4 minuty czytania
Spis treści
  1. 28 tydzień - który to miesiąc?
  2. Zmiany u mamy w 28 tygodniu ciąży
  3. 28 tydzień - waga dziecka, ruchy i rozwój
  4. Badania w 28 tygodniu ciąży

 

W tym czasie mama nie myśli jeszcze o porodzie, chociaż w wyjątkowych przypadkach może do niego dojść. Jeśli maluch zbyt wcześnie pojawi się na świecie, musi zostać otoczony troskliwą opieką specjalistów. Mama w niepowikłanej ciąży nie ma jednak podstaw do obaw.

28 tydzień - który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to sam początek 7 miesiąca i III trymestr. Jeśli są wątpliwości i kobieta nie wie, jak przeliczyć tygodnie na miesiące, powinna poprosić o pomoc pielęgniarkę, lub położną. Pomoc znajdzie także w Internecie. Inne mamy służą nią również na forach internetowych.

Zmiany u mamy w 28 tygodniu ciąży

W czasie 28 tygodnia ciąży waga mamy jest większa o przynajmniej 8 kg. Dno macicy jest teraz 7 cm nad pępkiem. Niektóre panie zaczynają w tym okresie skarżyć się na bóle kręgosłupa. Warto w tych dniach więcej odpoczywać, zadbać o kręgosłup, wykonując lekkie ćwiczenia dla ciężarnych i skupić się na kompletowaniu wyprawki, co z pewnością poprawi samopoczucie.

Jeśli pojawi się dokuczliwy świąd skóry, również nie należy wpadać w panikę, ale poinformować lekarza, który z pewnością zaradzi problemowi. W organizmie ciężarnej może gromadzić się żółć, czego efektem jest właśnie ta dolegliwość. Z kolei lekkie swędzenie może być skutkiem rozciągającej się skóry - brzuszek przecież nieustannie, co dla przyszłej mamy jest znakiem, że maluszek rośnie.

Niektóre z ciężarnych mają problemy układem pokarmowym – przeszkadza im zwłaszcza zgaga po posiłku lub zaparcia. Dolegliwości można jednak skutecznie złagodzić, stosując właściwą dietę, napary z ziół, a także czopki i maści, które są dostępne bez recepty. Zanim sięgniemy po leki, suplementy lub domowe sposoby zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem.

W 28 tygodniu ciąży mama może zmagać się ze wzmożoną czynność błon śluzowych. Skutkiem tego może być katar, który może powodować lekkie pochrapywanie w nocy. Nie należy się przejmować, katar minie w kolejnych tygodniach.

28 tydzień - waga dziecka, ruchy i rozwój

Tradycyjne kopniaki, w 28 tygodniu, mogą odejść w niepamięć. Ruchy dziecka będą teraz słabsze, bo maluch cały czas rośnie (waży już prawie 1 kg i ma około 36 cm) i wkrótce będzie miał nieco ciasno. Gdyby urodził się w tym momencie, jako wcześniak 28 tygodnia ciąży, wymagałby specjalistycznej opieki. Jest już jednak na tyle rozwinięty, że da radę funkcjonować poza organizmem matki w inkubatorze. 28 tygodniowa ciąża bliźniacza oznacza znacznie większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, gdyż ciąże mnogie z reguły kończą się szybciej, a maluchy po przyjściu na świat zostają otoczone troskliwą opieką specjalistów, aby mogły właściwie się rozwijać.

Dziecko rośnie i uczy się połykać płyn owodniowy. Są to dla niego ćwiczenia wydolnościowe, które przydadzą się mu po narodzinach. Czasem też mruga. W tym tygodniu narządy płciowe malucha powinny już być ukształtowane, dlatego przyszli rodzice mogą poznać jego płeć. Pomyłki w tej kwestii zdarzają się bardzo rzadko.

W 28 tygodniu ciąży u dziecka rozwijają się płuca. Na tą chwilę są one pokryte surfaktantem, który zmniejsza ich napięcie powierzchniowe. Potem nie będzie on już potrzebny.

Dzień maluch spędza głównie na spaniu. Niestety niekoniecznie wtedy, gdy śpi jego mama. Co ciekawe, udowodniono także, że dziecko śni! 28 tydzień ciąży jest zatem pełen niespodzianek.

Badania w 28 tygodniu ciąży

Między 27-32 tygodniem ciąży przyszła mama powinna wykonać badanie anty-RH. Lekarz musi się upewnić, że pomiędzy rodzicami nie ma konfliktu serologicznego. Jeśli wystąpi, kobieta będzie pod specjalną opieką, aby zapewnić jej i maluchowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Konflikt serologiczny niesie za sobą zagrożenie dla dziecka w postaci choroby hemolitycznej, co może być wskazaniem do amniopunkcji. W dzisiejszej dobie, w związku z kompleksową opieką jaką zostaje otoczona przyszła mama, tego typu ryzyko jest już znacznie ograniczone.

Zobacz także: 29 tydzień ciąży – jak wygląda? 

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required