3 minuty czytania
Spis treści
  1. Przygotowanie ciała do ciąży
  2. Przygotowanie do porodu naturalnego
  3. Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Bardzo ważne dla ciężarnej jest to jak przygotować się do porodu. Nie ulega wątpliwości, że jedną z najistotniejszych kwestii podczas akcji porodowej jest parcie. Aby wypieranie dziecka z dróg rodnych kobiety było płynne i mniej bolesne, mięśnie dna miednicy – powszechnie nazywane mięśniami Kegla – muszą być silne, elastyczne i odporne na urazy. Okazuje się, że zapobiega to pękaniu krocza podczas porodu.

Przygotowanie ciała do ciąży

Świadomość zadbanego ciała jest ważna dla kobiety rodzącej. Pewności siebie i komfortu odpowiednie przygotowanie ciała do ciąży obejmujące zabiegi pielęgnacyjne, masaże czy aromaterapię. Wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy masażysty to idealny pomysł na pierwszy trymestr. Nie zaleca się jedynie farbowania włosów, tatuowania czy inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Przed samym porodem zaleca się depilację okolic bikini, aby rodząca czuła większy komfort higieniczny.

Przygotowanie do porodu naturalnego

Szkoła rodzenia jest dobrym pomysłem na rozwiązanie nurtującego problemu jak przygotować się do porodu naturalnego. Jest to szczególnie istotne dla pierworódek, które nie mają doświadczenia jak poprawnie przeć i jak oddychać podczas porodu. Oprócz ćwiczeń fizycznych, zajęcia w szkole rodzenia obejmują także teorię: jak rozpoznać, że zaczął się poród, jakie są etapy porodu, jakie znieczulenie wybrać i kiedy, jak dbać o ciało i umysł podczas ciąży i w połogu. Z punktu widzenia psychologii, warto wybrać się tam z partnerem, który nie tylko wesprze matkę swego dziecka w tych stresujących chwilach ale i sam będzie miał możliwość dowiedzenia się czego może doświadczyć będąc przy porodzie. Aby wiedzieć, jak przygotować się porodu, niezbędne będą systematyczne ćwiczenia wykonywane już od drugiego trymestru ciąży. Jednakże nie wszystkie ciężarne decydują się na zapis do placówki uczącej rodzenia. Jak zatem przygotować się do porodu bez szkoły rodzenia? To, że przyszła mama nie uczęszcza do szkoły rodzenia nie znaczy, że nie poradzi sobie podczas porodu. Kilkanaście lat temu nikt nie słyszał o nauce rodzenia, a jednak dzieci bez problemu pojawiały się na świecie. Ważne, żeby dużo czytać i wsłuchiwać się w opinie doświadczonych matek, a także wykonywać ćwiczenia dna miednicy i oddechowe w domowym zaciszu. Jeśli jednak po drodze pojawią się wątpliwości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Jak przygotować się do cesarki? Kiedy cesarskie cięcie zbliża się wielkimi krokami warto pamiętać o kilku czynnościach przed którymi należy się wstrzymać. Ważne, żeby przed zabiegiem cesarskiego cięcia pojawić się na sali porodowej na czczo – na około 6 godzin przed.  Rodzenie tą metodą nie wiąże się z takimi przygotowaniami jak rodzenie siłą natury.

Każda kobieta ma swoją teorię na temat tego jak przygotować się do narodzin dziecka. W pełni wyposażony pokój dla dziecka, ubranka i kosmetyki to oczywiście podstawa. Jednakże to nie wszystko. Wiele matek obawia się o to czy będą potrafiły zająć się niemowlęciem w jego pierwszych miesiącach życia. Strach i obawa jest naturalną emocją, która towarzyszy świeżo upieczonej matce. W większości przypadków opieka nad dzieckiem wypływa naturalnie, a pieczy nad tym procesem sprawują hormony m.in. oksytocyna, czyli hormon bliskości, wydzielana podczas karmienia piersią. 

Zobacz także: Przeciwwskazania do porodu naturalnego

Ostatni dzień promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 1 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required