9 minut czytania
Spis treści
  1. 28. tydzień ciąży
  2. Jak przebiega rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży?
  3. Jaka jest długość ciała i waga dziecka w 28. tygodniu ciąży?
  4. Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży
  5. Jak zmienia się ciało w 28. tygodniu ciąży?
  6. Dolegliwości w 28. tygodniu ciąży
  7. Jakie badania należy wykonać w 28. tygodniu ciąży?
  8. USG w 28. tygodniu ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży jest jednym z ostatnich momentów, aby rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia. Są one przeznaczone dla kobiet, które rodzą po raz pierwszy, jak i tych mających za sobą poród. Prowadzą je położne, ale prelekcje mają także lekarze, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci. Przyszła mama otrzymuje niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą opieki nad noworodkiem, laktacji, połogu oraz przygotowania się do porodu. Zajęcia w szkole rodzenia są prowadzone w różnych trybach (m.in. weekendowym). Można na nie uczęszczać wraz z bliską osobą.

28. tydzień ciąży

Wiele osób zastanawia się, którym miesiącem ciąży jest 28. tydzień. Jest to początek 7. miesiąca. Rozpoczął się już 3. trymestr. Wielkimi krokami zbliża się dzień narodzin dziecka. W prawidłowych warunkach poród odbywa się w 40. tygodniu (z możliwym przesunięciem o 14 dni). Warto jednak pamiętać, że może nastąpić wcześniej.

Dziecko urodzone w 28. tygodniu ciąży ma już spore szanse na przeżycie poza organizmem mamy. Większość narządów wewnętrznych jest już wykształcona, a nawet pełni swoje funkcje. Jest wcześniakiem i wciąż może potrzebować intensywnej opieki medycznej. Nawet 6% ciąż w Polsce kończy się przedwcześnie. Na szczęście dzięki rozwojowi medycyny rokowania w takich sytuacjach są dobre.

Jak przebiega rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Poszczególne narządy wewnętrzne „uczą się” pełnić swoje funkcje. Na tym etapie zmienia się budowa płuc. Przestają je tworzyć kanaliki. Teraz są to gronka, które następnie przekształcą się w pęcherzyki płucne. Maluszek połyka płyn owodniowy, wciąga go też nosem oraz wykonuje ruchy klatki piersiowej. Wszystkie te czynności przygotowują go do bardzo ważnej czynności, jaką jest oddychanie.

W 28. tygodniu ciąży mózg dziecka zaczyna się fałdować. Dzięki temu jego ruchy są już bardziej skoordynowane. Dodatkowo coraz lepiej odbiera bodźce. Maluszek może już otwierać oczy. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że potrafi śnić.

Jaka jest długość ciała i waga dziecka w 28. tygodniu ciąży?

Dziecko w 28. tygodniu ciąży jest znacznie większe od momentu wykonania ostatniego badania ultrasonograficznego. Mierzy już około 36 cm. Jest to wartość przybliżona, która może się nieco różnić u poszczególnych maluchów. W 28. tygodniu płód waży około 1300 g.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży są bardzo wyraźnie odczuwane przez jego mamę. Maluch jest coraz większy i silniejszy. Ma także mało miejsca w macicy. Każda zmiana pozycji i ruchy kończynami powodują uderzenia o ściany jamy macicy. Niektóre ruchy mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza gdy maluszek kopie w żebra lub w pęcherz moczowy.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży mogą zmieniać się pod wpływem różnego rodzaju bodźców zewnętrznych. Maluch reaguje na dźwięki z otoczenia – uwielbia głos mamy i spokojną muzykę, ale drażni go hałas. Pojawia się też reakcja na światło. Pod jego wpływem dziecko staje się bardziej pobudzone.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży są słabiej wyczuwalne w sytuacjach, w których mama jest w ruchu. Chodzenie lub aktywność fizyczna powodują kołysanie, co doskonale utula maluszka do snu. Natomiast odpoczynek (zwłaszcza w pozycji leżącej) powoduje, że dziecko zaczyna się kręcić i kopać. Dlatego najlepszym momentem na obserwację ruchów płodu są godziny wieczorne.

Jak zmienia się ciało w 28. tygodniu ciąży?

Brzuch w 28. tygodniu ciąży jest już bardzo widoczny. Przyszła mama może go z dumą prezentować. U większości kobiet jest na nim widoczna ciemna kreska. To linea negra. Powstaje w wyniku zmian hormonalnych. Znika całkowicie w ciągu kilku tygodni po porodzie.

Masa ciała przyszłej mamy zwiększyła się o około 8 kilogramów. Warto jednak pamiętać, że niektóre kobiety przybierają więcej na wadze. Jest to kwestia indywidualna. Zależy ona od wyjściowej masy ciała. Parametr ten może być wyższy z powodu nieprzestrzegania zasad zdrowej diety, co trudno kontrolować przez napady głodu i zachcianki na poszczególnych etapach ciąży.

Dno macicy w 28. tygodniu ciąży znajduje się 7 cm nad pępkiem. Z tego powodu zmianie uległo ułożenie narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Są one uniesione wyżej i nieco ściśnięte. Z tego powodu na tym etapie ciąży mogą pojawić się nowe dolegliwości. Utrzymają się one już do końca ciąży.

W 28. tygodniu ciąży u wielu kobiet można zaobserwować tzw. syndrom wicia gniazda. Przyszła mama podejmuje się różnych czynności, których celem jest przygotowanie otoczenia na nowego członka rodziny. Kompletowanie wyprawki, urządzanie pokoiku, sprzątanie to tylko niektóre z objawów.

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

Dolegliwości w 28. tygodniu ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży jest pełen nowych dolegliwości. Niektóre z nich mogą skutecznie utrudnić codzienną aktywność. Warto pamiętać, że nie wszystkie objawy muszą się pojawić. Ich charakter i stopień nasilenia zależy też w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia kobiety oraz od jej stylu życia (np. poziomu aktywności fizycznej przed ciążą i w jej trakcie).

W 28. tygodniu ciąży wiele kobiet zgłasza problemy z zasypianiem. Winny jest stale powiększający się brzuch, który utrudnia ułożenie się w wygodnej pozycji. Pomocne mogą okazać się dodatkowe poduszki (np. przeznaczona dla ciężarnych poduszka typu rogal). Kłopoty ze snem często są spowodowane także potrzebą częstszego korzystania z toalety, ponieważ macica uciska na pęcherz moczowy.

W 28. tygodniu ciąży problemem są bóle kręgosłupa. Zmiana sylwetki i zwiększona masa ciała powodują, że mięśnie są stale napięte i przeciążone. Najczęściej dolegliwości bólowe dotyczą odcinka lędźwiowego lub krzyżowego.

Zdarzają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyszła mama może odczuwać zgagę. Jest ona spowodowana uciskiem na żołądek. Częstym problemem są zaparcia i hemoroidy. Dlatego ważne jest pilnowanie zdrowej diety oraz spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy.

Przeczytaj także: Jak poradzić sobie z katarem w ciąży?

Jakie badania należy wykonać w 28. tygodniu ciąży?

W 28. tygodniu ciąży przyszła mama powinna zgłosić się na kolejne badania. Rutynowe kontrole pozwalają na obserwację, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dokonywana jest także ocena stanu zdrowia kobiety. Dzięki regularnym badaniom można odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości, a tym samym wdrożyć działania.

Obowiązkowe badania w 28. tygodniu ciąży to:

  • badanie ogólne,
  • badanie ginekologiczne,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • ocena pH wydzieliny pochwowej,
  • badanie ogólne moczu,
  • testy laboratoryjne krwi.

Ważnym badaniem krwi w 28. tygodniu ciąży jest ocena przeciwciał anty-RH. Dzięki niemu można ocenić, czy nie zachodzi konflikt serologiczny. Jest to sytuacja, w której dziecko ma czynnik RH dodatni, a matka ujemny. W efekcie może dojść do szeregu zaburzeń i rozwinięcia się choroby hemolitycznej u noworodka. Charakteryzuje się ona rozpadem krwinek czerwonych u dziecka. Schorzeniu można zapobiegać poprzez podawanie kobiecie przeciwciał anty-D-Rh w 28. tygodniu ciąży. Dlatego to badanie jest kluczowe dla zdrowia maluszka.

Ciąża w 28. tygodniu powinna zostać oceniona za pomocą ultrasonografu (USG). Jest to już ostatnie tego typu badanie. Kolejne zostanie wykonane po 40. tygodniu ciąży (jeżeli nie dojdzie do wcześniejszego rozwiązania) lub pojawią się komplikacje.

USG w 28. tygodniu ciąży

USG w 28. tygodniu ciąży jest wykonywane w pozycji leżącej. Używa się do niego sondy brzusznej. Służy ono ponownej ocenie rozwoju dziecka, a także ilości płynu owodniowego i łożyska.

W czasie USG w 28. tygodniu ciąży lekarz ponownie szczegółowo ocenia budowę ciała dziecka. Powtórzenie tej czynności jest bardzo ważne, ponieważ niektóre nieprawidłowości są możliwe do wykrycia dopiero na późniejszych etapach jego rozwoju (wcześniej płód miał zbyt mały rozmiar).

Badanie USG w 28. tygodniu ciąży pozwala na ocenę masy ciała płodu. Jest to parametr, dzięki któremu można zaobserwować, czy dziecko rośnie zbyt wolno lub zbyt szybko. Rozpoznanie zaburzeń wzrastania na tym etapie umożliwia wdrożenie działań, które zmniejszają ryzyko powikłań lub im zapobiegają. Natomiast niemożliwe jest zmierzenie długości ciała maluszka.

W czasie badania USG masa dziecka jest obliczana komputerowo na podstawie pomiarów poszczególnych części ciała. Lekarz dokonuje pomiaru kości udowej, brzucha i głowy. Wynik otrzymany w ten sposób nie jest dokładny. Jest jednak bardzo zbliżony do rzeczywistej wagi dziecka w 28. tygodniu ciąży (błąd pomiaru wynosi 5–10%).

Zobacz także: 29 tydzień ciąży – jak wygląda? 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....