8 minut czytania
Spis treści
  1. 32. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?
  3. Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży?
  4. Ruchy i pozycja dziecka w 32. tygodniu ciąży
  5. Jak zmienia się ciało w 32. tygodniu ciąży?
  6. Samopoczucie mamy w 32. tygodniu ciąży
  7. Badania w 32. tygodniu ciąży
  8. USG w 32. tygodniu ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami. Przyszli rodzice z niecierpliwością czekają na powitanie nowego członka rodziny. Wyprawka i pokoik maluszka są już przygotowane, a mama może spakować torbę do porodu. Warto mieć na uwadze, że dziecko może przyjść na świat w każdym momencie. W 32. tygodniu ciąży ma ono spore szanse na przeżycie. Wciąż będzie potrzebowało opieki neonatologicznej, ponieważ jego płuca jeszcze nie funkcjonują prawidłowo.

32. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to początek 8. miesiąca i 3. trymestr. Do porodu zostało już tylko 8 tygodni. Należy jednak pamiętać, że dziecko nie zawsze przychodzi na świat w terminie. Dlatego warto przygotować się na ewentualność wcześniejszego porodu.

Przyszłe mamy, które dotąd nie zdecydowały się na zajęcia w szkole rodzenia, mają jeszcze szansę, aby zapisać się na przyspieszony kurs. Wykłady i ćwiczenia są w niektórych miejscach prowadzone w trybie weekendowym, a nawet online. Warto z nich skorzystać, ponieważ położne przekazują ogromną wiedzę, która przydaje się nie tylko w czasie porodu, ale też przy opiece nad noworodkiem. Do szkoły rodzenia można uczęszczać wspólnie z tatą dziecka lub z inną bliską osobą.

Trzydziesty drugi tydzień to odpowiedni czas na dokończenie kompletowania wyprawki dla malucha. Niektóre przedmioty można kupić dopiero po narodzinach dziecka. Warto mieć jednak rozeznanie w modelach, cenach i dostępności. Przyszła mama powinna też przyszykować już torbę do szpitala. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, gdyby poród rozpoczął się wcześniej.

Jak rozwija się dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Dziecko w 32. tygodniu ciąży jest już prawie gotowe, aby pojawić się na świecie. Nie zakończył się jeszcze rozwój płuc. Dlatego maluszek mógłby mieć problemy z samodzielnym oddychaniem.

Zmysły dziecka są już w pełni rozwinięte. Rozróżnia ono głosy, reaguje na światło i dotyk, a nawet czuje smak płynu owodniowego. Ma rytm snu i czuwania. Nie oznacza to jednak, że śpi w nocy. Częściej zapada w drzemki w ciągu dnia.

Maluszek ma już włosy, brwi i paznokcie. Może otwierać oczy i mrugać powiekami. Stroi różne miny. Wciąż jednak rozwija się jego układ nerwowy – tworzą się nowe synapsy, powiększa się mózg, a wraz z nim obwód czaszki. Warto pamiętać, że jego rozwój nie kończy się wraz z porodem, ale trwa jeszcze w okresie dziecięcym.

Kości dziecka są już twarde. Nie dotyczy to jednak kości czaszki. Są one bardzo plastyczne. Dzięki temu maluszek może łatwiej przejść przez kanał rodny w czasie porodu naturalnego.

Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży?

Dziecko w 32. tygodniu ciąży wygląda już jak noworodek. Jest jednak mniejsze. Długość jego ciała wynosi około 40 cm, a waga może zbliżać się nawet do 2 kg. Jego skóra jest już grubsza i mniej przejrzysta dzięki podskórnej tkance tłuszczowej. Nadal jednak nie jest ona w pełni rozwinięta. Na główce obecne są włosy. Zanika też meszek płodowy.

Ruchy i pozycja dziecka w 32. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 32. tygodniu ciąży stają się mniej intensywne, ponieważ nie ma już ono miejsca w macicy. Nie oznacza to, że przyszła mama przestaje je odczuwać. Wręcz przeciwnie – mogą być one zdecydowanie mocniejsze i często powodują ból. Maluszek nie może się już swobodnie obracać i robić fikołków. Nadal jednak rusza rączkami i nóżkami oraz obraca główkę. Ruchy dziecka można zaobserwować na zewnątrz brzucha. Ujawniają się jako falowanie powłok brzusznych lub wybrzuszenia.

W 32. tygodniu ciąży dziecko może już przyjąć pozycję do porodu. Większość maluchów ustawia się główką w dół, co jest najlepszym rozwiązaniem i ułatwieniem w czasie porodu naturalnego. Ułożenie miednicowe (pośladkami w dół) lub poprzeczne (bokiem) może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Taką decyzję zawsze podejmuje lekarz, uwzględniając wszystkie czynniki.

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

Jak zmienia się ciało w 32. tygodniu ciąży?

W 32. tygodniu ciąży pojemność macicy jest nawet 500 razy większa w porównaniu do wymiarów sprzed zapłodnienia. Jest ona umiejscowiona wyżej. Powoduje to ucisk na narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne i nerwy. Jest to przyczyna pojawienia się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które utrzymują się aż do momentu rozwiązania.

Brzuch w 32. tygodniu ciąży jest duży i może nieco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wyraźnie większe są też piersi, które intensywnie przygotowują się do laktacji. Przyszła mama może zaobserwować, że sączy się z nich pokarm.

W 32. tygodniu ciąży może nasilać się czynność skurczowa macicy. Są to tzw. skurcze przepowiadające. Nie są one regularne, nie nasilają się z czasem i nie zmieniają swojej częstotliwości. Po pewnym czasie ustępują. Jeżeli jednak się tak nie dzieje, prawdopodobnie zaczyna się poród. Należy wówczas skontaktować się z lekarzem lub z położną. Skurcze porodowe są regularne, z czasem przybierają na sile i są coraz częstsze.

Samopoczucie mamy w 32. tygodniu ciąży

Ogólne samopoczucie mamy w 32. tygodniu ciąży może się nieco pogorszyć. Jest to spowodowane dokuczającymi jej dolegliwościami związanymi ze zmianami, które zachodzą w tym czasie w ciele. Nie dotyczy to wszystkich ciężarnych. Samopoczucie w ostatnich tygodniach jest sprawą indywidualną. Są kobiety, które nadal tryskają energią, ponieważ dobrze radzą sobie z objawami lub nie są one zbyt nasilone. Warto jednak pamiętać, że każda przyszła mama ma prawo do gorszego dnia i zwiększonego odpoczynku.

Poza problemami ze snem w 32. tygodniu ciąży przyszłej mamie mogą dokuczać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Szczególnie uporczywa jest zgaga, czyli pieczenie w przełyku po jedzeniu. Z tego powodu apetyt może być mniejszy, a nawet pojawia się jadłowstręt. Z objawami ze strony przewodu pokarmowego można poradzić sobie domowymi sposobami, ale także dietą (m.in. unikaniem ostrych i wzdymających pokarmów, spożywaniem mniej obfitych porcji).

Przyszłym mamom niekiedy dokuczają hemoroidy. Guzki wypełnione krwią mogą być obecne na zewnątrz lub wewnątrz odbytu. Ich przyczyną jest zmiana ciśnienia w naczyniach żylnych. Objawiają się dyskomfortem, problemami z wypróżnianiem się oraz świądem w okolicy odbytu. W stolcu można zaobserwować śluz lub krew.

W 32. tygodniu ciąży często pojawia się więcej wydzieliny z pochwy. Należy zachować czujność. Ciężarne są narażone na infekcje intymne. Wydzielina o brzydkim zapachu, zmienionym kolorze, której towarzyszy pieczenie okolic intymnych, jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem.

Nasilać mogą się wahania nastrojów. Pojawia się też zmęczenie i senność w ciągu dnia. Zdarza się, że przyszła mama odczuwa stres i niepokój na myśl o zbliżającym się porodzie. Wskazany jest odpoczynek oraz wykorzystywanie każdej chwili na relaks. Dobrze działają ćwiczenia oddechowe, joga lub medytacje.

Sprawdź także: Czym jest kolka nerkowa?

Badania w 32. tygodniu ciąży

W 32. tygodniu należy wykonać kolejne badania (jeżeli przyszła mama nie zgłosiła się na nie w poprzednich tygodniach). Do obowiązkowych zaliczają się:

  • badanie ogólne i ginekologiczne,
  • badanie ogólne moczu,
  • testy laboratoryjne krwi,
  • ocena pH wydzieliny z pochwy,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała.

Trzydziesty drugi tydzień ciąży jest ostatnim momentem na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jest ono bardzo ważne, ponieważ pozwala dokonać dokładnej oceny anatomicznej dziecka.

USG w 32. tygodniu ciąży

USG w 32. tygodniu ciąży jest określane mianem prenatalnego. W jego trakcie lekarz dokonuje bardzo dokładnej i szczegółowej oceny budowy anatomicznej dziecka. Dzięki temu może wykryć nieprawidłowości, które były niemożliwe do zobaczenia w czasie poprzedniego testu. Niektóre wady ujawniają się dopiero na późniejszych etapach ciąży.

W czasie USG w 32. tygodniu ciąży lekarz dokonuje oceny ilości płynu owodniowego oraz lokalizacji łożyska. Możliwe jest również zaobserwowanie, czy dziecko przyjęło już pozycję do porodu. Za pomocą wzorów komputerowych dokonywany jest pomiar masy ciała maluszka. Pozwala to na wyeliminowanie podejrzenia o zaburzenia wzrastania, a w razie ich wykrycia na podjęcie odpowiednich działań.

Zobacz też: 33 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?


Oceń artykuł

4,0

wg. 35 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....