10 minut czytania
Spis treści
  1. 35. tydzień ciąży – który to miesiąc i co się zmienia?
  2. Jak zmienia się ciało w 35. tygodniu ciąży?
  3. Dolegliwości ciążowe w 35. tygodniu – na co zwrócić uwagę?
  4. Jaka jest wielkość i waga dziecka w 35. tygodniu ciąży?
  5. Jak wygląda rozwój dziecka w 35. tygodniu ciąży?
  6. Czy istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym?
  7. Jakie badania zrobić w 35. tygodniu ciąży?
  8. Jak wykorzystać ostatnie tygodnie do końca ciąży? Porady dla przyszłej mamy
  9. FAQ:

35. tydzień ciąży – który to miesiąc i co się zmienia?

35. tydzień ciąży to jej 8. miesiąc – i środek III trymestru. Macica kobiety przypomina już wielkością arbuza. Dziecko jest duże, ale do masy urodzeniowej brakuje mu jeszcze około kilograma. Nadal więc rośnie i zabiera coraz więcej miejsca, co powoduje ucisk na narządy wewnętrzne mamy. Pojawiają się nowe, zwykle bardzo uciążliwe ciążowe symptomy, w tym nieoczekiwany dojmujący strach przed porodem. 

Myśli dotyczące przebiegu porodu najbardziej dokuczają kobietom rodzącym po raz pierwszy. Obawa przed nieznanym jest natomiast zupełnie naturalna: warto wówczas skorzystać z porad lekarza, położnej lub bardziej doświadczonych mam.

Jak zmienia się ciało w 35. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę duży – macica osiąga rozmiary sporego arbuza. Przyjmuje się, że do tego etapu waga kobiet wzrasta o około 12 kilogramów, jednak ze względu na zatrzymywanie się wody w organizmie i obrzęki ostatnie tygodnie ciąży może charakteryzować nadmierny przyrost masy ciała. 

W tym okresie dno macicy znajduje się tuż pod łukami żebrowymi. Wciąż ją wypełnia duża ilość płynu owodniowego. Wysoko położony brzuch uciska narządy wewnętrzne przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądek, oraz przeponę i płuca, co nasila nieprzyjemne dolegliwości. Od 36. tygodnia ciąży zacznie się powoli obniżać, więc zadyszka i problemy żołądkowe powinny nieco ustąpić. Wówczas może pojawić się z kolei ucisk na pęcherz i kość łonową.

W tym okresie mogą również już występować skurcze przepowiadające, które rozpoczynają się około 3 tygodni przed porodem. Brzuch twardnieje, pojawia się uczucie ciągnięcia w podbrzuszu i nienasilony ból, czasem towarzyszą temu także lekkie mdłości czy biegunka. Gdy skurcze zaczniesz odczuwać regularnie i silniej, nie będą mijać przy np. zmianie pozycji, mogą to być oznaki zbliżającego się porodu.

Dolegliwości ciążowe w 35. tygodniu – na co zwrócić uwagę?

W 35. tygodniu ciąży dolegliwości zaczynają być już bardzo uciążliwe dla kobiety. Są jednak naturalną oznaką tego, że maluch rośnie, a organizm zaczyna szykować się do porodu. Te często nowe i nieprzyjemne symptomy to m.in.:

  • Zadyszka, której przyczyną jest ucisk dziecka na przeponę. To minie, a w tym czasie warto po prostu nieco więcej odpoczywać, przygotowując się do kolejnego etapu – macierzyństwa. Naturalne są także nienasilone trudności w oddychaniu czy duszności. Jeśli jednak pojawią się nagle i mają ostry przebieg, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
  • Zgaga wywoływana uciskiem na żołądek. Zgagę można nieco złagodzić, zmieniając pozycję ciała. Ułożenie na lewym boku zapobiega cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku i znacznie poprawia samopoczucie. Doraźnie pomóc mogą też mleko, maślanka, kefir i siemię lniane, które przyniosą szybką ulgę w pieczeniu i paleniu w przełyku.
  • Częste bieganie do toalety. To też zupełnie normalne zjawisko w tym okresie ciąży – i nie powinno wywoływać niepokoju. Ucisk na pęcherz może powodować również nietrzymanie moczu. To dość krępujące, ale zrozumiałe u ciężarnej i wystarczy stosowanie odpowiednich wkładek higienicznych. Pomóc temu zapobiegać mogą natomiast codzienne ćwiczenia mięśni Kegla. 
  • Ból brzucha. W 35. tygodniu ciąży wynika głównie z rozciągania się macicy, która musi pomieścić przybierającego na wadze malucha. Natomiast może także zwiastować poród, zwłaszcza w przypadku ciąży mnogiej.
  • Skurcze nóg, które pojawiają się głównie nocą. Ich przyczyną może być obrzęk lub niedobór magnezu. Warto rozważyć z lekarzem suplementację tym pierwiastkiem. U przyszłych mam często obniża się też poziom żelaza, co może doprowadzić do anemii. Niedobór żelaza w ciąży trzeba uzupełniać, mimo że efektem suplementacji mogą być zaparcia.

Jaka jest wielkość i waga dziecka w 35. tygodniu ciąży?

W tym okresie maluch waży zwykle powyżej 2 kilogramów, a mierzy około 40 centymetrów. Na zleconym w 35. tygodniu USG można zobaczyć, jak ssie kciuk lub całą piąstkę. To czas, w którym dziecko intensywnie rośnie – powinno przybierać na wadze około 150-200 gramów na tydzień, zwiększając jednocześnie ilość tkanki tłuszczowej. Obserwacja przyrostu wagi dziecka podczas wizyt kontrolnych pozwala lekarzowi wykryć nieprawidłowości. Jeśli planujesz poród siłami natury, zbyt wysoka masa malucha może skomplikować sprawę.

Jak wygląda rozwój dziecka w 35. tygodniu ciąży?

Podczas trwającego 35. tygodnia ciąży maluszek przygotowuje się do funkcjonowania poza organizmem matki, m.in. pije wody płodowe, a następnie siusia – to zapewnia prawidłową pracę nerek. W jego jelitach zaczyna się gromadzić coraz więcej smółki, którą wydali w ciągu pierwszych kilku godzin po narodzinach. Ta substancja wytwarza się z połykanego płynu owodniowego, mazi płodowej i żółci.

Dziecko gromadzi także przeciwciała, które będą chronić je przed infekcjami tuż po narodzinach, i magazynuje żelazo. Maluch ma już własny system immunologiczny – funkcjonujący niezależnie od organizmu mamy – który będzie się jeszcze rozwijał po urodzeniu, zwłaszcza dzięki naturalnemu pokarmowi, siarze i mleku.

Od początku 35. tygodnia dziecko w łonie matki zaczyna mocniej reagować na bodźce zewnętrzne. Jeżeli mama będzie go zaczepiać, zapewne odwdzięczy się kopnięciem. Często się też wierci, co może powodować wybudzenia ze snu. Co więcej, widocznie też zwraca się w kierunku pojawiających się źródeł światła. Odruchy takie jak ssanie i chwytanie ma już dobrze opanowane. Jest przygotowane do oddychania.

W 35. tygodniu ciąży maluch jest niezmiennie bardzo aktywny, natomiast ma na treningi mniej miejsca, więc ruchy dziecka zwykle są słabiej odczuwane. Silne niekontrolowane kopnięcia powoli ustępują miejsca ukierunkowanym ruchom, takim jak ssanie kciuka lub piąstki czy chwytanie za pępowinę.

Czy istnieje zagrożenie porodem przedwczesnym?

Rozwiązanie w tym okresie jest bardzo prawdopodobne, zwłaszcza jeżeli jest to 35. tydzień ciąży bliźniaczej. Większość takich ciąż kończy się porodem przedwczesnym, co wynika z braku miejsca w macicy. Bliźniaki urodzone wcześniej często wymagają pomocy przy oddychaniu, ale nie jest to regułą – nierzadko świetnie radzą sobie samodzielnie. Dzieci z ciąż mnogich rodzą się mniejsze, lecz w kolejnych miesiącach przybierają na wadze i prawidłowo się rozwijają.

W przypadku bliźniąt rozwiązanie następuje przez cesarskie cięcie, choć nie ma przeciwwskazań, by w skończonym 35. tygodniu ciąży poród przebiegł naturalnie. Mimo to lekarze nie chcą ryzykować ewentualnych powikłań podczas jego przebiegu.

Za ciążę donoszoną uważa się każdą rozwiązaną po 37. tygodniu, natomiast już w 35. tygodniu organizm dziecka na tyle sprawnie funkcjonuje, że ma bardzo duże szanse na szybkie przystosowanie się do życia poza łonem matki bez żadnych komplikacji. 

Jakie badania zrobić w 35. tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży KTG wykonuje się co dwa tygodnie. W 35. tygodniu ciąży lekarz może zlecić standardowe badanie ogólne moczu i morfologię krwi. Pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży mama musi też zrobić test na obecność paciorkowca z grupy B (badanie GBS), na które potrzebne jest skierowanie od lekarza. To badanie polega na wykonaniu posiewu z materiału pobranego z przedsionka pochwy i okolic odbytu. Specjalista może jeszcze zalecić ocenę ryzyka pojawienia się lub też nasilenia objawów depresji.

Jak wykorzystać ostatnie tygodnie do końca ciąży? Porady dla przyszłej mamy

  • Dokończ kompletowanie wyprawki dla siebie i dziecka. Jeżeli jeszcze nie wszystko masz przygotowane, nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę – pamiętaj, że kalendarz ciąży to nie wyrocznia. Kompletowanie ubranek, kilku pierwszych zabawek i akcesoriów zajmie też Twoje myśli, wyciszy obawy, które przybierają na sile, gdy zbliża się termin porodu, i da Ci mnóstwo radości.
  • Przygotuj plan porodu i spakuj walizkę. Plan porodu powinnaś zapisać z lekarzem lub położną i zebrać w nim wszystkie swoje oczekiwania dotyczące (zwłaszcza) miejsca i warunków porodu, obecności osoby towarzyszącej, zgód (lub ich braku) na wykonanie zabiegów medycznych, a także łagodzenia bólu i ochrony krocza. Spakuj wszystkie potrzebne w szpitalu rzeczy.
  • Masuj krocze, ćwicz mięśnie Kegla. Pamiętaj o masażu krocza, rób go już każdego dnia – w ten sposób zmniejszasz ryzyko jego pęknięcia, bo staje się bardziej rozciągliwe. Poświęć jeszcze parę minut dziennie na napinanie mięśni dna miednicy (Kegla). Dzięki treningom wzmocnisz je, więc poród przebiegnie sprawniej i szybciej wrócisz do formy. Staraj się również nie trzymać moczu, a podczas wizyt w toalecie opróżniać pęcherz do końca.
  • Nie bagatelizuj obaw i złego nastroju. Strach przed porodem jest całkiem naturalny i nie powinnaś go w sobie dusić. Rozmawiaj o tym z najbliższymi Ci osobami, a także z lekarzem czy położną lub znajomymi mamami. Jeśli dręczy Cię zły nastrój, nie zrzucaj tego wyłącznie na karb gorszego samopoczucia, ale rozważ konsultację ze specjalistą. 

Pomyśl też o baby shower – to stosunkowo nowa, ale naprawdę przyjemna tradycja, która sprawia mnóstwo radości i zostawia po sobie piękne wspomnienia. 

FAQ:

  • Jaka jest wielkość i waga dziecka w 35. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży dziecko mierzy już około 40 centymetrów i waży nieco ponad 2 kilogramy (średnio około 2300 gramów). Macica ma wielkość dorodnego arbuza.

  • Jakie badania zrobić w 35. tygodniu ciąży?

Oprócz standardowych (badanie ogólne moczu, morfologia krwi) między 35. a 35. t.c. należy wykonać badanie GBS – test na obecność paciorkowca z grupy B, czyli posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu.

  • Które dolegliwości ciążowe nasilają się w 35. tygodniu?

W 35. tygodniu ciąży macica jeszcze mocno naciska na przeponę i żołądek, stąd mogą nasilić się zadyszki, trudności w oddychaniu i zgaga. Gdy brzuch zaczyna się obniżać, wzmaga się parcie na pęcherz, co powoduje częstsze wizyty w toalecie, a zwykle także niekontrolowane wycieki moczu.


Oceń artykuł

4,0

wg. 26 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....