4 minuty czytania
Spis treści
  1. 39 tydzień - dolegliwości związane z końcową fazą ciąży
  2. 39 tydzień - ruchy i waga dziecka
  3. 39 tydzień - objawy porodu

Dziwne symptomy mogą zapowiadać rychły poród. O ile malec rusza się i daje oznaki życia, to nie powinno to wzbudzać niepokoju mamy. O swoich obawach można też porozmawiać z lekarzem.

39 tydzień - dolegliwości związane z końcową fazą ciąży

W 39 tygodniu ciąży dolegliwości mogą być już uciążliwe. Kobieta odczuwa skurcze, które są określane jako przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa) i często mylone z porodowymi. Są dość bolesne, ponieważ umiejscawiają się w pachwinach i pośrodku brzucha. Trwają krótko. Jest to zupełnie normalne, jeśli to już 39 tydzień ciąży. Kłucie w pochwie, które wydaje się niepokojące, to także typowy symptom. Pochwa rozciąga się przed przyjściem dziecka na świat.

Zupełnie normalny jest, w 39 tygodniu ciąży, ból brzucha jak na okres. Powodem tego jest ucisk główki dziecka na miednicę. Czasami brzuch twardnieje, ale i tu nie powinno być obaw. To po prostu objaw zbliżającego się porodu.

39 tydzień - ruchy i waga dziecka

W 39 tygodniu ciąży maluch nie rusza się już tak energicznie jak przedtem. Dziecko jest już duże i nie ma tyle miejsca, co wcześniej. Ruchy dziecka przypominają raczej przeciąganie, aniżeli mocne kopnięcia. Warto je liczyć.

39 tydzień to etap, w którym rozwija się mózg dziecka. Maluch słyszy i ma rozwinięty zmysł smaku oraz węchu. Jego wzrok jest jeszcze niedoskonały, ale widzi już cienie. W 39 tygodniu ciąży waga dziecka kształtuje się w granicach 3200-3800 kg. Mierzy ono około 48-52 cm. 

Podstawowym badaniem wykonywanym na tak późnym etapie ciąży jest KTG (kardiotokografia). Rejestruje ono czynność serca płodu i skurcze macicy. W niektórych przypadkach jest podstawą do decyzji o cesarskim cięciu.

W 39 tygodniu ciąży warto omówić z położną przebieg porodu. To też ostatnia chwila na podjęcie decyzji o ewentualnym pobraniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Przyszła mama powinna załatwić te formalności najpóźniej na tydzień przed porodem.

Kurs Srodtekstowy v1 1

39 tydzień - objawy porodu

Niemal każda mama wsłuchuje się w swój organizm, aby nie przegapić objawów porodu. Fazę porodu mogą poprzedzać nietypowe dolegliwości np. biegunka i odejście czopa śluzowego. Śluz zabezpiecza szyjkę macicy przed zakażeniem. Jeśli odejdzie, oznaczać to będzie rychłe narodziny. 

Tuż przed narodzinami mama odczuwa skurcze. Są one zupełnie inne, niż skurcze przepowiadające. Odstęp pomiędzy nimi szybko się skraca. Początkowo trwają jedynie 30 sekund, lecz po chwili są coraz dłuższe. Zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują do krocza i pachwin. Przyszła mama może odczuwać ból w tych okolicach. Jest to pierwszy etap zbliżającego się porodu i czas, kiedy powinno się jechać do szpitala. Przed porodem warto przygotować wszystkie niezbędne rzeczy i umieścić je w jednym miejscu. Są one niezbędne dla mamy i malucha. Panie dostają listę tych rzeczy na długo przed porodem.

Kolejne fazy mogą nie być tak wolne jak poprzednie, choć nie ma na to reguły. Pełne rozwarcie szyjki może pojawić się szybko, lecz równie dobrze może trwać kilka godzin. Dopiero przy pełnym rozwarciu pojawią się skurcze parte, które są końcowym etapem porodu. W wyniku parcia pojawia się główka dziecka, a następnie tułów. Dopiero wtedy kobieta czuje ulgę.

Zobacz też: 40 tydzień ciąży jako czas rozwiązania

Poprzedni artykuł z serii: 38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Codzienność w ciąży- jak wygląda?

Czas oczekiwania na dziecko to czas licznych zmian w życiu rodziny. Mimo że dla wielu kobiet jest...

Nietrzymanie moczu w ciąży

W czasie trwania ciąży pojawić może się wiele różnego rodzaju dolegliwości. Dużo kobiet skarży...

Największe mity o krwi pępowinowej

W Internecie powielanych jest wiele mitów związanych z bankowaniem krwi pępowinowej. Mimo że jej...

Ile kosztuje bankowanie krwi pępowinowej w 2022 roku?

Drodzy przyszli Rodzice, czy braliście pod uwagę możliwość przechowywania komórek macierzystych...