4 minuty czytania
Spis treści
  1. Podwyższona temperatura w ciąży -  o czym świadczy?
  2. Wysoka temperatura ciała w ciąży
  3. Niska temperatura w ciąży - co to oznacza?

 Temperatura w ciąży różni się od temperatury ciała u osoby zdrowej. Przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Kiedy przyszła mama powinna się zacząć niepokoić?

Podwyższona temperatura w ciąży -  o czym świadczy?

Ciepłota ciała jest bardzo często wyznacznikiem odmiennego stanu. Kobiety, które prowadzą wykres temperatury w ciąży, mogą zaobserwować jej skok na wyższe wartości zaraz po owulacji. Jeśli skok się utrzymuje do terminu miesiączki, a także po wyznaczonym terminie, to jest duże prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia.

Temperatura na początku ciąży waha się zwykle między 37-37,5 st .C i jest to zupełnie normalne zjawisko. Żeby temperatura pochwy w ciąży była wiarygodna, należy ją mierzyć o stałej porze, zaraz po przebudzeniu. Wartość poniżej 38 st. C to prawidłowa temperatura w ciąży.

Podwyższona temperatura w ciąży nie jest niczym szczególnym, ani nie stanowi powodu do niepokoju. Jej przyczyną są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Skokom temperatury ciała w ciąży winny jest rosnący progesteron i przyspieszony metabolizm. Organizm przyszłej mamy pracuje wtedy intensywniej.

Wysoka temperatura ciała w ciąży

Temperatura w ciąży powyżej 38 st. C może świadczyć o infekcji. Nie wolno jej bagatelizować, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży. Nieleczona infekcja może się przekształcić w poważną chorobę górnych dróg oddechowych i konieczna będzie antybiotykoterapia. 

Wysoka temperatura ciała w ciąży jest też niebezpieczna dla dziecka. W niektórych przypadkach może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli przyszła mama ma gorączkę, powinna iść do lekarza. Będąc w ciąży, nie można się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w I trymestrze, kiedy narządy dziecka dopiero zaczynają się kształtować.

W ciąży temperaturę można zbić paracetamolem. Jest to jedyny bezpieczny lek dla ciężarnych, ale i tak powinien być zażywany pod okiem lekarza. Nadużywanie paracetamolu może spowodować wady rozwojowe u dziecka.

Na gorączkę dobre są napary z ziół, ale ich właściwości napotne nie służą kobietom ciężarnym. Nadmierne pocenie przyczynia się do namnażania bakterii. Lepiej będzie, jeśli przyszła mama wywietrzy dobrze pomieszczenie, w którym przebywa. Powinna też dużo pić, żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Niska temperatura w ciąży - co to oznacza?

Niska temperatura w ciąży jest powodem do niepokoju, zwłaszcza że prawidłową wartością jest 37 st. C. Przy niższej temperaturze ciąża jest zagrożona. Jeśli towarzyszy temu krwawienie lub silne bóle podbrzusza, kobieta powinna natychmiast jechać do lekarza. Takie objawy mogą zwiastować poronienie. Przyczyną ich pojawienia się jest obniżenie poziomu progesteronu.

Niskie wartości temperatury w ciąży występują także przy niedokrwistości. Anemia wymaga stosowania preparatów z żelazem, ponieważ niedobór lub zła wchłanialność tego pierwiastka może być przyczyną niedociśnienia tętniczego, drętwienia kończyn i uczucia ciągłego zmęczenia u przyszłej mamy. W ciążach mnogich to zjawisko jest bardzo częste.

Niska temperatura w ciąży może świadczyć także o chorobach takich jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek,
  • choroby wątroby,
  • niedożywienie,
  • zakażenie ogólnoustrojowe - sepsa,
  • zatrucie tlenkiem węgla,
  • niedoczynność kory nadnerczy.

Wszystkie te choroby są niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jakiekolwiek odstępstwa lub anomalie powinny być skonsultowane z lekarzem. Ich następstwem mogą być groźne powikłania dla płodu, w tym również śmierć dziecka.

Kobiety ciężarne, które mają niską temperaturę ciała, są bardzo blade i mogą tracić na wadze. Szybko się też męczą. Osłabienie u tych ciężarnych może powodować omdlenia lub zaburzenia równowagi. Ciężarna z niską temperaturą musi dużo odpoczywać.

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required