4 minuty czytania
Spis treści
  1. Badania prenatalne - kiedy je wykonywać?
  2. Badania prenatalne nieinwazyjne
  3. Badania prenatalne inwazyjne

Do badań prenatalnych ma prawo każda kobieta bez względu na wiek. Zalecenia obowiązują zwłaszcza te mamy, u których w wywiadzie rodzinnym wystąpiły wady rozwojowe płodu, lecz nie tylko. Ocena zdrowia dziecka i matki to obowiązkowe badania w trakcie ciąży.

Badania prenatalne - kiedy je wykonywać?

O tym, kiedy wykonać badania prenatalne, mówi kalendarz badań w ciąży. Przestrzeganie tych terminów jest bardzo ważne ze względu na niemożliwe ich wykonanie na późniejszych etapach ciąży. Na początkowym etapie kobiecie zleca się badanie krwi, aby potwierdzić ciążę. Badania krwi w ciąży są obowiązkowe. W początkowym okresie wykonuje się:

  • Morfologię,
  • Badanie ogólne moczu,
  • Badanie na HIV w ciąży,
  • Badania pod kątem chorób wenerycznych (badanie WR w ciąży),
  • Badanie glukozy w ciąży (z obciążeniem).

Diagnostyka prenatalna rozpoczyna się dopiero od 11 tygodnia ciąży. 

Badania prenatalne nieinwazyjne

Badaniami nieinwazyjnymi określa się czynności mające na celu zbadanie i ocenę zdrowia matki i dziecka na podstawie badań USG i badań z krwi. Są to tzw. badania przesiewowe. 

Przeczytaj również: Limfocyty w ciąży – jaka jest norma? Co gdy są obniżone?

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 11-14 tygodniem ciąży. Jest to USG płodu i badania z krwi polegające na oznaczeniu białka ciążowego (papp-a) i wolnego bHCG (wolna gonadotropina kosmówkowa). Na ich podstawie określa się ryzyko wad rozwojowych u dziecka tj. Zespół Downa, Zespół Edwardsa, rozszczep kręgosłupa i inne. Badanie te powtarza się dwukrotnie, kolejno w 11 a potem pomiędzy 13-19 tygodniem ciąży (tzw.test podwójny). USG przez powłoki brzuszne powinno obejmować badanie przezierności karkowej (NT).

Ponowne wykonanie badania zaleca się kobietom, które nie zrobiły go po 11 tygodniu ciąży i tym, u których istnieją wątpliwości co do wyników. Drugie badanie prenatalne wykonuje się pomiędzy 18-24 tygodniem ciąży. Wyniki badań prenatalnych są porównywane. Jeśli zachodzi taka konieczność, ciężarną kieruje się na badania inwazyjne.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Badania prenatalne inwazyjne

Badania prenatalne inwazyjne są wykonywane w momencie, gdy u dziecka istnieje duże ryzyko wad rozwojowych. Wiąże się to z pobraniem materiału do badań genetycznych przez powłoki brzuszne matki. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG, przy znieczuleniu miejscowym.

Najczęściej wykonywanym badaniem jest amniopunkcja. Niegdyś uważano, że niesie ona duże zagrożenie poronieniem, lub uszkodzeniem płodu. Takie ryzyko jest minimalne. Wynosi zaledwie 0,5%. Amniopunkcję można wykonać już w 13 tygodniu ciąży (najlepiej po 15-tym tyg.). Inne badania prenatalne, które są inwazyjne, to kordocenteza lub biopsja kosmówki.

Decyzja o wykonaniu badań inwazyjnych należy do kobiety. Jeśli je wykona, a wyniki będą nieprawidłowe, to jest to szansa na wcześniejsze ewentualne leczenie dziecka w łonie mamy. Jest to również szansa na przygotowanie się do przyjęcia na świat malucha wymagającego opieki. W niektórych przypadkach, o ile istnieje zagrożenie życia i zdrowia przyszłej mamy, polskie prawo przewiduje możliwość przerwania ciąży.

Zobacz również: Ciąża tydzień po tygodniu – kalendarz ciąży


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu...

Połóg- co warto o nim wiedzieć?

Połogiem w ginekologii i położnictwie nazywa się pierwsze 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Jest...

Ile naprawdę kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

W pierwszej chwili koszty bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej dziecka mogą wydawać...

Kiedy widać płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Niektórzy zaś...