7 minut czytania
Spis treści
  1. 39 tydzień ciąży a zmiany w organizmie kobiety
  2. Jakie jeszcze dolegliwości i objawy występują w 39 tygodniu ciąży?
  3. Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży? Waga i długość
  4. Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży
  5. Jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka w 39 tygodniu ciąży?
  6. 39 tydzień ciąży – jakie badania powinno się wykonać? 
  7. Jak rozpoznać, że zbliża się poród?
  8. Kiedy i jak nastąpi rozwiązanie? Jak przyspieszyć poród?

39 tydzień ciąży a zmiany w organizmie kobiety

39 tydzień ciąży jest jednym z ostatnich przed porodem. Przyjście malucha na świat nastąpi niebawem, dlatego 9 miesiąc powinien być czasem odpoczynku przed skurczami. Brzuch mamy jest już na tyle duży, że może przeszkadzać w codziennych czynnościach, a skurcze przepowiadające bywają coraz silniejsze. Niekiedy można je nawet pomylić z porodowymi.

Problemem może stać się codzienna fizjologia. W 39 tygodniu ciąży dziecko schodzi do kanału rodnego i uciska na pęcherz moczowy. W efekcie przyszła mama częściej załatwia potrzeby fizjologiczne. Kobieta odczuwa także ból brzucha jak przy miesiączce oraz kłucie w pochwie. Nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. To objawy zbliżającego się porodu.

Upławy w 39 tygodniu ciąży też nie są niczym niepokojącym. Śluz podbarwiony krwią jest konsekwencją pękających naczynek krwionośnych na skutek skracającej się szyjki macicy. Czop śluzowy, jeśli odejdzie całkowicie, jest zapowiedzią rychłego rozwiązania. Zresztą podobnie jest z biegunką w 39 tygodniu ciąży. Ona także może świadczyć o rozpoczynającym się porodzie.

Jakie jeszcze dolegliwości i objawy występują w 39 tygodniu ciąży?

W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może zmagać się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich są bóle pleców, spowodowane wzrostem wagi dziecka i powiększającym się brzuchem. Pojawiają się także obrzęki, zwłaszcza łydek oraz skurcz nóg, co jest typowe w końcowych tygodniach ciąży. Warto mierzyć wtedy ciśnienie, ponieważ te objawy mogą być zwiastunem nadciśnienia ciążowego.

Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży? Waga i długość

Dziecko w 39 tygodniu ciąży jest gotowe do przyjścia na świat. Jego organy są dobrze rozwinięte, a płuca gotowe do zaczerpnięcia powietrza w momencie narodzin. Jedynym narządem, który będzie się stale rozwijał, jest mózg. Dojrzewać będzie także układ trawienny. Maluch ma już wykształcone zmysły, co oznacza, że słyszy i czuje. Jedynie wzrok nie jest taki, jak u dorosłego człowieka. Dziecko w chwili narodzin widzi wyłącznie zarysy postaci. Zmieni się to dopiero w kolejnych miesiącach. Malec ma też długie paznokcie, czasem również włosy.

Waga dziecka w 39 tygodniu ciąży to kwestia indywidualna. Jedne dzieci rodzą się większe, inne są zdrowe, lecz drobne. Przyjęło się jednak, że malec powinien ważyć w granicach 3200–3800 g i mierzyć około 50 cm. Parametry dziecka można zmierzyć podczas ultrasonografii. Robi się to przez cały okres ciąży, aby pod koniec oszacować przybliżone wymiary podczas porodu. W czasie USG lekarz ocenia również ułożenie dziecka. To ważna informacja, ponieważ decyduje o sposobie rozwiązania.

Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży

Intensywne ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży nie są już możliwe. Powodem jest jego waga i wielkość, która ogranicza mu miejsce w brzuchu mamy. Uderzenia nie są też tak bolesne, jak wcześniej. Kobieta odczuwa je bardziej jak muśnięcia czy nagłe wiercenie się. Mimo to powinna je kontrolować.

Wiele kobiet nie wie, jak liczyć ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży, a jest to niezbędne do określenia samopoczucia malca. Prawidłowo należy je zacząć zliczać około 30 min po zjedzeniu posiłku. W czasie pomiędzy posiłkami dziecko powinno poruszyć się od 8 do 10 razy, bez względu na intensywność wykonywanych ruchów. Jeśli ruchliwość jest nieco mniejsza, nic nie szkodzi. Słabsze ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży nie muszą być przyczyną czegoś poważnego. Być może ma ono dużą wagę i bardzo mało miejsca. Aby się nie denerwować, warto to sprawdzić na KTG (kardiotokografii).

Jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka w 39 tygodniu ciąży?

W 39 tygodniu ciąży dziecko powinno przygotowywać się do narodzin i być zwrócone główką w dół, w kierunku kanału rodnego. Jeśli tak się nie dzieje, może mieć to znaczący wpływ na przebieg porodu. Inne ułożenie jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia. 

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

 

39 tydzień ciąży – jakie badania powinno się wykonać? 

Badania diagnostyczne określające przebieg ciąży wykonuje się przez cały okres jej trwania, również w 39 tygodniu. Duży nacisk kładzie się wtedy na ciśnienie tętnicze mamy oraz parametry życiowe dziecka – jego długość, wagę, a także na monitoring pracy serca. Kardiotokografia określa też skurcze, które zapowiadają narodziny. Częstotliwość jej wykonywania zależy od zaleceń lekarza prowadzącego. Kobieta otrzymuje też zalecenie stawienia się na badania ogólne krwi i moczu.

Jak rozpoznać, że zbliża się poród?

Poród w 39 tygodniu ciąży jest jak najbardziej możliwy, dlatego wiele mam z niecierpliwością i lekkim przerażeniem wsłuchuje się w swój organizm. Niektóre zapowiedzi rychłych narodzin mogą być mylące, ponieważ u kobiety będącej w 39 tygodniu zaczynają się skurcze przepowiadające. Fachowo określa się je skurczami Braxtona-Hicksa. Lokalizują się one w pachwinach i pośrodku brzucha, stąd też często są mylone z porodowymi. Co prawda jest to zapowiedź porodu, lecz nie rozpoczęcia jego pierwszej fazy. Skurcze sugerują jedynie, że już niebawem malec pojawi się na świecie. Wbrew przekonaniom różnią się znacznie od porodowych. Te właściwe są intensywniejsze, bolesne, a ból promieniuje aż do pachwin i krocza.

Konieczność stawienia się do szpitala sugeruje odejście wód płodowych lub czopa śluzowego. Również biegunka stanowi zapowiedź rychłego rozwiązania, ponieważ jelita mamy oczyszczają się przed porodem. Dochodzi także do powolnego rozwarcia szyjki. Pełne może potrwać kilka godzin, ale warto być wtedy pod fachową opieką.

Kiedy i jak nastąpi rozwiązanie? Jak przyspieszyć poród?

Do porodu trzeba się przygotować. Liczy się nie tylko dobre nastawienie psychiczne, ale też odzież, akcesoria higieniczne i niezbędne dokumenty. Torbę z rzeczami warto mieć naszykowaną, ponieważ poród może się odbyć w każdej chwili. Rodzaj porodu powinien być już ustalony. Jeśli jest on naturalny, przyszła mama musi omówić jego szczegóły z położną. Datę rozwiązania trudno przewidzieć. Wstępny termin ustala się na podstawie ultrasonografii i KTG, jednak nie jest on obligatoryjny. Maluch może wyjść na świat wcześniej.

Nieco inaczej wygląda poród przez cesarskie cięcie. Termin, w którym kobieta ma stawić się do szpitala, jest ustalany wcześniej. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy życie mamy lub dziecka jest zagrożone i trzeba podjąć natychmiastowe działania. Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w znieczuleniu od pasa w dół. Mama cały czas jest przytomna, wszystko słyszy, lecz nie odczuwa bólu. Po wyjęciu dziecka może je zobaczyć, nawet dotknąć. Minusem cesarskiego cięcia jest rana podbrzusza i dłuższa rekonwalescencja. Na samym oddziale spędza się około tygodnia.

Gdy kobieta nie może się doczekać porodu, może spróbować przyspieszyć go domowymi sposobami. Jednym z nich jest stosunek seksualny. Można też dużo spacerować lub popijać herbatkę z liści malin. Sposobem na rozpoczęcie akcji porodowej są ponadto ciepłe kąpiele.

Zobacz też: 40 tydzień ciąży jako czas rozwiązania

Poprzedni artykuł z serii: 38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?


Oceń artykuł

4,0

wg. 19 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....