4 minuty czytania
Spis treści
  1. 20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży
  3. 20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?
  4. Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży
  5. Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży

Moment, kiedy dziecko zaczyna się coraz intensywniej rozwijać, przypada na 20. tydzień ciąży. U płodu pojawiają się między innymi zawiązki zębów. Coraz wyraźniej widać także jego buzię: oczy, uszy czy nos.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Tydzień 20. to 5. miesiąc ciąży. Minęła więc już połowa czasu do rozwiązania. Jest to idealny okres na badanie ultrasonograficzne (USG) połówkowe (należy je wykonać między 18. a 22. tygodniem). Spora część rodziców decyduje się także na USG 3D lub 4D, których zapis w przyszłości staje się piękną pamiątką. Ponadto na obrazie USG można już bardzo wyraźnie zobaczyć ruchy dziecka.

Rozmiary i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży

Waga dziecka w 20. tygodniu ciąży wynosi około 300 g. Warto jednak pamiętać, że jest to wartość przybliżona. Nie ma żadnych powodów do niepokoju, jeśli płód waży nieco mniej lub więcej. 

20. tydzień ciąży – co widać na zdjęciach płodu?

USG w 20. tygodniu ciąży pozwala dość dokładnie zobaczyć ruchy dziecka, oczywiście jeśli akurat ono nie śpi. Ponadto widać już coraz wyraźniejsze kształty twarzy: oczu, ust, nosa. Oczy natomiast pozostają jeszcze zamknięte. Dziecko robi dość zabawne miny, które przy odrobinie szczęścia można również zobaczyć podczas badania USG.

W 20. tygodniu ciąży skórę malucha pokrywa vernix caseosa, czyli maź płodowa, której celem jest ochrona maluszka przed działaniem wód płodowych. Składa się ona ze złuszczonego naskórka, a także wydzieliny pochodzącej z gruczołów łojowych płodu.

Rozwój dziecka w 20. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży przybierają na sile i zaczynają być związane z reakcjami na dźwięki. W tym okresie u malucha bardzo intensywnie rozwijają się różne zmysły – wzroku, słuchu, dotyku. Aktywnie reaguje on na bicie serca matki, jej głos. Należy w tym czasie unikać gwarnego otoczenia, warto natomiast mówić do dziecka spokojnym tonem. To także idealny czas na opowiadanie mu pierwszych bajek i puszczanie spokojnej muzyki. Wiele mam w tym czasie sięga po muzykę klasyczną. 

U płodu rozwija się zmysł smaku. Potrafi już on rozpoznawać smak wód płodowych, dlatego tak ważna jest dieta matki. Im wody płodowe są słodsze, tym chętniej i częściej dziecko je połyka, a to z kolei sprawia, że przyjmuje więcej wartości odżywczych. W 20. tygodniu rozwijają się u dziecka również zawiązki zębów, aczkolwiek będą one widoczne dopiero w okresie ząbkowania, czyli wiele tygodni po porodzie.

Samopoczucie matki w 20. tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży waga przyszłej mamy w stosunku do okresu sprzed zapłodnienia powinna wzrosnąć o 5–6 kg. W tym czasie na brzuchu mogą pojawić się pierwsze ślady linea negra, czyli tzw. kreski ciążowej. Wiąże się ona ze wzmożoną produkcją melaniny w drugim trymestrze, która może skutkować także lekkim ściemnieniem skóry oraz przebarwieniami.

W 20. tygodniu przyszła mama zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które są objawem przygotowywania się macicy do porodu. Nie są one jednak zbyt częste i trwają kilkadziesiąt sekund. W połowie ciąży z piersi mogą wypływać pierwsze krople mleka, co także nie powinno wzbudzać niepokoju. W tym czasie ciężarne mogą zmagać się również z nadciśnieniem tętniczym oraz towarzyszącymi mu obrzękami. Na skórze pojawiają się niekiedy rozstępy, dlatego tak ważna jest codzienna jej pielęgnacja.

Zobacz też: Ruchy i waga dziecka w 21 tygodniu ciąży

 

Ostatni dzień promocji
Odbierz podówjny rabat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Zainteresują Cię również:

Ból porodowy

Ból porodowy w przeciwieństwie do innych źródeł bólu nie wskazuje na patologię, lecz jest częścią...

Cukrzyca ciążowa

Uważa się, że 5 na 100 ciężarnych kobiet choruje na cukrzycę. Zgodnie z zaleceniami Polskiego...

Podróże w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, ale ma pewne ograniczenia. Wycieczki do niektórych krajów...

Komórki macierzyste i krew pępowinowa

Pierwszym znanym źródłem komórek macierzystych był szpik (na pewno słyszałaś kiedyś o...

Numer telefonu
Nieprawidłowa wartość

Email
Nieprawidłowa wartość

Data porodu
Nieprawidłowa wartość

Uprzejmie informujemy, że dane osobowe podane w formularzu będą przetwarzane przez Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. („PBKM”) z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 29 w celu kontaktu telefonicznego w związku z udzieleniem informacji na temat usługi.

Zgoda wymagana

Oświadczam, że zapoznałam/em się z zasadami przetwarzania danych przez PBKM dostępnych pod linkiem: https://pbkm.pl/polityka-prywatnosci

Zgoda wymagana

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od PBKM informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123), na podany numer telefonu oraz adres mailowy (w przypadku podania adresu mailowego), w postaci wiadomości tekstowych, połączeń głosowych oraz e-maili.

Captcha is required