4 minuty czytania
Spis treści
  1. Rodzaje i objawy ogólne ciąży bliźniaczej
  2. USG w ciąży bliźniaczej
  3. Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

Ciąża bliźniacza to ciąża zwiększonego ryzyka, ponieważ na każdym etapie ciąży kontroluje się nie jedno, a dwa bijące serca, mózgi czy płuca. Nie ma żadnego przepisu na to, jak zajść w ciążę bliźniaczą. Nie zależy to bynajmniej do diety czy konkretnych czynności, jakie należy wykonać, aby móc spodziewać się bliźniaków. W większości przypadków ciąża mnoga ma podłoże genetyczne lub związana jest z długotrwałym leczeniem hormonalnym.

Rodzaje i objawy ogólne ciąży bliźniaczej

Najczęstszymi objawami ciąży bliźniaczej, wykrywanymi głównie podczas badania USG są: dwa tony serca, trzy części płodu, kilka drobnych rozsianych części płodu oraz wysoko położone dno macicy. Kobieta w ciąży bliźniaczej ma nadmiernie duży brzuch oraz może odczuwać ruchy w różnych częściach brzucha. Wyróżnia się dwa rodzaje ciąż mnogich. Pierwsze z nich, bliźniaki jednojajowe są identyczne pod względem genetyki – powstają na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej. Sprawia to, że bliźnięta jednojajowe są tej samej płci. Wyróżnia się bliźniaki jedno – i dwukosmówkowe z zależności od tego, czy mają oddzielne czy wspólne kosmówki (błony płodowe). Bliźnięta dwujajowe powstają przez połączenie dwóch komórek jajowych z dwoma plemnikami. W tym przypadku płeć to loteria. Szansa na bliźniaki wzrasta, kiedy w rodzinie występowały już podobne ciąże. Poród bliźniaków zwykle ma miejsce kilka tygodni przed spodziewanym terminem, średnio w 38 tygodniu ciąży. Jest to dobry czas, ponieważ oboje dzieci mają już prawidłowo rozwinięte płuca i są dostosowane do życia poza łonem matki. Nie da się jednak ukryć, że taki poród wiąże się z większym ryzykiem i potencjalnymi komplikacjami. Najbezpieczniejsza dla rodzącej i dla jej pociech będzie metoda cesarskiego cięcia. Rzadko kiedy położnicy decydują się na rozwiązanie takiej ciąży metodą naturalną, gdyż wiąże się z tym duże ryzyko i jest to zwyczajnie zbyt dużym obciążeniem energetycznym i emocjonalnym dla rodzącej.

USG w ciąży bliźniaczej

Ciąża bliźniacza w pierwszych trzech tygodniach nie daje specyficznych objawów. Po ukończeniu dwunastego tygodnia ciąży przyszła mama może potwierdzić swoje przypuszczenia o ciąży bliźniaczej na rutynowych badaniach USG. USG przy bliźniakach rozpoznaje nie tylko ilość pęcherzyków płodowych, ale i przybliżony wiek płodów, a także ewentualne wady wrodzone.

Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

Ciąża bliźniacza jednojajowa oraz dwujajowa daje silne objawy już około 4 tygodnia ciąży. Niestety przyszła mama musi liczyć się z bardziej nasilonymi nudnościami, wymiotami i bólami niż kobieta oczekująca jednego potomka. Brzuch w ciąży bliźniaczej jest nawet dwukrotnie większy dlatego, też ostatni trymestr ciąży jest wyjątkowo niekomfortowy. Ma to związek z żylakami nóg oraz dokuczliwymi bólami kręgosłupa, do czego przyczynia się ciężar dwojga dzieci. Wiele matek w ciążach bliźniaczych narzeka na problemy z zasypianiem, ponieważ trudno im znaleźć wygodną pozycję do snu. Inne trudności związane są ze schylaniem się oraz ubieraniem. Objawami ciąży bliźniaczej są także problemy natury jelitowej. Zwykle je się częściej, ale mniejsze porcje. Dzieci zajmują bardzo dużo miejsca, nawet tam, gdzie znajduje się żołądek, co doprowadza do jego ucisku. W końcowej fazie ciąży zdarzają się problemy z oddychaniem, ponieważ obecność maluchów podnosi przeponę, co przyczynia się do spłyconego oddechu.

 Przeczytaj również: Jak przygotować się do porodu?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required