Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
33 tydzień ciąży - gdy do porodu zostało 6 tygodni

33 tydzień ciąży – gdy do porodu zostało 6 tygodni

03.04.2023

8 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

33. tydzień ciąży jest bardzo ważny dla malucha. Jego układ oddechowy zyskuje sprawność, lecz nie na tyle, aby w razie porodu dziecko mogło samodzielnie oddychać, dlatego odpowiednie bezpieczeństwo i odpoczynek są niezwykle ważne. Uwagę przyszłej mamy mogą zwrócić także nowe dolegliwości ciążowe. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o przebiegu 33. tygodnia ciąży, najczęstsze dolegliwości oraz najważniejsze informacje o rozwoju dziecka.

33. tydzień ciąży – który to miesiąc?

33. tydzień ciąży jest połową 8 miesiąca. To czas, w którym organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Maluch wierci się i kopie, co często uniemożliwia mamie przybranie wygodnej pozycji. Kobiecie może również dokuczać zgaga spowodowana uciskiem macicy na układ pokarmowy. Warto wówczas zasięgnąć porad bardziej doświadczonych mam lub specjalisty, aby złagodzić dolegliwości i w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na potomka.

Przyszła mama może również zmagać się z bólami kręgosłupa, których przyczyną jest zwiększony ciężar ciała. Z powodu ucisku macicy na dolne partie ciała, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie skurczów nóg, nasilający się szczególnie nocą. Dolegliwości można jednak złagodzić dzięki suplementacji magnezu i wapnia, ale zawsze przed przyjęciem leków należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

33. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Do kilka najważniejszych wskazówek skierowanych do przyszłych mam należą:

  • Dobre odżywianie – zbyt mała ilość zjadanych kalorii, a tym samym zbyt niski przyrost masy ciała kobiety może spowodować zbyt niską masę ciała dziecka określoną na 33. tydzień ciąży. Najważniejsza w tym okresie jest odpowiednia podaż wapnia, który jest wykorzystywany do procesu kostnienia szkieletu dziecka, a także żelazo zapobiegające anemii i ciężarnej kobiety.
  • Masa ciała – to całkowicie normalne, że kobiety w 33. tygodniu ciąży wciąż, nawet znacząco, przybierają na wadze. Rosnąca masa może dawać się we znaki, dlatego, aby zmniejszyć ból i napięcie w brzuchu wynikające ze zbyt dużego obciążenia więzadeł macicy, warto wziąć relaksującą kąpiel. Chwila wytchnienia i odpoczynek w ciepłej wodzie pozwoli przyszłej mamie zyskać więcej sił na ostatnie tygodnie ciąży.
  • Ból pleców – w tym etapie ciąży ból w okolicach pleców najłatwiej zredukować odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Najważniejsze, aby odciążyć plecy, co może się udać poprzez położenie rąk i górnej części tułowia na piłce do ćwiczeń, a następnie przetaczania się na niej w przód i w tył. W czasie wykonywania ćwiczenia powinno się robić tzw. koci grzbiet. Warto wykonywać także ćwiczenia oddechowe.
  • Torba do szpitala – ponieważ poród może wystąpić w każdej chwili, niezwykle ważne jest, aby torba do szpitala była już spakowana i jedynie czekała na odpowiedni moment. W bagażu powinno znaleźć się kilka najważniejszych rzeczy takich jak: ubrania dla dziecka odpowiednie na każdą pogodę oraz własne ubrania na przebranie i piżamy, rzeczy przydatne do karmienia piersią oraz fotelik, który pozwoli bezpiecznie wrócić do domu.

Kobiece ciało w 33. tygodniu ciąży

33. tydzień ciąży to okres, w którym brzuch przyszłej mamy ulega zmianie – jest wyeksponowany, widoczny i okrągły, można powiedzieć, że przypomina piłkę. Powodem takiego wyglądu jest duża ilość wód płodowych w organizmie. Dodatkowo macica maksymalnie rozciąga się, przez to nie jest w stanie dalej, tak dobrze jak wcześniej, amortyzować ruchów dziecka. Może być to powodem bolesnych bólów spowodowanych nagłymi zmianami pozycji dziecka.

Kilka dodatkowych kilogramów nie powinny martwić i zawracać głowy kobiety, ponieważ jest to w pełni naturalny proces. Organizm dziecka magazynuje wtedy tłuszcze, dzięki którym będzie mogło przetrwać poza organizmem rodzicielki. Nie zaleca się zatem ograniczania jedzenia, a jedynie zadbanie o jego jakość poprzez dostarczanie do organizmu niezbędnych składników odżywczych.

33. tydzień ciąży wiąże się także z dużą huśtawką nastrojów. Przyszła mama w jednej chwili czuje chęć potrzymania maleństwa w swoich ramionach, z drugiej strony dosięga ją panika przed porodem i wątpliwości, czy sprosta zadaniu. Winne są hormony ciążowe, dlatego warto szukać wsparcia w bliskich osobach oraz robić rzeczy sprawiające przyjemność.

33. tydzień ciąży – najczęstsze objawy

W wielu przypadkach okazuje się, że 33. tydzień ciąży jest jednym z najcięższych okresów jej trwania. W 8 miesiącu ciąży ruchy dziecka są najbardziej gwałtowne, a tym samym bolesne. Wszystkie czynniki mogą wpływać na problemy z bezsennością. Również problemy z zasypianiem może powodować pokaźnych rozmiarów brzuch, przez który przybranie wygodnego ułożenia może być trudne. Pomocne mogą okazać się tutaj regularne drzemki w ciągu dnia, które pomogą ciężarnym kobietom zregenerować swoje ciało, a także umysł.

Hormony, które działają rozkurczająco na ścianę naczyń żylnych, mogą wpłynąć na wystąpienie zakrzepicy żylnej. Jest to również przyczyną powiększającej się macicy, która uciska na pnie żylne, czyli miejsca łączenia się naczyń krwionośnych. Ryzyko zachorowania na zakrzepicę żylną, powodującą zastój krwi w żyłach, w czasie ciąży wzrasta nawet dziesięciokrotnie. Możliwość zachorowania wzrasta u kobiet otyłych, chorujących na cukrzycę lub przekraczających 35. rok życia. Objawami schorzenia są najczęściej: obrzęk nóg, miejscowy ból oraz zasinienie skóry na nodze.

Ruchy i rozwój dziecka w 33. tygodniu ciąży

33. tydzień ciąży jest niezwykle ważnym czasem dla dziecka – jest ono w pełni rozwinięte, jednak wciąż potrzebuje urosnąć i pozostać w macicy przez kilka kolejnych tygodni. Zmysły i narządy dziecka zdążyły się już ukształtować, jednak aż do samych narodzin potrzebują treningu. Maluch w 33. tygodniu ciąży słyszy, smakuje i widzi, a nawet jest w stanie odczuwać dotyk, dzięki komórkom czuciowym, które znajdują się w jego skórze.

W tym okresie dziecko ma węch, ale nie odczuwa go w pełni – będzie do tego zdolny dopiero po narodzinach. Znajdujący się w łonie matki płód nie ma dostępu do powietrza jako kanału transmisyjnego dla odbierania zapachów, dlatego ich przetwarzanie nie jest wcześniej możliwe.

Układ kostny dziecka, choć jest dojrzały, wciąż potrzebuje odpowiedniego poziomu stwardnienia. Tylko wtedy pociecha jest w stanie wytrzymać nacisk towarzyszący przy porodzie. Zastąpienie chrząstek tkanką kostną potrwa jeszcze przez długi czas po narodzinach, nawet do 25. roku życia.

W ostatnich tygodniach ciąży dziecko obraca się do odpowiedniej pozycji, czyli pozycji główkowej, w której przyjdzie na świat. Niektóre z dzieci zmieniają ułożenie przed 33. tygodniem ciąży i pozostają w niej tuż do narodzin.

Wielkość i waga dziecka w 33. tygodniu ciąży

33. tydzień ciąży, to okres, w którym na obrazie USG znacznie dokładniej można obejrzeć malucha. W tym okresie ciąży kości dziecka są już twarde i skostniałe, a układ nerwowy jest bardzo rozwinięty. Buzia dziecka również jest już w pełni ukształtowana. Twarz jest możliwa do zobaczenia na obrazie USG. Nie zmieni się ona zbyt wiele do czasu rozwiązania. Na główce dziecka rozwijają się dwa ciemiączka, nosek pociechy wygląda niemal tak samo, jak będzie wyglądał po narodzinach. Oznacza to, że ma już charakterystycznie zadarty czubek, który umożliwia oddychanie podczas ssania piersi.

Z początkiem 33. tygodnia ciąży waga dziecka powinna kształtować się na poziomie 2 kg. Maluch mierzy wtedy około 43 cm. Są to już całkiem pokaźne wyniki, jednak w najbliższych tygodniach poszybują jeszcze w górę. W 33. kształtuje się też jego układ oddechowy. Płuca są przygotowywane do samodzielnego funkcjonowania. Będą zyskiwać sprawność w następnych tygodniach. Maluch ćwiczy też odruch ssania. Dzieci urodzone przed 34 tygodniem mogą wymagać specjalistycznej i troskliwej opieki.

33. tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać?

33. tydzień ciąży to także okres wykonywania niezbędnych badań zlecanych przez lekarza podczas ostatniej wizyty. Do takich badań w 8 miesiącu ciąży należą przede wszystkim:

  • morfologia,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie pod kątem infekcji dróg moczowych i dróg rodnych,
  • badanie piersi,
  • cytologia (jeśli wcześniej nie została wykonana),
  • posiew przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących,
  • antygen HBs,
  • badanie w kierunku HIV,
  • VDRL oraz HCV (w przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia).

33. tydzień ciąży – poród przedwczesny

Noworodek urodzony w połowie 8 miesiąca ma jeszcze niewykształcone płuca, dlatego po narodzinach będzie traktowany jako wcześniak, który wymaga inkubatora i wspomagania oddychania. W 33. tygodniu ciąży poród przedwczesny jest dość częsty, a nowonarodzone maluchy otacza się wtedy specjalistyczną opieką, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

33. tydzień ciąży to już ostatni moment, aby zastanowić się nad pobraniem krwi pępowinowej. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby świadomie podjąć decyzję. Pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne – zarówno dla mamy, jak i dziecka oraz przynosi wiele korzyści. Przed porodem trzeba poinformować o tym fakcie położną. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu dziecka, od którego zostały pobrane lub jego rodzeństwa. Wskazaniami do stosowania są m.in.: choroby hematologiczne, onkologiczne, a nawet autyzm i mózgowe porażenie dziecięce.

FAQ

  • Jak wygląda dziecko w 33. tygodniu ciąży?

W 33. tygodniu ciąży dziecko waży około 2 kilogramy, a jego ciało wynosi około 43 cm. W 8 miesiącu ciąży dziecko rozpoczyna ćwiczenie swoich płuc, aby były całkowicie przygotowane do życia poza łonem matki.

  • Co oznacza duża główka dziecka?

Ze względu na ogromny rozwój mózgu w 33. tygodni ciąży, obwód głowy dziecka może wzrosnąć nawet o 1,3 cm. Duża główka dziecka w 33. tygodniu ciąży może świadczyć o konieczności przeprowadzenia śródporodowego cięcia cesarskiego oraz porodu zabiegowego. Zbyt duża, a także zbyt mała główka może oznaczać m.in. niedożywienie.

  • Czy poród w 33. tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Poród w 33. tygodniu ciąży, wbrew pozorom, nie musi oznaczać, że życiu naszego dziecka zagraża niebezpieczeństwo. Oczywiście wcześniak trafi do inkubatora, gdzie pod nadzorem lekarzy rozwinie funkcje narządów wewnętrznych. Ma jednak bardzo duże szanse na samodzielne przeżycie.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również