4 minuty czytania
Spis treści
  1. 23 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Dziecko w 23 tygodniu ciąży
  3. 23 tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

II trymestr ciąży jest oceniany przez kobiety jako najprzyjemniejszy. Ustępuje większość dolegliwości charakterystycznych dla początku ciąży. Przyszła mama może w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko i budować z nim więź emocjonalną. Ważne jest także, aby dbała o siebie, zdrowo się odżywiała, dużo odpoczywała i zgłaszała się na badania kontrolne.

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca i jednocześnie II trymestr ciąży. Oznacza to, że został przekroczony już półmetek, a termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu rodziców jest to czas radosnego oczekiwania na dziecko – pojawiają się pierwsze wyraźne ruchy, a płód widziany na USG robi różne miny. 23 tydzień ciąży to dobry czas, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Warto, aby w zajęciach razem z przyszłą mamą uczestniczył także ojciec dziecka.

Warto przeczytać: Jak przygotować się do porodu? – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia.

Dziecko w 23 tygodniu ciąży

Dziecko w 23 tygodniu ciąży stale rośnie i rozwija się bardzo intensywnie, a jednocześnie staje się nieco spokojniejsze i większość czasu przeznacza na sen – zdarzają się dni, kiedy płód śpi nawet 20 godzin. Natomiast kiedy czuwa, nieustannie się rusza, dzięki czemu ćwiczy mięśnie. Jest to także etap, kiedy jego układ nerwowy jest już niemal całkowicie wykształcony, podobnie jak zmysły (węch, smak i wzrok). Jelita zaczynają produkować pierwszy stolec noworodka, czyli smółkę składającą się z mazi płodowej, wód płodowych, bilirubiny i złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego. W 23 tygodniu ciąży rozwijają się płuca dziecka.

Waga dziecka w 23 tygodniu ciąży to 450–500 gramów, a długość mierzona od czubka głowy do pośladków to 20 cm. Jego skóra jest cienka i przezroczysta, ale powoli zaczyna zbierać się pod nią tkanka tłuszczowa. Całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym i mazią. Płód w 23 tygodniu ciąży przypomina już małego człowieka.

Dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży to wcześniak, który dzięki rozwojowi dzisiejszej medycyny miałby szanse na przeżycie. Musiałoby ono jednak spędzić trochę czasu w inkubatorze, podłączone do respiratora a ryzyko wystąpienia powikłań wcześniactwa jest bardzo wysokie.

23 tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

23 tydzień ciąży to także zmiany w organizmie ciężarnej. Przede wszystkim brzuch staje się coraz większy i bardziej zaokrąglony. Macica stale się powiększa i rozciągają się jej więzadła, co może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych w okolicy miednicy, bioder i dolnej części kręgosłupa. Wzrasta też waga. Ogólnie ciężarna w II trymestrze przybiera kilka kilogramów.

W 23 tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze, nieregularne skurcze macicy. Są one delikatne i nie każda przyszła mama je odczuwa. Ustępują po kilku minutach lub po zmianie pozycji. Nie mogą wywołać porodu. Mocniejsze i bardziej wyraźne stają się także ruchy płodu.

Słabe ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży lub ich brak nie zawsze oznaczają nieprawidłowości. Płód śpi nawet 20 godzin na dobę. Obudzić może go zmiana pozycji (najlepiej sprawdza się pozycja leżąca) lub zjedzenie czegoś słodkiego. Wszelkie niepokojące sytuacje natomiast zawsze warto skonsultować z lekarzem.

W 23 tygodniu ciąży przyszła mama powinna zgłosić się na obowiązkowe badania. Zostaną wykonane testy laboratoryjne, badanie ginekologiczne

Zobacz także: 24 tydzień ciąży – wygląd I zachowanie dziecka.

Ostatni dzień promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required