3 minuty czytania
Spis treści
  1. Badania prenatalne - kiedy je wykonywać?
  2. Badania prenatalne nieinwazyjne
  3. Badania prenatalne inwazyjne

Do badań prenatalnych ma prawo każda kobieta bez względu na wiek. Zalecenia obowiązują zwłaszcza te mamy, u których w wywiadzie rodzinnym wystąpiły wady rozwojowe płodu, lecz nie tylko. Ocena zdrowia dziecka i matki to obowiązkowe badania w trakcie ciąży.

Badania prenatalne - kiedy je wykonywać?

O tym, kiedy wykonać badania prenatalne, mówi kalendarz badań w ciąży. Przestrzeganie tych terminów jest bardzo ważne ze względu na niemożliwe ich wykonanie na późniejszych etapach ciąży. Na początkowym etapie kobiecie zleca się badanie krwi, aby potwierdzić ciążę. Badania krwi w ciąży są obowiązkowe. W początkowym okresie wykonuje się:

  • Morfologię,
  • Badanie ogólne moczu,
  • Badanie na HIV w ciąży,
  • Badania pod kątem chorób wenerycznych (badanie WR w ciąży),
  • Badanie glukozy w ciąży (z obciążeniem).

Diagnostyka prenatalna rozpoczyna się dopiero od 11 tygodnia ciąży. 

Badania prenatalne nieinwazyjne

Badaniami nieinwazyjnymi określa się czynności mające na celu zbadanie i ocenę zdrowia matki i dziecka na podstawie badań USG i badań z krwi. Są to tzw. badania przesiewowe. 

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 11-14 tygodniem ciąży. Jest to USG płodu i badania z krwi polegające na oznaczeniu białka ciążowego (papp-a) i wolnego bHCG (wolna gonadotropina kosmówkowa). Na ich podstawie określa się ryzyko wad rozwojowych u dziecka tj. Zespół Downa, Zespół Edwardsa, rozszczep kręgosłupa i inne. Badanie te powtarza się dwukrotnie, kolejno w 11 a potem pomiędzy 13-19 tygodniem ciąży (tzw.test podwójny). USG przez powłoki brzuszne powinno obejmować badanie przezierności karkowej (NT).

Ponowne wykonanie badania zaleca się kobietom, które nie zrobiły go po 11 tygodniu ciąży i tym, u których istnieją wątpliwości co do wyników. Drugie badanie prenatalne wykonuje się pomiędzy 18-24 tygodniem ciąży. Wyniki badań prenatalnych są porównywane. Jeśli zachodzi taka konieczność, ciężarną kieruje się na badania inwazyjne.

Badania prenatalne inwazyjne

Badania prenatalne inwazyjne są wykonywane w momencie, gdy u dziecka istnieje duże ryzyko wad rozwojowych. Wiąże się to z pobraniem materiału do badań genetycznych przez powłoki brzuszne matki. Zabieg jest wykonywany pod kontrolą USG, przy znieczuleniu miejscowym.

Najczęściej wykonywanym badaniem jest amniopunkcja. Niegdyś uważano, że niesie ona duże zagrożenie poronieniem, lub uszkodzeniem płodu. Takie ryzyko jest minimalne. Wynosi zaledwie 0,5%. Amniopunkcję można wykonać już w 13 tygodniu ciąży (najlepiej po 15-tym tyg.). Inne badania prenatalne, które są inwazyjne, to kordocenteza lub biopsja kosmówki.

Decyzja o wykonaniu badań inwazyjnych należy do kobiety. Jeśli je wykona, a wyniki będą nieprawidłowe, to jest to szansa na wcześniejsze ewentualne leczenie dziecka w łonie mamy. Jest to również szansa na przygotowanie się do przyjęcia na świat malucha wymagającego opieki. W niektórych przypadkach, o ile istnieje zagrożenie życia i zdrowia przyszłej mamy, polskie prawo przewiduje możliwość przerwania ciąży.

Zobacz również: Ciąża tydzień po tygodniu – kalendarz ciąży

Ostatni dzień promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required