3 minuty czytania
Spis treści
  1. 38 tydzień ciąży - dolegliwości
  2. Badania w 38 tygodniu ciąży
  3. 38 tydzień ciąży - rozwój dziecka
  4. 38 tydzień - objawy porodu

Dzidziuś w brzuszku nie jest już tak energiczny jak wcześniej, lecz jego obecność może powodować szereg dolegliwości, które potrafią być uciążliwe uciążliwe. Mama może być nimi zmęczona, ale jest to dla niej znak, że powinna zacząć odliczać dni do porodu.

38 tydzień ciąży - dolegliwości

Przyszła mama może odczuwać szereg symptomów związanych z uciskiem dziecka na niektóre narządy, a zwłaszcza na pęcherz moczowy. Częste bieganie do toalety jest zupełnie normalnym zjawiskiem.

Ciążowy brzuszek ulega obniżeniu, chociaż nie jest to regułą (zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz kolejny). Może to nastąpić nawet kilka dni przed porodem. Powodem obniżenia jest zejście dziecka do kanału rodnego. Brzuch może być też napięty. Jeśli to 38 tydzień ciąży, twardy brzuch nie jest niczym innym jak symptomem rychłego porodu. Mogą temu towarzyszyć dolegliwości bólowe. W 38 tygodniu ciąży bóle brzucha jak na okres są związane z uciskiem na nerw, który wywołuje główka maluszka wstawiona w kanał rodny.

Na tak późnym etapie kobiety mogą mieć chwiejny i nieco pokraczny chód. Zdarza się to często i nie jest niczym szczególnym. Pojawiają się też obrzęki, których nie sposób uniknąć w tym okresie. Są one spowodowane większą wagą i zaburzeniami krążenia, ale nie stanowią żadnego zagrożenia. Zauważalne jest również znaczne zwiększenie objętości piersi. W ostatnich tygodniach ciąży napełniają się mlekiem i stają się pełniejsze.

Badania w 38 tygodniu ciąży

Na tym etapie, u przyszłej mamy, wykonuje się jedynie badanie moczu i morfologię. Zleca się także badanie obrazowe. W 38 tygodniu ciąży usg ma ocenić wagę dziecka i jego anatomię. Poza tymi badaniami mama wykonuje jedynie KTG.

38 tydzień ciąży - rozwój dziecka

W 38 tygodniu ciąży słabe ruchy dziecka nie są powodem do niepokoju. Przyczyną tego jest mała ilość miejsca w macicy. Maluch jest już dużym donoszonym noworodkiem, więc nie może kopać tak, jak dawniej. Ruchy przypominają bardziej rozciąganie. Niepokojące jest natomiast, jeśli w 38 tygodniu ciąży ruchy dziecka zanikają, lub nie ma ich w ogóle. Przyszła mama powinna udać się do szpitala i poinformować lekarza o swoich obawach. Wykonanie KTG powinno rozwiać te wątpliwości.

W nielicznych przypadkach zanik ruchów następuje w wyniku zaplątania się pępowiny wokół szyi maluszka, co skutkuje zanikiem jego tętna. Konieczne jest wtedy cesarskie cięcie i jak najszybsze wyratowanie dziecka z opresji. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie.

Maluch waży teraz około 3100 g. U kobiet drobnych w 38 tygodniu ciąży waga dziecka jest nieco mniejsza - około 2500 g. Dziecko mierzy aż 50 cm. Rodząc się, może samo funkcjonować poza organizmem mamy.

38 tydzień - objawy porodu

W 38 tygodniu ciąży objawy porodu poprzedzają skurcze Braxtona-Hicksa. Nazywa się je skurczami przepowiadającymi. Od porodowych różnią się częstotliwością występowania i czasem trwania. Rozpoczynają się pośrodku brzucha i trwają krótko. Powodem ich pojawienia się jest praca macicy, która przygotowuje się do rozwiązania. Przypominają lekki ból okresowy.

38 tydzień ciąży może się zakończyć odejściem czopa śluzowego, co niekoniecznie oznacza że kobieta już rodzi. Czop śluzowy może się oderwać nawet na kilka dni przed rozwiązaniem. W 38 tygodniu poród rozpoczną skurcze porodowe, których nie sposób pomylić z przepowiadającymi.

Przeczytaj także: Jak przebiega 39 tydzień ciąży?

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required