6 minut czytania
Spis treści
  1. 40 tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się wtedy dzieje?
  2. 40 tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga i rozwój
  3. Brzuch w 40 tygodniu ciąży – jakie są zmiany w Twoim organizmie?
  4. Jakie są objawy porodu w 40 tygodniu ciąży?
  5. 40 tydzień ciąży – jak o siebie zadbać?

40 tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się wtedy dzieje?

Będąc w 40 tygodniu ciąży, musimy się liczyć z tym, że w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni nastąpi poród. W tym okresie można spodziewać się jego pierwszych objawów. Ruchy malucha mogą być odczuwane słabiej, brzuch staje się napięty i twardszy niż dotąd, mogą pojawić się plamienia i nadmierna ilość śluzu. Jego obecność jest spowodowana skurczami szyjki macicy, która także przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Niewielka ilość krwi w śluzie nie powinna niepokoić, jednak jej większa ilość obliguje do pojawienia się u specjalisty (w celu wykonania kardiotokografii (KTG) oraz dokonania oceny stopnia rozwarcia macicy). 

40 tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga i rozwój

Dziecko w 40 tygodniu ciąży jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielnego życia poza łonem matki. Ma rozwinięte wszystkie narządy i układy, ustabilizowany odruch ssania, jest zdolne do chwytania rączkami. W łonie matki przebywa w skulonej pozycji. Głowę najczęściej ma skierowaną w stronę dna miednicy, co ułatwi przechodzenie przez kanał rodny. Ze względu na to, że mierzy ono ok. 50–60 cm i waży od 3 do 4 kilogramów, nie ma już tyle miejsca, by poruszać się swobodnie. Długość malucha i jego waga oczywiście są kwestią indywidualną i nie stanowią reguły. Dużo zależy również od płci dziecka i od wzrostu obojga rodziców. 

W 40 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być słabiej odczuwane przez kobietę, ale nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Należy jednak zachować czujność i zwracać uwagę na charakter jego aktywności. Bywa też tak, że maluch staje się niespokojny. Jego aktywność bywa wtedy wzmożona. Dobrze o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Warto też pamiętać, że każda ciężarna objawy zbliżającego się porodu odczuwa w indywidualny sposób.

Brzuch w 40 tygodniu ciąży – jakie są zmiany w Twoim organizmie?

Brzuch w 40 tygodniu ciąży najczęściej twardnieje i staje się bardziej widoczny. Zmienia nieco kształt, robi się spiczasty albo rozlany na boki. Wszystko zależy od budowy ciała przyszłej matki i od ułożenia dziecka. Zmiany w wyglądzie brzucha świadczą o rychłym rozwiązaniu. Gdy poród jest naprawdę blisko, skóra napina się, a sam brzuch delikatnie się obniża. To znak, że maluch już ułożył się do narodzin. Ostatni tydzień ciąży jest trudny, ponieważ nisko osadzony brzuch znacznie ogranicza przemieszczanie. Z tego powodu przyszłe mamy bardzo często skarżą się na tzw.„kaczy chód”. 

40 tydzień i związane z tym okresem ukształtowanie oraz rozmiar brzucha nierzadko bywają przyczyną zwiększonego uczucia parcia na pęcherz i potrzeby oddawania moczu. Poza tym można odczuwać ból podbrzusza oraz dyskomfort w okolicach krocza. Twardnienie brzucha połączone z delikatnym napięciem miejsc intymnych bywa podobne do tego występującego przed okresem. Dolegliwości tego typu są zupełnie naturalne i można je złagodzić, wykonując lekkie ćwiczenia. W tym celu sprawdza się także taniec, zwłaszcza angażujący biodra, jak salsa czy bachata. Ze względu na obniżenie brzucha w 40 tygodniu jednak łatwiej się oddycha.

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

Jakie są objawy porodu w 40 tygodniu ciąży?

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie kobiety doświadczają takich samych objawów zbliżającego się porodu. Jednak zdecydowana większość z nich odczuwa silny ból oraz skurcze przepowiadające. Jeśli w 40 tygodniu ciąży kobieta nie ma żadnych symptomów, nie powinna wpadać w panikę, ponieważ wiele dzieci rodzi się po terminie. 

Pierwsze sygnały wskazujące na to, że termin porodu zbliża się wielkimi krokami, kobieta może odbierać już kilka tygodni wcześniej. Symptomy na ogół inicjowane są napieraniem główki dziecka na szyjkę macicy. Struktura ta zaczyna się otwierać, aby dziecko mogło swobodnie przecisnąć się przez nią. Skurcze stają się coraz dotkliwsze i znacznie częstsze. 

W 40 tygodniu ciąży ból w dole brzucha może dać o sobie znać z większą intensywnością niż dotychczas. Jest on rezultatem skurczów Braxtona–Hicksa, które przygotowują macicę do wytężonej pracy podczas porodu. Warto zapisywać częstotliwość ich trwania i czas do pojawienia się kolejnych. Jeśli nie przybierają one na sile, nie ma obaw. To znak, że nie jest to jeszcze poród. Jednak gdy z minuty na minutę stają się mocniejsze i promieniują do krzyża, rozpoczął się pierwszy etap rozwiązania.

Zbliżający się poród może zwiastować również odejście czopa śluzowego. Nie ma jednak określonego czasu od jego wydalenia do chwili rozpoczęcia faktycznej akcji porodowej. Zdarza się, że czop odchodzi na kilka godzin lub dni przed porodem w formie plamienia bądź jednorazowej gęstej wydzieliny, czasem natomiast podczas porodu. Może mieć charakterystyczny śluzowy kolor lub być podbarwiony krwią. Zabrudzony wskazuje na rozwieranie szyjki macicy, która podczas tego procesu uszkadza drobne naczynka krwionośne znajdujące się w jej obszarach. 

Charakterystycznym objawem porodu jest z pewnością odejście wód płodowych. Nie zawsze się ono zdarza, ponieważ wody odchodzą często dopiero podczas akcji porodowej. Może pojawić się także biegunka lub wzmożony apetyt.

Przeczytaj też: Ciąża i poród w UK

40 tydzień ciąży – jak o siebie zadbać?

Twardy brzuch w 40 tygodniu ciąży oraz inne objawy zapowiadają rychły poród. Koniec III trymestru najczęściej kończy opiekę ambulatoryjną. W planowany dzień rozwiązania przyszła mama powinna odwiedzić wybrany przez siebie wcześniej oddział porodowy. Ze względu na to, że naturalny poród w terminie może nastąpić między 38 a 42 tygodniem ciąży, w tym okresie należy bacznie obserwować wszelkie dolegliwości i w razie wątpliwości zgłosić się do lekarza. 

Nawet jeśli ciężarna nie doświadcza przepowiadających objawów zakończenia ciąży w 40 tygodniu, dobrze jest udać się do szpitala w terminie. Dziecko może wymagać monitoringu. Zleca się w tym przypadku przede wszystkim KTG, czyli kardiotokografię. Ma ona na celu sprawdzenie czynności pracy serca dziecka. Tętno dziecka w 40 tygodniu ciąży jest już zwykle bardziej miarowe i wyraźne. Można je nawet usłyszeć bez stetoskopu, przykładając ucho do brzucha kobiety. 

40 tydzień to też czas na sfinalizowanie przygotowań na przyjście dziecka na świat. Przed porodem dobrze jest też zadbać o swoje ciało. W tym celu szczególnie nie poleca się malować paznokci. Lakier bowiem może niekorzystnie wpływać na odczyty pulsoksymetru. Nie jest wskazane także golenie i depilacja miejsc intymnych ze względu na zwiększone ryzyko infekcji podczas porodu.


Oceń artykuł

4,0

wg. 32 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....