4 minuty czytania
Spis treści
  1. Przebieg cesarskiego cięcia
  2. Kobieta po cesarce
  3. Proces pobrania komórek macierzystych

Cesarskie cięcie przeprowadza się na kobietach, które mają zdrowotne przeciwwskazania do porodu naturalnego. Powikłania po takim zabiegu występują rzadko, a bliznę po cesarce usuwa się obecnie laserowo. Po porodzie cesarskim kobieta potrzebuje nieco więcej czasu, aby powrócić do pełni zdrowia niż ta rodząca siłami natury. Coraz częściej po porodach kobiety decydują się na pobranie komórek macierzystych z krwi lub sznura pępowinowego. W przypadku cesarskiego cięcia komórki pobiera się po wydobyciu łożyska.

Przebieg cesarskiego cięcia

Klasyczna cesarska wymaga pewnym przygotowań. Rodzącej na kilka godzin przed cięciem wykonuje się badania kardiotokografii (KTG), mierzy ciśnienie tętnicze krwi i zakłada wenflon, którym podaje się płyny, aby przyszła matka nie odwodniła się podczas akcji porodowej. Wskazania do cesarskiego cięcia muszą być potwierdzone przez lekarza specjalistę. Należą do nich: wrodzone lub nabyte wady serca, duże wady wzroku oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Anestezjolog podejmuje decyzję o rodzaju znieczulenia na podstawie stanu zdrowia matki. Lekarz za pomocą cienkiej igły wkłuwa się w między kręgi lędźwiowe, a znieczulenie zaczyna działać po kilku minutach.

Kobieta po cesarce

Ćwiczenia po cesarce należy ograniczyć do minimum. Połóg po takim zabiegu to okres około 2 miesięcy, w których organizm matki regeneruje się i odpoczywa. Jakikolwiek większy wysiłek fizyczny, z wyjątkiem spacerów, jest zakazany. Brzuch po cesarce jest miejscem wyjątkowo obolałym, dlatego lekarze zalecają 24-godzinny odpoczynek w łóżku bez unoszenia głowy. Kobiety w połogu narzekają na silne bóle głowy, dlatego konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Zrosty po cesarce powstają na skutek nieprawidłowego gojenia się ran, a ich obecność może wiązać się z dolegliwościami bólowymi zwłaszcza podczas stosunku.

Połóg po cesarce to czas, w którym kobieta musi szczególnie zadbać o higienę miejsc intymnych. Nie należy bać się wody ani pryszniców. Ciało wręcz domaga się kąpieli, jednakże do mycia należy użyć środków hipoalergicznych, bezzapachowych i bogatych w składniki bezpieczne dla malucha. Połóg po cesarskim cięciu, jak i naturalnym porodzie, wiąże się również z dolegliwościami układu wydalniczego. Świeżo upieczone mamy mają problemy z wypróżnianiem się oraz oddawaniem moczu. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów oraz dodawania błonnika do codziennych potraw. Dieta po cesarce powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Należy unikać przede wszystkim potraw wzdymających oraz pikantnych. Inne powikłania po cesarce zdarzają się bardzo rzadko i należą do nich długotrwałe krwawienie oraz zakażenia bakteryjne. Proces oczyszczania szyjki macicy przebiega z wydalaniem tzw. odchodów poporodowych przez około 6 tygodni od urodzenia dziecka. Niewielkie krwawienie po cesarce, obecność śluzu oraz skrzepów krwi to naturalne zjawisko oczyszczania się macicy. Blizna po cesarskim cięciu być może jest nieestetyczna, jednakże za pomocą dzisiejszej technologii laserowej można się jej pozbyć niemal bezboleśnie. Kolejna ciąża po cesarce odbywa się na ogół bez powikłań i nie ma przeciwwskazań do rodzenia siłami naturami po porodzie cesarskim.

Proces pobrania komórek macierzystych

Komórki macierzyste można pobrać tylko raz w życiu – tuż po porodzie. Te cenne komórki wydobywa się z krwi pępowinowej lub sznura pępowinowego. Komórki macierzyste mają zdolność różnicowania się w kilka rodzajów tkanek, dlatego mogą być wykorzystane w leczeniu wielu poważnych chorób, w tym nowotworów. Przeszczep komórek jest najskuteczniejszy w obrębie tej samej rodziny, ponieważ maleje ryzyko odrzucenia. 

Zobacz też: Cesarskie cięcie w Anglii, co warto wiedzieć?

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required