3 minuty czytania
Spis treści
  1. 33 tydzień ciąży -  jak wygląda dziecko?
  2. 33 tydzień ciąży - który to miesiąc?
  3. 33 tydzień ciąży - poród

Ten tydzień jest okresem, w którym maluch często śpi. Brak ruchu może spowodować, że mama zacznie się niepokoić. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Dziecko wybudzi się, jeśli poczęstujemy go czymś słodkim i znów zacznie kopać tak, jak wcześniej.

33 tydzień ciąży -  jak wygląda dziecko?

33 tydzień ciąży, to okres w którym na obrazie USG już znacznie dokładniej można obejrzeć malucha. W 33 tygodniu ciąży dziecko ma już wszystkie kości. Są one twarde i skostniałe. Główka jest elastyczna. Musi taka pozostać aż do dnia porodu. Inaczej maluch nie zmieści się w kanał rodny. Jego buzia jest już w pełni ukształtowana. Twarz można zobaczyć na obrazie USG. Nie zmieni się ona zbyt wiele do czasu rozwiązania. Z początkiem 33 tygodnia ciąży waga dziecka powinna kształtować się na poziomie 2 kg. Maluch mierzy wtedy około 43 cm. 

W 33 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo energiczne. Układ ruchu jest już dobrze rozwinięty. Kształtuje się też jego układ oddechowy. Płuca są przygotowywane do samodzielnego funkcjonowania. Będą zyskiwać sprawność w następnych tygodniach. Maluch ćwiczy też odruch ssania. Dzieci urodzone przed 34 tygodniem mogą wymagać specjalistycznej i troskliwej opieki.

33 tydzień ciąży - który to miesiąc?

33 tydzień ciąży jest połową 8 miesiąca. To czas, w którym organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Maluch wierci się i kopie, co często uniemożliwia mamie przybranie wygodnej pozycji. Może dokuczać zgaga spowodowana uciskiem macicy na układ pokarmowy. Warto zasięgnąć wówczas porad bardziej doświadczonych mam,  aby złagodzić dolegliwości i w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na potomka.

Przyszła mama zmaga się również z bólami kręgosłupa. Ich przyczyną jest zwiększony ciężar ciała. Z powodu ucisku macicy na dolne partie ciała, mogą wystąpić skurcze nóg. Ból skurczowy nasila się zwłaszcza nocą. Dolegliwości można jednak złagodzić dzięki suplementacji magnezu i wapnia, ale zawsze przed przyjęciem leków należy skonsultować się z lekarzem.

W 33 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy może wyglądać jak piłka. Powodem tego jest duża ilość płynu owodniowego. W tym okresie jest go najwięcej u kobiety.

33 tydzień ciąży - poród

Noworodek urodzony w połowie 8 miesiąca ma jeszcze niewykształcone płuca, dlatego też po narodzinach będzie traktowany jako wcześniak, który wymaga inkubatora i wspomagania oddychania. W 33 tygodniu ciąży, poród przedwczesny jest dość częsty w przypadku ciąż mnogich. Nowonarodzone maluchy otacza się wtedy specjalistyczną opieką, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

33 tydzień to już ostatni moment aby zastanowić się nad pobraniem krwi pępowinowej. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw aby świadomie podjąć tą decyzję. Pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne - zarówno dla mamy, jak i dziecka i przynosi wiele korzyści. Przed porodem trzeba poinformować o tym fakcie położną. Koszt przechowywania krwi pępowinowej jest mniejszy niż się wydaje. Warto sprawdzić aktualną ofertę banku i skorzystać z oferowanych promocji.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu dziecka, od którego zostały pobrane lub jego rodzeństwa. Wskazaniami do stosowania są m. in. choroby hematologiczne,  onkologiczne, a nawet autyzm i mózgowe porażenie dziecięce. 

Zobacz też: Czy poród w 34 miesiącu jest możliwy?

 


Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...