Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

03.05.2023

8 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

28. tydzień ciąży to już III trymestr, a więc ostatni etap ciąży. Sprawdź, jak rozwinięte jest w tym czasie dziecko i jak czuje się ciężarna. Poznaj porady dla przyszłej mamy, której do końca ciąży zostało już naprawdę niewiele. Przygotuj się na poród, wyjątkowe przeżycia i powitanie dziecka. Właśnie teraz rozpoczyna się początek siódmego miesiąca!

Wielkość i waga dziecka w 28. tygodniu ciąży

Zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży? Pewnie zaskoczy Cię fakt, że maluch sporo przybrał na wadze od ostatniego badania USG. Teraz waży około 1300 gramów i mierzy średnio 36 centymetrów. Weź pod uwagę, że kwestie wielkości dziecka w 28. tygodniu ciąży to zawsze sprawa indywidualna. Pewne jest, że na tym etapie życia dziecko przybiera najwięcej. Do czasu porodu osiągnie wielkość około 56 centymetrów, a przeciętna waga noworodka to 3,5 kilograma.

Warto wiedzieć, że pomiar dziecka w 28. tygodniu ciąży nie jest dokładny, a granica błędu utrzymuje się na poziomie 5-10%.

Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży

28. tydzień ciąży to niezwykle intensywny czas dla rozwoju dziecka. Maluch nie tylko w dalszym ciągu rośnie i przybiera na wadze. Przede wszystkim rozwijają się jego narządy wewnętrzne, które uczą się pełnić swoje funkcje.

Na tym etapie ciąży zmienia się budowa płuc. Dziecko połyka płyn owodniowy i wykonuje ruchy klatki piersiowej. Właśnie w ten sposób przygotowuje się do najważniejszej nauki, jaką jest oddychanie.

Zmiany w rozwoju dziecka w 28. tygodniu ciąży widać też w mózgu, który zaczyna się fałdować. Maluszek może już otwierać oczy, lepiej kontroluje swoje ruchy i mocniej odczuwa bodźce. Podobno w 28. tygodniu ciąży dziecko w brzuchu mamy może śnić.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży

Przyszła mama już od jakiegoś czasu wyraźnie odczuwa ruchy dziecka. W 28. tygodniu ciąży nienarodzony maluch ma naprawdę niewiele miejsca w macicy. Warto dodać, że dziecko wciąż rośnie i jest coraz silniejsze. W 28. tygodniu ciąży ciężarna odczuwa już praktycznie każdy ruch swojego dziecka w brzuchu, a jego kopniaki mogą być wręcz bolesne. Szczególnie dotkliwe są te w żebra i pęcherz moczowy.

Ciekawostką może być to, że ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży mogą zmieniać się pod wpływem różnego rodzaju bodźców zewnętrznych. Czy wiesz, że maluch reaguje już na głos matki i słyszy muzykę? Dziecko może być bardziej pobudzone, jeśli w otoczeniu panuje hałas. Odczuwa też wszystkie emocje swojej mamy i może mocniej kopać, kiedy ta jest zdenerwowana. To jeszcze nie wszystko, ponieważ dziecko w 28. tygodniu ciąży reaguje też na światło, a to intensywne najczęściej drażni maluszka.

Warto zaznaczyć, że przyszła mama odczuwa ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży znacznie mocniej, kiedy nie prowadzi żadnej aktywności fizycznej. Kiedy ciężarna chodzi, dziecko zostaje kołysane do snu, za to staje się pobudzone, kiedy mama chce odpocząć i znajduje się na przykład w pozycji leżącej.

Brzuch — jak zmienia się ciało w 28. tygodniu ciąży?

Brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę widoczny i trudno go ukryć. Ciężarna od początku ciąży zwiększyła masę swojego ciała o ok. 8 kilogramów. Przybieranie na wadze w czasie ciąży to również kwestia indywidualna (wpływ ma również przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych), ale za zdrowe uznaje się przyrost masy ciała przyszłej mamy o 1-2 kilogramy w ciągu każdego miesiąca i nawet o 0,5 kilograma tygodniowo w tym ostatnim etapie ciąży.

Jakie jeszcze zmiany można zauważyć na brzuchu ciężarnej? U większości pojawia się ciemna kreska, tzw. linea negra, która jest wynikiem zmian hormonalnych i zanika samoistnie kilka tygodni po porodzie.

Dolegliwości ciążowe w 28. tygodniu ciąży

Uznaje się, że to II trymestr ciąży jest najbardziej łaskawy dla przyszłej mamy. 28. tydzień ciąży to już początek ostatniego etapu ciąży, czyli III trymestru. Jak wtedy czuje się ciężarna? W większości przypadków wciąż ma sporo energii, chociaż może już uskarżać się na pewne dolegliwości.

  • Dolegliwości bólowe kręgosłupa, które wiążą się ze zmianą środka ciężkości ciała. Zwiększa się masa piersi, rosnący brzuch nasila krzywiznę lędźwiowo-krzyżową, zwiększa się też napięcie mięśni w środkowej i dolnej części kręgosłupa.
  • Częstomocz, a nawet niemożność utrzymania moczu. Ta dolegliwość mija zwykle samoistnie po okresie połogu. Wiąże się z naciskiem dziecka na pęcherz.
  • Zadyszka i problemy z oddychaniem. Dziecko może uciskać przeponę.
  • Zgaga, której przyczyną jest ucisk macicy na żołądek oraz zmiany hormonalne kobiety w ciąży.
  • Zaburzenia wypróżniania. Kobiety w ciąży w 28 tygodniu bardzo często narzekają na przewlekłe zaparcia.
  • Hemoroidy.
  • Problemy ze snem.

Dobrze jest mieć na uwadze, że intensywność, rodzaj i częstotliwość dolegliwości ciążowych w 28. tygodniu ciąży są kwestią indywidualną. Chociaż niejednokrotnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, to ich odczuwanie zależy od stanu zdrowia ciężarnej czy jej stylu życia.

Ciężarna w 28. tygodniu ciąży ma ograniczony dostęp do środków farmakologicznych. Stosowanie niektórych rodzajów leków może przyczynić się do występowania zaburzeń w rozwoju dziecka. Jeśli chcesz zwalczyć przykre dolegliwości ciążowe na początku siódmego miesiąca, najpierw skonsultuj się z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę. Świetną alternatywą dla leków mogą być naturalne sposoby. Jeśli borykasz się z bezsennością, przyjmij wygodną pozycję i wykorzystaj specjalną poduszkę typu rogal. Rozmaite, zawsze nieinwazyjne metody pozwalają skutecznie złagodzić uporczywe objawy ze strony układu pokarmowego czy kręgosłupa. Ciężarnej, która rozpoczęła właśnie 28. tydzień ciąży, zaleca się przede wszystkim zdrowy styl życia i stosowanie odpowiedniej diety.

Co powinna jeść kobieta w 28. tygodniu ciąży?

Kobieta w 28. tygodniu ciąży musi zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się na jej talerzu. Zaleca się, aby dieta ciężarnej była lekkostrawna i zdrowa — warto na przykład korzystać z produktów nieprzetworzonych i ekologicznych. Kluczowym składnikiem dań jest błonnik pokarmowy, który usprawnia perystaltykę jelit, niweluje problemy z zaparciami i reguluje cykl wypróżnień. Sam błonnik wpływa też korzystnie na oczyszczanie organizmu z toksyn, co ma ogromne znaczenie w ramach dostarczania dziecku tylko wartościowych składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju jeszcze w łonie matki.

Uznaje się, że prawidłowa masa ciała przyszłej mamy nie powinna zwiększać się więcej niż 1-2 kilogramy miesięcznie, a w ostatnich tygodniach ciąży nie więcej niż 0,5 kilograma tygodniowo.

Jak wygląda idealna dieta kobiety w 28. tygodniu ciąży? Na co zwrócić uwagę przyrządzając posiłki? Oto kilka praktycznych porad:

  • dania, które spożywa ciężarna, powinny być lekkostrawne,
  • lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje,
  • zaleca się picie dużych ilości wody,
  • organizm dziecka potrzebuje wartości odżywczych, aby prawidłowo się rozwijać, dlatego dieta matki musi być idealnie zbilansowana,
  • wykluczyć należy potrawy wzdymające, tłuste, powodujące zgagę oraz zaparcia,
  • wyeliminować należy produkty wysoko przetworzone, z zawartością konserwantów, jak jedzenie typu fast food,
  • ograniczyć należy picie mocnej kawy i herbaty, a wręcz zabronione jest spożywanie alkoholu.

Jakie badania należy wykonać w 28. tygodniu ciąży?

Przyszedł czas na kolejne badania. W 28. tygodniu ciąży należy przeprowadzić badania kontrolne, takie jak:

  • badanie USG oceniające rozwój dziecka,
  • badanie ginekologiczne,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała ciężarnej,
  • pobranie i analiza pH wydzieliny pochwowej,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia krwi matki,
  • ocena przeciwciał anty RH, które pozwoli ocenić, czy nie zachodzi konflikt serologiczny. Jeśli matka ma czynnik RH ujemny, a dziecko czynnik RH dodatni, zachodzi ryzyko wystąpienia choroby hemolitycznej.

Najważniejszym badaniem w 28. tygodniu ciąży jest badanie USG. Pozwala ono ocenić rozwój dziecka, stan łożyska czy sprawdzić płyn owodniowy. Badanie USG pozwala zmierzyć i określić wagę dziecka oraz dokonać oceny jego poszczególnych części ciała i funkcjonowania różnych narządów wewnętrznych. Dzięki temu udaje się wykluczyć nieprawidłowości, a w razie potrzeby natychmiast na nie reagować.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu? Na co zwrócić uwagę?

Początek siódmego miesiąca to idealny czas na kompletowanie wyprawki dla noworodka do domu i do szpitala. Jeśli chcesz zadbać o najlepszą ochronę życia dziecka, zainteresuj się tematem pobrania krwi pępowinowej zaraz po porodzie. Pobrane komórki macierzyste mogą być przechowywane w specjalnym banku, aby w razie potrzeby wyeliminować groźną chorobę.

Poród w 28. tygodniu ciąży — czy wcześniak ma szansę na przeżycie?

Czy wiesz, że nawet 6% ciąż kończy się przedwcześnie? Nie oznacza to oczywiście poronienia. Wielce prawdopodobne jest, że wcześniak urodzony w 28. tygodniu ciąży przeżyje i będzie rozwijać się prawidłowo. Wszystko dlatego, że jego narządy wewnętrzne i zewnętrzne są już w pełni rozwinięte. Należy jednak podkreślić, że dziecko urodzone w 28. tygodniu ciąży może wymagać intensywnej opieki medycznej, aby przetrwać poza organizmem swojej mamy. Prężny rozwój medycyny pozwala potwierdzić całkiem dobre rokowania dla takich wcześniaków.

FAQ:

  • Jak wygląda rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży?

Intensywny rozwój malucha w 28. tygodniu ciąży uwzględnia przede wszystkim płuca dziecka. Właśnie w tym czasie zmieniają one swoją budowę. Nie tworzą ich już kanaliki, ale pęcherzyki płucne. Dziecko w 28. tygodniu ciąży potrafi już otworzyć oczy i ma bardziej skoordynowane ruchy. Lepiej też reaguje na bodźce zewnętrzne.

  • Jaka jest wielkość i waga dziecka w 28. tygodniu ciąży?

Dziecko w 28. tygodniu ciąży mierzy około 36 centymetrów i waży średnio 1300 gramów. Warto pamiętać, że dane te są jedynie poglądowe, zawsze trzeba uwzględnić parametr możliwego błędu, który utrzymuje się na poziomie 5-10%. Na wielkość i wagę dziecka ma wpływ wiele czynników, w tym predyspozycje genetyczne.

  • Jakie dolegliwości ciążowe mogą doskwierać w 28. tygodniu ciąży?

28. tydzień ciąży to już na szczęście brak porannych mdłości, za to niestety przyszła mama boryka się z innymi dolegliwościami. Może skarżyć się na ból kręgosłupa, zgagę, hemoroidy, problemy z zaparciami. Często odczuwa częstomocz, ma zadyszkę i szybciej się męczy.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również