20. tydzień ciąży – rozwój dziecka przyspiesza
tydzień ciąży to czas, kiedy coraz szybciej rozwijają się u dziecka zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Jest ono już w stanie poczuć smak wód płodowych, co przekłada się na częstotliwość ich połykania. Im są słodsze, tym dziecko chętniej je przyjmuje, dlatego tak ważna jest w tym okresie dieta przyszłej mamy.

01 październik 2019

- 20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży
- 20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?
- Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
- Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży
Moment, kiedy dziecko zaczyna się coraz intensywniej rozwijać, przypada na 20. tydzień ciąży. U płodu pojawiają się między innymi zawiązki zębów. Coraz wyraźniej widać także jego buzię: oczy, uszy czy nos.
20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Tydzień 20. to 5. miesiąc ciąży. Minęła więc już połowa czasu do rozwiązania. Jest to idealny okres na badanie ultrasonograficzne (USG) połówkowe (należy je wykonać między 18. a 22. tygodniem). Spora część rodziców decyduje się także na USG 3D lub 4D, których zapis w przyszłości staje się piękną pamiątką. Ponadto na obrazie USG można już bardzo wyraźnie zobaczyć ruchy dziecka.
Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży
Waga dziecka w 20. tygodniu ciąży wynosi około 300 g. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość przybliżona. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, jeśli płód waży nieco mniej lub więcej.
20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?
USG w 20. tygodniu ciąży pozwala dość dokładnie zobaczyć ruchy dziecka, oczywiście jeśli akurat ono nie śpi. Ponadto widać już coraz wyraźniejsze kształty twarzy: oczu, ust, nosa. Oczy natomiast pozostają jeszcze zamknięte. Dziecko robi dość zabawne miny, które przy odrobinie szczęścia można również zobaczyć podczas badania USG.
W 20. tygodniu ciąży skórę malucha pokrywa vernix caseosa, czyli maź płodowa, której celem jest ochrona maluszka przed działaniem wód płodowych. Składa się ona ze złuszczonego naskórka, a także wydzieliny pochodzącej z gruczołów łojowych płodu.
Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży przybierają na sile i zaczynają być związane z reakcjami na dźwięki. W tym okresie u malucha bardzo intensywnie rozwijają się różne zmysły – wzroku, słuchu, dotyku. Aktywnie reaguje on na bicie serca matki, jej głos. Należy w tym czasie unikać gwarnego otoczenia, warto natomiast mówić do dziecka spokojnym tonem. To także idealny czas na opowiadanie mu pierwszych bajek i puszczanie spokojnej muzyki. Wiele mam w tym czasie sięga po muzykę klasyczną.
U płodu rozwija się zmysł smaku. Potrafi już on rozpoznawać smak wód płodowych, dlatego tak ważna jest dieta matki. Im wody płodowe są słodsze, tym chętniej i częściej dziecko je połyka, a to z kolei sprawia, że przyjmuje więcej wartości odżywczych. W 20. tygodniu rozwijają się u dziecka również zawiązki zębów, aczkolwiek będą one widoczne dopiero w okresie ząbkowania, czyli wiele tygodni po porodzie.
Przeczytaj również: Hipotrofia – co to? Jakie są przyczyny i skutki?
Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży
W 20. tygodniu ciąży waga przyszłej mamy w stosunku do okresu sprzed zapłodnienia powinna wzrosnąć o 5–6 kg. W tym czasie na brzuchu mogą pojawić się pierwsze ślady linea negra, czyli tzw. kreski ciążowej. Wiąże się ona ze wzmożoną produkcją melaniny w drugim trymestrze, która może skutkować także lekkim ściemnieniem skóry oraz przebarwieniami.
W 20. tygodniu przyszła mama zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które są objawem przygotowywania się macicy do porodu. Nie są one jednak zbyt częste i trwają kilkadziesiąt sekund. W połowie ciąży z piersi mogą wypływać pierwsze krople mleka, co także nie powinno wzbudzać niepokoju. W tym czasie ciężarne mogą zmagać się również z nadciśnieniem tętniczym oraz towarzyszącymi mu obrzękami. Na skórze pojawiają się niekiedy rozstępy, dlatego tak ważna jest codzienna jej pielęgnacja.
Zobacz też: Ruchy i waga dziecka w 21 tygodniu ciąży
Zainteresują Cię również:
Komórki macierzyste i krew pępowinowa
Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...
Ile kosztuje bankowanie krwi pępowinowej w 2021 roku?
Drodzy przyszli Rodzice, czy braliście pod uwagę możliwość przechowywania komórek macierzystych...
Jak dbać o odporność w ciąży?
Z racji obniżonej odpowiedzi immunologicznej w trakcie ciąży, kobiety są w tym okresie bardziej...
Obowiązkowe USG w ciąży
Badanie ultrasonograficzne zalicza się do obowiązkowej diagnostyki podczas trwania każdej ciąży....