4 minuty czytania
Spis treści
  1. 32 tydzień ciąży - który to miesiąc, co się wtedy zmienia u mamy?
  2. Badania w 32 tygodniu ciąży
  3. Wygląd malucha w 32 tygodniu ciąży

Do momentu porodu, objawy mogą nasilać się lub słabnąć. Dla przyszłej mamy będzie to duże obciążenie psychiczne. Relaks i myśl o tym, że już za kilka tygodni przytuli swoje dziecko, powinna złagodzić frustrację.

32 tydzień ciąży - który to miesiąc, co się wtedy zmienia u mamy?

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca. To też czas, kiedy mama może czuć się nieco ociężale - macica jest obecnie około 500 razy większa i uciska narządy wewnętrzne, co jest zupełnie nową sytuacją dla ciężarnej. Warto w tych chwilach dużo odpoczywać, rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, który doradzi jak radzić sobie z dolegliwościami i spokojnie przygotować się do narodzin dziecka.

Dolegliwości w 32 tygodniu ciąży nie powinny wzbudzać niepokoju i można sobie z nimi w prosty sposób poradzić:

  • jeśli pojawia się zadyszka, warto więcej odpoczywać;
  • zgagę można złagodzić środkami farmakologicznymi, które są bezpieczne dla kobiet ciężarnych i nie wymagają recepty. Innym sposobem jest przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku, co zapobiega  cofaniu się treści żołądkowej do przełyku;
  • skurcze nóg, w przypadku większość pań, ustępują po przyjęciu suplementów z magnezem i wapniem;
  • obrzęki nóg, jeśli się pojawiają, można zniwelować delikatną aktywnością fizyczną w formie spacerów, odpoczynkiem z uniesionymi wyżej stopami i np. relaksującymi kąpielami;
  • aby uniknąć kolki nerkowej warto też przyjmować dużo płynów.

Ciężarnym zaleca się także ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, żeby łatwiej przeszły przez okres intensywnych zmian zachodzących w ich organizmie i mogły w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Badania w 32 tygodniu ciąży

W ósmym miesiącu ciąży przyszła mama powinna się widzieć z lekarzem co 2 tygodnie. Jest to konieczne w celu zlecenia przez niego badań. Ciężarna musi wykonać morfologię i badanie ogólne moczu, które jest kluczowe w ocenie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. W tym tygodniu ciąży mamę czekają badania na przeciwciała odpornościowe i badania obrazowe. Na zaleconym w 32 tygodniu ciąży USG będzie mogła zobaczyć jak wygląda dziecko i posłucha jego tętna.

Na każdej wizycie lekarz dokonuje analizy wagi ciężarnej i bada ciśnienie. Może też zlecić badanie PH pochwy, aby wykluczyć zakażenie bakteryjne.

Wygląd malucha w 32 tygodniu ciąży

Maluszek jest już dosyć duży. W 32 tygodniu ciąży waga dziecka powinna oscylować w granicach 1,6 kg do nawet 2 kg. Mierzy około 40 cm.  Wierci się i kopie, a że ma mniej miejsca, to jego ruchy mogą być dla mamy nieco bolesne. Na szczęście zdarza się to rzadko, ponieważ podczas 32 tygodnia ciąży ruchy dziecka nie są już tak częste. Nie jest to powód do niepokoju.

Skóra dziecka staje się mniej przejrzysta, ponieważ gromadzi ono tkankę tłuszczową, dzięki której naskórek będzie różowy tuż po narodzinach. Rozwija się też jego mózg. Póki co, jest jeszcze bardzo malutkim noworodkiem. Maluch przygotowuje się do życia, poza łonem matki, pijąc wody płodowe. Ta czynność pozwoli mu na złapanie pierwszego oddechu po narodzinach.

Pojawiające się w 32 ciąży tygodniu skurcze mogą być oznaką przedwczesnego porodu. Jeśli są silne i skraca się czas między nimi, trzeba się pilnie zgłosić do szpitala. Dziecko urodzone w 32 tygodniu ciąży jest wcześniakiem nieprzygotowanym na to, aby oddychać samodzielnie. Musi być pod specjalistyczną opieką. Porody przedwczesne w 32 tygodniu dotyczą najczęściej ciąż bliźniaczych. 

Zobacz też: 33 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

 

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required