4 minuty czytania
Spis treści
  1. 29 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak się czuje mama w tym tygodniu?
  2. 29 tydzień ciąży - ruchy dziecka i jego waga
  3. 29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
  4. Badania w 29 tygodniu ciąży

 

Każdy przemijający dzień powoduje, że u dziecka pojawiają się nowe umiejętności i wykształcają nowe narządy. Wzrasta też ilość płynu owodniowego w macicy, co powoduje wzrost wagi u przyszłej mamy.

29 tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak się czuje mama w tym tygodniu?

29 tydzień ciąży to początek 7 miesiąca.W tym okresie kobieta dostrzega kolejne zmiany, które zachodzą w jej organizmie. W 29 tygodniu ciąży brzuszek jest już widoczny i przypomina małą piłkę. Macica jest rozciągnięta, dlatego mama może mieć wrażenie, że nie da rady wziąć głębokiego oddechu. Nie należy się martwić – maluch może delikatnie uciskać przeponę. Jeśli zadyszka pojawia się częściej warto ograniczyć aktywność i pozwolić sobie na odpoczynek, skupiając się na przygotowaniach do porodu i kompletowaniu wyprawki.

Niektóre mamy skarżą się na obrzęk nóg i stóp, ale nie jest to regułą. Opuchlizna co prawda minie ostatecznie dopiero po porodzie, ale mamy dzielnie ją znoszą i cierpliwie czekają na przyjście malucha na świat. Obrzęk zmniejsza delikatny ruch połączony z odpoczynkiem,, podczas którego warto wyżej unieść nogi. W 29 tygodniu ciąży mama jest też narażona na infekcje układu moczowego, dlatego musi o siebie zadbać ze szczególną starannością. Powinna pić dużo płynów, aby wypłukać bakterie z pęcherza.

Pozytywny wpływ na samopoczucie będą miały drzemki w ciągu dnia. Niestety nie zawsze uda się je zsynchronizować z rytmem malucha. Zazwyczaj kiedy mama śpi, jest on najbardziej aktywny. Dziecko śpi, kiedy mama się rusza. Powodem tego jest uczucie kołysania, które mu towarzyszy w tym czasie.

W 29 tygodniu ciąży waga matki będzie rosła.Jest to skutkiem gromadzenia się większej ilości płynu owodniowego w macicy. Maluch też rośnie, co powinno być dla niej dobrą informacją.

29 tydzień ciąży - ruchy dziecka i jego waga

W 29 tygodniu ciąży waga dziecka powinna oscylować w granicach 1300 g. Urośnie jeszcze około 2000 g, nim dojdzie do rozwiązania. Mierzy do 40 cm. Teraz maluch będzie ruszał się mniej. Rośnie, więc jest mu coraz ciaśniej się wyprostować. Na zleconym w 29 tygodniu ciąży USG mama będzie mogła zobaczyć, jak obecnie wygląda jej dziecko.

29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

Maluch w końcu przypomina pulchnego noworodka! Tyje, gromadząc tkankę tłuszczową. Ma już rozwinięty zmysł węchu, dzięki czemu odróżni zapach mamy zaraz po urodzeniu. Inne zmysły u malucha rozwijają się równie szybko. Na początku 29 tygodnia malec widzi cienie, dlatego światło może podziałać na niego drażniąco. Jeśli będzie niespokojny, mama może do niego mówić. Jej głos podziała kojąco.

Dziecko w tym okresie ciąży zaczyna mieć rozwinięty układ termoregulacji. Niektóre maluchy tracą lanugo (meszek ułatwiający utrzymanie ciepłoty ciała), inne mają go jeszcze w dniu porodu.

Badania w 29 tygodniu ciąży

Oprócz standardowej morfologii krwi obwodowej i ogólnego badania moczu, przyszła mama musi wykonać badanie Hbs. Jest to antygen odpowiedzialny za wirusa wątroby typu B. Badanie należy wykonać między 37-37 tygodniem ciąży. Jest bardzo ważne. Zakażenie wirusowe wątroby typu B jest niebezpieczne dla dziecka.

Mama powinna odwiedzać lekarza raz na 3 tygodnie. Podczas wizyty będzie miała wykonane USG, pomiar ciśnienia i wagi.

Zobacz też: 30 tydzień ciąży – ruchy i waga dziecka


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...