4 minuty czytania
Spis treści
  1. Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?
  2. W którym miesiącu ciąży widać brzuch?
  3. Czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch?
  4. Czy mały brzuch w ciąży to powód do niepokoju?

Wielkość i kształt brzucha w ciąży zależą od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Duży wpływ na tempo jego wzrostu ma budowa ciała, położenie macicy oraz przyrost wagi. Naturalnie będzie on większy w przypadku ciąży mnogiej. Jednak nieprawdą jest twierdzenie, że duży brzuch w ciąży oznacza duże dziecko.

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

To, jak szybko rośnie brzuch w ciąży, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest budowa ciała przyszłej mamy. Zwykle u kobiet niskich, bardzo szczupłych i drobnych tempo wzrostu brzucha wydaje się większe, niż u pań z nadwagą lub otyłością. Dzieje się tak, ponieważ w drugiej grupie ciężarnych powiększająca się macica ma więcej miejsca, przez co ciążowy brzuszek nie zostaje tak szybko wypchnięty.

Brzuch w ciąży rośnie szybciej u kobiet, które znacznie przybierają na wadze. Więcej dodatkowych kilogramów w krótszym czasie, oznacza bardziej widoczny brzuszek. Wiele zależy też od jego mięśni – bardziej wytrenowane przyszłe mamy mogą odnieść wrażenie, że ich brzuch rośnie wolniej, niż u mniej wysportowanych koleżanek. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie przytrzymują powiększającą się macicę.

Wpływ na to, jak rośnie brzuch w ciąży, mają także:

  • położenie macicy,
  • ilości płodów (ciąża mnoga oznacza zwykle większy brzuch),
  • ilości przebytych ciąż,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • wady postawy.

Brzuch w II trymestrze ciąży rośnie zdecydowanie szybciej, niż na jej początkowym etapie. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszych tygodniach ciąży kształtują się organy dziecka, natomiast w kolejnych miesiącach następuje jego intensywny wzrost.

Przeczytaj także: Brzuch w 17 tygodniu ciąży - jak wygląda?

W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Moment, kiedy zaczyna być widoczny brzuch w ciąży, ekscytuje wiele przyszłych mam. Jest to czas, kiedy można pochwalić się przed otoczeniu faktem, że niedługo na świecie pojawi się dziecko. Jednak nie ma sztywnej reguły dotyczącej tego, w którym miesiącu widać ciążę.

Najczęściej brzuch w ciąży zaczyna być widoczny na przełomie I i II trymestru, kiedy intensywny wzrost płodu powiększa macicę. Zwykle jest to niewielkie wybrzuszenie, jednak łatwo można zorientować się, że jest ono spowodowane ciążą. Zdarzają się jednak kobiety, którym udaje się ukryć ciążowy brzuszek nawet do 6 miesiąca, a także panie, u których obserwuje się go już w I trymestrze (najczęściej są to wieloródki i kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka).

Jednak najczęściej to właśnie 4 miesiąc ciąży jest momentem, kiedy przyszła mama zaczyna potrzebować nieco szerszych bluzek i spodni. Od tego czasu brzuch zaczyna systematycznie się powiększać, właściwie aż do końca ciąży. U niektórych kobiet obwód brzucha w ciąży wynosi nawet 100 cm.

Warto przeczytać: Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha w ciąży?

Czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch?

Kobiety, które spodziewają się kolejnego dziecka, zastanawiają się, czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch. Najczęściej tak – wyraźne zaokrąglenie brzucha można zaobserwować już pod koniec I trymestru. Warto jednak pamiętać, że nie jest to regułą. Wielkość brzucha w ciąży w dużej mierze zależy od wspomnianych wcześniej czynników.

Czy mały brzuch w ciąży to powód do niepokoju?

Wielkość brzucha w ciąży jest indywidualną kwestią. Zdarzają się brzuszki bardzo duże, okrągłe, szpiczaste, a także małe. Nie ma podstaw do niepokoju, jeżeli podczas rutynowych badań lekarz nie stwierdza żadnych odchyleń od normy, czyli zaburzonego wzrostu płodu, małego przyrostu wagi lub nieprawidłowego położenia dna macicy.

Przeczytaj także: 26 tydzień ciąży - ruchy dziecka w dole brzucha


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Leukocyty w ciąży

W ostatnim czasie liczba wykonywanych cięć cesarskich znacząco wzrosła. To zaś przyczynia się do...

Bliźnięta dwujajowe

W opinii publicznej często pojawiające się określenie związane z ciążą mnogą to bliźnięta jedno- i...

Jakie choroby wykrywa test PAPP-A? Kiedy należy go wykonać?

Test PAPP-A (inaczej test PAPPA) to jedno z nieinwazyjnych badań prenatalnych, które ma za zadanie...

17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos

W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos...