4 minuty czytania
Spis treści
  1. 17. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Co się dzieje w 17. tygodniu ciąży?
  3. 17. tydzień dziecka a więź z mamą
  4. Samopoczucie mamy w 17. tygodniu ciąży

Tydzień 17. to koniec 4. miesiąca ciąży. Powoli zbliża się połowa ciąży. To czas, kiedy przyszłej mamie mogą zacząć doskwierać bóle pleców, łapie ona zadyszkę i odczuwa nadwrażliwość dziąseł. Powinna w tym okresie szczególnie o siebie dbać.

17. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 17. to koniec 4. miesiąca. Powoli zbliża się półmetek ciąży i czas, kiedy przyszli rodzice będą mogli poznać płeć dziecka, jeśli takie będzie ich życzenie W tej chwili na obrazie ultrasonograficznym (USG) można zobaczyć płód, który ssie kciuk, macha rączkami lub nóżkami. Udaje się usłyszeć, jak bije jego serce. W 17. tygodniu ciąży dziecko waży około 140 g, a jego długość to około 13 cm.

Co się dzieje w 17. tygodniu ciąży?

Brzuch w 17. tygodniu ciąży powoli staje się widoczny, a wszystko przez to, że dziecko cały czas intensywnie rośnie i się rozwija. Maluch jest oczywiście nadal bardzo drobny, ale jego ciało powoli zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. W 17. tygodniu ciąży utwardza się struktura kostna, wzmocnione zostają stawy. Proces ten będzie trwał nadal aż do momentu, kiedy dziecko będzie gotowe do funkcjonowania poza ciałem mamy. Płód macha rączkami i nóżkami, powoli zaciska piąstki, trenuje chwyt, łapiąc za pępowinę. To także czas, kiedy zaczyna ssać kciuk.

W 17. tygodniu ciąży wykształcają się indywidualne cechy dziecka:

  • kształtują się rysy twarzy,
  • na dłoniach i palcach pojawiają się linie papilarne.

W 2. trymestrze serce maluszka bije mniej więcej 2 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Jest to około 140 uderzeń na minutę. Mama może usłyszeć jego bicie podczas badania dopplerowskiego, jeśli tylko odpowiednio się ułoży.

Pod koniec 4. miesiąca ciąży kształtują się narządy rozrodcze, co pozwala określić płeć dziecka. Nie zawsze jest to jednak możliwe – czasami na ostateczną informację trzeba poczekać do 19. tygodnia. W tym czasie rozwijają się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne narządy płciowe. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

17. tydzień dziecka a więź z mamą

Ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży często stanowią reakcję na głosy, które zaczyna ono słyszeć. Pod koniec 4. miesiąca dynamicznie rozwijają się już zmysły. Przede wszystkim płód zaczyna słyszeć. Warto więc w tym okresie mówić do niego, ponieważ słuchając głosu mamy, nauczy się go rozpoznawać. To świetny moment, aby powoli oswajać dziecko z muzyką, która przez kolejne tygodnie może wspomagać jego rozwój. Mówienie do dziecka, wspólne słuchanie z nim muzyki to idealny sposób na budowanie więzi. 

Samopoczucie mamy w 17. tygodniu ciąży

Brzuch w 17. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej zarysowany, ponieważ macica powoli przestaje mieścić się w miednicy. Do tego czasu przyszła mama może przytyć od 2 do 4 kg. Rosnący brzuch powoduje zaś pewne dolegliwości. Po pierwsze kobieta odczuwa bóle pleców, może też szybciej łapać ją zadyszka. Z kolei rozciągające się więzadła maciczne i ucisk macicy na inne narządy przyczyniają się do skurczów i bólu podbrzusza. Tydzień 17. to więc czas, kiedy przyszła mama powinna nieco zwolnić tempo i  zadbać o siebie w ciąży. Mogą się zacząć krwawić dziąseł i pękać naczynka, co wynika ze zmian hormonalnych w organizmie. Nie jest to powodem do niepokoju, ale w trakcie całej ciąży warto więc systematycznie odwiedzać stomatologa.

 

Zobacz też: Rozwój i ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży

 


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, popularnie określany jako aspiryna, stosowany jest przez wiele osób w celu...

Połóg- co warto o nim wiedzieć?

Połogiem w ginekologii i położnictwie nazywa się pierwsze 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Jest...

Ile naprawdę kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

W pierwszej chwili koszty bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej dziecka mogą wydawać...

Kiedy widać płeć dziecka?

Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się, kiedy poznają płeć swojego dziecka. Niektórzy zaś...