4 minuty czytania
Spis treści
  1. 32 tydzień ciąży - który to miesiąc, co się wtedy zmienia u mamy?
  2. Badania w 32 tygodniu ciąży
  3. Wygląd malucha w 32 tygodniu ciąży

Do momentu porodu, objawy mogą nasilać się lub słabnąć. Dla przyszłej mamy będzie to duże obciążenie psychiczne. Relaks i myśl o tym, że już za kilka tygodni przytuli swoje dziecko, powinna złagodzić frustrację.

32 tydzień ciąży - który to miesiąc, co się wtedy zmienia u mamy?

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca. To też czas, kiedy mama może czuć się nieco ociężale - macica jest obecnie około 500 razy większa i uciska narządy wewnętrzne, co jest zupełnie nową sytuacją dla ciężarnej. Warto w tych chwilach dużo odpoczywać, rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, który doradzi jak radzić sobie z dolegliwościami i spokojnie przygotować się do narodzin dziecka.

Dolegliwości w 32 tygodniu ciąży nie powinny wzbudzać niepokoju i można sobie z nimi w prosty sposób poradzić:

  • jeśli pojawia się zadyszka, warto więcej odpoczywać;
  • zgagę można złagodzić środkami farmakologicznymi, które są bezpieczne dla kobiet ciężarnych i nie wymagają recepty. Innym sposobem jest przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku, co zapobiega  cofaniu się treści żołądkowej do przełyku;
  • skurcze nóg, w przypadku większość pań, ustępują po przyjęciu suplementów z magnezem i wapniem;
  • obrzęki nóg, jeśli się pojawiają, można zniwelować delikatną aktywnością fizyczną w formie spacerów, odpoczynkiem z uniesionymi wyżej stopami i np. relaksującymi kąpielami;
  • aby uniknąć kolki nerkowej warto też przyjmować dużo płynów.

Ciężarnym zaleca się także ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, żeby łatwiej przeszły przez okres intensywnych zmian zachodzących w ich organizmie i mogły w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Badania w 32 tygodniu ciąży

W ósmym miesiącu ciąży przyszła mama powinna się widzieć z lekarzem co 2 tygodnie. Jest to konieczne w celu zlecenia przez niego badań. Ciężarna musi wykonać morfologię i badanie ogólne moczu, które jest kluczowe w ocenie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. W tym tygodniu ciąży mamę czekają badania na przeciwciała odpornościowe i badania obrazowe. Na zaleconym w 32 tygodniu ciąży USG będzie mogła zobaczyć jak wygląda dziecko i posłucha jego tętna.

Na każdej wizycie lekarz dokonuje analizy wagi ciężarnej i bada ciśnienie. Może też zlecić badanie PH pochwy, aby wykluczyć zakażenie bakteryjne.

Wygląd malucha w 32 tygodniu ciąży

Maluszek jest już dosyć duży. W 32 tygodniu ciąży waga dziecka powinna oscylować w granicach 1,6 kg do nawet 2 kg. Mierzy około 40 cm.  Wierci się i kopie, a że ma mniej miejsca, to jego ruchy mogą być dla mamy nieco bolesne. Na szczęście zdarza się to rzadko, ponieważ podczas 32 tygodnia ciąży ruchy dziecka nie są już tak częste. Nie jest to powód do niepokoju.

Skóra dziecka staje się mniej przejrzysta, ponieważ gromadzi ono tkankę tłuszczową, dzięki której naskórek będzie różowy tuż po narodzinach. Rozwija się też jego mózg. Póki co, jest jeszcze bardzo malutkim noworodkiem. Maluch przygotowuje się do życia, poza łonem matki, pijąc wody płodowe. Ta czynność pozwoli mu na złapanie pierwszego oddechu po narodzinach.

Pojawiające się w 32 ciąży tygodniu skurcze mogą być oznaką przedwczesnego porodu. Jeśli są silne i skraca się czas między nimi, trzeba się pilnie zgłosić do szpitala. Dziecko urodzone w 32 tygodniu ciąży jest wcześniakiem nieprzygotowanym na to, aby oddychać samodzielnie. Musi być pod specjalistyczną opieką. Porody przedwczesne w 32 tygodniu dotyczą najczęściej ciąż bliźniaczych. 

Zobacz też: 33 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu...

Połóg- co warto o nim wiedzieć?

Połogiem w ginekologii i położnictwie nazywa się pierwsze 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Jest...

Ile naprawdę kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

W pierwszej chwili koszty bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej dziecka mogą wydawać...

Kiedy widać płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Niektórzy zaś...