Dlaczego warto
bankować krew pępowinową?

Dlaczego warto

Zabezpieczenie krwi pępowinowej przy porodzie jest zapewne jedną z najważniejszych decyzji jakie przyjdzie Ci podjąć w życiu. Prawo do jej podjęcia daje Ci Rezolucja Parlamentu Europejskiego o dobrowolnym dawstwie tkanek oraz standard organizacyjny opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia. Zobacz co warto wiedzieć, do czego się przydaje oraz jakie ma ograniczenia, aby podjąć tą decyzję świadomie.

Zalety bankowania krwi pępowinowej

icon

80 chorób onkologicznych
i hematologicznych

Tyle chorób jest leczonych przeszczepieniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej

icon

Autyzm i mózgowe
porażenie dziecięce

Ostatnie badania wskazują na korzyść kliniczną z podania własnej krwi pępowinowej

icon

Medycyna
regeneracyjna

Komórki macierzyste ze sznura pępowinowego są szeroko stosowane w rekonstrukcji neuronów, stawów i kości

icon

1:100

Takie jest prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości

Nie znamy przyszłości i nie wiemy jakie choroby mogą przytrafić się naszym bliskim. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi obecnie 1:100, a komórki mogą posłużyć zarówno dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane jak i jego rodzeństwu, a także rodzinie dziecka (przy zgodnym układzie HLA). Pobranie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka.

Narodziny dziecka to jedyny moment, kiedy można pobrać krew pępowinową i zabezpieczyć zawarte w niej komórki macierzyste. Warto świadomie podjąć decyzję o bankowaniu. Zobacz ile to kosztuje.

Jakie są ograniczenia?

icon

To nie lek na wszystko

Mimo rosnącej liczby wskazań, komórki macierzyste nie mają zastosowania
we wszystkich chorobach

icon

To kosztuje

Pobranie i bankowanie krwi pępowinowej
nie jest refundowane przez NFZ,
więc rodzice sami muszą ponieść koszty

icon

Nie zawsze można pobrać

Istnieją przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej, np. zakażenie wirusem HIV

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required