4 minuty czytania
Spis treści
 1. Na czym polega badanie moczu w ciąży?
 2. Badanie moczu w ciąży – kiedy należy je wykonać?
 3. Jak przygotować się do badania moczu w ciąży?
 4. Badanie moczu w ciąży – wyniki i normy

Kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na rozwój zakażeń układu moczowego. Dzieje się tak z powodu krótkiej cewki moczowej i jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem. Dużą rolę odgrywają także hormony ciążowe, które powodują rozluźnienie mięśni gładkich w drogach moczowych, co ułatwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Dodatkowo stale powiększająca się macica uciska na moczowody i pęcherz moczowy, przez co często dochodzi do zastoju moczu. Zakażenie układu moczowego bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie moczu w ciąży. Tylko dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Na czym polega badanie moczu w ciąży?

Badanie moczu w ciąży jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Dostarcza wielu informacji na temat zdrowia przyszłej mamy. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości moczu do specjalnego pojemnika i dostarczeniu go do laboratorium, gdzie jest dokładnie analizowane. Ocenia się jego barwę, przejrzystość, ciężar właściwy i pH. Można także stwierdzić obecność krwi, białka, glukozy, ciał ketonowych i drobnoustrojów.

Badanie ogólne moczu w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ pozwala rozpoznać zakażenie układu moczowego. Jest to choroba groźna dla zdrowia kobiety oraz rozwijającego się płodu, która w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Nieleczona prowadzi do zapalenia i niewydolności nerek, poronienia lub porodu przedwczesnego.

Badanie moczu w ciąży – kiedy należy je wykonać?

Badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe. Każda przyszła mama powinna wykonywać je raz w miesiącu oraz zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które wskazują na chorobę układu moczowego (ból podbrzusza, ból w okolicy nerek, pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz). Skierowanie na badanie ogólne moczu w ciąży wydaje ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu.

Jak przygotować się do badania moczu w ciąży?

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak przygotować się do badania moczu w ciąży i jak poprawnie je wykonać, aby wynik wyszedł wiarygodny. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemniczek na próbkę moczu. Można otrzymać go w laboratorium lub kupić w każdej aptece. Nie wolno użyć słoika lub innego naczynia, ponieważ czasem znajdują się w nim bakterie, a to zafałszuje wynik.

Zasady pobierania moczu do badania ogólnego:

 • przed pobraniem moczu należy umyć ręce i okolice intymne;
 • mocz do badania najlepiej pobrać z samego rana;
 • mocz należy pobrać ze środkowego strumienia. Oznacza to, że trzeba oddać kilka mililitrów moczu do toalety, a następnie podłożyć pojemnik i skierować do niego strumień;
 • pojemnik z moczem trzeba zabezpieczyć i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.

Badanie moczu w ciąży – wyniki i normy

Wyniki badania moczu w ciąży są dostępne zwykle jeszcze tego samego dnia. Zawsze powinien zobaczyć je lekarz, który oceni, czy występują jakiekolwiek odstępstwa od normy wymagające leczenia. Za nieprawidłowe uznaje się, kiedy w moczu są obecne bakterie, grzyby, białe lub czerwone krwinki, białko, glukoza lub ciała ketonowe.

Normy badania moczu w ciąży:

 • barwa: jasnożółta, słomkowa;
 • pH: 4,8–7,4;
 • ciężar właściwy: 1.005–1.030;
 • klarowność: przejrzysty;
 • urobilinogen: nieobecny;
 • erytrocyty: 3–5 w polu widzenia (wpw);
 • leukocyty: 4–5 wpw.

Warto pamiętać, że wynik badania moczu w ciąży może wykazać obecność niewielkiej ilości glukozy. Jest to normalne u ciężarnych i nie świadczy o cukrzycy. W razie wątpliwości lekarz zleca dodatkowe testy.

Zobacz również: Nieinwazyjne oraz inwazyjne badanie prenatalne w ciąży.

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 1 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required