Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Obraz

23 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej. Jak rozwija się płód?

03.05.2023

6 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Ciąża jest okresem, kiedy ciało przyszłej mamy dynamicznie się zmienia. 23 tydzień ciąży to jeden z przyjemniejszych, głównie ze względu na ustępujące dolegliwości. Jest to okres, kiedy dziecko przypomina małego człowieka, a na USG można zaobserwować nawet jego miny. Przyszłe mamy narzekają w tym czasie na pojawiającą się zgagę i wzdęcia. 

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wchodząc w 23 tydzień ciąży, przyszła mama rozpoczyna 6 miesiąc, czyli II trymestr. To jeden z przyjemniejszych okresów. Nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszyły we wcześniejszych miesiącach, ustępują. Brzuch zaczyna być bardziej widoczny. Zmysły dziecka są już wykształcone, jego ruchy są intensywniejsze i odczuwalne dla przyszłej mamy. Podczas badania USG widać nawet miny dziecka. Do rozwiązania zostają 3 miesiące, które można poświęcić na przygotowanie się i zbudowanie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Przyszła mama może rozpocząć przygotowania do porodu. Jest to dobry moment na znalezienie szpitala, a także zapisanie się do szkoły rodzenia. 

Warto przeczytać: Jak przygotować się do porodu? – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia.

Waga dziecka w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży dziecko ma około 25–30 cm długości (licząc z nóżkami).  Ciało jest już ukształtowane, ma prawidłowe proporcje, które można obejrzeć na USG. Waga dziecka w 23 tygodniu ciąży to ok. 500 g. Większość narządów jest już wykształconych, ale nadal się rozwijają. 

Ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży. Jak często powinny występować?

23 tydzień ciąży to okres, kiedy kobieta zauważa nie tylko zmiany w swoim ciele, ale również bardziej intensywnie odczuwa ruchy dziecka. Płód zaczyna się poruszać coraz gwałtowniej. Warto pamiętać, że w tym okresie śpi on 20 godzin na dobę. W pozostałym czasie czuwa, poruszając się. Słabe ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży mogą być nieodczuwalne dla niektórych mam. Dziecko porusza się w brzuchu mamy, ćwicząc w ten sposób mięśnie. 

Wyraźne ruchy dziecka przyszłe mamy obserwują podczas zmiany pozycji lub jedzenia, najczęściej podczas konsumpcji czegoś słodkiego. Nie ma reguły, jak często powinny występować ruchy dziecka w tym okresie, jednak w przypadku, gdy cokolwiek niepokoi przyszłą mamę, powinna się ona udać do lekarza, który wykona niezbędne badania. Dziecko w 23 tygodniu ciąży ma również dobrze rozwinięte zmysły, dzięki czemu odbiera więcej bodźców z zewnątrz. Jest to okres, kiedy układ wydalniczy zaczyna produkcję stolca, który składa się z mazi płodowej, wód płodowych, złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego, a także bilirubiny.

23 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 23 tygodniu ciąży ciało płodu jest ukształtowane i przypomina ciało małego człowieka. Jeśli w tym czasie urodziłoby się, jest ono traktowane jako wcześniak, a przy obecnym rozwoju medycyny ma szanse na przeżycie.  Dziecko ma już wykształcone rączki, nóżki, a także organy wewnętrzne. Jego skóra jest pokryta mazią płodową, która chroni przed nasiąkaniem płynem owodniowym. Na tym etapie rozwoju płodowego skóra nadal jest zaczerwieniona z powodu powstawania naczyń krwionośnych. Jest też cienka i pomarszczona. Należy pamiętać, że najszybciej przybiera na wadze dziecko w ostatnim miesiącu. Do tego czasu gromadzi niezbędną tkankę tłuszczową, dzięki której skóra będzie grubsza i mniej czerwona.

Jak zmienia się ciało w 23 tygodniu ciąży? Brzuch przyszłej mamy

23 tydzień ciąży to dobry moment na zapisanie się do szkoły rodzenia, która dobrze przygotowuje do porodu. Powiększający się brzuch zaczyna uciskać na pęcherz moczowy, co powoduje, że przyszła mama częściej musi odwiedzać toaletę. Brzuch w obwodzie liczy ok. 80–90 cm, jest bardziej zaokrąglony i znajduje się wysoko. Zacznie się obniżać pod koniec ciąży, kiedy dziecko będzie gotowe do przyjścia na świat. Z uwagi na rosnące piersi i brzuch przyszła mama coraz częściej musi znajdować odpowiednie pozycje ciała, w których będzie jej wygodnie. 

W 23 tygodniu ciąży pojawiają się bóle kręgosłupa, w szczególności w odcinku lędźwiowym. Jeśli nie ma przeciwwskazań, przyszła mama może zacząć wykonywać delikatne ćwiczenia wzmacniające ten odcinek. Warto ćwiczyć systematycznie, ponieważ w kolejnych miesiącach dziecko nabierze większej masy.

W tym okresie przyszła mama może odczuwać zwiększone, nieregularne skurcze macicy. Najczęściej ustępują podczas zmiany pozycji lub samoistnie po kilku minutach. Są one delikatne i nie u każdej kobiety w ciąży mogą występować. 

Okres ciąży to również wiele zmian, które mogą pojawiać się na skórze przyszłej mamy. W 23 tygodniu ciąży mogą być bardziej widoczne przebarwienia, które powstają z powodu zmian hormonalnych. W tym okresie warto chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdzą się kremy z wysokimi filtrami (min. 30 SPF). Warto pamiętać, że promienie słoneczne działają nie tylko latem. 

W 23 tygodniu ciąży mogą pojawiać się skurcze mięśni, głównie łydek. Często świadczą one o brakach składników mineralnych i witamin w organizmie kobiety. Warto wtedy sięgnąć po produkty bogate w magnez i potas. W przypadku chęci stosowania suplementacji konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem. 

Dolegliwości w 23 tygodniu ciąży

Każdy okres ciąży cechuje się innymi objawami. W 23 tygodniu ciąży kobieta ma więcej energii, jednak pojawiają się różne uporczywe dolegliwości. Wśród nich można wyróżnić:

  • zgagę oraz wzdęcia,
  • zaparcia,
  • bóle głowy,
  • swędzenie skóry na brzuchu,
  • obrzęk twarzy, nóg oraz dłoni,
  • większe piersi,
  • problemy ze snem.

Za większość z nich odpowiadają hormony, a także zmieniające się ciało przyszłej mamy. Jeśli są one uciążliwe, kobieta powinna dużo wypoczywać w wygodnej dla siebie pozycji. Na zgagę warto zastosować kisiel z siemienia lnianego, który wyścieła śluzówkę, zmniejszając cofanie się treści żołądkowej do gardła. Jeśli zgaga pojawia się w nocy, przyszła mama powinna ułożyć głowę wyżej na poduszkach. 

23 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać?

W okolicy 23 tygodnia ciąży należy wykonać badanie poziomu glukozy we krwi, które pozwoli ustalić, czy przyszła mama cierpi na cukrzycę ciążową. Warto również wykonać podstawowe badania moczu. W przypadku kobiet z grupą krwi Rh- dodatkowo należy ustalić poziom przeciwciał anty-Rh. Jest to też moment na badania w kierunku toksoplazmozy. Przyszła mama powinna ponadto regularnie zgłaszać się na USG, które pokaże, jak rozwija się płód. 

23 tydzień ciąży – waga przyszłej mamy

Przyszła mama w ciąży przybiera na wadze. Optymalny przyrost w trakcie całej ciąży powinien wynosić 10–15 kg, na początku 6 miesiąca – 4-6 kg. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i to, czy waga jest prawidłowa, powinien oceniać lekarz. 

Kobieta w ciąży powinna zadbać o prawidłowe odżywianie się. Nie jest prawdą, że w tym okresie należy jeść za dwoje. W drugim trymestrze ciąży dodatkowe zapotrzebowanie kaloryczne wynosi ok. 350 kcal. W 23 tygodniu ciąży kobiety mają większy apetyt, ponieważ ustają nudności i wymioty. Warto jednak jeść racjonalnie, aby nie przybrać na wadze zbyt dużo. Większa waga może również nasilić bóle kręgosłupa oraz skurcze łydek. Dieta przyszłej mamy powinna być zbilansowana i różnorodna. W jadłospisie muszą się znaleźć posiłki bogate w żelazo, magnez i potas. 

Zobacz także: 24 tydzień ciąży – wygląd i zachowanie dziecka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.3 / 5. Liczba głosów: 3

(
4.3
(3)
)

Zainteresują Cię również