5 minut czytania
Spis treści
 1. Glukoza -  badanie w ciąży
 2. Glukoza na czczo w ciąży – norma
 3. Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować?
 4. Test obciążenia glukozą – wyniki
 5. Test obciążenia glukozą – normy
 6. Glukoza w moczu w ciąży

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego test obciążenia glukozą w ciąży, nazywany też krzywą cukrzycową, należy przeprowadzić na początku ciąży oraz kolejny raz między 24 a 28 tygodniem. Badanie to służy wykryciu cukrzycy, która nieleczona stanowi zagrożenie dla dziecka i matki. Przed badaniem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego, jak wygląda i jakie są normy glukozy w ciąży.

Glukoza -  badanie w ciąży

Normy glukozy w ciąży powinny być monitorowane przez cały okres oczekiwania na dziecko. Podwyższony poziom glukozy we krwi matki spodziewającej się dziecka, czyli hiperglikemia, może przyczyniać się do rozwoju powikłań takich jak: urazy okołoporodowe, wielowodzie, niska punktacja w skali Apgar, stan przedrzucawkowy czy poród cesarskim cięciem. Ponadto cukrzyca ciążowa jest bardzo niebezpieczna, gdyż może prowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej, wad serca, a nawet obumarcia wewnątrzmacicznego.

Glukoza na czczo w ciąży – norma

Pierwsze badanie glukozy na czczo w ciąży przeprowadzane jest w celu sprawdzenia czy stężenie glukozy we krwi w ciąży jest prawidłowe. Wynik jest prawidłowy jeżeli odczyt nie przekracza 92 mg/dl. Jeżeli zaś znajduje się w przedziale 92-125 mg/dl, lekarz kieruje pacjentkę na test obciążenia 75 g glukozy, który standardowo wykonywany jest dopiero po upływie 24. tygodnia ciąży. W przypadku, gdy stężenie glukozy przekracza 126 mg/dl, stwierdzana jest cukrzyca, a ciężarna kierowana jest od razu do poradni diabetologicznej w celu ustalenia indywidualnego leczenia i diety.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Badanie glukozy w ciąży - jak się przygotować?

Badanie glukozy w ciąży często wywołuje pytania jak się przygotować, aby wynik testu był prawidłowy. Test poziomu glukozy (krzywa cukrzycowa) to jedno z badań przesiewowych wykonywanych po 24. tygodniu ciąży. Aby otrzymany wynik był jak najbardziej wiarygodny, należy przestrzegać kilku zasad:

 • badanie wykonać na czczo, rano, około 8 h od ostatniego posiłku, podczas badania nie prowadzić żadnej aktywności fizycznej,
 • przez trzy dni poprzedzające badanie stosować normalną dietę (zaleca się, aby znajdowało się w niej 150-200g węglowodanów),
 • roztwór około 200 ml wody z 75 g rozpuszczonej glukozy należy wypić w ciągu 5 min, można dodać do niego kilka kropel cytryny, co nie wpłynie na wynik testu, a ułatwi przyjęcie bardzo słodkiego napoju.
 • badanie powinno być wykonywane, kiedy kobieta jest całkowicie zdrowa (nawet niewielka infekcja, stres czy leki mogą zafałszować wynik testu).

Test obciążenia glukozą – wyniki

Pomiar glukozy w ciąży prowadzony jest w trzech etapach. Najpierw pobierana jest krew na czczo, następnie po godzinie i po dwóch od wypicia roztworu. Jeżeli po przyjęciu glukozy jej stężenie we krwi wzrośnie i utrzyma się przez dwie godziny, oznacza to, że kobieta choruje na cukrzycę ciążową. W takim przypadku przyszła mama zostanie skierowana do specjalistycznej poradni diabetologicznej, gdzie otrzyma informacje odnośnie do leków i właściwej diety. Warto podkreślić, że jeżeli cukrzyca po raz pierwszy rozpoznana została w okresie ciąży, nie oznacza to, że kobieta po porodzie będzie się z nią zmagać do końca życia.

Test obciążenia glukozą – normy

Prawidłowy poziom glukozy w ciąży po godzinie od podania roztworu nie powinien przekroczyć 180 mg/dl, zaś po dwóch godzinach 140 mg/dl. W przypadku badania stężenia na czczo nie powinno ono przekroczyć 100 mg/dl.

Glukoza w moczu w ciąży

Glukoza w moczu w ciąży kobiety ciężarnej oznaczana jest rutynowo, podczas ogólnych badań moczu. Zazwyczaj jednocześnie oznacza się również stężenie glukozy we krwi na czczo. Dzięki temu uzyskiwane wyniki badań są miarodajne. Oznaczenie stężenia glukozy w moczu może okazać się szczególnie istotne w przypadku:

 • objawów cukrzycy, takich jak: zwiększone pragnienie, przybieranie na wadze, zmęczenie oraz oddawanie dużych ilości moczu;
 • podwyższonego poziomu glukozy we krwi badanej na czczo;
 • kontroli zdiagnozowanej wcześniej cukrzycy ciążowej.

Zawartość glukozy w moczu oznaczana jest na podstawie pobranej próbki moczu ze środkowego strumienia na czczo. Aby badanie było miarodajne, nie należy przed pobraniem próbki spożywać żadnych napojów ani pokarmów. U zdrowych ludzi cukier w moczu zawsze jest wynikiem nieprawidłowym, w przypadku kobiet w ciąży dość częstym zjawiskiem jest tzw. fizjologiczny cukromocz, co wynika z naturalnie obniżonej wartości progowej stężenia glukozy we krwi, której zawartość wynosi mniej niż 150 mg.

Zobacz także: Dieta w ciąży - co szkodzi dziecku? Co jeść w ciąży?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Jak szybko zajść w ciążę

Wiele par decydujących się na dziecko pragnie jak najszybciej zajść w ciążę. Większość z nich...

Probiotyki w ciąży

Probiotyki coraz powszechniej stosowane są w przypadku kobiet ciężarnych. Preparaty te są wskazane...

Leczenie niepłodności komórkami macierzystymi

Niepłodność jest problemem, który dotyczy około 15% par na świecie. Z tego też względu specjaliści...

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę dotyczy nawet co 5 pary. Warto znać możliwe ich przyczyny , a także w...