3 minuty czytania

Od lat specjaliści zaznaczają, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa zdrowy sen. Czas ciąży to moment, gdy w organizmie zachodzi wiele zmian. Jedną z nich, którą zauważają przyszłe mamy jest senność, pojawiająca się już od pierwszych tygodni ciąży. Sprawdź, jaka jest najlepsza pozycja do snu w ciąży i poznaj sposoby na lepszy sen.

Problemy ze snem w ciąży

Na problemy ze snem w ciąży skarży się wiele kobiet ciężarnych. Najczęstszym problem jest nadmierna senność, pojawiająca się już w I. trymestrze. Drzemki w ciągu dnia i większe zmęczenie stają się codziennością dla wielu przyszłych mam. Jest to efekt m.in. fizjologicznego wzrostu stężenia progesteronu w organizmie kobiety ciężarnej. Poza tym, problemy ze snem w ciąży mogą być też objawem różnego rodzaju powikłań pojawiających się w trakcie ciąży. Mogą być symptomem nieprawidłowej glikemii w przebiegu cukrzycy ciężarnych, ale też niedokrwistości czy niedoczynności tarczycy. Obowiązkowe badania wykonywane w trakcie ciąży pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne schorzenie i wdrożyć leczenie.

Istnieje też duża grupa kobiet ciężarnych, których problemem ze snem, nie jest nadmierna senność, a wręcz przeciwnie- bezsenność. W zależności od trymestru ciąży, może mieć ona różne przyczyny. Niektóre przyszłe mamy nie mogą spać nocą z powodu zbyt dużej liczby drzemek w ciągu dnia. W II. trymestrze ciąży, gdy kobieta ciężarna zaczyna odczuwać kopnięcia malucha, aktywność dziecka może utrudniać spokojny sen. Częste wizyty w toalecie są również jedną z możliwych przyczyn problemów ze snem w ciąży. Jeśli, problemy te nie są objawem towarzyszącym poważniejszej chorobie, przyszła mama powinna zadbać szczególnie o jakość i warunki swojego snu.

Przeczytaj więcej: Senność w ciąży- skąd się bierze?

Kurs Srodtekstowy v1 1

Sposoby na lepszy sen w ciąży

Higiena snu w postaci codziennych rytuałów i zwyczajów pomaga pozbyć się problemów ze snem. Wśród polecanych metod wymienia się m.in. regularność w kładzeniu się do łóżka. Powinniśmy codziennie robić to o tej samej porze. Sypialnia powinna być przed snem wywietrzona. Unikać powinno się również spania przy włączonych kaloryferach wysuszających powietrze. Specjaliści odradzają także oglądanie telewizji w sypialni czy korzystanie z urządzeń takich jak smartfony czy tablety leżąc w łóżku. W problemach ze snem pomóc może także unikanie spożywania ciężkostrawnych potraw na kolację. Ważne jest również znalezienie wygodnej pozycji do snu, co wraz z trwaniem ciąży staje się dla wielu kobiet coraz trudniejsze.

Najlepsza pozycja do snu w ciąży

Na początku trwania ciąży kobieta może spać w tej samej pozycji co dotychczas. Wraz z upływem tygodni jednak i powiększających się rozmiarów brzuszka pozycja do snu staje się bardziej wymuszona. Wynika to z faktu, że przyszłe mamy nie powinny spać na brzuchu. Pod koniec ciąży niewskazane jest także spanie na wznak, na plecach, z uwagi na możliwy ucisk na naczynia m.in. żyłę główną dolną. Najlepiej jest wybrać prawy lub lewy bok. Przydatne mogą okazać się też specjalne rogale do spania, które przyszła mama może sobie odpowiednio ułożyć i dopasować. Po porodzie służyć mogą one zaś za rogal do karmienia ułatwiający przystawianie maluszka do piersi.


Oceń artykuł

4,0

wg. 4 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....