4 minuty czytania
Spis treści
  1. 37 tydzień ciąży - który to miesiąc? Zmiany zachodzące w organizmie kobiety
  2. 37 tydzień ciąży - waga i ruchy dziecka
  3. Przygotowania do porodu w 37 tygodniu ciąży

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, aby maluch urodził się w 37 tygodniu ciąży. Na tym etapie ciążę traktuje się jako donoszoną, choć wiadomo że im dłużej dziecko przebywa w macicy, tym większe dla niego korzyści. Czas przygotowań mamy do porodu także się wydłuża.

37 tydzień ciąży - który to miesiąc? Zmiany zachodzące w organizmie kobiety

37 tydzień ciąży to jej 9 miesiąc i środek 3 trymestru. W organizmie kobiety zachodzą wtedy zmiany, które pozwolą jej właściwie przygotować się do bezpiecznego porodu. Macica obniża się, przez co pojawiają się chwilowe trudności z chodzeniem. Może też dojść do niewielkiego rozwarcia. Przyszła mama mniej się rusza, a częściej poleguje. Ułożenie na lewym boku stanie się jej najwygodniejszą pozycją. Pozwala zwiększyć ukrwienie łożyska i zniwelować uczucie zgagi, które jest bardzo częste na tym etapie ciąży. 

Pojawiający się w  37 tygodniu ciąży ból brzucha jak na miesiączkę nie jest powodem do paniki. Jest to efekt skurczy macicy. Spojenie łonowe kobiety jest wtedy obolałe. Może pojawić się obrzęk. Opuchlizna nie jest groźna i powoduje jedynie dyskomfort. Przyszła mama powinna wówczas skupić się na przygotowaniu do powitania dzidziusia na świecie.

37 tydzień ciąży to też początki skurczy przepowiadających. Nie są to skurcze porodowe,  choć potrafią wywołać fałszywy alarm. Jest to znak, że kobieta jest gotowa do rozwiązania w najbliższym czasie. Zazwyczaj są niebolesne, a ich objawem jest napięcie brzucha. Mimo że to dopiero 37 tydzień ciąży, poród zbliża się wielkimi krokami.

37 tydzień ciąży - waga i ruchy dziecka

Dzieci urodzone w tym tygodniu ciąży nie są traktowane jak wcześniaki. Płuca maluchów są już całkowicie ukształtowane. Mogą one oddychać samodzielnie i funkcjonować poza łonem matki. Na typ etapie u dziecka kształtuje się większość zmysłów i jest ono wyczulone na głos mamy. To dlatego, tuż po narodzinach,  ten dźwięk działa na malucha uspokajająco.

W 37 tygodniu ciąży waga dziecka zbliża się do 3 kg. Jego ruchy zaczynają być ograniczone, ponieważ ma coraz mniej miejsca. Maluch wygląda jak zdrowy, donoszony noworodek, który powoli układa się główką w kierunku kanału rodnego. Nawet jeśli tak nie jest, to 37 tydzień ciąży jest doskonałą okazją, aby mógł się przewrócić.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Przygotowania do porodu w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży to bardzo pracowity okres dla przyszłej mamy. Musi zdecydować o całym przebiegu porodu.  Ma też badania do wykonania. Jest to morfologia, badanie ogólne moczu i zlecone w 37 tygodniu ciąży USG, które ma ustalić położenie malucha i ocenić stan jego zdrowia. Może ono ssać kciuk, co jest widoczne na obrazie. Lekarz zleca też badanie w kierunku kiły.

W tych dniach warto zdecydować o formie porodu. Jeśli ma to być poród rodzinny, w szpitalu wybranym przez mamę, należy zapytać czy nie ma konieczności rezerwacji sali. Nie każdy szpital dysponuje miejscem odosobnionym. Warto też poruszyć kwestię znieczulenia podczas porodu. Podawane jest ono w kręgosłup. Nie każda ciężarna akceptuje tą formę zniwelowania bólu.

Dużo korzyści dla mamy i malucha przynosi poród w wodzie. Są jednak placówki, które nie dysponują warunkami do takich porodów. Jeśli mama decyduje się na taki rodzaj rozwiązania, musi się upewnić, że będzie to możliwe w wybranym przez nią szpitalu. W tych ostatnich tygodniach trzeba też skompletować wyprawkę dla dziecka.

Zobacz także: 38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Świąteczna dieta dla kobiet w ciąży

Specjalnie dla Ciebie rozmawiamy z Anną Różyk - dietetyk, specjalistką ds. żywienia, która...

Ciąża, a dentysta

Jeżeli chcesz wiedzieć czym jest ciążowe zapalenie dziąseł lub zastanawiasz czy w trakcie ciąży...

Z których zabiegów kosmetycznych można korzystać, a z których nie?

Jak dbać o siebie w ciąży? Z których zabiegów kosmetycznych można korzystać, a z których nie?...

Aktywność fizyczna w ciąży - tylko chwilowa moda?

W XXI wieku, gdy aktywność fizyczna jest bardzo popularna, można uznać nawet, że modna, dużo...