4 minuty czytania
Spis treści
  1. 35 tydzień - który to miesiąc i co się zmienia u kobiety?
  2. Jaka jest w 35 tygodniu ciąży waga dziecka? Rozwój malucha.
  3. 35 tydzień ciąży - poród

W 35 tygodniu ciąży macica kobiety przypomina wielkością arbuz. Dziecko nadal rośnie i zabiera coraz więcej miejsca, co powoduje ucisk na narządy wewnętrzne mamy.  Pojawiają się nowe i uciążliwe symptomy - w tym strach przed porodem. Obawa przed nieznanym jest zupełnie naturalna i warto wówczas skorzystać z porad lekarza, położnej lub bardziej doświadczonych mam.

35 tydzień - który to miesiąc i co się zmienia u kobiety?

35 tydzień ciąży to jej 8 miesiąc i środek III trymestru. Zazwyczaj to właśnie wtedy pojawia się nieoczekiwany strach przed porodem. Jest to naturalne zjawisko. Myśli dotyczące przebiegu porodu najbardziej dokuczają kobietom rodzącym po raz pierwszy. Pomaga wówczas rozmowa z lekarzem lub bardziej doświadczoną mamą, która rozwieje obawy.

W 35 tygodniu ciąży dolegliwości zaczynają być bardzo uciążliwe dla kobiety. Są oznaką tego, że maluch rośnie, a organizm zaczyna szykować się do porodu. Nieprzyjemne symptomy, to m.in.:

  • zadyszka - jej przyczyna to ucisk dziecka na przeponę więc warto w tym czasie więcej odpoczywać, przygotowując się do kolejnego etapu – macierzyństwa; 
  • zgaga - powodem zgagi jest ucisk na żołądek. Można ją jednak złagodzić zmieniając pozycję ciała. Ułożenie na lewym boku zapobiega cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku i znacznie poprawia samopoczucie;
  • częste bieganie do toalety to zupełnie normalne zjawisko w tym okresie ciąży i nie powinno wywoływać niepokoju. Ucisk na pęcherz może powodować też mimowolne popuszczanie moczu. To dość krępujące, ale zrozumiałe u ciężarnej i wystarczy stosowanie odpowiednich wkładek higienicznych;
  • pojawiający się w 35 tygodniu ciąży ból brzucha wynika z rozciągania się macicy, która musi pomieścić przybierającego na wadze malucha. Może też zwiastować poród, zwłaszcza w przypadku ciąż mnogich;
  • skurcze nóg, które pojawiają się głównie nocą. Ich przyczyną może być obrzęk, lub niedobór magnezu. Warto rozważyć z lekarzem suplementację tym pierwiastkiem. 

W niektórych przypadkach może się okazać, że przyszła mama ma anemię. Należy pamiętać, że niedobór żelaza w ciąży trzeba uzupełniać, mimo że efektem suplementacji mogą być zaparcia. 

Jaka jest w 35 tygodniu ciąży waga dziecka? Rozwój malucha.

W tym okresie maluch waży zwykle powyżej 2 kg i mierzy około 40 cm. Na zleconym w 35 tygodniu USG można zobaczyć, jak ssie kciuk, lub całą piąstkę. To czas, w którym dziecko intensywnie rośnie - powinno przybierać na wadze około 150-200 g na tydzień, zwiększając jednocześnie ilość tkanki tłuszczowej.

Podczas trwającego 35 tygodnia ciąży maluch przygotowuje się do funkcjonowania poza organizmem matki m. in. pije wody płodowe, a  następnie siusia. Zapewnia to dziecku prawidłową pracę nerek. Dodatkowo gromadzi przeciwciała, które będą chronić go przed infekcjami tuż po narodzinach. Magazynuje również żelazo. 

Od początku 35 tygodnia dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. Jeśli mama będzie go zaczepiać, zapewne odwdzięczy się kopnięciem. Często się wierci, co może powodować wybudzenia ze snu.

35 tydzień ciąży - poród

Rozwiązanie w tym okresie jest bardzo prawdopodobne, zwłaszcza gdy jest to 35 tydzień ciąży bliźniaczej. Większość takich ciąż kończy się porodem przedwczesnym. Wynika to z braku miejsca w macicy. Nowonarodzone bliźniaki często wymagają pomocy przy oddychaniu, choć nie jest to regułą i w wielu przypadkach radzą sobie samodzielnie. Dzieci z ciąż mnogich rodzą się mniejsze, ale w kolejnych miesiącach przybierają na wadze i prawidłowo się rozwijają.

W przypadku bliźniąt rozwiązanie następuje przez cesarskie cięcie, choć nie ma przeciwwskazań, aby w skończonym 35 tygodniu ciąży poród przebiegł naturalnie. Mimo tego, lekarze nie chcą ryzykować ewentualnych powikłań podczas jego przebiegu.

W 35 tygodniu KTG wykonuje się co 2 tygodnie. Oprócz standardowych badań tj. morfologia i mocz, mama musi wykonać test na obecność paciorkowca z grupy B (badanie GBS). Potrzebne jest na to skierowanie od lekarza. Wykonuje się je między 35-37 tygodniem ciąży.

Zobacz także: Waga i rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży. Jakie badania należy wykonać?

Odbierz podówjny rabat
Skorzystaj z promocji

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.