4 minuty czytania
Spis treści
  1. 20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży
  3. 20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?
  4. Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
  5. Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży

Moment, kiedy dziecko zaczyna się coraz intensywniej rozwijać, przypada na 20. tydzień ciąży. U płodu pojawiają się między innymi zawiązki zębów. Coraz wyraźniej widać także jego buzię: oczy, uszy czy nos.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 20. to 5. miesiąc ciąży. Minęła więc już połowa czasu do rozwiązania. Jest to idealny okres na badanie ultrasonograficzne (USG) połówkowe (należy je wykonać między 18. a 22. tygodniem). Spora część rodziców decyduje się także na USG 3D lub 4D, których zapis w przyszłości staje się piękną pamiątką. Ponadto na obrazie USG można już bardzo wyraźnie zobaczyć ruchy dziecka.

Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 20. tygodniu ciąży wynosi około 300 g. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość przybliżona. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, jeśli płód waży nieco mniej lub więcej. 

20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?

USG w 20. tygodniu ciąży pozwala dość dokładnie zobaczyć ruchy dziecka, oczywiście jeśli akurat ono nie śpi. Ponadto widać już coraz wyraźniejsze kształty twarzy: oczu, ust, nosa. Oczy natomiast pozostają jeszcze zamknięte. Dziecko robi dość zabawne miny, które przy odrobinie szczęścia można również zobaczyć podczas badania USG.

W 20. tygodniu ciąży skórę malucha pokrywa vernix caseosa, czyli maź płodowa, której celem jest ochrona maluszka przed działaniem wód płodowych. Składa się ona ze złuszczonego naskórka, a także wydzieliny pochodzącej z gruczołów łojowych płodu.

Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży przybierają na sile i zaczynają być związane z reakcjami na dźwięki. W tym okresie u malucha bardzo intensywnie rozwijają się różne zmysły – wzroku, słuchu, dotyku. Aktywnie reaguje on na bicie serca matki, jej głos. Należy w tym czasie unikać gwarnego otoczenia, warto natomiast mówić do dziecka spokojnym tonem. To także idealny czas na opowiadanie mu pierwszych bajek i puszczanie spokojnej muzyki. Wiele mam w tym czasie sięga po muzykę klasyczną. 

U płodu rozwija się zmysł smaku. Potrafi już on rozpoznawać smak wód płodowych, dlatego tak ważna jest dieta matki. Im wody płodowe są słodsze, tym chętniej i częściej dziecko je połyka, a to z kolei sprawia, że przyjmuje więcej wartości odżywczych. W 20. tygodniu rozwijają się u dziecka również zawiązki zębów, aczkolwiek będą one widoczne dopiero w okresie ząbkowania, czyli wiele tygodni po porodzie.

Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży waga przyszłej mamy w stosunku do okresu sprzed zapłodnienia powinna wzrosnąć o 5–6 kg. W tym czasie na brzuchu mogą pojawić się pierwsze ślady linea negra, czyli tzw. kreski ciążowej. Wiąże się ona ze wzmożoną produkcją melaniny w drugim trymestrze, która może skutkować także lekkim ściemnieniem skóry oraz przebarwieniami.

W 20. tygodniu przyszła mama zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które są objawem przygotowywania się macicy do porodu. Nie są one jednak zbyt częste i trwają kilkadziesiąt sekund. W połowie ciąży z piersi mogą wypływać pierwsze krople mleka, co także nie powinno wzbudzać niepokoju. W tym czasie ciężarne mogą zmagać się również z nadciśnieniem tętniczym oraz towarzyszącymi mu obrzękami. Na skórze pojawiają się niekiedy rozstępy, dlatego tak ważna jest codzienna jej pielęgnacja.

Zobacz też: Ruchy i waga dziecka w 21 tygodniu ciąży

 

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Toksoplazmoza a ciąża – przyczyny, objawy i leczenie. Jakie są skutki zakażenia?

Toksoplazmoza w ciąży pojawia się na skutek zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Do...

Czym jest USG prenatalne? Kiedy należy je wykonać?

Prenatalne badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ryzyko wystąpienia wad genetycznych i...

Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ból głowy w ciąży zwykle nie oznacza poważnej choroby. Jego przyczyną może być stres, zmiany...

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem, z którym borykają się ciężarne kobiety, szczególnie w II...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.