Kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na rozwój zakażeń układu moczowego. Dzieje się tak z powodu krótkiej cewki moczowej i jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem. Dużą rolę odgrywają także hormony ciążowe, które powodują rozluźnienie mięśni gładkich w drogach moczowych, co ułatwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Dodatkowo stale powiększająca się macica uciska na moczowody i pęcherz moczowy, przez co często dochodzi do zastoju moczu. Zakażenie układu moczowego bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie moczu w ciąży. Tylko dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Na czym polega badanie moczu w ciąży?

Badanie moczu w ciąży jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Dostarcza wielu informacji na temat zdrowia przyszłej mamy. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości moczu do specjalnego pojemnika i dostarczeniu go do laboratorium, gdzie jest dokładnie analizowane. Ocenia się jego barwę, przejrzystość, ciężar właściwy i pH. Można także stwierdzić obecność krwi, białka, glukozy, ciał ketonowych i drobnoustrojów.

Badanie ogólne moczu w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ pozwala rozpoznać zakażenie układu moczowego. Jest to choroba groźna dla zdrowia kobiety oraz rozwijającego się płodu, która w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Nieleczona prowadzi do zapalenia i niewydolności nerek, poronienia lub porodu przedwczesnego.

Badanie moczu w ciąży – kiedy należy je wykonać?

Badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe. Każda przyszła mama powinna wykonywać je raz w miesiącu oraz zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które wskazują na chorobę układu moczowego (ból podbrzusza, ból w okolicy nerek, pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz). Skierowanie na badanie ogólne moczu w ciąży wydaje ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu.

Jak przygotować się do badania moczu w ciąży?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak przygotować się do badania moczu w ciąży i jak poprawnie je wykonać, aby wynik wyszedł wiarygodny. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemniczek na próbkę moczu. Można otrzymać go w laboratorium lub kupić w każdej aptece. Nie wolno użyć słoika lub innego naczynia, ponieważ czasem znajdują się w nim bakterie, a to zafałszuje wynik.

Zasady pobierania moczu do badania ogólnego:

 • przed pobraniem moczu należy umyć ręce i okolice intymne;
 • mocz do badania najlepiej pobrać z samego rana;
 • mocz należy pobrać ze środkowego strumienia. Oznacza to, że trzeba oddać kilka mililitrów moczu do toalety, a następnie podłożyć pojemnik i skierować do niego strumień;
 • pojemnik z moczem trzeba zabezpieczyć i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.

Badanie moczu w ciąży – wyniki i normy

Wyniki badania moczu w ciąży są dostępne zwykle jeszcze tego samego dnia. Zawsze powinien zobaczyć je lekarz, który oceni, czy występują jakiekolwiek odstępstwa od normy wymagające leczenia. Za nieprawidłowe uznaje się, kiedy w moczu są obecne bakterie, grzyby, białe lub czerwone krwinki, białko, glukoza lub ciała ketonowe.

Normy badania moczu w ciąży:

 • barwa: jasnożółta, słomkowa;
 • pH: 4,8–7,4;
 • ciężar właściwy: 1.005–1.030;
 • klarowność: przejrzysty;
 • urobilinogen: nieobecny;
 • erytrocyty: 3–5 w polu widzenia (wpw);
 • leukocyty: 4–5 wpw.

Warto pamiętać, że wynik badania moczu w ciąży może wykazać obecność niewielkiej ilości glukozy. Jest to normalne u ciężarnych i nie świadczy o cukrzycy. W razie wątpliwości lekarz zleca dodatkowe testy.

Zobacz również: Nieinwazyjne oraz inwazyjne badanie prenatalne w ciąży.

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.