9 minut czytania
Spis treści
 1. 20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
 2. Jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu ciąży?
 3. Płeć dziecka w 20. tygodniu ciąży
 4. Ile waży i mierzy dziecko w 20. tygodniu ciąży?
 5. Jak zmienia się ciało w 20. tygodniu ciąży?
 6. Dolegliwości ciążowe w 20. tygodniu ciąży
 7. Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży
 8. Jakie badania zrobić w 20. tygodniu ciąży?
 9. USG w 20. tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży przyszli rodzice mogą zobaczyć swoje dziecko, ponieważ w tym okresie przypada kolejne badanie ultrasonograficzne (USG). Z pewnością nie umknie uwadze, jak bardzo maluch zmienił się od ostatniej wizyty u lekarza. Jest teraz większy, ma wyraźnie ukształtowany nosek, uszy i powieki. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować jego ruchy – których w tym okresie ciąży dziecko wykonuje bardzo dużo. Wielu rodziców decyduje się na USG 3D lub 4D, które pozwalają zobaczyć malucha w bardzo dobrej jakości. Wydruk z takiego badania jest doskonałą pamiątką do rodzinnego albumu.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

W środowisku medycznym wiek ciąży jest określany w tygodniach. Jednak spora część społeczeństwa nadal posługuje się miesiącami. Jest to dużym ułatwieniem w codziennym życiu i rozmowach potocznych. Dlatego warto wiedzieć, którym miesiącem jest 20. tydzień ciąży.

20. tydzień to 5 miesiąc ciąży i II trymestr. Jest to dokładnie półmetek czasu oczekiwania na dziecko. Wiele mam twierdzi, że od tego momentu czas przyspiesza, a tygodnie do porodu mijają niezwykle szybko. Ponieważ to połowa ciąży, ciężarna powinna zgłosić się do ginekologa na kolejne badania. Jest to m.in. USG, na którym można zobaczyć, jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży.

Jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży jest bardzo intensywny. Staje się ono coraz większe i silniejsze. Układ kostny uległ stwardnieniu, a stawy wzmocniły się. Tym samym ruchy malucha przybierają na sile. Dziecko, gdy tylko nie śpi, macha rączkami, obraca się lub kręci główką.

Na twarzy dziecka widoczne są już nosek i powieki. Oczy nadal pozostają zamknięte, ale można zaobserwować nad nimi brwi. Maluch ćwiczy mięśnie mimiczne poprzez wykonywanie różnego rodzaju min. Ssie także kciuk. Niekiedy można zaobserwować to podczas badania USG.

W 20. tygodniu ciąży aktywne są gruczoły łojowe dziecka. Produkują one łój, który miesza się z martwym naskórkiem i tworzy maź płodową. Pokrywa ona całe ciało maluszka w celu ochrony przed wodami płodowymi. Jest ona obecna jeszcze po narodzinach. Zabezpiecza naskórek przed uszkodzeniem i dobrze go nawilża. Jest śliska, bardzo tłusta i ma biało-żółty kolor.

Narządy wewnętrzne dziecka są już ukształtowane w 20. tygodniu ciąży. Uczą się pełnienia swojej funkcji. Nerki produkują mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego.

20. tydzień ciąży to okres, w którym nadal namnażają się komórki nerwowe. Tworzy się na nich osłonka mielinowa. Dzięki temu impulsy nerwowe są przekazywane w prawidłowy sposób.

Dziecko w 20. tygodniu ciąży rozwija kolejne zmysły. Potrafi rozpoznawać już dźwięki, a niektóre z nich wyjątkowo je uspokajają (np. głos lub bicie serca mamy). Teraz uczy się smaków. Robi to poprzez połykanie płynu owodniowego.

Przeczytaj również: Hipotrofia – co to? Jakie są przyczyny i skutki?

Płeć dziecka w 20. tygodniu ciąży

Dziecko w 20. tygodniu ciąży ma już wykształcone zewnętrzne narządy płciowe. Dlatego w badaniu USG wykonanym w tym czasie lekarz może określić jego płeć. Prawdopodobieństwo trafności diagnozy jest bardzo wysokie. Rodzice, którzy nie chcą znać płci dziecka do dnia porodu, nie zostaną o tym poinformowani zgodnie z życzeniem. Mimo to lekarz dokona oceny narządów płciowych w celu określenia, czy rozwijają się one prawidłowo.

Ile waży i mierzy dziecko w 20. tygodniu ciąży?

Ważną informacją dla przyszłych rodziców jest to, ile waży dziecko w 20. tygodniu ciąży. Masa jego ciała wynosi około 300 g. Może się jednak zdarzyć, że jest to nieco mniej lub więcej. Nie ma powodów do obaw. W tym okresie dzieci zaczynają rozwijać się w indywidualnym tempie. Mama i tata nie powinni martwić się na zapas. Lekarz zawsze poinformuje o ewentualnych nieprawidłowościach i sposobach ich leczenia.

Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość dziecka w 20. tygodniu ciąży. Maluch mierzy około 16 centymetrów. Aby to zobrazować, porównuje się go rozmiarem do sporego banana.

Jak zmienia się ciało w 20. tygodniu ciąży?

Brzuch w 20. tygodniu ciąży jest już widoczny. Stale się powiększa, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem, a także koniecznością wymiany garderoby. Większe są także piersi. Tego typu zmiany w ciele powodują przeniesienie środka ciężkości i wymuszają przyjęcie innej postawy ciała. Górna część tułowia odchyla się do tyłu. W 20. tygodniu masa ciała jest wyższa o około 5–6 kilogramów od wagi sprzed ciąży.

Zmiany w ciele można zaobserwować też na skórze. W 20. tygodniu ciąży pojawiają się teleangiektazje. Są to widoczne płytko pod skórą naczynka krwionośne, które uległy rozszerzeniu i osłabieniu pod wpływem hormonów ciążowych. Na twarzy mogą pojawić się przebarwienia – jest to tzw. ostuda. Zmiany skórne znikają w kilka tygodni po porodzie.

W 20. tygodniu ciąży macica jest już na tyle duża, że można ją wyczuć pod pępkiem. Od tego momentu będzie się podnosić, a tym samym zmianie ulegnie ułożenie narządów wewnętrznych w jamie brzusznej.

Sprawdź także: Dlaczego dieta matki jest ważna?

Dolegliwości ciążowe w 20. tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży przyszła mama zwykle ma jeszcze spore pokłady energii. Jednak część kobiet zaczyna cierpieć na bezsenność. Kłopoty z zasypianiem są spowodowane powiększaniem się brzucha, co utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji. Rosnąca macica może uciskać na pęcherz, czego skutkiem jest konieczność częstszego odwiedzania toalety – także w nocy.

W 20. tygodniu ciąży przyszła mama może zaobserwować wydzielinę z piersi. Jest ona związana z tym, że przygotowują się one do laktacji. Ciecz, która się z nich sączy, to pierwsze krople mleka.

Nowym zjawiskiem w 20. tygodniu ciąży są skurcze macicy. Są one nieregularne, krótkie i niezbyt częste. Nie mogą wywołać akcji porodowej. Tego typu czynność skurczowa macicy przygotowuje organizm do porodu.

Nieprzyjemną dolegliwością ciążową w 20. tygodniu jest świąd skóry na brzuchu. Zjawisko jest spowodowane jej rozciąganiem się na skutek postępującego zwiększania się obwodu brzucha. Pomóc może stosowanie balsamów nawilżających.

Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży

20. tydzień ciąży jest ekscytującym momentem dla wielu mam. W tym czasie mogą być już odczuwalne pierwsze ruchy dziecka. Nie są to silne kopnięcia. Kobiety opisują je jako bulgotanie lub delikatne łaskotanie. Z każdym kolejnym tygodniem stają się one coraz bardziej intensywne.

Nie należy się martwić, jeżeli ruchy dziecka w 20. tygodniu jeszcze się nie pojawiły. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą ich nie rozpoznać. Warto uzbroić się w cierpliwość i odczekać kolejne 2–3 tygodnie, gdy staną się one nieco wyraźniejsze. Wyznacznikiem tego, że dziecko w 20. tygodniu ciąży rozwija się prawidłowo, jest badanie USG. Jeżeli lekarz nie stwierdza w nim żadnych nieprawidłowości, nie ma powodów do obaw.

Jakie badania zrobić w 20. tygodniu ciąży?

20. tydzień ciąży jest dobrym momentem, aby zgłosić się do lekarza na rutynowe badania. W ich trakcie lekarz oceni:

 • jak rozwija się dziecko,
 • jak przebiega ciąża,
 • jaki jest ogólny stan ciężarnej.

Dokonana zostanie także ocena ryzyka ciążowego, czyli możliwości wystąpienia komplikacji na tym etapie ciąży. Warto porozmawiać też z lekarzem lub położną o chęci dołączenia do szkoły rodzenia, która jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem do porodu oraz opieki nad noworodkiem.

Badania w 20. tygodniu ciąży to:

 • badanie ginekologiczne,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • pomiar masy ciała,
 • testy laboratoryjne krwi (morfologia krwi, badanie w kierunku toksoplazmozy),
 • badanie ogólne moczu,
 • ocena pH wydzieliny pochwowej.

Oceniane jest też bicie serca płodu w 20. tygodniu ciąży. Jest ono wyraźnie słyszalne. Częstotliwość uderzeń na minutę jest większa niż u osób dorosłych, dlatego przyszli rodzice nie powinni się martwić, że serduszko ich dziecka bije tak szybko.

20. tydzień ciąży jest też momentem, w którym należy wykonać kolejne badanie USG. Jest ono obowiązkowe. Zalicza się je do testów prenatalnych, ponieważ w jego trakcie dokonywana jest bardzo dokładna ocena dziecka pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych.

USG w 20. tygodniu ciąży

Badanie ultrasonograficzne w 20. tygodniu ciąży to tzw. USG połówkowe. Często bywa też określane mianem genetycznego, ponieważ służy nie tylko do określenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Przy jego pomocy można wykryć nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych, a także wady anatomiczne i niektóre wady związane z mutacjami w genach (m.in. zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa).

USG w 20. tygodniu ciąży jest przeprowadzane przy pomocy sondy brzusznej. Trwa ono nieco dłużej niż standardowe badanie. Jest to spowodowane tym, że lekarz ocenia wiele parametrów, co wymaga większej dokładności, a tym samym zajmuje więcej czasu.

Zobacz też: Ruchy i waga dziecka w 21 tygodniu ciąży


Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Historia Antka, który miał przeszczepione własne komórki macierzyste

Historia Antka to jedna z tych historii, gdzie w leczeniu zostały użyte własne komórki macierzyste...

Tatuaż w ciąży

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałej ozdoby na ciele jaką jest tatuaż. Są jednak...

Opuchlizna w ciąży

Wiele kobiet będących w ciąży zauważa pojawienie się obrzęków wokół kostek oraz ogólne opuchnięcie...

Ćwiczenia w połogu

Aktywność fizyczna zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie jest bardzo ważna. Specjaliści...