9 minut czytania
Spis treści
 1. 17. tydzień ciąży
 2. Jak rozwija się dziecko w 17. tygodniu ciąży?
 3. Płeć dziecka w 17. tygodniu ciąży
 4. Ile waży i mierzy dziecko w 17. tygodniu ciąży?
 5. Więź dziecka z mamą i tatą
 6. Jak czuje się mama w 17. tygodniu ciąży?
 7. Dolegliwości ciążowe w 17. tygodniu ciąży
 8. Badania w 17. tygodniu ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży to już prawie jej półmetek. Dla wielu przyszłych mam stanowi ulubiony jej okres. Nie odczuwają znacznych dolegliwości ciążowych i mają mnóstwo energii, dlatego maksymalnie korzystają z dobrodziejstw, które daje im czas oczekiwania na dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie można się przemęczać. Kobieta powinna dbać o siebie – zdrowo się odżywiać, dużo odpoczywać i zgłaszać się na rutynowe badania.

17. tydzień ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży to II trymestr, końcówka 4. miesiąca. Oznacza to, że już za chwilę minie połowa czasu oczekiwania na dziecko. Chociaż przyszła mama nie odczuwa tego na co dzień, jej maluszek intensywnie się rozwija i codziennie nabywa nowych umiejętności. W kolejnych badaniach ultrasonograficznych widać, jak bardzo zmienia się jego wygląd. Można też zaobserwować, że dziecko chętnie przyjmuje różne pozycje oraz podejmuje się aktywności, np. ssie kciuk.

Przyszła mama powinna wiedzieć:

 • jak rozwija się płód w 17. tygodniu ciąży;
 • jakie badania w tym czasie są obowiązkowe i zalecane;
 • jak dbać o siebie;
 • jakie dolegliwości ciążowe są typowe dla 17. tygodnia ciąży.

Znajomość przebiegu ciąży tydzień po tygodniu pozwala lepiej zrozumieć swoje ciało, a także rozpoznać ewentualne nieprawidłowości, a tym samym odpowiednio wcześnie otrzymać pomoc lekarską.

Jak rozwija się dziecko w 17. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 17. tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Maluch jest bardzo mały, ale powoli zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową pod skórą. Ponadto jego układ kostny ulega utwardzeniu, a stawy się wzmacniają. Dzięki temu zwiększa się też zakres jego ruchów. Maluch chętnie rusza rączkami i nóżkami, odchyla głowę lub się kuli. Ma jeszcze bardzo dużo miejsca w macicy, dlatego maksymalnie je wykorzystuje.

Serce dziecka w 17. tygodniu ciąży bije bardzo szybko. Uderza z częstotliwością około 140 na minutę. Płód połyka płyn owodniowy, który jest następnie wypychany przez płuca. Jest to aktywność, która przygotowuje malucha do oddychania. Często skutkuje ona pojawieniem się czkawki, którą część z mam odczuwa w postaci delikatnych puknięć w jamie brzusznej. Pracują też nerki dziecka.

Siedemnasty tydzień ciąży jest momentem, w którym kształtują się rysy twarzy malucha. Główka jest zaokrąglona, wyraźnie widać też oczy, nos i uszy. Pojawiają się pierwsze zalążki włosów i brwi. Rysy twarzy to niejedyna indywidualna cecha, która kształtuje się w tym okresie. W 17. tygodniu powstają też linie papilarne – są one niepowtarzalne.

Płeć dziecka w 17. tygodniu ciąży

Wewnętrzne narządy płciowe dziecka zaczynają rozwijać się już w 7. tygodniu ciąży. Niecały miesiąc później rozpoczyna się formowanie zewnętrznych narządów płciowych i ich różnicowanie na męskie i żeńskie. Co ważne, płeć jest zdeterminowana już od momentu zapłodnienia. Mija jednak sporo czasu, zanim możliwe stanie się jej określenie w badaniu USG z bardzo dużą pewnością.

Płeć dziecka w 17. tygodniu ciąży może być już określona. W niektórych przypadkach maluch układa się w taki sposób, że w badaniu ultrasonograficznym bardzo dobrze widoczne są jego narządy płciowe.

Ile waży i mierzy dziecko w 17. tygodniu ciąży?

Dziecko w 17. tygodniu ciąży mierzy już około 13 centymetrów, waży do 100 gramów. Jest ono porównywane do gruszki. Można spotkać się z informacjami, że waga dziecka w 17. tygodniu ciąży to 140 gramów. Co ważne, podobne wymiary osiąga też łożysko.

W 17. tygodniu ciąży rozwój wszystkich dzieci przebiega podobnie. Mierzą i ważą mniej więcej tyle samo. Możliwe staje się ustalenie norm rozwoju i porównywanie do nich wyników otrzymywanych w czasie badań. Warto jednak pamiętać, że już za kilka tygodni rozwój dziecka przybierze nieco bardziej indywidualny charakter. Różnice w masie i długości poszczególnych płodów mogą być znaczące. Dlatego przyszli rodzice nie powinni martwić się, że ich maluch jest mniejszy lub większy od innych. Lekarz ocenia oba parametry w badaniach i jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Więź dziecka z mamą i tatą

Siedemnasty tydzień ciąży to bardzo dobry czas na budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami. Rozwijają się zmysły malucha. Przede wszystkim zaczyna ono słyszeć dźwięki dochodzące z zewnątrz. Uczy się również je rozpoznawać, co skutkuje pojawieniem się reakcji na te, które lubi najbardziej. Mama i tata powinni jak najczęściej mówić do dziecka i śpiewać mu kołysanki. Głos mamy sprawia maluchowi ogromną radość, co wyraża poprzez ruchy rączkami i nóżkami. Niestety, nie są one jeszcze wyczuwalne przez kobietę – trzeba poczekać na to kilka tygodni.

Bardzo dobrym posunięciem jest puszczanie dziecku muzyki. Dziecko w 17. tygodniu ciąży powinno oswajać się z dźwiękami. Szczególnie zalecane jest zaznajomienie malucha z klasycznymi utworami, ponieważ wpływają one pozytywnie na rozwój mózgu. Dobrze, by były one spokojne i relaksujące. Niektórzy twierdzą jednak, że dziecko może polubić nawet mocniejsze, rockowe brzmienia, jeżeli takie lubi jego mama i przy nich czuje się odprężona.

Jak czuje się mama w 17. tygodniu ciąży?

Samopoczucie w 17. tygodniu ciąży jest na ogół dobre, a odczuwane dolegliwości nie są dokuczliwe. Drugi trymestr to także powrót dawnej energii i ustąpienie nudności, co pozwala w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko.

Brzuch w 17. tygodniu ciąży jest już wyraźnie zaokrąglony. Od tego momentu będzie się stopniowo powiększał. Jest to związane z tym, że macica się zwiększa, a tym samym przestaje mieścić się w miednicy. Przyszła mama może pomyśleć o wymianie garderoby, aby czuć się komfortowo.

W 17. tygodniu ciąży kobieta zwykle waży 2–4 kilogramy więcej niż przed ciążą. Wyższa masa ciała zazwyczaj nie jest związana z rozrostem tkanki tłuszczowej, ale głównie ze zwiększeniem się objętości krwi krążącej i innych płynów ustrojowych, a także masy macicy.

Chociaż przyszła mama w 17. tygodniu ciąży ma dużo energii, musi pamiętać o tym, aby odpoczywać. W związku ze zmianami w ciele stopniowo zaczną pojawiać się kolejne dolegliwości ciążowe. Wówczas utrzymanie dużego tempa i takiej samej aktywności może być nieco utrudnione.

Dolegliwości ciążowe w 17. tygodniu ciąży

Dolegliwości w 17. tygodniu ciąży to przede wszystkim bóle pleców. Wpływa na nie powiększenie się brzucha i piersi. Zaczyna zmieniać się środek ciężkości ciała, a tym samym napięcie mięśni. W pewnych partiach ciała są one nieco bardziej obciążone, czego skutkiem są dolegliwości bólowe. Ból może pojawić się też w podbrzuszu. Jest on efektem rozciągania się więzadeł macicy. Nie należy się obawiać, jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy (m.in. plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia).

Zmiany hormonalne w organizmie doprowadzają do osłabienia naczynek krwionośnych. W efekcie dochodzi do ich łatwego pękania. Przyszła mama może zaobserwować u siebie krwawienie z dziąseł. Warto wprowadzić delikatną pielęgnację, a także regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa.

Brzuch w 17. tygodniu ciąży powiększa się, a tym samym dochodzi do rozciągania skóry. W efekcie pojawia się świąd, który może być bardzo uciążliwy. Wzrasta też ryzyko rozstępów. Dlatego należy dbać o codzienną pielęgnację skóry za pomocą nawilżających balsamów.

Przyszła mama nie powinna być zaskoczona pojawieniem się ciemnej kreski, która ciągnie się od pępka w dół. Jest to tzw. linea negra. Jej przyczyną jest wzrost stężenia melaniny. Znika ona zwykle kilka tygodni po porodzie, nie należy się jednak martwić, jeśli utrzymuje się nawet ponad rok po urodzeniu dziecka. Jest zwykle wyraźniejsza u kobiet o ciemnej karnacji i u nich blednie z reguły dłużej. U części ciężarnych linea negra nie pojawia się w ogóle.

Badania w 17. tygodniu ciąży

Siedemnasty tydzień ciąży jest dobrym momentem na kolejne badania, jeżeli przyszła mama nie zgłosiła się na nie w ostatnim czasie. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 15. a 20. tygodniem ciąży należy:

 • wykonać badanie ginekologiczne,
 • dokonać pomiaru masy ciała,
 • ocenić pH wydzieliny pochwowej,
 • zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi ciężarnej,
 • ocenić ryzyko ciążowe,
 • wykonać testy laboratoryjne krwi (morfologię, przeciwciała anty-Rh) i moczu (badanie ogólne moczu).

Powyższe działania są obowiązkowe. Jednak w 17. tygodniu ciąży rekomenduje się też wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych. Są to: drugi test podwójny, test potrójny (w surowicy krwi ocenia się stężenie wolnej podjednostki beta-hCG, wolnego estriolu i alfa-fetoproteiny). Można przeprowadzić też test NIFTY, jeżeli nie zostało to zrobione na wcześniejszym etapie ciąży.

Zobacz też: Rozwój i ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Zmiany w urlopie rodzicielskim w 2023

W 2023 planowane są zmiany dotyczące urlopów po urodzeniu dziecka związane z długością trwania...

Ciąża po 30

Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po 30. roku życia. Wiek, w którym kobieta zostaje mamą, zależy...

Monural w ciąży

Infekcje układu moczowego pojawiają się u wielu kobiet ciężarnych. Jest to związane z...

Obniżenie brzucha w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się w ciągu 9 miesięcy ciąży. Pojawia się wiele symptomów, które...