Ból podbrzusza a ciąża. Co oznacza ból podbrzusza w ciąży i kiedy jest powodem do niepokoju?
Urszula Roszkowska
Pojawiający się ból w podbrzuszu w ciąży w zależności od jej etapu może mieć różną przyczynę i charakter. Z reguły jest wynikiem fizjologicznych zmian zachodzących w ciele kobiety, może być też jednak symptomem schorzeń układu moczowego lub pokarmowego, a także objawem poronienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży.


07 sierpień 2019


- Bóle podbrzusza na początku ciąży
- Ból podbrzusza w ciąży - 2 trymestr
- Ból podbrzusza w 9 miesiącu ciąży
- Ból podbrzusza – ciąża
- Ból w podbrzuszu – kiedy zgłosić się do lekarza?
Ból podbrzusza w ciąży jest przez kobiety niemal zawsze uznawany za objaw niebezpieczeństwa i powód do niepokoju. Niektóre ciężarne pojawiający się ból identyfikują z poronieniem. Trzeba jednak pamiętać, że ból podbrzusza w ciąży to dość powszechna dolegliwość i nie zawsze wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.
Bóle podbrzusza na początku ciąży
Ból podbrzusza we wczesnej ciąży związany jest przeważnie z gwałtownymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Szybko rozwijający się płód potrzebuje coraz więcej miejsca, dlatego zwiększa się rozmiar macicy, która stopniowo zaczyna wywierać nacisk na sąsiadujące narządy, takie jak pęcherz moczowy. Nabrzmiałe narządy rodne mogą wywoływać uczucie pełności jamy brzusznej, delikatne skurcze macicy, bóle pachwin oraz uogólnione bóle całego podbrzusza. Ból podbrzusza w pierwszych tygodniach ciąży może być jednak szczególnie niepokojący, zwłaszcza gdy towarzyszą mu krwawienia bądź plamienia. W tym czasie istnieje największe ryzyko poronienia. Nie należy więc lekceważyć tego typu objawów, tylko niezwłocznie udać się na wizytę do specjalisty. Charakterystyczne kłucie w podbrzuszu w ciąży może być też wynikiem schorzeń ze strony układu pokarmowego lub moczowego, takich jak: zaburzenia jelitowe, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kolka jelitowa. W takim przypadku niezbędna jest interwencja lekarska, umożliwiająca przeprowadzenie właściwej diagnostyki i skutecznego leczenia.
Ból podbrzusza w ciąży - 2 trymestr
Ból krzyża i podbrzusza w ciąży podczas drugiego trymestru staje się bardziej dokuczliwy i zdecydowanie częstszy. Jest to przede wszystkim wynik rozciągania macicy w odpowiedzi na szybki rozwój dziecka w łonie matki. Pod koniec tego trymestru kobieta może zacząć odczuwać ruchy dziecka, co również może przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak ból podbrzusza wiąże się z twardnieniem i zwiększoną tkliwością brzucha, może to być wynik odklejania się łożyska. Jest to stan mogący wywołać niedotlenienie, a nawet śmierć dziecka. Takie symptomy powinny być natychmiast konsultowane ze specjalistą. Dyskomfort w podbrzuszu spowodowany bólem może pojawić się również podczas gwałtownych zmian pozycji, kichania, śmiechu czy kaszlu. Warto w tym okresie zadbać o wzmacnianie mięśni brzucha, odpoczynek i właściwe nawodnienie organizmu.
Zobacz również: 13. tydzień ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie przyszłej mamy
Ból podbrzusza w 9 miesiącu ciąży
Podczas trzeciego trymestru ciąży w dalszym ciągu istnieje ryzyko odklejenia łożyska. Oprócz tego między 7 a 8 miesiącem mogą pojawić się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Jest to zjawisko zupełnie normalne, będące konsekwencją coraz mniejszej ilości miejsca w macicy. Odczuwane skurcze nasilają się wraz ze wzrostem dziecka i zbliżającym się porodem. W drugiej połowie ciąży może się rozwinąć także stan przedrzucawkowy, charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem krwi i obecnością białka w moczu, wywołującymi dolegliwości bólowe podbrzusza. Stan przedrzucawkowy związany jest również z obecnością obrzęków twarzy, stóp i rąk, bólami głowy, a także problemami ze wzrokiem, dusznościami i wymiotami. W ostatnich tygodniach przed porodem bóle podbrzusza mają zdecydowanie częstszy, bardziej bolesny i silniejszy charakter. Organizm przygotowuje się w ten sposób do narodzin dziecka.
Przeczytaj również: 37 tydzień ciąży - dolegliwości
Ból podbrzusza – ciąża
Kłucie podbrzusza w ciąży nie zawsze musi być bezpośrednim wynikiem rozwoju dziecka w łonie matki. Niejednokrotnie kobieta ciężarna może w czasie ciąży odczuwać dolegliwości zupełnie niezwiązane z jej stanem, a z toczącymi się w jej organizmie innymi procesami chorobowymi. Wśród nieginekologicznych przyczyn bólu podbrzusza możemy wyróżnić np.: zapalenie wyrostka robaczkowego, wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego, niedrożność jelit czy zespół jelita drażliwego. Schorzeniom tym towarzyszyć mogą: wymioty, biegunka i nudności. Oprócz tego ból podbrzusza w czasie ciąży może być również wynikiem nieprawidłowości w układzie moczowym. Toczący się tam stan zapalny objawia się zazwyczaj w postaci dyskomfortu nad spojeniem łonowym. Kobieta może odczuwać dolegliwości ze strony pęcherza moczowego w postaci: parcia naglącego, częstomoczu czy pieczenia.
Ból w podbrzuszu – kiedy zgłosić się do lekarza?
Każda kobieta w ciąży powinna ze szczególną uwaga obserwować swój organizm, a wszelkie niepokojące sygnały od razu konsultować ze specjalistą, zwłaszcza gdy:
- bólom nadbrzusza towarzyszą inne objawy, jak krwawienie czy biegunka,
- bóle mają charakter skurczowy i pojawiają się regularnie,
- brzuch jest twardy i tkliwy.
Przeczytaj też: Podwyższona temperatura w ciąży – co oznacza?
Zainteresują Cię również:
GBS w ciąży- co oznacza?
Badanie w kierunku GBS jest obowiązkowym badaniem, które wykonywane powinno być u każdej kobiety...
Jak szybko rośnie brzuch w ciąży i w którym miesiącu zaczyna być widoczny?
Każda przyszła mama z utęsknieniem czeka na pojawienie się ciążowego brzuszka. Zazwyczaj zaczyna...
Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?
Za rozpoczęcie porodu uważa się wystąpienie regularnej czynności skurczowej, która prowadzi do...
Zaparcia w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zaparcia w ciąży często dokuczają przyszłym mamom, obciążając je nieprzyjemnymi objawami. To...