4 minuty czytania
Spis treści
  1. 28 tydzień - który to miesiąc?
  2. Zmiany u mamy w 28 tygodniu ciąży
  3. 28 tydzień - waga dziecka, ruchy i rozwój
  4. Badania w 28 tygodniu ciąży

 

W tym czasie mama nie myśli jeszcze o porodzie, chociaż w wyjątkowych przypadkach może do niego dojść. Jeśli maluch zbyt wcześnie pojawi się na świecie, musi zostać otoczony troskliwą opieką specjalistów. Mama w niepowikłanej ciąży nie ma jednak podstaw do obaw.

28 tydzień - który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to sam początek 7 miesiąca i III trymestr. Jeśli są wątpliwości i kobieta nie wie, jak przeliczyć tygodnie na miesiące, powinna poprosić o pomoc pielęgniarkę, lub położną. Pomoc znajdzie także w Internecie. Inne mamy służą nią również na forach internetowych.

Zmiany u mamy w 28 tygodniu ciąży

W czasie 28 tygodnia ciąży waga mamy jest większa o przynajmniej 8 kg. Dno macicy jest teraz 7 cm nad pępkiem. Niektóre panie zaczynają w tym okresie skarżyć się na bóle kręgosłupa. Warto w tych dniach więcej odpoczywać, zadbać o kręgosłup, wykonując lekkie ćwiczenia dla ciężarnych i skupić się na kompletowaniu wyprawki, co z pewnością poprawi samopoczucie.

Jeśli pojawi się dokuczliwy świąd skóry, również nie należy wpadać w panikę, ale poinformować lekarza, który z pewnością zaradzi problemowi. W organizmie ciężarnej może gromadzić się żółć, czego efektem jest właśnie ta dolegliwość. Z kolei lekkie swędzenie może być skutkiem rozciągającej się skóry - brzuszek przecież nieustannie, co dla przyszłej mamy jest znakiem, że maluszek rośnie.

Niektóre z ciężarnych mają problemy układem pokarmowym – przeszkadza im zwłaszcza zgaga po posiłku lub zaparcia. Dolegliwości można jednak skutecznie złagodzić, stosując właściwą dietę, napary z ziół, a także czopki i maści, które są dostępne bez recepty. Zanim sięgniemy po leki, suplementy lub domowe sposoby zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem.

W 28 tygodniu ciąży mama może zmagać się ze wzmożoną czynność błon śluzowych. Skutkiem tego może być katar, który może powodować lekkie pochrapywanie w nocy. Nie należy się przejmować, katar minie w kolejnych tygodniach.

28 tydzień - waga dziecka, ruchy i rozwój

Tradycyjne kopniaki, w 28 tygodniu, mogą odejść w niepamięć. Ruchy dziecka będą teraz słabsze, bo maluch cały czas rośnie (waży już prawie 1 kg i ma około 36 cm) i wkrótce będzie miał nieco ciasno. Gdyby urodził się w tym momencie, jako wcześniak 28 tygodnia ciąży, wymagałby specjalistycznej opieki. Jest już jednak na tyle rozwinięty, że da radę funkcjonować poza organizmem matki w inkubatorze. 28 tygodniowa ciąża bliźniacza oznacza znacznie większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, gdyż ciąże mnogie z reguły kończą się szybciej, a maluchy po przyjściu na świat zostają otoczone troskliwą opieką specjalistów, aby mogły właściwie się rozwijać.

Dziecko rośnie i uczy się połykać płyn owodniowy. Są to dla niego ćwiczenia wydolnościowe, które przydadzą się mu po narodzinach. Czasem też mruga. W tym tygodniu narządy płciowe malucha powinny już być ukształtowane, dlatego przyszli rodzice mogą poznać jego płeć. Pomyłki w tej kwestii zdarzają się bardzo rzadko.

W 28 tygodniu ciąży u dziecka rozwijają się płuca. Na tą chwilę są one pokryte surfaktantem, który zmniejsza ich napięcie powierzchniowe. Potem nie będzie on już potrzebny.

Dzień maluch spędza głównie na spaniu. Niestety niekoniecznie wtedy, gdy śpi jego mama. Co ciekawe, udowodniono także, że dziecko śni! 28 tydzień ciąży jest zatem pełen niespodzianek.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Badania w 28 tygodniu ciąży

Między 27-32 tygodniem ciąży przyszła mama powinna wykonać badanie anty-RH. Lekarz musi się upewnić, że pomiędzy rodzicami nie ma konfliktu serologicznego. Jeśli wystąpi, kobieta będzie pod specjalną opieką, aby zapewnić jej i maluchowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Konflikt serologiczny niesie za sobą zagrożenie dla dziecka w postaci choroby hemolitycznej, co może być wskazaniem do amniopunkcji. W dzisiejszej dobie, w związku z kompleksową opieką jaką zostaje otoczona przyszła mama, tego typu ryzyko jest już znacznie ograniczone.

Zobacz także: 29 tydzień ciąży – jak wygląda? 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

29 tydzień ciąży - najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka

W 29 tygodniu ciąży maluch nabiera prawdziwych kształtów. Ponieważ rośnie, mamie może być ciężej....

28 tydzień ciąży. Ruchy i waga dziecka w 7 miesiącu ciąży

W 28 tygodniu ciąży u przyszłych mam zaczyna się syndrom wicia gniazda. Mimo nieco gorszego...

Ciąża a aktywność fizyczna - korzyści i przeciwwskazania

W społeczeństwie jest wiele kobiet, które ma opory przed aktywnością fizyczną w ciąży. Zupełnie...

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

W wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, przyszłe mamy są bardzo podatne na infekcje. Objawem...