4 minuty czytania
Spis treści
 1. Jak czuje się mama w 7 tygodniu ciąży?
 2. Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży
 3. USG dopochwowe w 7 tygodniu ciąży
 4. Jakie badania wykonać w 7 tygodniu ciąży?

 

7 tydzień ciąży to jej 2 miesiąc. Twoje dziecko ma już 5 tygodni, ponieważ właśnie tyle czasu minęło od połączenia się komórki jajowej i plemnika. Mimo że to niewiele i jest ono jeszcze bardzo małe, w jego organizmie zachodzą bardzo intensywne zmiany. Wszystko to, co dzieje się w 7 tygodniu ciąży, ma wpływ na jego dalszy rozwój. Pamiętaj, żeby dbać o siebie i słuchać swojego organizmu.

Jak czuje się mama w 7 tygodniu ciąży?

Twoje samopoczucie w 7 tygodniu ciąży może nieco ulec pogorszeniu. Poziom hormonów ciążowych (progesteronu, estrogenów i gonadotropiny kosmówkowej) stale rośnie. Z tego powodu odczuwasz już dolegliwości. Niektóre z nich są uciążliwe. Nie martw się, w większości przypadków ustępują pod koniec I trymestru.

Możliwe objawy w 7 tygodniu ciąży to:

 • senność,
 • brak energii i ciągłe uczucie zmęczenia,
 • nudności i wymioty,
 • tkliwość piersi,
 • zwiększona potrzeba oddawania moczu,
 • nasilenie niektórych zmian skórnych.

Brzuch w 7 tygodniu ciąży nadal jest płaski. Jego zaokrąglenie zaobserwujesz dopiero za kilka tygodni. Powiększeniu mogą ulec natomiast piersi. Stają się one jędrniejsze i pełniejsze. W ten sposób przygotowują się do laktacji. To one mogą zdradzać, że niedługo zostaniesz mamą.

Pamiętaj też, że objawy w 7 tygodniu ciąży to indywidualna sprawa każdej kobiety. Jeżeli nie masz mdłości, rozpiera cię energia, a twoje piersi jeszcze się nie powiększyły – nie powinnaś się martwić. Twój organizm po prostu reaguje nieco inaczej.

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży. W jego ciele wykształciły się już zalążki rączek i nóżek. Pomału formuje się także szyja. Na twarzy zaczynają tworzyć się oczy, nos i wargi. Dzięki temu dziecko w 7 tygodniu zaczyna przypominać człowieka.

7 tydzień to czas, w którym tworzy się układ nerwowy dziecka. Jest to bardzo ważny moment, ponieważ poważne wady mogą zostać zapoczątkowane właśnie teraz. Pamiętaj, że szkodzą nie tylko używki, ale również niektóre suplementy diety i leki (nawet te dostępne bez recepty).

Sprawdź również: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?

Wielkość dziecka w 7 tygodniu ciąży to 7–12 milimetrów, a waga to zaledwie 1 gram. Mimo niewielkich rozmiarów jego organizm bardzo intensywnie pracuje, aby być gotowym do przyjścia na świat za niecałe 9 miesięcy.

USG dopochwowe w 7 tygodniu ciąży

7 tydzień ciąży jest odpowiednim momentem na pierwszą wizytę u ginekologa. Twoje dziecko jest już na tyle duże, że możliwe jest jego zobaczenie w badaniu ultrasonograficznym (USG). Tym samym ginekolog może potwierdzić ciążę. Pamiętaj, że test ciążowy nie ma wystarczającej wartości diagnostycznej.

Na pierwszej wizycie u ginekologa wykonane zostanie USG dopochwowe. 7 tydzień ciąży to jeszcze zbyt wczesny etap, aby używać głowicy umożliwiającej oglądanie wnętrza macicy przy pomocy sondy brzusznej. W kolejnych miesiącach badanie ultrasonograficzne będziesz miała wykonywane przez brzuch.

Jakie badania wykonać w 7 tygodniu ciąży?

Na wizycie u ginekologa w 7 tygodniu ciąży otrzymasz skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne. Są to m.in.:

 • badanie ogólne moczu,
 • morfologia krwi,
 • grupa krwi wraz z czynnikiem Rh,
 • pomiar glukozy na czczo,
 • badania w kierunku chorób zakaźnych (HIV, wirus różyczki, wirus zapalenia wątroby typu B, kiła, toksoplazmoza).

Badania będziesz wykonywać prawie w każdym miesiącu ciąży. Proste, nieinwazyjne i bezbolesne testy pozwalają monitorować przebieg ciąży oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie, a tym samym wdrożyć działania, które miałyby zapobiec groźnym powikłaniom.


Oceń artykuł

4,0

wg. 3 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....