Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ból podbrzusza a ciąża. Co oznacza ból podbrzusza w ciąży i kiedy jest powodem do niepokoju?

Ból podbrzusza a ciąża. Co oznacza ból podbrzusza w ciąży i kiedy jest powodem do niepokoju?

07.02.2022

7 min. czytania

Urszula Roszkowska

Urszula Roszkowska

Pojawiający się ból w podbrzuszu w ciąży w zależności od jej etapu może mieć różną przyczynę i charakter. Z reguły jest wynikiem fizjologicznych zmian zachodzących w ciele kobiety, może być też jednak symptomem schorzeń układu moczowego lub pokarmowego, a także objawem poronienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży.

Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia – czy to powód do niepokoju?

Ból podbrzusza w ciąży jest przez kobiety niemal zawsze uznawany za objaw niebezpieczeństwa i powód do niepokoju. Niektóre ciężarne kobiety identyfikują pojawiający się ból z poronieniem. Nagły ból brzucha w ciąży to jednak dość powszechna dolegliwość i nie zawsze wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla kobiety lub rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Ciągnięcie w dole brzucha na początku ciąży jest całkowicie normalne i zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy bóle powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Powodem do niepokoju mogą być bóle brzucha, którym towarzyszą takie objawy jak:

  • plamienie lub krwawienie,
  • intensywne upławy,
  • ból podczas wypróżniania,
  • wymioty i nudności,
  • gorączki i dreszcze,
  • zawroty głowy lub omdlenia.

Co powoduje uczucie ciągnięcia brzucha w ciąży?

Wśród przyczyn ciągnięcia brzucha i bólów w ciąży można znaleźć czynniki, które będą miały bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. Mowa tutaj o takich problemach jak:

  • ciąża pozamaciczna – jeśli komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, kobieta może w pierwszych tygodniach ciąży odczuwać silne skurcze połączone z plamieniem lub bólem miednicy,
  • poronienie – w pierwszych 20. tygodniach ciąży poronieniu towarzyszą krwawienia i silny ból brzucha promieniujący na dolną część pleców,
  • przedwczesny poród – bóle w podbrzuszu mogą być wynikiem skurczy i rozszerzeniem szyjki macicy,
  • przedwczesne oddzielenie się łożyska – towarzyszącymi objawami są wówczas ból pleców, kłucie brzucha, skurcze i tkliwość macicy,

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny niezwiązane ze zbliżającymi się narodzinami

Kłujący ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być bezpośrednim wynikiem rozwoju dziecka w łonie matki. Niejednokrotnie kobieta ciężarna może w czasie ciąży odczuwać dolegliwości zupełnie niezwiązane z jej stanem, a z toczącymi się w jej organizmie innymi procesami chorobowymi. Inne przyczyny bólu brzucha, które mają podłoże nieginekologiczne to m.in.:

  • grypa żołądkowa,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie trzustki lub wątroby,
  • wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego,
  • niedrożność jelit lub zespół jelita drażliwego,
  • kamienie nerkowe,
  • zatrucie pokarmowe.

Schorzeniom tym towarzyszyć mogą: wymioty, biegunka i nudności. Oprócz tego ból podbrzusza w czasie ciąży może być również wynikiem nieprawidłowości w układzie moczowym. Toczący się tam stan zapalny objawia się zazwyczaj w postaci dyskomfortu nad spojeniem łonowym. Kobieta może odczuwać dolegliwości ze strony pęcherza moczowego w postaci: parcia naglącego, częstomoczu czy pieczenia.

Bóle podbrzusza na początku ciąży

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży pojawia się wraz z gwałtownymi zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Szybko rozwijający się płód potrzebuje coraz więcej miejsca, dlatego zwiększa się rozmiar macicy, która stopniowo zaczyna wywierać nacisk na sąsiadujące narządy, takie jak pęcherz moczowy. Nabrzmiałe narządy rodne mogą wywoływać:

  • uczucie pełności jamy brzusznej,
  • delikatne skurcze macicy,
  • bóle pachwin,
  • uogólnione bóle całego podbrzusza.

Ból podbrzusza w pierwszych tygodniach ciąży może okazać się jednak niepokojącym symptomem, gdy towarzyszą mu krwawienia bądź plamienia. W tym czasie istnieje największe ryzyko poronienia. Nie należy więc lekceważyć tego typu objawów, tylko niezwłocznie udać się na wizytę do specjalisty. Charakterystyczne kłucie brzucha w ciąży może być również wynikiem schorzeń ze strony układu pokarmowego lub moczowego, takich jak: zaburzenia jelitowe, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kolka jelitowa. W tym przypadku także niezbędna jest interwencja lekarska, która umożliwi przeprowadzenie właściwej diagnostyki i skutecznego leczenia.

Ból podbrzusza w ciąży – 2. trymestr

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży podczas drugiego trymestru staje się bardziej dokuczliwy i zdecydowanie częstszy. Jest to przede wszystkim wynik rozciągania macicy w odpowiedzi na szybki rozwój dziecka w łonie matki. Pod koniec tego trymestru kobieta może zacząć odczuwać ruchy dziecka, co również może przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości bólowych.

Jeżeli ból podbrzusza wiąże się z twardnieniem i zwiększoną tkliwością brzucha, może to być wynik odklejania się łożyska. Jest to stan mogący wywołać niedotlenienie, a nawet śmierć dziecka. Takie symptomy powinny być natychmiast konsultowane ze specjalistą. Dyskomfort w podbrzuszu spowodowany bólem może pojawić się również podczas gwałtownych zmian pozycji, kichania, śmiechu czy kaszlu. Warto w tym okresie zadbać o wzmocnienie mięśni brzucha, odpoczynek i właściwe nawodnienie organizmu.

Ból podbrzusza w ciąży – 3. trymestr

Podczas trzeciego trymestru ciąży w dalszym ciągu istnieje ryzyko odklejenia łożyska. Oprócz tego między 7. a 8. miesiącem mogą pojawić się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Jest to zjawisko zupełnie normalne, będące konsekwencją coraz mniejszej ilości miejsca w macicy. Odczuwane skurcze brzucha w ciąży nasilają się wraz ze wzrostem dziecka i zbliżającym się porodem.

W drugiej połowie ciąży może się rozwinąć także stan przedrzucawkowy, charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem krwi i obecnością białka w moczu, wywołującymi dolegliwości bólowe podbrzusza. Stan przedrzucawkowy związany jest również z obecnością obrzęków twarzy, stóp i rąk, bólami głowy, a także problemami ze wzrokiem, dusznościami i wymiotami. Przed 37. tygodniem ciąży, czyli chwilę przed porodem, bóle podbrzusza mogą być zdecydowanie częstsze i bardziej bolesne – organizm przygotowuje się w ten sposób do narodzin dziecka.

Ból w podbrzuszu – kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta w ciąży powinna ze szczególną uwagą obserwować swój organizm, a wszelkie niepokojące sygnały od razu konsultować ze specjalistą, zwłaszcza gdy:

  • bólom nadbrzusza towarzyszą inne objawy, jak krwawienie czy biegunka,
  • bóle mają charakter skurczowy i pojawiają się regularnie,
  • brzuch jest twardy i tkliwy.

Jak poradzić sobie z ciągnięciem brzucha w ciąży?

Chociaż uczucie ciągnięcia w brzuchu może momentami nawracać, ciężarka musi pamiętać, że nie należy stosować na własną rękę żadnych leków rozkurczowych, przeciwwymiotnych i przeciwbólowych. Jeśli ból brzucha podczas chodzenia i innych czynności jest trudny do zniesienia, najlepiej udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Tylko specjalista powinien podejmować decyzję w sprawie leków łagodzących objawy.

W momencie, gdy kobieta chorowała przed ciążą na zapalenie błony śluzowej żołądka lub chorobę wrzodową, bóle podbrzusza mogą się nasilać, jednak jest na to kilka bezpiecznych sposobów. Przede wszystkim wskazana jest lekkostrawna dieta, picie dużej ilości niegazowej wody, a także zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw.

Ból podbrzusza w ciąży – podstawowe informacje w pigułce

Ciągnięcie brzucha w ciąży może występować z innymi, towarzyszącymi objawami, w konkretnych miejscach brzucha, a także w czasie wykonywania konkretnych czynności. Z tego względu możemy mówić o kilku rodzajach bólu podbrzusza.

  • Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia – ciężar dziecka może powodować dyskomfort jeśli jest nisko położone w macicy. W tym przypadku odczuwalne może być również kłucie w pochwie. Jeśli położenie dziecka jest jedyną przyczyną bólu, wystarczy ograniczyć nadmierny wysiłek oraz spędzać więcej czasu leżąc i wypoczywając.
  • Ból podbrzusza w ciąży połączony z bólem krzyża i pleców – w tym przypadku bóle mogą być naturalnym objawem rozciągania się macicy i występują najczęściej w drugim trymestrze ciąży. Sporadyczny ból jest jak normalnym objawem, jednak jeśli dolegliwości będą bardzo uciążliwe, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, ponieważ stan może zagrażać zdrowiu.
  • Ból podbrzusza z lewej (lub prawej) strony w ciąży – ból podbrzusza nasilony tylko po jednej stronie najczęściej jest wynikiem obciążonych więzadeł miednicy przez rosnący płód. Dolegliwości występują szczególnie w 2. i 3. trymestrze ciąży, jednak ból może ustąpić dopiero po porodzie.

FAQ:

  • Ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia jakie przyczyny?

Przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą mieć różne pochodzenie, zarówno ginekologiczne, jak i niezwiązane z ciążą, najczęściej pochodzenia gastroenterologicznego. Niegroźne przyczyny bólu brzucha to najczęściej ruchy dziecka i jego wzrost. Z kolei kłujący ból podbrzusza połączony z plamieniem lub krwawieniem może być wynikiem poważnych problemów.

  • Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem podbrzusza w ciąży?

Jeśli ból lub ciągnięcie brzucha podczas chodzenia i innych czynności utrzymuje się przez dłuższy, objawów nie można lekceważyć i natychmiast udać się do lekarza. Wizytę u specjalisty należy również odbyć, gdy bólom towarzyszą inne niepokojące objawy, które wcześniej nie występowały.

  • Czy ciągnięcie brzucha w ciąży podczas chodzenia jest powodem do niepokoju?

Gdy na początku ciąży boli brzuch, nie jest to zazwyczaj powód do niepokoju. Ciągnięcie brzucha jest objawem całkowicie normalnym i związanym z rozwojem płodu. Ciężarna kobieta powinna jednak zacząć się martwić wtedy, kiedy wraz z bólem zaczną się pojawiać takie problemy jak wymioty, kłopot z wypróżnieniem, czy omdlenia i zawroty głowy.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również