4 minuty czytania
Spis treści
  1. 40 tygodni ciąży

Kalendarz ciąży precyzyjnie mówi o tym, co dzieje się w organizmie kobiety podczas długich 9 miesięcy ciąży tydzień po tygodniu. Szczegółowy opis procesów rozwoju narządów, kończyn oraz układów pomaga ustalić który tydzień ciąży przechodzi kobieta. Na podstawie kalendarza ciążowego można ustalić, z pewną dozą ostrożności, przybliżony termin porodu. Warto jednak zaznaczyć, że zdarzają się także rozwiązania w 41, a nawet, w rzadszych przypadkach, 42 tygodniu ciąży.

40 tygodni ciąży

  • 1 trymestr

1 tydzień ciąży liczony jest dość przewrotnie, bo od pierwszego dnia miesiączki, a zatem od momentu, gdy kobieta jeszcze nie jest w ciąży. Początek okresu płodnego przypada na 2 tydzień ciąży, w którym macica dopiero szykuje się do zapłodnienia, co następuje na ogół pomiędzy 12-16 dniem cyklu. Do właściwego zapłodnienia dochodzi dopiero w 3 tydzień ciąży. Blastocysta, czyli przyszłe dziecko, mierzy 1,7mm w 4 tygodniu ciąży, a zatem jest mniejsze niż główka od szpilki. W 5 tygodniu ciąży zaczynają się procesy organogenezy, czyli rozwoju organów. Bardzo intensywny wzrost zachodzi między 6 a 7 tygodniem ciąży – zarodek może przyrastać nawet do 1 mm dziennie. W 8 tygodniu ciąży w obrazie USG widać już rączki oraz nóżki, rozwijają się także jelita a przyszły szkielet jest delikatny i kruchy. W 9 tygodniu ciąży dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu, a płód zaczyna się poruszać. Od 10 tygodnia płód zaczyna wyczuwać emocje swojej matki, dlatego tak ważne jest, żeby ograniczyć stres do minimum. Pod koniec pierwszego trymestru, razem z mdłościami mija najbardziej ryzykowny okres (ze względu na poronienia).

  •  2 trymestr

W 14 tygodniu ciąży dziecko waży już 50 g i mierzy 10 centymetrów. Przez kolejne 14 dni ciąża staje się już widoczna dla otoczenia. Podczas 19 oraz 20 tygodnia ciąży u maluszka rosną już włosy, pojawiają się zalążki zębów, a samo dziecko staje się bardzo aktywne, co doskonale wyczuwa jego mama. Na ogół na początku 21 tygodnia ciąży aż do końca drugiego trymestru maluch ma rozwinięte wszystkie zmysły, zdarzają mu się czkawki, mocno kopie i waży już ponad 1 kilogram. Kiedy ciężarna zjada coś słodkiego, jej wody płodowe stają się na tyle atrakcyjne dla dziecka, że zaczyna je łapczywie połykać. Receptory na słodki smak są wówczas bardzo wrażliwe.

  • 3 trymestr

28 tydzień ciąży to początek ostatniego trymestru, który zakończy się porodem. W 29 tygodniu ciąży dziecko już widzi i doskonale słyszy. W trakcie trwania 30 oraz 31 tygodnia ciąży wzmacnia się układ odpornościowy dziecka. W tym okresie także maluch powoli zaczyna ustawiać się głową w kierunku ujścia macicy, to znak, że poród jest coraz bliżej. Podczas 32 tygodnia ciąży dziecko jeszcze przybiera na wadze, a na USG widać jak ssie kciuk. W 33 - 34 tygodniu ciąży może nastąpić przedwczesny poród. W tym czasie płód gromadzi duże ilości żelaza i gromadzi zapasy tkanki tłuszczowej. Jednakże na tym etapie płuca nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego najczęstszym problemem wcześniaków jest samodzielne oddychanie. Od 36 tygodnia ciąży dziecko jest już praktycznie samodzielnym bytem i może żyć poza organizmem swojej matki. Od 37 tygodnia aż do końca ciąży dziecko posiada już wszystko, co potrzeba mu do życia poza łonem matki. Jego płuca, mózg, serce i inne narządy wewnętrzne są silne i w pełni rozwinięte. Teraz pozostał tylko poród. 

Skorzystaj z promocji
Monitor oddechu za 1 zł

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Formalności po narodzinach dziecka – co i kiedy załatwić, czego dopilnować w pracy?

Formalności po urodzeniu dziecka to sprawy urzędowe, które należy uregulować w przeciągu kilku,...

Baby shower – na czym polega i kiedy zorganizować taką imprezę?

Baby shower to rodzaj imprezy z okazji rychłych narodzin dziecka. Organizacja baby shower zwykle...

Na czym polegają badania genetyczne? Rodzaje testów genetycznych dla dzieci

Jednym z najnowocześniejszych badań genetycznych jest PlumCare Doradca DNA. Pozwala ono na wczesne...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.