3 minuty czytania
Spis treści
  1. 40 tydzień ciąży – plamienie i śluz
  2. 40 tydzień ciąży – twardy brzuch
  3. Objawy porodu

 40 tydzień ciąży wymaga od kobiety wyjątkowej czujności. Organizm przygotowuje się na ostateczne rozwiązanie, czyli poród. Typowymi objawami rozpoczęcia 40 tygodnia ciąży jest ograniczenie ruchów dziecka lub ich niemal całkowity zanik. Ma to związek z małą ilością przestrzeni, jaka została maluszkowi w brzuchu matki. Od czasu do czasu jednak maluch powinien dawać o sobie znać silniejszym kopniakiem.

40 tydzień ciąży – plamienie i śluz

W 40 tygodniu ciąży śluz i plamienie to konsekwencja przebudowy szyjki macicy, a mówiąc ściślej jej skurczów. Oprócz plamienia, może pojawić się również niewielka ilość krwi. Jednakże jeśli zamiast tych objawów, kobieta zaobserwuje zwiększoną ilość krwi, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty (wykonanie kardiotokografii (KTG) oraz ocena stopnia rozwarcia macicy).

40 tydzień ciąży – twardy brzuch

Kiedy kobieta ciężarna wejdzie w 40 tydzień ciąży, twardy brzuch oznacza, że poród jest już naprawdę bardzo blisko. Skóra napina się, a sam brzuch delikatnie się obniża. Ma to związek z ułożeniem się dziecka do porodu – stąd też częste narzekania ciężarnych w 9 miesiącu ciąży na „kaczy chód”. 40 tydzień ciąży to twardnienie brzucha połączone z delikatnym bólem w podbrzuszu i napięciem podobnym do tego występującego przed okresem. Dodatkowo kształt brzucha robi się spiczasty albo rozlany na boki. Wszystko zależy od budowy ciała przyszłej matki i od ułożenia dziecka. Po 40 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi średnio 3,5 kilograma, a jego długość to około 60 centymetrów. Oczywiście nie jest to regułą. Wszystko zależy również od płci dziecka i od wzrostu obojga rodziców.

Objawy porodu

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie kobiety doświadczają takich samych zwiastunów swoich porodów. Jednakże zdecydowana większość z nich odczuwa silny ból oraz skurcze przepowiadające. Rozpoczynając 40 tydzień ciąży, objawy porodu już dają się we znaki przyszłym mamusiom. Jeśli kobieta nie odczuwa jednak żadnych symptomów, nie powinna wpadać w panikę. Wiele dzieci rodzi się po terminie. Pierwsze znaki, że termin porodu zbliża się wielkimi krokami, kobieta może odczuwać już kilka tygodni przed. Symptomy na ogół inicjowane są przez napieranie główki dziecka na szyjkę macicy. Struktura ta zaczyna się otwierać, aby dziecko mogło swobodnie się przez nią przecisnąć. Skurcze stają się coraz dotkliwsze i znacznie częstsze. Okazuje się, że część ciężarnych tuż przed porodem odczuwa zastrzyk energii – zaczyna sprzątać mieszkanie, odkurzać lub zabiera się za gotowanie. To tzw. syndrom gniazda występujący nie tylko u ludzi.  

W 40 tygodniu ciąży bóle w dole brzucha zwiastują skurcze Braxtona – Hicksa, które przygotowują macicę do ciężkiej pracy. Należy zapisywać czas ich trwania i występowania po sobie kolejnych epizodów skurczowych. Jeśli ich intensywność nie zmienia się lub ustępuje to znak, że jeszcze nie nadszedł czas na poród. Jeżeli z kolei przybierają na sile i dodatkowo bóle odczuwalne są w okolicy krzyża, może to być znak, że maleństwo chce jak najszybciej wydostać się na świat. Wówczas należy zgłosić się do szpitala na salę porodową. Zwiastunem, którego nie da się przegapić jest odejście wód płodowych, zastające kobietę najczęściej w pozycji leżącej. Czasami wody odchodzą dopiero podczas trwania akcji porodowej. W niektórych przypadkach objawem przedporodowym są biegunka lub silny głód.

Przeczytaj też: Ciąża i poród w UK

Ostatnie 2 dni promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required