3 minuty czytania

W 34 tygodniu dzidziuś kończy się rozwijać pod względem fizycznym. Wyjątkiem jest jego główka, która musi być elastyczna na czas porodu. Przyszła mama, mimo ciążowych dolegliwości, musi podjąć kilka ważnych dla niej decyzji.

Ten tydzień jest jednym z ostatnich, podczas którego przyszła mama powinna wybrać szpital w którym urodzi. Jest ważne, aby nie robić tego na ostatnią chwilę i mieć czas na spotkanie z położną, w obecności której odbędzie się poród. Mimo nieco gorszego samopoczucia, w związku z intensywnymi przygotowaniami organizmu do porodu, mama musi działać.

Jak się zmienia organizm mamy w 34 tygodniu? Który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to jej 8 miesiąc i III trymestr. W tym tygodniu mama potrzebuje dużo odpoczynku. Mogą jej dokuczać obrzęki, zwłaszcza w dolnych partiach ciała np. opuchlizna  stóp. Przypuszczalnie będzie potrzebowała większych i wygodniejszych butów. Ich przyczyną jest zastój wody w organizmie, jednak nie należy się martwić, gdyż wszystko wróci do normy niedługo po porodzie. 

Prawdą jest również, że paniom dokucza zgaga, ale można ją skutecznie złagodzić środkami farmaceutycznymi, które są bezpieczne podczas ciąży. Innym sposobem jest przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku. Uniemożliwia to cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Ciężarna powinna też stosować odpowiednią dietę – przede wszystkim unikać potraw ostrych i zbyt tłustych, bo mogą nasilać objawy nadkwasoty.

W wyniku zmian hormonalnych przyszła mama może mieć kłopoty ze wzrokiem. Boryka się głównie z suchością oka. Kobiety w ciąży nie powinny w tym okresie nosić soczewek, znacznie lepiej w tym czasie sprawdzają się okulary. 

Zmiany w układzie krwionośnym mogą powodować nadwrażliwość dziąseł, w tym obrzęk i niewielkie krwawienia z jamy ustnej. Przyszła mama musi o to zadbać ze szczególną starannością, ponieważ bakterie są niejednokrotnie przyczyną porodów przedwczesnych.

Pojawiające się w 34 tygodniu ciąży skurcze mogą być zwiastunem porodu, zwłaszcza w przypadku ciąż mnogich. Większość z nich kończy się rozwiązaniem przed 37 tygodniem. 

Co się dzieje z maluchem w 34 tygodniu ciąży?

Podczas 34 tygodnia ciąży waga dziecka powinna wynosić powyżej 2 kg. Jego długość waha się pomiędzy 40-50 cm. Maluch stale rośnie, więc ma ograniczoną ilość miejsca w macicy. To dlatego w 34 tygodniu ciąży ruchy dziecka są ograniczone. 

Dziecko uczy się też połykać płyn owodniowy. Są to dla niego dobre ćwiczenia układu oddechowego. Układ pokarmowy malucha jest już całkiem sprawny. Na pewno poradziłby sobie poza łonem mamy. Jego skóra jest mniej pomarszczona. Kształtują się też narządy układu płciowego.

Maluch posiada w tym czasie już wszystkie kości. Jedynie jego główka nie jest jeszcze zespolona. Musi być elastyczna, aby mogła się zmieścić w kanale rodnym. Maluch może próbować układać się w pozycji główkowej. Rosną mu też paznokcie. Poza tym naprzemiennie otwiera i zamyka oczy.

Czy poród w 34 tygodniu jest możliwy?

W 34 tygodniu ciąży poród jest możliwy. Noworodek będzie traktowany jako wcześniak, gdyż to dość wczesny termin na rozwiązanie i układ oddechowy malucha nie jest jeszcze wystarczająco sprawny. Dzieci urodzone w 34 tygodniu mogą wymagać wspomagania oddechu.

W 34 tygodniu ciąży porodu przedwczesnego mogą się spodziewać mamy bliźniąt. Rozwiązanie następuje zwykle poprzez zabieg cesarskiego cięcia, żeby uniknąć komplikacji w przypadku porodu siłami natury. Mamy te, jeśli wystąpią u nich silne skurcze, powinny jechać do szpitala.

Zobacz też: Rozwój malucha w 35 tygodniu ciąży

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required