Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

17. tydzień ciąży – kiedy dziecko słyszy Twój głos

01.05.2023

7 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

W siedemnastym tygodniu ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać głos mamy. Jest to doskonała okazja do tego, aby nawiązać głębszą więź. Można też puszczać maluszkowi muzykę, by go uspokoić. Część Rodziców na tym etapie poznaje płeć dziecka. Zobacz, z czym jeszcze wiąże się 17. tydzień ciąży.

Siedemnasty tydzień ciąży to już prawie jej półmetek. Dla wielu przyszłych mam stanowi ulubiony jej okres. Nie odczuwają znacznych dolegliwości ciążowych i mają mnóstwo energii, dlatego maksymalnie korzystają z dobrodziejstw, które daje im czas oczekiwania na dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie można się przemęczać. Kobieta powinna dbać o siebie – zdrowo się odżywiać, dużo odpoczywać i zgłaszać się na rutynowe badania.

17. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Siedemnasty tydzień ciąży – który to miesiąc? 17. tydzień ciąży to dokładnie II trymestr i końcówka 4. miesiąca. Oznacza to, że już za chwilę minie połowa czasu oczekiwania na dziecko. Chociaż przyszła mama nie odczuwa tego na co dzień, jej maluszek intensywnie się rozwija i codziennie nabywa nowych umiejętności. W kolejnych badaniach ultrasonograficznych widać, jak bardzo zmienia się jego wygląd. W drugim trymestrze można też zaobserwować nowe ruchy dziecka – chętnie przyjmuje ono różne pozycje oraz podejmuje się aktywności, np. ssie kciuk.

Przyszła mama powinna wiedzieć:

  • jak rozwija się płód w 17. tygodniu ciąży;
  • jakie badania w tym czasie są obowiązkowe i zalecane;
  • jak dbać o siebie;
  • jakie dolegliwości ciążowe są typowe dla 17. tygodnia ciąży.

Znajomość przebiegu ciąży tydzień po tygodniu pozwala lepiej zrozumieć swoje ciało, a także rozpoznać ewentualne nieprawidłowości, a tym samym odpowiednio wcześnie otrzymać pomoc lekarską.

Jak rozwija się dziecko w 17. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 17. tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Maluch jest bardzo mały, ale pod skórą powoli formuje się tkanka tłuszczowa. Ponadto jego układ kostny ulega utwardzeniu, a stawy się wzmacniają. Dzięki temu ruchy dziecka mogą osiągnąć większy zakres. Maluch chętnie rusza rączkami i nóżkami, odchyla głowę lub się kuli. Ma jeszcze bardzo dużo miejsca w macicy, dlatego maksymalnie je wykorzystuje.

Serce dziecka w 17. tygodniu ciąży bije bardzo szybko. Uderza z częstotliwością około 140 na minutę. W tym czasie również działają jego płuca – wypychają one połknięty płyn owodniowy. Jest to aktywność, która przygotowuje malucha do oddychania. Często skutkuje ona pojawieniem się czkawki, którą część z mam odczuwa w postaci delikatnych puknięć w jamie brzusznej. Pracują też nerki dziecka.

17 tydzień życia dziecka jest momentem, w którym kształtują się rysy twarzy malucha. Główka jest zaokrąglona, wyraźnie widać też oczy, nos i uszy. Pojawiają się pierwsze zalążki włosów i brwi. Rysy twarzy to niejedyna indywidualna cecha, która kształtuje się w tym okresie. W 17. tygodniu powstają też linie papilarne – są one niepowtarzalne.

Płeć dziecka w 17. tygodniu ciąży

Wewnętrzne narządy płciowe dziecka zaczynają rozwijać się już w 7. tygodniu ciąży. Niecały miesiąc później rozpoczyna się formowanie zewnętrznych narządów płciowych i ich różnicowanie na męskie i żeńskie. Co ważne, płeć jest zdeterminowana już od momentu zapłodnienia. Mija jednak sporo czasu, zanim możliwe stanie się jej określenie w badaniu USG z bardzo dużą pewnością.

Płeć dziecka w 17. tygodniu ciąży może być już określona. W niektórych przypadkach maluch układa się w taki sposób, że w badaniu ultrasonograficznym bardzo dobrze widoczne są jego narządy płciowe. Na USG można dostrzec również m.in. zaciśnięte piąstki dziecka.

Wielkość i waga dziecka w 17. tygodniu ciąży

Jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży? Maluch mierzy wtedy już około 13 centymetrów, waży do 100 gramów. Jest ono porównywane do gruszki. Można spotkać się z informacjami, że waga dziecka w 17. tygodniu ciąży to 140 gramów. Co ważne, podobne wymiary osiąga też łożysko.

W 17. tygodniu ciąży rozwój wszystkich dzieci przebiega podobnie. Mierzą i ważą mniej więcej tyle samo. Możliwe staje się ustalenie norm rozwoju i porównywanie do nich wyników otrzymywanych w czasie badań. Warto jednak pamiętać, że już za kilka tygodni rozwój dziecka przybierze nieco bardziej indywidualny charakter. Różnice w masie i długości poszczególnych płodów mogą być znaczące. Dlatego przyszli Rodzice nie powinni martwić się, że ich maluch jest mniejszy lub większy od innych. Lekarz ocenia oba parametry w badaniach i jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości.

17. tydzień ciąży – Więź dziecka z mamą i tatą

17 tydzień ciąży to bardzo dobry czas na budowanie więzi między dzieckiem a Rodzicami. Rozwijają się zmysły malucha. Przede wszystkim zaczyna ono słyszeć dźwięki dochodzące z zewnątrz. Uczy się również je rozpoznawać, co skutkuje pojawieniem się reakcji na te, które lubi najbardziej. Mama i tata powinni jak najczęściej mówić do dziecka i śpiewać mu kołysanki. Głos mamy sprawia maluchowi ogromną radość, co wyraża poprzez ruchy rączkami i nóżkami. Niestety, nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę – trzeba poczekać na to kilka tygodni. Pierwsze ruchy dziecka najczęściej wyczuwane są między 20. a 23. tygodniem.

Bardzo dobrym posunięciem jest puszczanie dziecku muzyki. Dziecko w 17. tygodniu ciąży powinno oswajać się z dźwiękami. Szczególnie zalecane jest zaznajomienie malucha z klasycznymi utworami, ponieważ wpływają one pozytywnie na rozwój mózgu. Dobrze, by były one spokojne i relaksujące. Niektórzy twierdzą jednak, że dziecko może polubić nawet mocniejsze, rockowe brzmienia, jeżeli takie lubi jego mama i przy nich czuje się odprężona.

Porady dla przyszłej mamy – samopoczucie i ciało w 17. tygodniu ciąży

Samopoczucie w 17. tygodniu ciąży jest na ogół dobre, a odczuwane dolegliwości nie są dokuczliwe. Drugi trymestr to także powrót dawnej energii i ustąpienie nudności, co pozwala w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko. 17 tydzień ciąży to także zaokrąglający się, rosnący brzuch. Od tego momentu będzie się stopniowo powiększał. Jest to związane z tym, że macica się zwiększa, a tym samym przestaje mieścić się w miednicy. Przyszła mama może pomyśleć o wymianie garderoby, aby czuć się komfortowo.

W 17. tygodniu ciąży kobieta zwykle waży 2–4 kilogramy więcej niż przed ciążą. Wyższa masa ciała zazwyczaj nie jest związana z rozrostem tkanki tłuszczowej, ale głównie ze zwiększeniem się objętości krwi krążącej i innych płynów ustrojowych, a także masy macicy. Czasem jednak zdarza się, że kobieta ma problem z utrzymaniem równowagi – co spowodowane jest zmianą środka ciężkości.

Chociaż 17. tydzień ciąży wiąże się z większym przypływem energii, musi pamiętać o tym, aby odpoczywać. W związku ze zmianami w ciele stopniowo zaczną pojawiać się kolejne dolegliwości ciążowe. Wówczas utrzymanie dużego tempa i takiej samej aktywności może być nieco utrudnione.

Dolegliwości ciążowe w 17. tygodniu ciąży

Dolegliwości w 17. tygodniu ciąży to przede wszystkim bóle pleców. Wpływa na nie powiększenie się brzucha i piersi. Zaczyna zmieniać się środek ciężkości ciała, a tym samym napięcie mięśni. W pewnych partiach ciała są one nieco bardziej obciążone, czego skutkiem są dolegliwości bólowe. Mogą pojawić się także bóle podbrzusza. Są one efektem rozciągania się więzadeł macicy. Nie należy się obawiać, jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy (m.in. plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia).

Zmiany hormonalne w organizmie doprowadzają do osłabienia naczynek krwionośnych. W efekcie dochodzi do ich łatwego pękania. Przyszła mama może zaobserwować u siebie krwawienie z dziąseł. Warto wprowadzić delikatną pielęgnację, a także regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa.

Brzuch w 17. tygodniu ciąży powiększa się, a tym samym dochodzi do rozciągania skóry. W efekcie pojawia się świąd, który może być bardzo uciążliwy. Wzrasta też ryzyko rozstępów. Dlatego należy dbać o codzienną pielęgnację skóry za pomocą nawilżających balsamów.

Przyszła mama nie powinna być zaskoczona pojawieniem się ciemnej kreski, która ciągnie się od pępka w dół. Jest to tzw. linea negra. Jej przyczyną jest wzrost stężenia melaniny. Znika ona zwykle kilka tygodni po porodzie, nie należy się jednak martwić, jeśli utrzymuje się nawet ponad rok po urodzeniu dziecka. Jest zwykle wyraźniejsza u kobiet o ciemnej karnacji i u nich blednie z reguły dłużej. U części ciężarnych linea negra nie pojawia się w ogóle.

Badania w 17. tygodniu ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży jest dobrym momentem na kolejne badania. Jeśli przyszła mama zgłosiła się na nie chwilę wcześniej, można od nich odpocząć, jeśli stan zdrowia dziecka jest poprawny i ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta nie zauważa niepokojących objawów. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 15. a 20. tygodniem ciąży należy:

  • wykonać badanie ginekologiczne,
  • dokonać pomiaru masy ciała,
  • ocenić pH wydzieliny pochwowej,
  • zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi ciężarnej,
  • ocenić ryzyko ciążowe,
  • wykonać testy laboratoryjne krwi (morfologię, badanie przeciwciał odpornościowych – anty-Rh) i moczu (badanie ogólne moczu).

Powyższe działania są obowiązkowe. Jednak 17. tydzień ciąży to też czas, w którym rekomenduje się wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych. Są to: drugi test podwójny, test potrójny (w surowicy krwi ocenia się stężenie wolnej podjednostki beta-hCG, wolnego estriolu i alfa-fetoproteiny). Można przeprowadzić też test NIFTY, jeżeli nie zostało to zrobione na wcześniejszym etapie ciąży.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również