4 minuty czytania
Spis treści
  1. 17. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Co się dzieje w 17. tygodniu ciąży?
  3. 17. tydzień dziecka a więź z mamą
  4. Samopoczucie mamy w 17. tygodniu ciąży

Tydzień 17. to koniec 4. miesiąca ciąży. Powoli zbliża się połowa ciąży. To czas, kiedy przyszłej mamie mogą zacząć doskwierać bóle pleców, łapie ona zadyszkę i odczuwa nadwrażliwość dziąseł. Powinna w tym okresie szczególnie o siebie dbać.

17. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 17. to koniec 4. miesiąca. Powoli zbliża się półmetek ciąży i czas, kiedy przyszli rodzice będą mogli poznać płeć dziecka, jeśli takie będzie ich życzenie W tej chwili na obrazie ultrasonograficznym (USG) można zobaczyć płód, który ssie kciuk, macha rączkami lub nóżkami. Udaje się usłyszeć, jak bije jego serce. W 17. tygodniu ciąży dziecko waży około 140 g, a jego długość to około 13 cm.

Co się dzieje w 17. tygodniu ciąży?

Brzuch w 17. tygodniu ciąży powoli staje się widoczny, a wszystko przez to, że dziecko cały czas intensywnie rośnie i się rozwija. Maluch jest oczywiście nadal bardzo drobny, ale jego ciało powoli zaczyna magazynować tkankę tłuszczową. W 17. tygodniu ciąży utwardza się struktura kostna, wzmocnione zostają stawy. Proces ten będzie trwał nadal aż do momentu, kiedy dziecko będzie gotowe do funkcjonowania poza ciałem mamy. Płód macha rączkami i nóżkami, powoli zaciska piąstki, trenuje chwyt, łapiąc za pępowinę. To także czas, kiedy zaczyna ssać kciuk.

W 17. tygodniu ciąży wykształcają się indywidualne cechy dziecka:

  • kształtują się rysy twarzy,
  • na dłoniach i palcach pojawiają się linie papilarne.

W 2. trymestrze serce maluszka bije mniej więcej 2 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Jest to około 140 uderzeń na minutę. Mama może usłyszeć jego bicie podczas badania dopplerowskiego, jeśli tylko odpowiednio się ułoży.

Pod koniec 4. miesiąca ciąży kształtują się narządy rozrodcze, co pozwala określić płeć dziecka. Nie zawsze jest to jednak możliwe – czasami na ostateczną informację trzeba poczekać do 19. tygodnia. W tym czasie rozwijają się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne narządy płciowe. 

17. tydzień dziecka a więź z mamą

Ruchy dziecka w 17. tygodniu ciąży często stanowią reakcję na głosy, które zaczyna ono słyszeć. Pod koniec 4. miesiąca dynamicznie rozwijają się już zmysły. Przede wszystkim płód zaczyna słyszeć. Warto więc w tym okresie mówić do niego, ponieważ słuchając głosu mamy, nauczy się go rozpoznawać. To świetny moment, aby powoli oswajać dziecko z muzyką, która przez kolejne tygodnie może wspomagać jego rozwój. Mówienie do dziecka, wspólne słuchanie z nim muzyki to idealny sposób na budowanie więzi. 

Samopoczucie mamy w 17. tygodniu ciąży

Brzuch w 17. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej zarysowany, ponieważ macica powoli przestaje mieścić się w miednicy. Do tego czasu przyszła mama może przytyć od 2 do 4 kg. Rosnący brzuch powoduje zaś pewne dolegliwości. Po pierwsze kobieta odczuwa bóle pleców, może też szybciej łapać ją zadyszka. Z kolei rozciągające się więzadła maciczne i ucisk macicy na inne narządy przyczyniają się do skurczów i bólu podbrzusza. Tydzień 17. to więc czas, kiedy przyszła mama powinna nieco zwolnić tempo i  zadbać o siebie w ciąży. Mogą się zacząć krwawić dziąseł i pękać naczynka, co wynika ze zmian hormonalnych w organizmie. Nie jest to powodem do niepokoju, ale w trakcie całej ciąży warto więc systematycznie odwiedzać stomatologa.

Zobacz też: Rozwój i ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży

 

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required