3 minuty czytania
Spis treści
  1. 39 tydzień - dolegliwości związane z końcową fazą ciąży
  2. 39 tydzień - ruchy i waga dziecka
  3. 39 tydzień - objawy porodu

Dziwne symptomy mogą zapowiadać rychły poród. O ile malec rusza się i daje oznaki życia, to nie powinno to wzbudzać niepokoju mamy. O swoich obawach można też porozmawiać z lekarzem.

39 tydzień - dolegliwości związane z końcową fazą ciąży

W 39 tygodniu ciąży dolegliwości mogą być już uciążliwe. Kobieta odczuwa skurcze, które są określane jako przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa) i często mylone z porodowymi. Są dość bolesne, ponieważ umiejscawiają się w pachwinach i pośrodku brzucha. Trwają krótko. Jest to zupełnie normalne, jeśli to już 39 tydzień ciąży. Kłucie w pochwie, które wydaje się niepokojące, to także typowy symptom. Pochwa rozciąga się przed przyjściem dziecka na świat.

Zupełnie normalny jest, w 39 tygodniu ciąży, ból brzucha jak na okres. Powodem tego jest ucisk główki dziecka na miednicę. Czasami brzuch twardnieje, ale i tu nie powinno być obaw. To po prostu objaw zbliżającego się porodu.

39 tydzień - ruchy i waga dziecka

W 39 tygodniu ciąży maluch nie rusza się już tak energicznie jak przedtem. Dziecko jest już duże i nie ma tyle miejsca, co wcześniej. Ruchy dziecka przypominają raczej przeciąganie, aniżeli mocne kopnięcia. Warto je liczyć.

39 tydzień to etap, w którym rozwija się mózg dziecka. Maluch słyszy i ma rozwinięty zmysł smaku oraz węchu. Jego wzrok jest jeszcze niedoskonały, ale widzi już cienie. W 39 tygodniu ciąży waga dziecka kształtuje się w granicach 3200-3800 kg. Mierzy ono około 48-52 cm. 

Podstawowym badaniem wykonywanym na tak późnym etapie ciąży jest KTG (kardiotokografia). Rejestruje ono czynność serca płodu i skurcze macicy. W niektórych przypadkach jest podstawą do decyzji o cesarskim cięciu.

W 39 tygodniu ciąży warto omówić z położną przebieg porodu. To też ostatnia chwila na podjęcie decyzji o ewentualnym pobraniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Przyszła mama powinna załatwić te formalności najpóźniej na tydzień przed porodem.

39 tydzień - objawy porodu

Niemal każda mama wsłuchuje się w swój organizm, aby nie przegapić objawów porodu. Fazę porodu mogą poprzedzać nietypowe dolegliwości np. biegunka i odejście czopa śluzowego. Śluz zabezpiecza szyjkę macicy przed zakażeniem. Jeśli odejdzie, oznaczać to będzie rychłe narodziny. 

Tuż przed narodzinami mama odczuwa skurcze. Są one zupełnie inne, niż skurcze przepowiadające. Odstęp pomiędzy nimi szybko się skraca. Początkowo trwają jedynie 30 sekund, lecz po chwili są coraz dłuższe. Zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują do krocza i pachwin. Przyszła mama może odczuwać ból w tych okolicach. Jest to pierwszy etap zbliżającego się porodu i czas, kiedy powinno się jechać do szpitala. Przed porodem warto przygotować wszystkie niezbędne rzeczy i umieścić je w jednym miejscu. Są one niezbędne dla mamy i malucha. Panie dostają listę tych rzeczy na długo przed porodem.

Kolejne fazy mogą nie być tak wolne jak poprzednie, choć nie ma na to reguły. Pełne rozwarcie szyjki może pojawić się szybko, lecz równie dobrze może trwać kilka godzin. Dopiero przy pełnym rozwarciu pojawią się skurcze parte, które są końcowym etapem porodu. W wyniku parcia pojawia się główka dziecka, a następnie tułów. Dopiero wtedy kobieta czuje ulgę.

Zobacz też: 40 tydzień ciąży jako czas rozwiązania

Odbierz podówjny rabat
Skorzystaj z promocji

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.