4 minuty czytania
Spis treści
 1. Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę
 2. Ciąża a niedoczynność tarczycy
 3. Niedoczynność tarczycy w ciąży - objawy
 4. Niedoczynność tarczycy w ciąży - leczenie

Niedostateczna ilość hormonów tarczycowych w okresie ciąży może być również jedną z przyczyn stanu przedrzucawkowego u przyszłej mamy, nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rozwoju układu nerwowego u dziecka. Nieleczona niedoczynność tarczycy bardzo utrudnia  zajście w ciążę.

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

U kobiet niedoczynność tarczycy bywa przyczyną niepłodności. W przebiegu choroby zwiększa się bowiem poziom prolaktyny, czego skutkiem są bezowulacyjne cykle. Poziom ten można obniżyć za pomocą leków, ale terapia nie przyniesie efektów, jeśli kobieta nie będzie przyjmować jednocześnie hormonów tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy zajście w ciążę jest utrudnione.

Jeśli mimo to dojdzie do zapłodnienia, to niedoczynność tarczycy w ciąży może przeszkodzić w jej utrzymaniu. Dzieje się tak, ponieważ przyczyną niedoboru hormonów tarczycowych jest bardzo często autoimmunologiczne zapalenie tarczycy połączone z niedoczynnością. W organizmie kobiety powstają przeciwciała, które powodują, że zarodek jest traktowany jak ciało obce i powinno się go wydalić.

Ciąża a niedoczynność tarczycy

Jeśli u kobiety występuje niedoczynność tarczycy w ciąży, wpływ na dziecko jest ogromny. U malucha  gruczoł pojawia się dopiero w 7 tygodniu ciąży i nie produkuje jeszcze hormonów, dlatego tak ważne dla dziecka są hormony matki. Warunkuje to jego prawidłowy rozwój, ponieważ pomiędzy 10 a 20 tygodniem ciąży kształtuje się mózg malucha, a odpowiedzialność za to ponosi tyroksyna, produkowana przez tarczycę. W przypadku nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży skutkiem są poważne zaburzenia, które kończą się przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową dziecka, a nawet jego upośledzeniem umysłowym. Przy niedoczynności tarczycy ciąża może być zagrożona.

Jeśli u kobiety rozpoznano niedoczynność tarczycy, a ciąża rozwija się prawidłowo, to szczególną uwagę powinno się poświęcać wynikom badań laboratoryjnych, żeby w porę zmodyfikować dawkę leku.

Niedoczynność tarczycy w ciąży - objawy

Najtrudniejszą w leczeniu postacią niedoczynności jest subkliniczna niedoczynność tarczcy w ciąży. W jej przebiegu nie pojawiają się żadne objawy, dlatego kładzie się nacisk na comiesięczne kontrolowanie poziomu hormonów w ciąży.

W gruncie rzeczy rozpoznanie utrudnia także sama ciąża. Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży są bardzo podobne do dolegliwości, które pojawiają się w wyniku zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Ciężko wtedy o prawidłowe rozpoznanie.

Objawy niedoczynności tarczycy podczas ciąży:

 • sztywność mięśni;
 • ból stawów;
 • zimne palce u rąk i nóg;
 • chrypka;
 • obrzęki, zwłaszcza powiek i szyi;
 • wole tarczycowe;
 • łamliwość włosów i paznokci;
 • spłycony oddech;
 • nieustanne zmęczenie;
 • ospałość;
 • zaparcia;
 • suchość skóry;
 • duży przyrost wagi.

Niedoczynność tarczycy wykryta w ciąży powinna być jak najszybciej leczona. W niektórych sytuacjach postać subkliniczna niedoczynności może pozostać utajona aż do momentu porodu. Niedoczynność tarczycy po ciąży również podlega terapii.

Niedoczynność tarczycy w ciąży - leczenie

Niedoczynność tarczycy w ciąży leczy się lewotyroksyną. Hormon podawany jest w tabletkach, a jego dawka uzależniona od potrzeb przyszłej mamy. W okresie ciąży dawkowanie leku wielokrotnie się zmienia z powodu rozwoju i wzrostu dziecka, a także w wyniku rosnącej wagi mamy. Lewotyroksyna jest analogiem produkowanej przez tarczycę tyroksyny. Jest to lek, który wydaje się na podstawie recepty lekarskiej. Koszt preparatu to wydatek rzędu kilku złotych.

Przyczyną niedoczynności tarczycy w ciąży może być także niedobór jodu. Zapotrzebowanie na pierwiastek wzrasta w okresie ciąży i połogu, gdy kobieta karmi piersią. Jeśli lekarz nie zaleci przyjmowania jodu w większych dawkach, to można go suplementować poprzez stosowanie preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży.

Kobieta z niedoczynnością tarczycy w ciąży powinna być pod stałą kontrolą lekarza ginekologa i endokrynologa. Konieczne jest u niej stałe monitorowanie poziomu hormonów tarczycowych. Do 26 tygodnia ciąży powinna je robić raz w miesiącu. W okresie między 26 a 32 tygodniem ciąży chociaż raz. Leczona niedoczynność tarczycy w ciąży jest gwarancją urodzenia zdrowego dziecka.

Zobacz też: Hashimoto, a ciąża

Ostatni dzień promocji
Odbierz podwójny rabat

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Czy przy zespole policystycznych jajników można zajść w ciążę? PCOS a starania o dziecko

Wiele kobiet, które usłyszały diagnozę, zastanawia się, czy przy zespole policystycznych jajników...

Co to jest konflikt serologiczny? Kiedy występuje i jakie są jego skutki?

Mama i dziecko nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Sytuacja ta może prowadzić do wystąpienia...

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required