12 minut czytania
Spis treści
 1. 40. tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się wtedy dzieje?
 2. 40. tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga i rozwój
 3. 40. tydzień ciąży brzuch – jakie są zmiany w Twoim organizmie?
 4. 40. tydzień ciąży – twardy brzuch
 5. 40. tydzień ciąży – ból brzucha i objawy porodu
 6. Inne objawy porodu charakterystyczne na przykład dla 40. tygodnia ciąży
 7. 40. tydzień ciąży – kiedy do szpitala?
 8. 40. tydzień ciąży – brak skurczy i rozwarcia
 9. 40. tydzień ciąży – kilka wskazówek przed porodem
 10. 40. tydzień ciąży – przygotowanie do porodu
 11. Przygotowanie do karmienia piersią i połogu
 12. FAQ

40. tydzień ciąży – który to miesiąc? Co się wtedy dzieje?

Będąc w 40. tygodniu ciąży, należy się liczyć z tym, że w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni nastąpi poród. W tym okresie będą się prawdopodobnie pojawiały jego pierwsze objawy. Dlatego też ruchy malucha mogą być odczuwane nieco słabiej, brzuch staje się napięty, a ponadto mogą wystąpić plamienia i nadmierna ilość śluzu – jego obecność jest spowodowana skurczami szyjki macicy, która także przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Nieznaczna obecność krwi w śluzie nie jest powodem do niepokoju, jednak jej większa ilość powinna skłonić przyszłą mamę do wizyty u specjalisty, w celu wykonania kardiotokografii (KTG) oraz oceny stopnia rozwarcia macicy.

40. tydzień ciąży – ruchy dziecka, waga i rozwój

W 40. tygodniu ciąży dziecko jest pełni gotowe do przyjścia na świat i samodzielnego życia poza łonem matki. Ma rozwinięte wszystkie narządy i układy, ustabilizowany odruch ssania, jest zdolne do chwytania rączkami. W łonie matki przebywa w skulonej pozycji. Głowę najczęściej ma skierowaną w stronę dna miednicy, co ułatwi przechodzenie przez kanał rodny. Ze względu na to, że mierzy ono ok. 50–60 cm i waży od 3 do 4 kilogramów, nie ma już tyle miejsca, by poruszać się swobodnie. Długość malucha i jego waga oczywiście są kwestią indywidualną i nie stanowią reguły. Dużo zależy również od płci dziecka oraz od wzrostu obojga rodziców.

W 40. tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być słabiej odczuwane przez kobietę, ale nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Należy jednak zachować czujność i zwracać uwagę na charakter jego aktywności. Bywa też tak, że maluch staje się niespokojny, więc będzie on wtedy nieco bardziej ruchliwy. Dobrze o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Warto też pamiętać, że każda przyszła mama odczuwa objawy zbliżającego się porodu w indywidualny sposób.

40. tydzień ciąży brzuch – jakie są zmiany w Twoim organizmie?

Brzuch w 40. tygodniu ciąży najczęściej i staje się bardziej widoczny. Zmienia nieco kształt, robi się spiczasty albo rozszerzony na boki. Wszystko zależy od budowy ciała przyszłej matki i od ułożenia dziecka. Zmiany w wyglądzie brzucha świadczą o rychłym rozwiązaniu. Gdy poród jest naprawdę blisko, skóra napina się, a sam brzuch delikatnie się obniża. To znak, że maluch już ułożył się do narodzin. Ostatni tydzień ciąży jest trudny, ponieważ nisko osadzony brzuch znacznie ogranicza przemieszczanie. Z tego powodu przyszłe mamy bardzo często skarżą się na tzw. kaczy chód.

40. tydzień ciąży – twardy brzuch

40. tydzień i związane z tym okresem ukształtowanie oraz rozmiar brzucha nierzadko bywają przyczyną zwiększonego uczucia parcia na pęcherz i potrzeby oddawania moczu. Poza tym można odczuwać ból podbrzusza oraz dyskomfort w okolicach krocza. Poza tym twardnienie brzucha połączone z delikatnym napięciem miejsc intymnych bywa podobne do tego występującego przed okresem. Dolegliwości tego typu są zupełnie naturalne i można je złagodzić, wykonując lekkie ćwiczenia – jeśli oczywiście nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. W tym celu sprawdza się także taniec, zwłaszcza angażujący biodra, jak salsa czy bachata. Ze względu na obniżenie brzucha w 40. tygodniu jednak łatwiej się oddycha.

40. tydzień ciąży – ból brzucha i objawy porodu

Należy mieć świadomość, że nie wszystkie kobiety doświadczają takich samych objawów zbliżającego się porodu. Jednak zdecydowana większość z nich odczuwa silny ból oraz skurcze macicy – tzw. przepowiadające. Jeśli w 40. tygodniu ciąży kobieta nie ma żadnych symptomów, nie powinna wpadać w panikę, ponieważ wiele dzieci rodzi się po terminie. Jeśli jednak cokolwiek wzbudza Twój niepokój, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Pierwsze sygnały wskazujące na to, że termin porodu zbliża się wielkimi krokami, kobieta może odbierać już kilka tygodni wcześniej. Symptomy zazwyczaj inicjowane są napieraniem główki dziecka na szyjkę macicy. Struktura ta zaczyna się otwierać, aby maluch mógł się swobodnie przez nią przecisnąć. Skurcze stają się coraz dotkliwsze i znacznie częstsze.

W 40. tygodniu ciąży ból w dole brzucha może dać o sobie znać z większą intensywnością niż dotychczas. Jest on rezultatem skurczów Braxtona–Hicksa (przepowiadających), które przygotowują macicę do wytężonej pracy podczas porodu. Warto zapisywać częstotliwość ich trwania i czas do pojawienia się kolejnych. Jeśli nie przybierają one na sile, to nie powodu ma obaw. To po prostu znak, że nie jest to jeszcze czas na poród. Jednak gdy z minuty na minutę stają się mocniejsze i promieniują do krzyża, rozpoczął się pierwszy etap rozwiązania.

Inne objawy porodu charakterystyczne na przykład dla 40. tygodnia ciąży

Zbliżający się poród może zwiastować również odejście czopa śluzowego. Nie ma jednak określonego czasu od jego wydalenia do chwili rozpoczęcia faktycznej akcji porodowej. Zdarza się, że czop odchodzi na kilka godzin lub dni przed porodem w formie plamienia bądź jednorazowej gęstej wydzieliny. Czasem natomiast dzieje się to dopiero podczas porodu. Może mieć charakterystyczny śluzowy kolor lub być podbarwiony krwią. Zabrudzony wskazuje na rozwieranie szyjki macicy, która podczas tego procesu uszkadza drobne naczynka krwionośne znajdujące się w jej obszarze.

Charakterystycznym objawem porodu jest z pewnością odejście wód płodowych. Nie zawsze się ono zdarza, ponieważ wody odchodzą często dopiero podczas akcji porodowej. Może pojawić się także biegunka lub wzmożony apetyt.

CO SPAKOWAC EBOOK SRODTEKSTOWY v1

40. tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

W 40. tygodniu ciąży istotne jest rozpoznanie odpowiedniego momentu, by udać się do szpitala. Kluczowym sygnałem, że nadszedł ten czas, są regularne skurcze. Gdy pojawiają się one co około 10 minut, jest to znak, że poród może się zbliżać. Natomiast jeśli skurcze stają się częstsze, na przykład co 5 minut, a kobieta odczuwa silne parcie, powinna jak najszybciej udać się do szpitala.

Innym ważnym sygnałem jest odejście wód płodowych. To zdarzenie zawsze wymaga szybkiego udania się do placówki medycznej, niezależnie od regularności skurczów. Szczególnie alarmujące powinny być wody płodowe o nietypowym zabarwieniu, takim jak zielony czy brązowy. Taki kolor może wskazywać na obecność smółki, czyli pierwszego stolca dziecka. Może być to bardzo niebezpieczne.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna i ważne jest, aby kobieta obserwowała swoje ciało i sygnały, które wysyła. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub położną.

40. tydzień ciąży – brak skurczy i rozwarcia

Nawet jeśli przyszła mama nie doświadcza przepowiadających objawów zakończenia ciąży w 40. tygodniu, dobrze jest udać się do szpitala we wcześniej wyznaczonym terminie porodu. Dziecko może wymagać monitoringu, dlatego też prawdopodobnie trafisz na oddział patologii ciąży. Zleca się w tym przypadku przede wszystkim KTG, czyli kardiotokografię. Ma ona na celu sprawdzenie czynności pracy serca dziecka. Tętno dziecka w 40. tygodniu ciąży jest już zwykle bardziej miarowe i wyraźne. Można je nawet usłyszeć bez stetoskopu, przykładając ucho do brzucha kobiety. Niekiedy konieczne okazać może się wywołanie porodu.

Przeczytaj też: Ciąża i poród w UK

40. tydzień ciąży – kilka wskazówek przed porodem

Twardy brzuch w 40. tygodniu ciąży oraz inne objawy zapowiadają rychły poród. Koniec III trymestru najczęściej kończy opiekę ambulatoryjną. W planowany dzień rozwiązania przyszła mama powinna odwiedzić wybrany przez siebie wcześniej oddział porodowy. Ze względu na to, że naturalny poród w terminie może nastąpić między 38. a 42. tygodniem ciąży, w tym okresie należy bacznie obserwować wszelkie dolegliwości i w razie wątpliwości zgłosić się do lekarza.

40. tydzień to też czas na sfinalizowanie przygotowań na przyjście dziecka na świat. Przed porodem dobrze jest też zadbać o swoje ciało. W tym celu szczególnie nie poleca się malować paznokci. Lakier bowiem może niekorzystnie wpływać na odczyty pulsoksymetru. Nie jest wskazane także golenie i depilacja miejsc intymnych ze względu na zwiększone ryzyko infekcji podczas porodu.

Warto również w tym czasie podjąć ważną decyzję dotyczącą pobrania krwi pępowinowej i przechowywania komórek macierzystych. Jest to biologiczna polisa na życie – zabezpiecza bowiem zdrowie dziecka. Wykorzystuje się je między innymi do leczenia aż 80 chorób hematologicznych i onkologicznych oraz do rekonstrukcji kości, stawów lub neuronów.

40. tydzień ciąży – przygotowanie do porodu

Niezależnie od tego, czy czeka Cię poród naturalny, czy cesarskie cięcie, odpowiednie przygotowanie do porodu jest kluczowe. W 40. tygodniu ciąży warto mieć już spakowaną torbę do szpitala zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Powinna zawierać ona niezbędne przedmioty, takie jak ubrania dla mamy i dziecka, środki higieniczne, dokumenty, a także kilka przedmiotów, które mogą umilić pobyt w szpitalu.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, warto dbać o regularną aktywność fizyczną – w 40. tygodniu ciąży najlepiej sprawdzą się spacery. Umiarkowany ruch może przyczynić się do lepszego samopoczucia oraz przygotowania ciała do porodu. Kluczowe jest również zadbanie o własne samopoczucie i komfort. Może to być na przykład smarowanie ciała balsamem, co nie tylko przyniesie ulgę napiętej skórze, ale także będzie chwilą relaksu. Spożywanie ulubionych i zdrowych posiłków, może też znacząco poprawić nastrój i samopoczucie przyszłej mamy.

Przygotowanie do karmienia piersią i połogu

Istotne jest także przygotowanie do karmienia piersią – jeśli tylko się na nie zdecydujesz. Przede wszystkim przez cały okres ciąży i po urodzeniu dziecka należy zadbać o swój komfort psychiczny. Pamiętaj, że przestoje czy też nawały laktacji na samym jej początku są normalne – stabilizuje się ona nawet do kilku tygodni po porodzie. Ważne jest także znalezienie sobie komfortowego miejsca do karmienia malucha oraz stosunkowo częste przystawianie noworodka do piersi. Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy doradcy laktacyjnego. Specjaliści na pewno pomogą Ci w różnych kwestiach i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Po porodzie naturalnym lub cięciu cesarskim przychodzi czas połogu. Trwa on najczęściej 6 tygodni i jest momentem powrotu organizmu mamy do stanu sprzed ciąży. Dlatego też macica zaczyna się kurczyć, co nierzadko powoduje dolegliwości bólowe. Warto więc wtedy w szczególny sposób dbać o swoje samopoczucie, zdrowie i higienę.

FAQ

  • Co w 40. tygodniu ciąży oznacza twardy brzuch?

40. tydzień ciąży to czas, kiedy brzuch staje się bardziej widoczny, spiczasty lub rozszerzony na boki, w zależności od budowy ciała matki i ułożenia dziecka. Skóra na brzuchu napina się, a on delikatnie się obniża, co jest znakiem, że maluch ułożył się do narodzin. Jeśli coś wzbudza Twój niepokój, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

  • Jakie objawy mogą wskazywać na zbliżający się poród w 40. tygodniu ciąży?

W czasie ciąży typowe objawy zbliżającego się porodu obejmują ograniczenie aktywności dziecka, twardszy brzuch, plamienia, nadmierną ilość śluzu, ból podbrzusza, dyskomfort w okolicach krocza oraz skurcze macicy co ok. 10 czy np. 5 minut. Szyjka macicy z kolei zostaje odsłonięta przez czop śluzowy. Odchodzą często też wody płodowe.

  • Czy w 40. tygodniu ciąży normalne są zmiany w aktywności dziecka?

Rozwój dziecka w 40. tygodniu ciąży wiąże się z wykształceniem jego wszystkich układów. W tym czasie ruchy dziecka mogą być słabiej odczuwane z powodu ograniczonej przestrzeni w macicy. Jednak każda przyszła mama powinna zwracać uwagę na charakter aktywności dziecka. W razie wątpliwości skonsultuj się lekarzem, zwłaszcza w okolicy terminu porodu.

  • Jakie są wskazówki dotyczące przygotowania do porodu w 40. tygodniu ciąży?

W 40. tygodniu ciąży warto mieć spakowaną torbę do szpitala dla mamy i maluszka, dbać o regularne spacery oraz o własne samopoczucie i komfort, np. przez smarowanie ciała balsamem czy spożywanie ulubionych posiłków. Ważne jest także przygotowanie do karmienia piersią i ewentualnie skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego.


Oceń artykuł

4,0

wg. 35 ocen

Zainteresują Cię również:

Bankowanie krwi pępowinowej

Sprawdź ile kosztuje?

Michał, Ada, Antek, Wojtek i inne dzieci…

Poznaj historie pacjentów leczonych krwią pępowinową

Bezpłatny kurs online

Z nagraniami ekspertów, który jeszcze lepiej przygotuje Cię do porodu i opieki nad maluszkiem....