Strefa
kobiet w ciąży
38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?
Ewa Żuchowska
W 38 tygodniu ciąża jest uważana za donoszoną. Zmniejsza się wtedy ilość wód płodowych, a brzuch przestaje się powiększać. Dziecko ma coraz mniej miejsca, dlatego mamy mogą się skarżyć na dyskomfort związany z uciskiem na pęcherz.

03 maj 2023

- 38 tydzień ciąży - dolegliwości
- Badania w 38 tygodniu ciąży
- 38 tydzień ciąży - rozwój dziecka
- 38 tydzień - objawy porodu
Dzidziuś w brzuszku nie jest już tak energiczny jak wcześniej, lecz jego obecność może powodować szereg dolegliwości, które potrafią być uciążliwe uciążliwe. Mama może być nimi zmęczona, ale jest to dla niej znak, że powinna zacząć odliczać dni do porodu.
38 tydzień ciąży - dolegliwości
Przyszła mama może odczuwać szereg symptomów związanych z uciskiem dziecka na niektóre narządy, a zwłaszcza na pęcherz moczowy. Częste bieganie do toalety jest zupełnie normalnym zjawiskiem.
Ciążowy brzuszek ulega obniżeniu, chociaż nie jest to regułą (zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz kolejny). Może to nastąpić nawet kilka dni przed porodem. Powodem obniżenia jest zejście dziecka do kanału rodnego. Brzuch może być też napięty. Jeśli to 38 tydzień ciąży, twardy brzuch nie jest niczym innym jak symptomem rychłego porodu. Mogą temu towarzyszyć dolegliwości bólowe. W 38 tygodniu ciąży bóle brzucha jak na okres są związane z uciskiem na nerw, który wywołuje główka maluszka wstawiona w kanał rodny.
Na tak późnym etapie kobiety mogą mieć chwiejny i nieco pokraczny chód. Zdarza się to często i nie jest niczym szczególnym. Pojawiają się też obrzęki, których nie sposób uniknąć w tym okresie. Są one spowodowane większą wagą i zaburzeniami krążenia, ale nie stanowią żadnego zagrożenia. Zauważalne jest również znaczne zwiększenie objętości piersi. W ostatnich tygodniach ciąży napełniają się mlekiem i stają się pełniejsze.
Badania w 38 tygodniu ciąży
Na tym etapie, u przyszłej mamy, wykonuje się jedynie badanie moczu i morfologię. Zleca się także badanie obrazowe. W 38 tygodniu ciąży usg ma ocenić wagę dziecka i jego anatomię. Poza tymi badaniami mama wykonuje jedynie KTG.
38 tydzień ciąży - rozwój dziecka
W 38 tygodniu ciąży słabe ruchy dziecka nie są powodem do niepokoju. Przyczyną tego jest mała ilość miejsca w macicy. Maluch jest już dużym donoszonym noworodkiem, więc nie może kopać tak, jak dawniej. Ruchy przypominają bardziej rozciąganie. Niepokojące jest natomiast, jeśli w 38 tygodniu ciąży ruchy dziecka zanikają, lub nie ma ich w ogóle. Przyszła mama powinna udać się do szpitala i poinformować lekarza o swoich obawach. Wykonanie KTG powinno rozwiać te wątpliwości.
W nielicznych przypadkach zanik ruchów następuje w wyniku zaplątania się pępowiny wokół szyi maluszka, co skutkuje zanikiem jego tętna. Konieczne jest wtedy cesarskie cięcie i jak najszybsze wyratowanie dziecka z opresji. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie.
Maluch waży teraz około 3100 g. U kobiet drobnych w 38 tygodniu ciąży waga dziecka jest nieco mniejsza - około 2500 g. Dziecko mierzy aż 50 cm. Rodząc się, może samo funkcjonować poza organizmem mamy.
38 tydzień - objawy porodu
W 38 tygodniu ciąży objawy porodu poprzedzają skurcze Braxtona-Hicksa. Nazywa się je skurczami przepowiadającymi. Od porodowych różnią się częstotliwością występowania i czasem trwania. Rozpoczynają się pośrodku brzucha i trwają krótko. Powodem ich pojawienia się jest praca macicy, która przygotowuje się do rozwiązania. Przypominają lekki ból okresowy.
38 tydzień ciąży może się zakończyć odejściem czopa śluzowego, co niekoniecznie oznacza że kobieta już rodzi. Czop śluzowy może się oderwać nawet na kilka dni przed rozwiązaniem. W 38 tygodniu poród rozpoczną skurcze porodowe, których nie sposób pomylić z przepowiadającymi.
Przeczytaj także: Jak przebiega 39 tydzień ciąży?
Zainteresują Cię również:
Bankowanie krwi pępowinowej
Sprawdź ile kosztuje?
Zyskaj szansę leczenia 80 chorób Twojego dziecka
Odkryj potencjał krwi pępowinowej
Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…
Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową
Bezpłatny kurs online
Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....