Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
29 tydzień ciąży - najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka

29 tydzień ciąży – najbardziej intensywny czas w rozwoju twojego dziecka

05.04.2023

7 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

W 29. tygodniu ciąży maluch nabiera prawdziwych kształtów. Ponieważ rośnie, przyszłym mamom może zrobić się znacznie ciężej. Powiększający się brzuszek nakazuje zwolnić tempo, jednak za kobietą już ponad połowa ciąży, dlatego już niedługo przyszła mama odetchnie z ulgą. Poniżej przedstawiamy, do czego przyczynia się każdy przemijający dzień w 29. tygodniu ciąży zarówno u dziecka, jak i ciężarnej.

29. tydzień ciąży – który to miesiąc? 

29 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca. W tym okresie kobieta dostrzega kolejne zmiany, które zachodzą w jej organizmie. Wraz z 29. tygodniem ciąży brzuszek robi się widoczny i przypomina małą piłkę. Dno macicy jest rozciągnięte i znajduje się około 3-4 palce poniżej linii pępka. Nawet pod wpływem delikatnego upadku może dojść do pęknięcia pęcherza wód płodowych, co grozi przedwczesnym porodem. Jeśli zadyszka pojawia się częściej, warto ograniczyć aktywność i pozwolić sobie na odpoczynek, skupiając się na przygotowaniach do porodu i kompletowaniu wyprawki.

29. tydzień ciąży to moment, w którym kobiety zaczynają rozumieć, dlaczego ciężarnym ustępuje się miejsca w komunikacji miejskiej i przepuszcza w kolejkach do kas. Znacznie większy brzuch to nie tylko dodatkowy ciężarów, ale również kilogramy utrudniające codziennie czynności. 29. tydzień ciąży jest związany przede wszystkim z rosnącymi piersiami oraz opuchniętymi nogami i stopami. Obrzęk zmniejsza delikatny ruch połączony z odpoczynkiem, podczas którego warto wyżej unieść nogi.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, trzeci trymestr ciąży wiąże się ze wzrostem wagi matki. Jest to przede wszystkim spowodowane gromadzeniem się większej ilości płynu owodniowego w macicy. Pozytywny wpływ na samopoczucie będą miały drzemki w ciągu dnia. Zazwyczaj kiedy mama śpi, maluch jest najbardziej aktywny, a ono z kolei najczęściej śpi wtedy, kiedy mama się rusza. Powodem tego jest uczucie kołysania towarzyszące właśnie w tym czasie.

29. tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości

Serce kobiety od 29. tygodnia ciąży jest bardzo obciążone, ponieważ krew jaką pompuje organ, jest aż o 1,5 litra większa niż przed ciążą. Organizm ciężarnej zaopatrza dziecko w niezbędne składniki, przez co odczuwa duże zmęczenie. W 29. tygodniu ciąży przyszłe mamy są także narażona na infekcje układu moczowego, dlatego muszą o siebie zadbać ze szczególną starannością. Powinny pić dużo płynów, aby wypłukać bakterie z pęcherza.

W 29. tygodniu ciąży mogą wystąpić znacznie bardziej intensywne upławy niż w minionych miesiącach. Przybierający białą postać śluz nie powinien wzbudzać w ciężarnych niepokoju – jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona płodu przed infekcjami. Nie należy zapominać o odpowiedniej higienie i noszeniu wkładek higienicznych. Upławy o nieprzyjemnych zapachu, odczuciu pieczenia i swędzenia powinny być sygnałem koniecznej konsultacji z lekarzem.

Od 29. tygodnia ciąży macica znacznie silniej zaczyna naciskać na przeponę, co może powodować duszności. Najczęściej towarzyszą temu częste zadyszki i uczucie ucisku na płucach oraz sercu. Najlepiej zdecydować się na oszczędzanie sił i odpoczynek. Ćwiczenia oddechu również mogą okazać się pomocne.

29. tydzień ciąży może spowodować również bóle podbrzusza, spowodowane rozluźniającymi się więzadłami mięśni dna macicy. W przypadku bardzo silnych bóli przypominających bóle miesiączkowe, a przy tym wymioty, biegunkę lub skurcze macicy – konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

29. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Do najważniejszych wskazówek na 29. tydzień ciąży należą:

  • Dbałość o posiłki – nawet jeśli ciężarna ma bardzo napięty plan dnia, przygotowanie zdrowych i odżywczych posiłków jest niezwykle ważne. Właśnie ten sposób unikamy odczuwania spadków energii, ze względu na to, że regularne posiłki będą ją dostarczać w odpowiednich odstępach.
  • Witaminy i minerały – przez cały okres ciąży dostarczanie organizmowi odpowiednich wartości odżywczych i witamin jest kluczowe do zachowania zdrowia dziecka oraz kobiety. Ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości magnezu, który występuje w takich produktach jak orzechy, pełnoziarniste produkty, rośliny strączkowe. Pierwiastek pomoże zniwelować pojawiające się skurcze łydek.
  • Odpowiednia podaż płynów – w okresie ciąży zaleca się spożywanie nawet jednej szklanki wody na godzinę.
  • Wolny czas – warto takie chwile przeznaczyć na spacery lub bardzo delikatne ćwiczenia dobrane pod ciążę. Nawet minimalna aktywność fizyczna może zniwelować napięcie, ból pleców i dyskomfort.

29. tydzień ciąży – o tym warto pamiętać

Choć kwestii związanych z porodem jest naprawdę mnóstwo, a odpowiednie dbanie o swoje zdrowie jest podstawową kwestią, poniżej przedstawiamy trzy niezwykle ważne kwestie:

  • Znacznie częstsze występowanie bólu pleców – bóle pleców są absolutnie normalne ze względu na zmianę masy ciała, wód płodowych, łożyska i macicy.
  • Ostatnie ważne USG 3D w 29. tygodniu ciąży – maksymalnie do 32. tygodnia ciąży należy wykonać badanie ultrasonograficzne.
  • Odpowiednie przygotowanie do życia z dzieckiem – w tym okresie najlepiej zaplanować pokój dziecięcy lub kącik dla malucha, Minimalnym wyposażeniem są: łóżeczko, przewijak, pieluchy, kosmetyki dla niemowląt i szafka na ubranka.

Wielkość i waga dziecka w 29. tygodniu ciąży

W 29. tygodniu ciąży, czyli w 27. tygodniu życia płodowego, waga dziecka powinna oscylować w granicach 1300 g, za to długość ciała powinna dojść do wartości około 35-37 cm. Nie należy jednak trzymać się kurczowo podanych wartości, ponieważ na tym etapie ciąży przy wzroście ważne są także uwarunkowania genetyczne. Teraz maluch będzie ruszał się mniej. Rośnie, więc jest mu coraz ciaśniej się wyprostować. 

Na zleconym w 29. tygodniu ciąży USG przyszła mama będzie mogła zobaczyć, jak obecnie wygląda jej dziecko. Chociaż 29. tydzień ciąży jest momentem przybierania maluszka, w tym okresie warstwa tkanki tłuszczowej jest jeszcze bardzo cienka. Przez to ciało dziecka wygładza się, a przy tym staje się znacznie jaśniejsze. 

Wygląd i rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży

Maluch w końcu przypomina pulchnego noworodka! Tyje, zaczynając gromadzić tkankę tłuszczową. Ze względu na ciągły wzrost, przestrzeń płodowa zaczyna stawać się coraz mniejsza. Może to spowodować znacznie mocniejsze odczuwanie kopnięć oraz ogólnych ruchów. Jego ruchy będą jednak rzadkie, ponieważ w 29. tygodniu ciąży maluch większość doby spędza na spaniu. Dziecko jest spokojniejsze, jednak jeśli gwałtowne ruchy całkowicie ustaną, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Dziecko w tym okresie ciąży zaczyna mieć rozwinięty układ termoregulacji. Niektóre maluchy tracą lanugo (meszek ułatwiający utrzymanie ciepłoty ciała), inne mają go jeszcze w dniu porodu. W trzecim trymestrze również zwiększa się objętość mózgu, któremu towarzyszy rośnięcie główki maluszka. Cała reszta ciała jest jednak drobna i wiotka – tkanka tłuszczowa dopiero zaczyna się zbierać, przygotowując pociechę do życia poza organizmem matki.

29. tydzień ciąży rozwija i usprawnia dziecko, aby było w stanie samodzielnie kontrolować oddychanie i temperaturę ciała. Między komórkami nerwowymi tworzą się nowe połączenia, za sprawą których powstają nowe wzorce pamięciowe ruchów. Dodatkowo reakcja dziecka na bodźce staje się znacznie szybsza, a przy tym pierwsze informacje docierające do mózgu zaczynają podlegać pierwszym ćwiczeniom dziecka.

Badania w 29. tygodniu ciąży

Ginekolog prowadzący ciąże z pewnością zaleci wykonanie kilku najważniejszych badań, które pozwolą upewnić się, że dziecku nic nie dolega, a przebieg ciąży jest prawidłowy. Oprócz standardowej morfologii krwi obwodowej i ogólnego badania moczu, przyszła mama musi wykonać badanie Hbs. Jest to antygen odpowiedzialny za wirusa wątroby typu B. Jeżeli znajdzie się w krwi przyszłej matki, poród musi zostać przeprowadzony niezwykle dokładnie, aby uniemożliwić zarażenie się dziecka.

Do pozostałych równie ważnych badań w 29. tygodniu ciąży można zaliczyć:

  • USG III trymestru,
  • morfologia,
  • kontrola masy ciała matki,
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
  • regularne pomiary ciśnienia tętniczego moczu,
  • poziom glukozy we krwi.

29. tydzień ciąży wiąże się z koniecznością odwiedzania lekarza raz na 3 tygodnie. Podczas każdej wizyty ciężarna będzie miała wykonane: USG, pomiar ciśnienia oraz pomiar wagi.

FAQ

  • Jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży?

W 29. tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane. Jego rączki i nóżki są proporcjonalne, a w macicy robi się coraz ciaśniej ze względu na wciąż powiększające się ciało. W ostatnim trymestrze płód rozwija się i usprawnia, aby samodzielnie funkcjonować poza łonem matki.

  • Jakie są dolegliwości ciążowe w 29.tygodniu?

29. tydzień ciąży jest dla ciężarnej dość ciężki – masa i brzuch wciąż rosną, co może powodować duszności, zawroty głowy oraz ból kręgosłupa. Wiele kobiet skarży się na obrzęki i opuchnięcia stóp i łydek, rozstępy, zgagę lub zaparcia.

  • Jak często czuć ruchy dziecka w 29. tygodniu ciąży?

W tym okresie ciężarna powinna wyczuć od kilkudziesięciu do ruchów w ciągu całej doby. Im mniej czasu pozostaje do porodu, tym mniej uderzeń kobieta będzie odczuwać.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 6

(
3
(6)
)

Zainteresują Cię również