć, że nie jest to zdrowe ani dla matki, ani dla dziecka, gdyż grozi rozwojem nadciśnienia tętniczego czy chorobami serca, co może znacznie utrudnić poród. U kobiet w 27 tygodniu ciąży czasami z piersi zaczyna wydzielać się pierwsze mleko, czyli siara. Zaleca się wówczas stosowanie wkładek laktacyjnych. W tym okresie nierzadko zdarzają się również popuszczania moczu, ze względu na rozciągnięcie mięśni dna macicy.

Hormony w 27 tygodniu ciąży a ciąża bliźniacza

Podczas 27 tygodnia ciąży bliźniaczej zmienia się profil hormonalny w ciele kobiety, która często bywa wówczas rozkojarzona i ma problemy ze skupieniem uwagi. W tym okresie lepiej odpuścić ciężkie prace domowe i wyzwania związane z karierą. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest kompletowanie wyprawki dla dziecka, czytanie książek, wypoczywanie, nauka techniki oddychania podczas porodu oraz długie spacery.

27 tydzień ciąży - wcześniak

Na początku trzeciego trymestru zdarzają się także przedwczesne porody. W 27 tygodniu ciąży największym zagrożeniem jest retinopatia wcześniacza - związana z nadciśnieniem lub cukrzycą. Naczynia siatkówki oka u tak małego dziecka nie są jeszcze do końca rozwinięte, co może skutkować jej rozwarstwieniem tuż po porodzie. Szansa na całkowite wyleczenie schorzenia zależy od stanu zdrowia dziecka i zaawansowania postępu choroby. Im noworodek ma większą masę urodzeniową, tym lepsze są rokowania.

Jakie badania w 27 tygodniu ciąży?

W 27 tygodniu ciąży standardowo wykonuje się badania moczu oraz krwi. Szczególnie ważne są badania na poziom glukozy - oznaczenie podwójne. Ciężarna, zgłaszając się do punktu poboru krwi, oddaje jedną probówkę krwi przed wypiciem roztworu glukozy. Następnie musi wypić słodki roztwór glukozy i po upływie dwóch godzin krew zostaje pobrana po raz drugi. Na szczęście kobiety będące w ciąży, wchodzą do punktów pobrań poza ustaloną wcześniej kolejnością, jako pierwsze. Istotne jest, aby w tym okresie ciąży wykonać badania poziomu przeciwciał anty-Rh u ciężarnych, które mają grupę krwi Rh-. Te z pań, które w trakcie pierwszego trymestru miały ujemny wynik testów na toksoplazmozę, powinny wykonać je ponownie w drugim trymestrze. Ponadto można wykonać USG 3D i badanie cytologiczne. Czasami od 27 tygodnia ciąży podaje się globulinę anty-D oraz przeciwciała odpornościowe.

Przeczytaj też: Jak przebiega 28 tydzień ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required