4 minuty czytania
Spis treści
  1. 23 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Dziecko w 23 tygodniu ciąży
  3. 23 tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

II trymestr ciąży jest oceniany przez kobiety jako najprzyjemniejszy. Ustępuje większość dolegliwości charakterystycznych dla początku ciąży. Przyszła mama może w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko i budować z nim więź emocjonalną. Ważne jest także, aby dbała o siebie, zdrowo się odżywiała, dużo odpoczywała i zgłaszała się na badania kontrolne.

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca i jednocześnie II trymestr ciąży. Oznacza to, że został przekroczony już półmetek, a termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu rodziców jest to czas radosnego oczekiwania na dziecko – pojawiają się pierwsze wyraźne ruchy, a płód widziany na USG robi różne miny. 23 tydzień ciąży to dobry czas, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Warto, aby w zajęciach razem z przyszłą mamą uczestniczył także ojciec dziecka.

Warto przeczytać: Jak przygotować się do porodu? – wskazówki do porodu naturalnego i cesarskiego cięcia.

Dziecko w 23 tygodniu ciąży

Dziecko w 23 tygodniu ciąży stale rośnie i rozwija się bardzo intensywnie, a jednocześnie staje się nieco spokojniejsze i większość czasu przeznacza na sen – zdarzają się dni, kiedy płód śpi nawet 20 godzin. Natomiast kiedy czuwa, nieustannie się rusza, dzięki czemu ćwiczy mięśnie. Jest to także etap, kiedy jego układ nerwowy jest już niemal całkowicie wykształcony, podobnie jak zmysły (węch, smak i wzrok). Jelita zaczynają produkować pierwszy stolec noworodka, czyli smółkę składającą się z mazi płodowej, wód płodowych, bilirubiny i złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego. W 23 tygodniu ciąży rozwijają się płuca dziecka.

Waga dziecka w 23 tygodniu ciąży to 450–500 gramów, a długość mierzona od czubka głowy do pośladków to 20 cm. Jego skóra jest cienka i przezroczysta, ale powoli zaczyna zbierać się pod nią tkanka tłuszczowa. Całe ciało pokryte jest meszkiem płodowym i mazią. Płód w 23 tygodniu ciąży przypomina już małego człowieka.

Dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży to wcześniak, który dzięki rozwojowi dzisiejszej medycyny miałby szanse na przeżycie. Musiałoby ono jednak spędzić trochę czasu w inkubatorze, podłączone do respiratora a ryzyko wystąpienia powikłań wcześniactwa jest bardzo wysokie.

Kurs Srodtekstowy v1 1

23 tydzień ciąży – zmiany w organizmie ciężarnej

23 tydzień ciąży to także zmiany w organizmie ciężarnej. Przede wszystkim brzuch staje się coraz większy i bardziej zaokrąglony. Macica stale się powiększa i rozciągają się jej więzadła, co może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych w okolicy miednicy, bioder i dolnej części kręgosłupa. Wzrasta też waga. Ogólnie ciężarna w II trymestrze przybiera kilka kilogramów.

W 23 tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze, nieregularne skurcze macicy. Są one delikatne i nie każda przyszła mama je odczuwa. Ustępują po kilku minutach lub po zmianie pozycji. Nie mogą wywołać porodu. Mocniejsze i bardziej wyraźne stają się także ruchy płodu.

Słabe ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży lub ich brak nie zawsze oznaczają nieprawidłowości. Płód śpi nawet 20 godzin na dobę. Obudzić może go zmiana pozycji (najlepiej sprawdza się pozycja leżąca) lub zjedzenie czegoś słodkiego. Wszelkie niepokojące sytuacje natomiast zawsze warto skonsultować z lekarzem.

W 23 tygodniu ciąży przyszła mama powinna zgłosić się na obowiązkowe badania. Zostaną wykonane testy laboratoryjne, badanie ginekologiczne

 

Zobacz także: 24 tydzień ciąży – wygląd I zachowanie dziecka.


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Dziedziczenie grupy krwi- jaką grupę krwi będzie miało dziecko?

Wiele osób nie wie jaką ma grupę krwi, ponieważ nie jest to badanie wykonywane rutynowo. Wszystkie...

Różyczka w ciąży- jakie może mieć konsekwencje dla dziecka?

Różyczka jest wirusową chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg u większości...

Późne odpępnianie, a pobranie krwi pępowinowej. Czy to możliwe?

Zgodnie z obowiązującą w Polsce praktyką pępowinę przecina się po ustaniu jej tętnienia. Późne...

Katar w ciąży - jak się pozbyć uporczywej dolegliwości?

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety ciężarnej sprawiają, że wzrasta jej podatność na infekcje i...